Dyski

WD: hybrydowy dysk twardy pod SATA Express

przeczytasz w 1 min.

Producent zaprezentował potencjał nowego interfejsu.

Western Digital dysk pod SATA Express

Wprawdzie już są dostępne pierwsze płyty główne z interfejsem SATA Express (modele z pod LGA 1150 i chipsetami 9. generacji), ale nadal na rynku brakuje urządzeń mogących go wykorzystać. Western Digital pochwalił się na targach Computex 2014 eksperymentalnym nośnikiem, który korzysta z dobrodziejstw przyszłościowego interfejsu.

SATA Express korzysta z linii transmisyjnych PCI-Express, które oferują przepustowość rzędu 10 Gb/s i eliminują ograniczenia nałożone przez zwykłe złącze SATA o przepustowości do 6 Gb/s. Na uwagę zasługuje również fakt, iż nowy interfejs pozwala na podłączenie dwóch zwykłych dysków pod SATA.

WD opracował 3,5-calowy nośniki, w którym połączono tradycyjny dysk twardy HDD o pojemności 4 TB oraz półprzewodnikowy nośnik SSD o pojemności 128 GB. Konstrukcja ta zaoferowała transfery sięgające 695 MB/s oraz liczbę operacji wejścia/wyjścia na sekundę rzędu 22 200 IOPS.

WD dysk pod SATA Express wydajność

Warto jednak pamiętać, że zaprezentowany dysk to eksperymentalne urządzenie, które w głównej mierze służyło prezentacji potencjału nowej technologii. Pierwsze nośniki korzystające z SATA Express powinny pojawić się jeszcze w tym roku. Pozostaje tylko czekać :)

Źródło: VR-Zone, TweakTown

Komentarze

19
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  6
  Kabli jak z zasilacza.
  • avatar
   mathewitp
   1
   To nie wersja finalna wiec mysle ze i kabel bedzie inny
   • avatar
    Konto usunięte
    1
    Jak wymyślisz kompresję danych, która nie będzie wymagała dużego nakładu sprzętu albo wydajniejszą od systemu dwójkowego metodę zapisu danych?
    • avatar
     maoper77
     0
     A kiedy aplikacje zaczną zajmować mniej miejsca hmm??
     • avatar
      Konto usunięte
      -1
      Kiedy w końcu zrezygnuj z tych kabli/ścieżek miedzianych na korzyść światłowodów. Zasilanie może być puszczone w jednym przewodzie ze światłowodem.
      Nie mam pojęcia czemu Intel zrezygnował ze światłowodów w Thunderbolt argumentując, że trzeba by drugi kabel do zasilania.
      • avatar
       Franz
       -1
       Odpowiem Tobie z innej strony - fakt dysk to prototyp, ale złącze SATA Express już prototypem nie jest - to zaczęło być standardowe złącze na płytach z nowymi koścmi Intela z 9 serii i ma potencjał rozwojowy, biorąc pod uwagę, że bazuje na liniach PCIE - jest pole do przyrostu transferów, tego nie neguję. Jest jednak poważne ale do tego złącza, o czym poniżej.
       Moje zastrzeżenia dotycza gł. nie tego konkretnego dysku, ale faktu tworzenia takich konstrukcji na nowy typ złącza, którego funkcje z powodzeniem realizują już istniejące dyski SSD na PCIE.
       Czyli po co tworzyć nowe złącze (niekompatybilne wstecz - bo by wykorzystać większa przepustowość niż w SATA III muszę użyć innych kabli niż SATA i dysków z innymi złączami niż SATA) skoro jest PCIE w 4 wersjach (x16, x8, x4, x1) i można w te złącza wpinać co się chce (wydajne SSD, karty grafiki, karty rozszerzeń, kontrolery, itd.) i na razie nie ma problemów z za małą przepustowością.
       W dodatku na pł. głównych implementacja tego złącza odbywa się kosztem SATA - na płycie są niby 4 złącza SATA, a po wpięciu czegoś w SATA Expres tracimy 2 złącza SATA i zostają tylko 2. Okazuje się też, że po wpięciu czegoś pod SATAExpress 1 złącze PCIE na płycie zwalnia do x1.
       Podsumowując:
       w stacjonarnych komputerach wolniejsze HDD i DVD wystarcza SATA III,
       szybkie SSD pod PCIE gdzie na razie mamy spory zapas przepustowości(niepotrzebne SATA Express) oraz mamy też często M.2 (tez korzystające z linii PCIE)
       w laptopach to samo SATA III do HDD a M.2 do szybkich SSD.
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Mogli by robić też dyski, gdzie w jednej obudowie były by dwa niezależne. Szczególnie 2,5". Mało który laptop ma możliwości montażu dwóch dysków. Można zainstalować dysk w dock-u DVD, ale coraz częściej i tego też nie ma. W różnych kombinacjach SSD od 64GB do 1TB, HDD od 250GB do 1TB, dla 3,5" SSD od 64GB do 1TB, HDD od 1TB do ile mają.

        Sam mam AiO w którym jest jedna zatoka 3,5", mam mPCie ale do tego dysków SSD nie robią. DVD czasem mi się przydaje, więc niechętnie bym się go pozbywał. Dysk mi potrzebny min 500GB, a to w SSD wciąż drogo.