Systemy operacyjne

Windows 8 dla procesorów ARM ?

przeczytasz w 1 min.

Na targach CES 2011 Microsoft ma zamiar zaprezentować wersję systemu Windows, która będzie kompatybilna z procesorami ARM. Układy te wykorzystywane są powszechnie w ultra-mobilnych urządzeniach - tabletach, smartfonach.

Jak donosi Wall Street Journal, Microsoft już od jakiegoś czasu pracuje nad systemem, który wspierałby zarówno technologię x86 jak i ARM. Nie będzie to bynajmniej odchudzona wersja Windows 7 czy kolejne wcielenie Windows Phone, a całkowicie nowy system. Jego premiera miałaby odbyć się w ciągu najbliższych dwóch lat, co pasuje do informacji na temat premiery kolejnej odsłony oprogramowania Microsoft - Windows 8.

 Warto przeczytać:
 

Windows 8 - co szykuje Microsoft?

Nowy system z Redmond miałby skupiać się na działaniu w chmurze, o czym mówi się od dawna. Ciekawostką jest to, że jego architektura miałaby przypominać tę znaną z Mac OS X. W jakim sensie? System miałby być modularny i w pełni skalowalny, tak by można było go bez problemów odchudzić z niepotrzebnych funkcji przystosować do możliwości słabszych wydajnościowo sprzętów, jakimi bez wątpienia nadal są urządzenia wykorzystujące układy zgodne z architekturą ARM (tablety, smartfony).

Wzorem dla nowego Windows ma być system Apple iOS, który jest przemodelowaną i odchudzoną wersją Mac OS X. Jak widać, pracownicy Microsoftu wzięli sobie do serca słowa prezydenta USA, Barracka Obamy, który powiedział, że trzeba brać przykład ze Steve'a Jobsa.
 


Na razie wszystkie zainteresowane strony odmawiają jakiegokolwiek komentarza na ten temat. Pozostaje czekać na targi CES i nasze relacje, w których nie omieszkamy wspomnieć o tym, co powie Steve Ballmer na zaplanowanej na 5 stycznia konferencji.
 

Źródło: Wall Street Journal

Polecamy artykuły:  
Optymalne karty graficzne do NFS: Hot Pursuit
Wyścig trwa - 2x GF GTX 460 vs 2x Radeon 6850
TOP-10: Dyski twarde i SSD

Komentarze

22
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Chyba przeczytali mój komentarz z poprzedniego newsa o Win 8 :)
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   coś czuję, że Windows+ARM = ARM z wodnym chłodzeniem w przyszłości xD
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    jesli windows 8 bedzie ARM, to intel i amd maja problem ;)
    • avatar
     hynio
     0
     A czy program który działa na win 8 x86 będzie też działał na win 8 arm, czy będzie musiała być inna kompilacja programu?
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Bardzo dobry krok. Windows na ARM zdecydowanie przyśpieszyłby (i tak już dość szybki) rozwój tej przyszłościowej technologii, ale...
      Ehhh... Czemu wszyscy nastawiają się na tą cholerną chmurę? Mam z własnej woli wystawić moje dane na "wzgląd" różnego rodzaju organizacji (np. rządowych)? Nigdy w życiu. Gdzie się podziała prywatność w czasach Twittera i innego rodzaju badziewi?
      • avatar
       romeczek
       0
       Teraz gdy nie ma już Billa Gatesa w Microsoft, wiele wskazuje na to, że może w końcu uda się Microsoftowi zrobić pierwszy od początku do końca autorski system operacyjny. Inna sprawa czy będzie stabilny. Tu mogą być problemy :D
       • avatar
        0
        @autor
        Piszesz "co powie Steve Ballmer na zaplanowanej na 5 stycznia konferencji", ale z tego co mi wiadomo to CES jest od 6 do 9 stycznia.
        • avatar
         Willing.pl
         0
         C# nie jest przystosowany do ARM, aby dobrze działał na RISC, dlatego M$ musi napisać specjalną wersję kompilatora/interpretera. O tym że c# raczkuję, wiem z doświadczenia. Na robotach Lego NXT, nie odpalisz programu w c#, jest on uruchamiany na komputerze i kontroluje sprzęt przez bluetooth, co dyskwalifikuje go w wielu rozwiązaniach, java i c nie mają tego problemu.