Płyty główne

Czy wzmocnienie slotów PCI-Express rzeczywiście coś daje?

Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
39 komentarzy Dyskutuj z nami

Redaktorzy z serwisu JagatReview przeprowadzili nietypowy test, gdzie sprawdzili skuteczność wzmocnienia złączy PCIe.

Wzmocnienie złaczy obejmuje metalową obudowę oraz dodatkowe punkty mocowania do laminatu

Producenci płyt głównych stale opracowują nowe rozwiązania, które wpływają nie tylko na funkcjonalność i wygląd komputera, ale też na bezpieczeństwo podzespołów – przykładem tutaj może być wzmocnienie slotów PCI-Express, mające zapobiegać uszkodzeniom złączy i kart graficznych. Czy nowe rozwiązanie rzeczywiście coś daje, czy to może tylko chwyt marketingowy?

Płyty główne ze wzmocnionymi złączami można spotkać w ofercie już praktycznie wszystkich najważniejszych producentów – na ogół są to high-endowe modele, na których będą instalowane topowe, a więc zwykle też masywne karty graficzne. Co prawda każda firma ma inną nazwę owego rozwiązania, ale we wszystkich przypadkach sprowadza się ono do metalowego wzmocnienia złącza PCI-Express x16 i dodatkowych punktach mocowania, co w efekcie ma zapobiegać wyrwaniu go z laminatu płyty oraz nadmiernemu wyginaniu się laminatu samej karty graficznej.

Gigabyte GA-Z170X SOC Force - naprężenie karty graficznej

Redaktorzy z serwisu JagatReview postanowili sprawdzić czy wzmocnienie złączy PCI-Express rzeczywiście coś daje. Za przykład wzięli płyty główne Gigabyte GA-H81M-S2PH (bez wzmocnienia) i Gigabyte GA-Z170X-SOC Force (ze wzmocnieniem), a także karty graficzne AMD Radeon HD 5970 (jedną z dłuższych konstrukcji z płytką backplate) i Galax GeForce GTX 980 Ti HOF GOC (też masywną konstrukcję, ale już bez płytki backplate). Karty graficzne dociążono butelką wody wadze 500 gramów.

Scenariusz Wysokość laminatu - płyta ze wzmocnieniem PCIe Wysokość laminatu - płyta bez wzmocnienienia PCIe Różnica
Karta z backplate 316 mm 314,5 mm 1,5 mm
Karta bez backplate 309 mm 305 mm 4 mm
Karta z backplate + butelka 316 mm 313,5 mm 2,5 mm
Karta bez backplate + butelka 306 mm 300 mm 6 mm

Wyniki były jasne do przewidzenia. Dodatkowe wzmocnienie slotu PCIe rzeczywiście zredukowało naprężenia laminatu – szczególnie to widać na przykładzie karty bez płytki backplate dodatkowo dociążonej butelką wody, gdzie różnica w położeniu końca PCB wynosi aż 6 mm.

Gigabyte GA-Z170X SOC Force - naprężenie karty graficznej   Gigabyte GA-Z170X SOC Force - naprężenie karty graficznej

Nadmiernie naprężenie karty graficznej może powodować problemy z działaniem komputera, a w skrajnych przypadkach nawet trwałe uszkodzenie płyty głównej lub karty graficznej. Mimo wszystko są to sporadyczne przypadki, gdyż podzespoły projektowane są w ten sposób, że niewielkie wygięcia nie mają tutaj większego znaczenia. Zainteresowanych szczegółami odsyłamy do artykułu na portalu JagatReview (w języku angielskim).

Źródło: JagatReview

Komentarze

39
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  mutissj
  Te wzmocnienie nic nie daje, nikt nigdy slotu nie ułamał.
  8
 • avatar
  Geriavit
  Czy wzmocnienie slotów PCI-E coś daje? Oczywiście, że tak. Ktoś z odpowiednio zasobnym portfelem może sobie zbudować schody...
  http://www.benchmark.pl/aktualnosci/msi-niekonwencjonalny-test-wytrzymalosci-zlaczy-pci-express-steel.html
  6
 • avatar
  Lord_NeReVaR
  Wreszcie będę mógł położyć butelkę wody na karcie bez strachu! Dziękuje ci Gigabyte odmieniłeś moje życie, teraz będę mógł pic ciepłą wodę.

  A tak na serio to jaki mieli cel z tym obciążeniem ? Przecież nikt nic na karcie w kompie nie trzyma prócz może kurzu a ten tyle na pewno nie waży, równie dobrze mogli tam położyć kawałek ołowiu taki 15 kilogramowy i stwierdzić że w wersji zwykłej jak i wzmocnionej karta się wyłamała niszcząc płytę i gniazdo więc wzmocnienie nic nie dało.
  5
 • avatar
  decrypterie
  lol do gtx 1080 hall of fame dają nawet metalową stopke bo tak opada:) nie podoba mi się na zdjęciu że są dwie różne karty, ja bym powiedział że to wzmocnienie jest po to aby przy wyciąganiu karty nie wyrwać plastiku z mobo, przecież sama karta się nie wygina przez socket w płycie a samo pcb karty, a zresztą chui, nie ważne.
  3
 • avatar
  Howie
  980 Ti bez backplate? Myślałem, że się pomylili i 5970 miał być bez backplate, ale patrząc na zdjęcia chyba mają rację.
  Chyba, że odkręcili ten backplate specjalnie do testów, bo gdy szukałem w google to na zdjęciach tej karty był widoczny backplate
  3
 • avatar
  Ruter19
  Jest to zbędne i tyle !!!
  3
 • avatar
  Yansi
  A czy jak jest różnica w odległości od slotu do dolnej krawędzi płyty, to siły działające na slot rozkładają się inaczej? Większa płyta ma więcej kołków podpierających laminat od spodu.
  2
 • avatar
  loctor
  O ile mnię pamięć nie myli, kiedy pojawiły się pierwsze wzmocnienia PCIEx mowa była o ochronie przed wyrwaniem slotu z płyty przy wyjmowaniu karty - swego czasu było sporo takich przypadków. Jeśli chodzi o wyłamanie pod ciężarem to więcej da backplate i przykręcenie śledzia niż wzmocnienie bo raczej nikt normalny nie będzie na karcie stawiał butelek z wodą czy innych ciężarów.
  2
 • avatar
  Ruter19
  Slot PCI nie zarwał mi sie nigdy pod GTX295, ATI5970 i R9 290x Lighning ! wiec po co to xD
  2
 • avatar
  rulax
  Wzmocnienie slotów + dodatkowe usztywnienie karty graficznej może być, byle cena płyty nie poszła 200 zł w górę jako rozwiązanie "pro".
  1
 • avatar
  kola01
  Bosze.... Co za redaktorzy. Przecież to jest nie tyle wzmocnienie co ekranowanie slotu czyli ekranowanie połączenia płyty z kartą. Wzmocnienie to może jedynie przy okazji. Ale jak ktoś na siłę szuka sensacji i powodu do wielkich testów to wszędzie ją znajdzie. A wracając do "wzmocnienia" to zabezpiecza ono też przed rozchylaniem się slotu na boki po włożeniu karty i przez to poprawia styk wewnętrznych pinów w slocie.
  Mówiąc krótko, za kilka groszy mamy tylko korzyści i nie rozumiem po co tu robić jakieś testy. Niedługo pewnie przeczytamy test o wyższości czarnego laminatu nad niebieskim.
  1
 • avatar
  CrisPL
  Kolejny sposób na pogarszanie sprzętu by klient kupił nowy zrobić cieńszy laminat karty graficznej. Wygnie się na gwarancję nie przyjmą, a producenci płyt głównych jeszcze zarobią, bo wprowadzają nowy "feature" w postaci wzmocnienia slotu. Brzmi jak kiepska teoria spiskowa, ale kto wie czy tak nie jest.
  1
 • avatar
  Tchorg
  W sumie dobrze żeby to wprowadzili, czasem kłuje w oczy jak karta opada w slocie.
  Z drugiej strony oby tylko cena płyty nie wzrosła o 100-200 złoty za taki bajer.
 • avatar
  Konto usunięte
  ehh dobrze że moja jest typu desktop :p
 • avatar
  mikey_pl
  chłyt matrekingowy czy nie, ale mi się kiedyś udało wyrwać cały port przy demontażu wielkiej i ciężkiej ASUS ROG MATRIX 7970 :)
  -1
 • avatar
  Marucins
  Czemu zdjęcia przedstawiają inne karty graficzne?
 • avatar
  Renji
  A moim zdaniem wzmocnienie nie ma żadnego wpływu na uginanie się laminatu karty graficznej. Wyniki wyszły im ok ale źle je zinterpretowali. Wzmocnienie slotu oprócz tego, że go nie wyrwiesz daje to, że złącze jest bardziej odporne na moment skracający wokół osi Z.
  Bo trzeba sobie zdać sprawę, że ostateczny wynik w pomiarze obniżenia końca grafiki składa się z dwóch składowych. Jeśli powiedzmy obniżenie łączne ma 6mm. To 4mm spowodowało wygięcie laminatu grafiki, a 2mm skręcenie slotu pcie wokół osi Z. I wniosek z tego taki że wzmocnienie w żaden sposób nie wpływa na wytrzymałość laminatu na zginanie. Jednakże wpływa na obniżenie końca karty, redukując dodatni kont skręcenia samego slotu PCIE.
 • avatar
  Konto usunięte
  Alusy do PCI... Produkt dla idioty, no i reklama też na odpowiednim poziomie. Tylko idiota będzie trzymał butelki z wodą w budzie. Osły chyba nie wpadli na to że zawsze można położyć budę na bok, w tedy to można tam wrzucić worek z pyrami... nic się nie urwie hahaha.