Technologie i Firma

Zarobki w branży IT wciąż rosną

przeczytasz w 2 min.

Najwyższe zarobki w 2018 roku odnotowali Scala Developerzy - tu średnia wysokość wynagrodzenia oscylowała wokół 13000 zł, co stanowiło wzrost o 4 proc. w porównaniu z 2017 rokiem.

Branża IT od dłuższego czasu uznawana jest za tą, w której można cieszyć się dobrymi zarobkami. Najnowszy raport No Fluff Jobs dobitnie pokazuje, iż w najbliższej przyszłości nic nie powinno się w tej kwestii zmienić.

Kończący się rok na rynku pracy informatyków okazał się bardzo dobry nie tylko w skali globalnej, ale również w Polsce. Widoczne jest umacnianie się rynku pracownika, w branży IT brakuje około 50 tys. doświadczonych programistów. W porównaniu z ubiegłym rokiem, zarobki w 2018 roku zwiększyły się znacznie bardziej niż w innych branżach gospodarki. Dynamika wzrostu jest oczywiście zależna od używanej technologii, doświadczenia i miejsca zamieszkania.

Najwyższe zarobki w 2018 roku odnotowali Scala Developerzy - tu średnia wysokość wynagrodzenia oscylowała wokół 13000 zł, co stanowiło wzrost o 4 proc. w porównaniu z 2017 rokiem. Na wysokie zarobki powyżej 12500 zł mogli liczyć także specjaliści języka Java, Angular i Python. Ich pensje wzrosły od 6 do 10 proc. Jednak największe podwyżki, bo wynoszące prawie 12 proc. zanotowali PHP Developerzy - ich pensje wzrosły średnio z 8500 zł w 2017 r. do 9500 zł w roku kolejnym.

„Java i Javascript to najpopularniejsze technologie na rynku polskim i światowym. Na tę utrzymującą się̨ już̇ od kilku lat tendencję wpływa wiele różnorodnych czynników. Javascript to aktualnie jedyny język wspierany przez wszystkie przeglądarki, a coraz częściej używa się̨ go także w aplikacjach mobilnych, oraz w zastosowaniach backendowych. Java natomiast to nie tylko dojrzały język dostępny na rynku od ponad dwudziestu lat, ale przede wszystkim stabilna maszyna wirtualna JVM będącą̨ najczęściej wykorzystywaną platformą aplikacyjną w zastosowaniach biznesowych.” - Tomasz Bujok - CEO No Fluff Jobs

Jeśli chodzi o miasta, bez zaskoczeń. Przewodziły Warszawa (średnia pensja pracowników IT w 2018 r. wyniosła 13000 zł) i Kraków (12000 zł). Co ciekawe, po raz pierwszy Trójmiasto pod względem wysokości pensji (12000 zł) wyprzedziło Wrocław (11500 zł). Wzrost wynagrodzeń - powyżej 9 proc. - nastąpił właśnie tam oraz w stolicy. Jedynie na Śląsku obserwowana jest tendencja spadkowa - zarobki spadły aż o 4 proc.

Najczęściej poszukiwani, podobnie jak w roku ubiegłym, byli programiści znający języki JavaScript (27 proc. wszystkich ogłoszeń) i Java (24 proc.). Popularność tych technologii w liczbie ogłoszeń o pracę w 2018 roku zwiększyła się w porównaniu z 2017 rokiem odpowiednio o 51,2 proc. i 44 proc. Na uwagę zasługuje jednak wzrost znaczenia platformy .NET - 11 proc. ogłoszeń skierowanych było do jej znawców, a występowała ona w nich aż 80 proc. częściej niż rok temu.

Ogłoszenia o pracę IT 2018

Jakie wnioski wyciągnąć można tutaj w kontekście 2019 roku? Odpowiedzi udziela Martyna Wójcik - trener Sages i Kodołamacz, Specjalista HR z wieloletnim doświadczeniem w rekrutacjach IT.

„Pozyskanie talentów jest jednym z największych wyzwań przed jakimi stoją obecnie pracodawcy, w tym także pracodawcy IT. W sytuacji ogromnego deficytu pracowników oraz wzrastającej konkurencyjności rynku, nie lada wyzwaniem staje się zarówno zatrudnienie nowych osób, jak też utrzymanie motywacji i atrakcyjności miejsca pracy wśród aktualnej kadry. Firmy stoją więc przed koniecznością ciągłego poszukiwania niestandardowych rozwiązań rekrutacyjnych. Jednym z kierunków działań jest praca nad zwiększaniem rozpoznawalności marki u coraz to młodszych kandydatów.”

Źródło: nofluffjobs (podane wysokości wynagrodzeń to stawki miesięczne brutto na umowie o pracę oraz netto na umowie B2B)

Komentarze

19
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  levusek1992
  8
  Przecież IT to nie tylko programiści
  • avatar
   Chong-li
   7
   Instalowanie systemów,sterowników antywirusów,czyszczenie dysków montaż komputerów i konfiguracja dziennie można wyciągnąć 800zł na czysto bo za każdą usługę jest swoja cena chyba że ktoś robi u kogoś na pensje to 4-6 tysięcy na miesiąc co się wtedy nie opłaca.
   @levusek1992 święta racja IT to nie tylko programiści w każdej firmie pożądani są informatycy i administratorzy którzy robią dokładnie to co napisałem wyżej i na tym się zarabia najłatwiej bo oprócz pracy można sobie dorobić i mieć bezstresowe życie i od groma wolnego czasu.
   Informatyk w galeriach Handlowych jest dwa razy w miesiącu i zmienia tusz w drukarkach za co ma co miesiąc 6 tysięcy złotych na umowie czasem jest trzy razy jak trzeba ruter zresetować i dokładnie znam takie przypadki mam kilka znajomych co mają swoje butki i nie jedno widziałem.Wielu moich znajomych pracuje w firmach są informatykami nie mają stałych godzin pracy jadą jak trzeba coś zrobić czyli są pod tak zwanym telefonem za to mają stałe pensje około 6 tysięcy i mają czas na wszystko i czas na zarobienie drugiej pensji gdzie indziej.
   • avatar
    Kenjiro
    6
    Średnio człowiek i koń mają 3 nogi... tyle można powiedzieć o średnich, która jest bardzo zawyżana przez kilka większych miast. Czy ktoś pochylił się nad medianą, czy dominantą?
    Statystyka skrzywiona i tyle.
    • avatar
     zeniu
     4
     To nadal trzykrotnie mniej niż na Zachodzie.
     • avatar
      micko
      4
      No wlasnie, a ile zarabia system administrator? albo ktos od cybersecurity?
      • avatar
       Konto usunięte
       3
       r_e_s_e_t bycie informatykiem jest super zarabiasz kasę masz masę wolnego czasu i do tego każdy cię potrzebuje i co najważniejsze nie tyrasz od rana do nocy jak programista tylko połowę dnia możesz leżeć z zoną w łóżku a pensyjka to kilka tysięcy złotych miesięcznie i dysponujesz swoim czasem jak chcesz.
       Sam wolę nudę i kasę niż tyrać od rana do wieczora.
       • avatar
        Adiqq
        -1
        Za mało kwot w artykule. Powinno być tak jeszcze z 20, bez wyjaśnienia czy chodzi o B2B i kwotę netto czy brutto na UoP.
        • avatar
         dariozata
         -2
         Jesli informatyki sie tak dobrze maja to czas najwyzszy ich dodatkowo opodatkowac!
         Zarabiajac 13000 tysiakow miesiecznie nawet nie odczuja jak oddadza tysiaka na zasilki i zapomogi dla tych dla ktorych pracy nie ma albo zarabiaja najnizsza krajowa!!!
         • avatar
          mutissj
          0
          Taa, kolega wystawia aukcje na allegro za 1550 zł xd
          • avatar
           Bartusiak69
           0
           Ciekawe co za firmy tyle dają i ile trzeba siedzieć by tyle dostać. W Polsce nawet za praktykę w IT nie chcą lub mają problem grosz zapłacić za robienie roboty, której każdy dłużej pracujący nie chce podjąć.