Ciekawostki

Żołnierze US Army testują egzoszkielety

przeczytasz w 1 min.

Dzięki naukowcom żołnierz może nosić plecak, który sprawia, że chodzi mu się łatwiej

żołnierz exo
foto: Tom Faulkner, US Army

Od zarania dziejów ludzie tworzyli i zakładali na wojnę specjalną odzież. Od hełmów w starożytności, przez średniowieczne zbroje i bechtery, aż po używaną obecnie ochronę kamuflującą. Bojowa odzież zmienia się wraz z potrzebami żołnierzy oraz ze stylami i metodami walki. Co dalej? Co nosić będą żołnierze (może i nawet niedalekiej) przyszłości? W erze bardzo mocno zmechanizowanych działań wojennych najpewniej standardowym elementem ubioru będzie egzoszkielet. Żołnierze amerykańskich sił lądowych rozpoczęli już nawet testy prototypu przygotowanego przez działający w ramach Uniwersytetu Harvarda instytutu Wyss i sfinansowanego przez agencję DARPA.

Jeśli egzoszkielet kojarzy wam się ciężkim pancerzem w stylu Iron Mana, możecie być zaskoczeni. Prototyp inżynierów z Wyss Institute skonstruowany jest w dużej mierze z elastycznych tkanin z wbudowanymi czujnikami. Te ostatnie monitorują poziom zmęczenia i starają się naśladować ruchy nóg. Sensory wspólnie tworzą układ, który podłączony jest do małego komputera, analizującego zebrane dane i tak działającego na cały egzoszkielet, by ten wspierał mięśnie i stawy żołnierza. W najprostszych słowach: dzięki naukowcom żołnierz może nosić plecak, który sprawia, że chodzi mu się łatwiej. Poniżej możecie zobaczyć krótką prezentację:

Źródło: Popular Science, IEEE Spectrum

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  dragoniczny
  13
  Ciekawe kiedy prototyp nanokombinezonu z crysis.
  • avatar
   severian
   7
   Najtrudniejsze w tym całym projekcie będzie zredukowanie tego plecaka do wielkości paczki papierosów . Tak naprawdę póki nie wyprodukujemy jakiegoś superwydajnego,przenośnego żródła energii to z takich pomysłów nic nie wyniknie.
   • avatar
    Konto usunięte
    6
    od teraz CoD bedzie bardziej realistyczny od BF'a :D
    • avatar
     Renji
     1
     Ale tego typu rozwiązania są po prostu konieczne. Jestem żołnierzem i elektroniki na polu walki przybywa i to nie tylko na pojazdach ale i w wyposażeniu indywidualnym samych żołnierzy.

     Niestety nie jestem w stanie nieść (wagowo bez starty mobilności) więcej niż żołnierz 20 lat temu. A skoro muszę wziąć więcej sprzętu elektronicznego to będzie to kosztem amunicji. Jej wezmę mniej a ogólny rozrachunek się będzie zgadzał. Albo pomorze mi to dźwigać takie rozwiązanie jak to.
     • avatar
      StartX_pl
      -9
      * Żołnierze USrael
      • avatar
       projectdarkstar
       0
       DARPA testuje tego typu rzeczy od bardzo dawna więc to żadna nowość. I dzisiaj tak jak i na początku tych projektów problem jest taki sam - małe i wydajne baterie. Bez tego nic z tego nie będzie.
       Aha, a stroju Iron Mana bym się nie spodziewał. Nigdy. Jeżeli już to w swoim czasie coś w stylu Space Marine z 40k.