Karty graficzne

Wkrótce Radeony HD 6900 z 1 GB pamięci

przeczytasz w 2 min.

Według nieoficjalnych informacji, wkrótce na rynku mają pojawić się Radeony HD 6900 ze zmniejszoną ilością pamięci. Wpłynie to prawdopodobnie na zmniejszenie ceny tych kart graficznych.

Warto przeczytać:
AMD zmienia zasilanie Radeonów HD 6900
 Odblokuj Radeona HD 6950 do HD 6970

Od premiery Radeonów HD 6950 i HD 6970 minęło już kilka tygodni, a karty te były wyjątkowe kilkoma względami. Przypomnijmy. Na płytce PCB referencyjnej karty - jak w żadnej innej jednoprocesorowej konstrukcji - znalazło się aż 2 GB pamięci. Nie wiadomo jednak czy takie posunięcie AMD miało jakiś wydajnościowy sens, czy tylko chodziło o tak zwaną zasadę kto da więcej. Wiadome jest jednak to, że dodatkowe układy pamięci mają dwa negatywne skutki - większy koszt produkcji karty oraz większa ilość generowanego ciepła.

Warto zaznaczyć w swoim czasie Radeony HD 5870 pojawiały się w wersjach z 2 GB pamięci GDDR5 - na taki krok zdecydowało się między innymi Sapphire, Gigabyte oraz MSI. Niestety w mniejszych rozdzielczościach oraz w konfiguracjach z jednym monitorem, okazywały się one być minimalnie mniej wydajne od tradycyjnych modeli, a było to spowodowane większym obciążeniem kontrolera pamięci.

 

Jak donosi serwis ht4u, już za kilka tygodni do sprzedaży mają trafić modele Radeonów HD 6950 i HD 6970 wyposażone w 1 GB pamięci. Pierwszym partnerem AMD, który ma zdecydować się na taki krok jest Sapphire, ale na pewno na nim się nie skończy. Zmniejszenie liczby kości pamięci na laminacie, może też mieć związek ze zmianą płytek drukowanych Radeonów. Pojawiły się również spekulacje, że nowe karty będą krótsze od swoich poprzedników.

Pewne jest natomiast to, że karty ze zmniejszoną ilością pamięci będą tańsze, a przez to bardziej konkurencyjne w stosunku do karty GeForce GTX 560, która niedługo powinna mieć swoją premierę.
 

Źródło: ht4u.net
 

Polecamy artykuły:  
Optymalne karty graficzne do NFS: Hot Pursuit
Wyścig trwa - 2x GF GTX 460 vs 2x Radeon 6850
TOP-10: Dyski twarde i SSD

 

Komentarze

31
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  novee
  0
  I przy okazji zablokują możliwość odblokowania 6950 do 6970.. coś za coś - cena będzie niższa :]
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   ja bym jednak wolał te 2GB, nigdy nie wiadomo ile pamieci bedzie GTA V żreć... ;)
   • avatar
    deel77
    0
    Miałem napisać coś złośliwego o AMD/ATI, ale nie chcę wywoływać kolejnej wojenki AMD/NVidia. AMD chyba przyzwyczaił nas wszystkich do czekania - czekamy na Buldozery bo obecne CPU dostaje bęcki od Intela, czekami na 6990 bo obecne GPU nawet nie zbliża się do 580. Ale będzie taniej - OK.
    • avatar
     kbumek
     0
     AMD / ATI zawsze szłi na jakość anie na ilość. NIestety robią i robili coś czgo intel nvidia nigdy nie potrafili zrobić nawet do dzisiaj. Przy niższych taktowaniach niższym poborze mocy robili i robią układy wydajne , nie ekstrymalne jak konkurencja ale też tańsze a co z atmy idzie bardziej opłacalne. Jak pisze wyżej Sopel86 trzeba brać zawsze dwa warunki mozliwosci karty i ich cena a zawsze sie porownuje tylko karta do karty czy procek do procka nie mówiąc o cenie. Mam cichą nadzieję , że jednak AMD / ATi pokaże w końcu mały pazur . Zawsze używałem radka i procków amd i tak też będzie i tym razem. Wydajność i normlana cena to są właśnie atuty firmy AMD.
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Te 2GB to psu na budę. Najwydajniejsza kart graficzna na świecie ma 1,5 GB..
      • avatar
       Dudi4Fr
       0
       Ja powiem tak:
       Jak będzie mniejsza i nawet ten 1Gb odetną ale pozostanie podobna wydajność a cena będzie o te 200 może więcej złotych tańsza to będzie taki Hicior że szok... wydajnością trochę za GTX570 ale za to ceną GTX460...

       Poczekamy i zobaczymy co będzie...
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Te 2 GB pamięci ma swoje uzasadnienie, radeony korzystają z technologii eyefinity. Podpinając 3 i więcej monitorów, pamięć na pewno się nie marnuje.