Technologie i Firma

Uważajcie na „Potwierdzenie wykonania przelewu” z mBanku

przeczytasz w 1 min.

W rzeczywistości jest to kolejna próba wyłudzenia waszych pieniędzy. I choć taki atak to nic nowego, warto sobie przypominać o takich zagrożeniach.

Adres nadawcy się zgadza, nazwa firmy w treści również, na pozór wszystko jest w porządku. Tylko na pozór jednak, ponieważ w rzeczywistości jest to kolejny atak (znanego w światku) cyberprzestępcy. Uważajcie na e-mail „Potwierdzenie wykonania przelewu” z mBanku.

O ataku poinformowała Zaufana Trzecia Strona, która ostrzega internautów przed tym nowym atakiem. Podobno cyberprzestępca postarał się do tego stopnia, że nazwy firm rzeczywiście mają sens dla odbiorców wiadomości. 

mbank zts
Źródło: Zaufana Trzecia Strona

Jednak choć teoretycznie wszystko się zgadza, to zdecydowanie trzeba uważać. Do wiadomości dołączony jest bowiem załącznik w postaci pliku PDF. Jego otwarcie może nie spowodować nic albo też – co groźniejsze – zakończyć się prośbą o zezwolenie na pobranie pliku z zewnętrznego serwera.

Osoby, które mają jakąkolwiek wiedzę na ten temat, pewnie z automatu zablokowałyby programowi taką możliwość. Mniej doświadczeniu użytkownicy mogą jednak wyrazić zgodę, a to zakończy się pobraniem złośliwego oprogramowania typu ransomware (czyli żądającego okupu w zamian za odblokowanie dostępu do zaszyfrowanych plików na dysku komputera).

Uważajcie więc. A jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, sprawdźcie artykuł na Zaufanej Trzeciej Stronie z wszystkimi szczegółami.

Źródło: Zaufana Trzecia Strona. Ilustracja: geralt/Pixabay (CC0)

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  raffal81
  1
  Ludzie się jeszcze niestety nie nauczyli, w serwisie raz na tydzień mam komputer z zaszyfrowanymi plikami. Ostatnio był koleś z jakiejś firmy z komputerem na którym miał wszystkie dane firmowe bez backup'u, był jednym z tych którzy nie robili backup'u, a teraz jednym z tych który zacznie ;)
  • avatar
   david_89
   0
   Co oni sie tak na ten mbank uwzieli. Co atak to na mbank...
   • avatar
    Zwis88
    0
    Hahah, wczoraj w robocie ESET mi to wywalił do zainfekowanych w outlooku