Technologie i Firma

Programiści Java zarabiają najwięcej

Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
39 komentarzy Dyskutuj z nami

Programiści Java są poszukiwani i bardzo dobrze wynagradzani. Tak wynika z raportu opublikowanego przez firmę Sedlak & Sedlak.

Zajmujesz się programowaniem i chcesz zarabiać jak najlepiej? Postaw na technologię Java. Taki wniosek nasuwa się po zapoznaniu się z wynikami analizy Sedlak & Sedlak.

W czym programować, by zarabiać najwięcej?

Co drugi profesjonalista (starszy programista) zajmujący się programowaniem w technologii Java osiąga wynagrodzenie w granicach 9,5-12,2 tysiąca złotych miesięcznie. To najwyższy wynik według analizy Sedlak & Sedlak, mającej na celu analizę zarobków w branży IT.

Na drugim miejscu uplasowali się starsi programiści C/C++. U nich dolna granica jest podobna, a zarobki dochodzą do 11,6 tys. złotych. Trzecie miejsce przypadło z kolei programistom tworzącym aplikacje mobilne – połowa z nich zarabia więcej niż 8 tysięcy złotych.

Programiści wynagrodzenia
To pięć najlepiej opłacanych stanowisk starszych programistów
(mediana wynagrodzenia brutto podana w PLN) / Sedlak & Sedlak.

Forma zatrudnienia a wysokość wynagrodzenia

Analiza wykazała wyraźną relację pomiędzy formą zatrudnienia a osiąganymi zarobkami. Najwięcej zarabiają starsi programiści, którzy są zatrudnieni „na kontrakcie”. W przypadku umów o pracę pensja jest średnio o 2 tysiące złotych niższa i jej mediana wynosi 10 tysięcy złotych na miesiąc. 

Duże znaczenie ma też to, w jakim sektorze branży IT się pracuje. Co ciekawe, w typowych przedsiębiorstwach zajmujących się oprogramowaniem mediana wynagrodzenia całkowitego starszych programistów to 10 tysięcy złotych i jest to trzecia pozycja. Wyżej są usługi (10 100 zł) i finanse (12 600 zł).

Starszy programista i młodszy programista

Czy różnica w wynagrodzeniu, na jakie ma szanse młodszy i starszy programista, jest duża? Tak – ten pierwszy zarabia średnio połowę tego, co drugi. „Na kontrakcie” mediana wynosi 6100 złotych, a w przypadku umowy o pracę – 4900 zł.

Młodsi programiści rzadko też mogą skorzystać z benefitu w postaci elastycznego środowiska pracy. Specjaliści zaś w 58 proc. przypadków mogą liczyć na elastyczny czas pracy i w 69 proc. – na opcję pracy zdalnej.

Więcej informacji o wynagrodzeniach programistów można znaleźć w Raporcie płacowym Sedlak & Sedlak dla branży IT.

Źródło: Sedlak & Sedlak, ITWiz, Wynagrodzenia.pl, MamStartup. Foto: fancycrave1/Pixabay (CC0)

Komentarze

39
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  victordeleco2
  Każdy DOBRY programista zarobi dużo, niezależnie od specjalizacji.
  9
 • avatar
  Kenjiro
  Podawanie płac brutto to jak podawanie długości przyrodzenia łącznie z kością ogonową...
  2
 • avatar
  victordeleco2
  Każdy DOBRY programista zarobi dużo, niezależnie od specjalizacji.
  1
 • avatar
  t1000xxx
  O widzę, że w Polsce dalej programiści zarabiają jak sprzątaczki w UK przy takim samym koszcie życia. Smutne to - jakbym miał pracować za 5kę czy 6kę bym się chyba powiesił.

  Dlatego 5 lat temu wyjechałem z PL do UK - polecam to też Wam jak się zastanawiacie - w IT stawki są 2-4 razy wyższe a poziom zycia i kultury nieporównywalny. No i benefity - mo0ja firma daje np 1000 funtów bym sobie co 2 lata mógł kupić rower.

  A i to są stawki brutto... Ja pier... serio przez ostatnie 5 lat zarobki stoją w miejscu? Ludzie uciekajcie stamtąd - zostawcie w kraju ONR i emerytów i uciekajci póki możecie.
  1
 • avatar
  piotr.potulski
  "programista" PHP zarabiający lepiej od programisty .NET?!
 • avatar
  kokosnh
  Znajomi zarabiają średnio po 3-4 przy kodzeniu, oczywiście są tacy co się nie chwalą, więc ci pewnie przynajmniej z 2 razy więcej. Dużo zależy od tego co się robi, większość woli zarobić mniej, niż pracować z nieosiągalnymi terminami w stresowej atmosferze.
 • avatar
  vegasnight9
  Żeby być dobrym programistą i zarabiać hajs trzeba to po prostu lubieć. Jeśli to nie jest Twoja pasja i nie "czujesz" kodu to nie ma bata żebyś ogarnął co i jak. Nie nauczysz się tego metodą wkuwania. To nie jest praca dla każdego.
  -1
 • avatar
  xchaotic
  Powiem tak, znam ludzikow co zarabiaja $8k miesiecznie na Bialorusi, bo sa tego warci, a jezyk programowania ma tutaj raczej male znaczenie.
  -1
 • avatar
  sebmania
  Nieważne jak się robi ważne jak się swoją prace sprzedaje.
  Jak ktoś ma "gadane" nie musi być elitą w programowaniu.

  Inna sprawa to lokalizacja, inaczej płacą w warszawie a inaczej w małym mieście.
  -2
 • avatar
  NomadDemon
  Heh.. bo w kazdym inym jezku wystarczy jeden programistq zamiast trzech?
  -6
 • avatar
  Cebularz
  No nienajgorzej - ja pracuję w UK to średnio zarobki są 3-4 razy takie a w Polsce polscy programiści dalej pracują za pensję sprzątaczki czy ciapaka z kebabu w UK.


  Swoją drogą podawanie pensji brutto to jak podawanie długości kutasa z kręgosłupem.

  Hahahahaha to nawet mi ich nie żal - robić w javie za 5 czy 6 tysi to trzeba być niezłym lamusem.
 • avatar
  Cebularz
  Dlatego nigdy nie wrócę do Polski. Jakbym miał teraz pracować za 5 czy 6k netto bym się chyba powiesił.

  No zarobki głodowe - to fakt. Słabo, że człowiek z wykształceniem u nas zarabia mniej niż sprzątaczka w UK.

  Dlatego zróbcier jak ja - pier... Polskę i jak macie jakieś skille polecam Szwecję, Holandię albo UK - to to co proponują w PL to są groszowe sprawy.

  W UK Java programmer na start dostanie 3-4 razy tyle a koszty życia takie same (może max 20% wyższe).