Systemy operacyjne

Używasz Windows 10? Najprawdopodobniej nie w najnowszej wersji

Mateusz Tomczak | Redaktor serwisu benchmark.pl
15 komentarzy Dyskutuj z nami

Microsoft często podkreśla ciągły rozwój systemu Windows 10, a najbardziej widocznym z dowodów potwierdzających prace są wypuszczane aktualizacje. Okazuje się jednak, że niezbyt szybko trafiają one do użytkowników.

Z najnowszej wersji Windows 10 korzysta niespełna 30% użytkowników

Kilka dni temu producent pochwalił się informacją, iż Windows 10 kontroluje pracę ponad miliarda aktywnych urządzeń. Powinni oni wiedzieć, iż poza mniejszymi, wypuszczane są także duże aktualizacje, które niekiedy określane są wersjami systemu. Wedle statystyk opublikowanych przez AdDuplex (przygotowanych na bazie ponad 100000 komputerów), najnowsza z nich (November 2019 Update) dotarła do tej pory do 28.2% użytkowników Windows 10.

Windows 10

Zdecydowanie najpopularniejsza jest wersja kryjąca się za May 2019 Update. Wedle wspomnianego źródła przypada jej aż 50.7% udziałów. Wprawdzie z miesiąca na miesiąc pojawiają się spadki popularności tej wersji, ale nie są one znaczące. Stojący po stronie producenta powiedzą, iż wynika to ze zwracania większej uwagi na testy, które powodują, że wdrażane November 2019 Update idzie wolniej.

Jednocześnie podkreślono, iż marzec przyniósł drobne wzrosty niektórych starszych wersji. AdDuplex upatruje powodów w sytuacji związanej z koronawirusem i przypuszczeniu, że cześć osób sięgnęła po nieużywany i nieaktualizowany sprzęt zalegający w domach.

Jak sprawdzić wersję systemu Windows 10?

Z której wersji korzystacie? Jeśli nie wiecie, to sprawdzenie tego trwa kilka sekund i jest banalnie proste.

Wystarczy kliknąć prawym przyciskiem na Start, wejść w zakładkę System i odczytać oznaczenie w polu „Specyfikacja systemu Windows”.

Alternatywnie można skorzystać z kombinacji dwóch klawiszy (z logo systemu Windows + R), a w wywołanym polu wpisać „winver”. Po zatwierdzeniu pojawi się okno z informacjami o systemie.

Źródło: AdDuplex

Warto zobaczyć również:

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Artur_1_
  Po lekturze o problemach z aktualizacjami Windows dwa lata temu ustawiłem w serwerze domenowym politykę "maksymalnie opóźnij aktualizacje funkcji Windows". Dotyczy wszystkich osób, za wyjątkiem paru, które koniecznie muszą mieć najnowszą wersję, nawet jak muszą potem system z kopii zapasowej przywracać :-P

  I mam spokój, z rzadka coś się użytkownikom wysypie :-)

  A tych paru to i tak samodzielnie reperuje system, jak im się cosik brzydkiego przytrafi, mnie nie męczą B-)
  4
 • avatar
  Viperus
  siedzę na 2004 i nar azie jest stabilna i wszystko działa, polecam
 • avatar
  mutissj
  Ja już 2 lata temu zamordowałem aktualizacje w windowsie 10,

  tak mocno że nawet ręcznie się nie jej da odpalić xD i mam S P O K Ó J _ Ś W I Ę T Y _ i zero problemów!
  -4
 • avatar
  chotnik2
  1909. I?
 • avatar
  skalak23
  A tutaj można sprawdzić jaka jest obecnie najnowsza wersja Windows 10 i jakie są wersje rozwojowe
  https://www.centrumxp.pl/Publikacja/Lista-kompilacji-systemu-Windows-10
 • avatar
  Sauvage
  1909 18636,752
 • avatar
  SuperTurboUser
  Bez najmniejszych wątpliwości należę do tej mniejszości korzystającej z najnowszej stabilnej wersji Windows 10. Dotyczy to też innych komputerów, nad którymi trzymam pieczę. Tak samo uaktualniam Linuksa.
 • avatar
  mrocznysedes
  Windows 10 nie w najnowszej wersji? A jak ma być inaczej jak kupujesz nowego lapka, który na starcie ma 1903? Choć zdarzają się jeszcze takie z 1809. :D
 • avatar
  Bywalec2
  Może ludzie by aktualizowali Windowsa 10, jakby się uruchamiał system po tej aktualizacji. Niestety ale jak ktoś ma starszy sprzęt to ma problem jak JA.