Systemy operacyjne

Microsoft zmienia podejście do nowego systemu - Windows 10X

przeczytasz w 1 min.

Nowy system Microsoftu – Windows 10X – był projektowany z myślą o urządzeniach dwuekranowych. Gigant postanowił jednak zmienić podejście, ze względu na sytuację panującą obecnie na świecie.

Windows 10X na jednym ekranie. Nowy system Microsoftu się zmienia

Windows 10X został zapowiedziany w październiku, jako specjalna edycja systemu operacyjnego, skrojona pod laptopy z 2 ekranami. Miał umożliwiać wykorzystanie potencjału drzemiącego w takich komputerach, a tym samym pomagać w efektywnym wykonywaniu obowiązków i zwiększać wygodę podczas oddawania się rozrywce. Sporo się jednak zmieniło.

W opublikowanym dziś wpisie Panos Panay zapowiedział, że dwuekranowy Microsoft Surface Neo nie będzie pierwszym urządzeniem z Windows 10X na pokładzie, a sam system zostanie wykorzystany w laptopach z jednym ekranem. Jak tłumaczył: amerykański gigant chce sprostać wymaganiom użytkowników tam, gdzie są i na tych urządzeniach, które mają do swojej dyspozycji. 

Pierwsze laptopy z dwoma ekranami nie zadebiutują na rynku w tegorocznym okresie świątecznym, jak wcześniej zakładano, ale mimo to Windows 10X ma ostatecznie trafić na takie urządzenia. Tyle tylko, że będzie gotowy wcześniej i Microsoft chce nam go udostępnić od razu, byśmy jak najszybciej mogli wykorzystać możliwości, jakie ze sobą niesie. Przypomnijmy, że „iks” to między innymi uproszczony interfejs, bardziej funkcjonalne menu Start oraz zmiany sprzyjające wielozadaniowości.

Windows 10X dopasowany do obecnej sytuacji. Taka jest potrzeba

„Świat jest dziś zupełnie innym miejscem niż w październiku ubiegłego roku – napisał Panos Panay. – Projektując Windows 10X stawialiśmy na elastyczność i dzięki tej elastyczności możemy teraz zmienić plany i skoncentrować się na urządzeniach jednoekranowych, które wykorzystają moc chmury, by pomóc naszym użytkowników pracować, uczyć się i bawić się w nowej formie”. 

Źródło: Microsoft Blog, Neowin, The Verge

Czytaj dalej o Windows 10: 

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Qazzy
  11
  Ziew. Codzienna porcja marketingowego g...
  • avatar
   drfrank3nstein
   8
   Jak wypuścili Windows 8 to dla prostoty były tylko 2 wersje (Win 7 miał chyba 6 wersji). Teraz idą w drugim kierunku.
   Moim zdaniem powinni w zwykłym Win 10 zrobić interfejs który przełącza się w "Tryb X" gdy jest wyświetlany na małym ekranie. Co jeśli takiego laptopa/tableta z Win 10X podłączymy do stacji dokującej/ekranu, czy dalej będzie miał ten sam interfejs?
   • avatar
    Konto usunięte
    2
    Wielozadaniowość dla ludzkiego umysłu to fikcja.
    • avatar
     Konto usunięte
     -1
     napiszcie coś jak coś wydadzą. póki co to jest prezentacja wczesnych prototypów i przechwałki.
     ja od MS nie chcę żadnego sprzętu. mi wystarczy że uwalili windows phone/mobile.