Bezpieczeństwo

Wykrywacz narkotyków po odcisku palca - prototyp działa

przeczytasz w 1 min.

Firma Intelligent Fingerprinting stworzyła pierwsze przenośne urządzenie, pozwalające na wykrycie narkotyków poprzez zdjęcia odcisków palców człowieka. Jest to kolejny krok producentów w kierunku uczynienia sprawdzania zawartości substancji uzależniających prostym i bezproblemowym.

Odcisk palcaJedynym zadaniem badanego jest przyciśnięcie palców do odpowiedniego obszaru urządzenia. Dzięki tej czynności pozostawi on na specjalnej płytce pot, który wcześniej zebrał się na jego dłoni. Następnie w to samo miejsce nakładane są przeciwciała oraz znacznik fluorescencyjny.

Przeciwciała łączą się z metabolitami narkotyków, z kolei znacznik alarmuje, iż doszło do takiego połączenia. Oznacza to, iż w organizmie badanego znalezione zostały narkotyki. Jest to niewątpliwie procedura znacznie szybsza, niż pobieranie krwi i jej analiza.

Intelligent Fingerprinting

Prototyp wynalazku, pozwalający na wykrycie niektórych typów narkotyków trafi do produkcji w przyszłym roku. Według zapowiedzi, w przyszłości mają pojawić się także ulepszone wersje dzięki którym możliwe będzie odkrycie zawartości większej ilości używek w organizmie.
 

Więcej o nowych technologiach:

Źródło: Ubergizmo

Komentarze

43
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  DustEater
  13
  "Prototyp działa" - nie ma to jak narkotyzować się w celach naukowo-badawczych :D
  • avatar
   Konto usunięte
   8
   Narkotyki to nie 'substancje uzależnijące' tylko cokolwiek, co rząd danego kraju uzna za narkotyk.

   Wiele 'narkotyków' jest pozbawiona jakichkolwiek właściwości uzależniających(LSD, psylocybina, etc), a fizycznie uzależniają jedynie opiaty, barbiturany, nikotyna i alkohol.

   To co definiuje się jako 'narkotyk', to po prostu substancje, których obrót i posiadanie jest zakazane przez prawo danego kraju.
   • avatar
    Konto usunięte
    4
    "Jest to kolejny krok producentów w kierunku uczynienia sprawdzania zawartości substancji uzależniających prostym i bezproblemowym." - rozumiem że urządzenie będzie wykrywać wszystkie "narkotyki" poza marihuaną bo ta nie uzależnia..... a np alkohol wykrywać będzie
    • avatar
     Konto usunięte
     2
     Pani Ewo, artykuł jest 'po c...u'. Przypomina mi to wypracowania, które daje mi do poczytania znajoma nauczycielka - masakra...
     • avatar
      Konto usunięte
      2
      wiecie jak w Polsce wygląda problem narkomani?? Nie?? To zobaczcie to ;) http://img.hopaj.pl/images/c/9/c9e8ad0ecf57d00b4be8f2d9f1f9df95.jpg
      Tak właśnie wygląda problem narkomania w PL.
      • avatar
       rebep
       1
       A jeżeli ktoś wcześniej poda rękę narkomanowi (albo dotknie innej jego części ciała) lub będzie się trzymał poręczy, klamki itp. czy w jakikolwiek inny nieświadomy sposób wejdzie w kontakt z jego potem to zatrzymają go do wyjaśnienia (pewnie badanie krwi). Takie wynalazki tylko utrudniają życie normalnym ludziom (weź się tu człowieku wytłumacz). Jest też druga strona medalu - "permanentna inwigilacja" to do tego zmierza, więc wszystkie ochy i achy radziłbym odłożyć na później, kiedy trzeba będzie składać wyjaśnienia :-)
       • avatar
        scooby
        -6
        No fantastyczne, i zapewne powyzsza informacja znalazla sie tutaj poniewaz wykorzystuje najnowszy procesor Intela oraz ma dwa SSD w RAID 0 ?
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Urządzenie ciekawe, ale czy znajdzie zastosowanie w życiu?
         Tak jak napisał rebep, co jeżeli ktoś poda wcześniej rękę narkomanowi?
         Może i twórcy urządzenia wzięli pod uwagę i takie zdarzenia, ale czy na pewno?
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          wystarczy używać rękawiczek jednorazowych podczas dzielenia "towaru" dbać o czystość dłoni i po problemie
          • avatar
           sevae
           0
           Psychicznie wszystko może uzależniać. Ważne jest czy coś odurza i jaki wpływ ma na organizm, narkotyki to nie coś co uzależnia, tylko coś czym się odurzacie (tak, alkohol to też narkotyk... i to twardy).
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            Moglibyście to trochę lepiej opisać jak działa bo ten opis jest mega za dupy. Każdy kto łyknął choć trochę immunologii zachodzi w głowę jak to możliwe że przeciwciała połączą się np z metabolitami amfetaminy które są nie dość że małocząsteczkowe to jeszcze nie mają nic wspólnego z białkami.
            • avatar
             Konto usunięte
             0
             "Dzięki tej czynności pozostawi on na specjalnej płytce pot, który wcześniej zebrał się na jego dłoni." - ja się nie pocę :-D
             • avatar
              KamilSTI
              0
              Wiadomo że pieniądze to bomby biologiczne pod względem roznoszenia róznych bakteri etc. Także takie urządzenie może nam wykazać ze mamy kazdą chorobe/substancję w zależności jaki obieg miały nasze papierki :)
              • avatar
               Konto usunięte
               0
               może w końcu Policja będzie miała takie urządzenia na stanie
               • avatar
                jarekzon
                0
                To super sprawa, ale myślę, że za mało uświadamia się młodzież co im grozi, musi być więcej profilaktyki.