Internet

Zdjęcia (także nagich) pacjentów wykradzione z kliniki

przeczytasz w 1 min.

Łącznie 25 tysięcy fotografii znalazło się w rękach cyberprzestępców, którzy teraz żądają okupu w wysokości 2 tysięcy euro od osoby.

Kolejny tydzień i kolejna informacja o udanym ataku, po którym cyberprzestępcy żądają od ofiar okupu – tym razem jednak nie w zamian za oddanie dostępu do plików, tylko za ich niepublikowanie.

Serwery litewskiej kliniki chirurgii plastycznej Grozio Chirurgija zostały zaatakowane przez cyberprzestępczą grupę Tsar Team. W jej posiadaniu znalazło się 25 tysięcy zdjęć, w tym fotografii, na których pacjenci są nadzy oraz skanów dokumentów i danych medycznych. 

Zarówno dane medyczne, jak i zdjęcia nago są bardzo wrażliwymi plikami i raczej żaden z pacjentów nie chciałby, by znajdowały się one w rękach nieupoważnionych osób albo też by zostały opublikowane w sieci.

Klinika, która nie upilnowała danych, otrzymała od grupy Tsar Team propozycję: okup o równowartości 344 tysięcy euro w bitcoinach w zamian za zwrot całej bazy i zapomnienie o sprawie. Litwini jednak na nią nie przystali, najpewniej wątpiąc w szczerość i nie chcąc zachęcać cyberprzestępców do kolejnych ataków.

Grupa zaczęła więc zwracać się do poszczególnych pacjentów, żądając od każdego nawet do 2 tysięcy euro, przy czym kwota zależała od rodzaju danych, jakie udało się jej pozyskać.

„Dane medyczne to jedne z najbardziej wrażliwych informacji i dlatego cieszą się tak dużym zainteresowaniem hakerów. Informacje o grupie krwi czy przebytych przeziębieniach może nie stanowią dużej wartości, ale upublicznienie takich informacji jak na przykład historia chorób wenerycznych może narazić na szwank wizerunek danego pacjenta” – komentuje Kamil Sadkowski z ESET.

To kolejny z wielu przykładów w ostatnich miesiącach, które jasno pokazują, że wrażliwe dane należy dobrze chronić i że do tyczy to nie tylko nas, użytkowników, ale też instytucji. I dobrze, gdyby o tym pamiętały. Wszyscy pamiętajmy.

Źródło: DAGMA, ABC News. Foto: ze strony Grozio Chirurgija

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  7
  Fappening 3.0?
  • avatar
   Q'bot
   6
   Zapewne klienci do których wysłano próby szantażu już do wspomnianiej kliniki nie wrócą...
   • avatar
    Snack3rS7PL
    3
    Do nich faktycznie pasuje określenie cyberprzestępcy. Rozumiem firmę zaatakować, ale grozić jej pacjentom? Nienormalne...
    • avatar
     Pogromca blacharni Pro
     -18
     Widac, ze baza danych byla postawiona na windowsie, bo gdyby bylo to na strukturze Linuksa, albo Apple OS, to taka rzecz nigdy by nie miala miejsca.

     Niech teraz cierpia i traca 5 razy wiecej hytrzy, ktorzy chcieli zaoszczedzic na bezpieczenstwie. Bardzo dobrze.