Zune HD - multimedialny odtwarzacz Microsoft

Marcin Jaskólski | Redaktor serwisu benchmark.pl
14 komentarzy Dyskutuj z nami

W nasze ręce trafił Zune HD - przenośny odtwarzacz multimedialny firmy Microsoft, o którym mówiło się jako o następcy iPoda. Czy Zune HD faktycznie zasłuży na takie miano? To okaże się w niedalekiej przyszłości.

Przed premierą analitycy rynkowi wykazywali daleko idący sceptycyzm i raczej przepowiadali, że urządzenie okaże się kolejną wpadką Microsoftu. Produkt ten musi rywalizować na rynku z iPodem Touch, ale nie należy też zapominać o iPodzie Nano. Aktualna cena Zune HD w sklepie Amazon.com wynosi w zależności od wersji około 290 i 220 USD.

Jak na razie firma Microsoft zaprezentowała dwie wersje Zune HD. Pierwsza  o czarnym kolorze obudowy wyposażona jest w 16 GB flash, a druga (w kolorze srebrnym) w 32 GB pamięci. Zune HD waży dokładnie 74 gramy, a jego wymiary to 52,7 mm x 102,1 mm x 8,9 mm. Urządzenie wyposażono w odporny na zarysowanie dotykowy ekran OLED o przekątnej 3,3 cala (proporcje 16:9) i rozdzielczości 480 x 272. Za wyświetlanie obrazu odpowiada układ NVidia Tegra APX 2600.

Umożliwia on między innymi wyświetlanie filmów w jakości HD na odbiornikach telewizyjnych (wsparcie dla HDMI 1.3), ale żeby podłączyć Zune HD do telewizora niezbędna jest dokupywana oddzielnie stacja dokująca Zune HD AV Dock.

Zune HD dodatkowo wyposażono w radio FM/HD, bezprzewodową łączność Wi-Fi oraz akcelerometr. Według informacji podanych przez producenta, bateria ma umożliwiać słuchanie muzyki do 33 godzin i odtwarzanie filmów do 8,5 godziny, co wydaje się naprawdę niezłym wynikiem.

Średni czas ładowania urządzenia to 2 godziny przy użyciu zasilacza i 3 godziny po podłączeniu do komputera przez USB. Zune HD odtwarza pliki audio w formatach WMA, AAC i MP3, potrafi wyświetlić obrazki w formacie JPEG i filmy w formatach WMV, MPEG-4, H.264 i DVR-MS.

Minusem Zune HD jest oprogramowanie. Po prawdzie potwierdzono już, że Zune HD będzie także platformą do gier i Microsoft przedstawił kilka tytułów, ale liczba aplikacji wciąż nie jest imponująca. Dodatkowo Zune Marketplace w odróżnieniu od Apple App Store jest zamknięty dla zewnętrznych deweloperów.

Zune HD zaliczył swoją premierę za oceanem. Oznacza to między innymi, że z Zune Marketplace na razie mogą skorzystać jedynie użytkownicy ze Stanów Zjednoczonych i Kanady. Mieszkańcy innych obszarów nie mogą przeprowadzić rejestracji w standardowy sposób. Oczywiście europejscy użytkownicy znaleźli już sposób na obejście tego problemu, ale do normalnej obsługi klientów spoza Ameryki będziemy musieli poczekać do wprowadzenia Zune HD do dystrybucji w Europie. Nastąpi to najprawdopodobniej w pierwszym kwartale 2010 roku.

Rejestracja umożliwia też dostęp do kilku darmowych gier, dzięki którym można poznać możliwości Zune HD i zainstalowanej w nim Tegry (m.in. Van Sk8, Audio Surf Tilt, PGR: Ferrari Edition i Lucky Lane Bowling). Więcej informacji na temat Zune HD można znaleźć na oficjalnej stronie produktu.


 

   

 

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  "Pierwsza o czarnym kolorze obudowy wyposażona jest w 16 GB RAM"

  To chyba nie do konca tak mialo byc...
 • avatar
  Konto usunięte
  Super telefon wygląda bardzo solidnie.
 • avatar
  Huntcold99
  Jakaś alternatywa dla iPhonów :D
 • avatar
  szawel
  No tak. Nie ma co podejmować dyskusji, bo się grono znawców zebrało ;) Polecam jednak poczytać czym różni się iPod od iPhona, oraz do którego z nich podobny jest Zune. Miłej lektury.
  Kolejna walka M$ vs Apple na nikomu nie potrzebne produkty.
 • avatar
  Konto usunięte
  "przenośny odtwarzacz multimedialny firmy Microsoft, o którym mówiło się jako o następcy iPoda"

  He he, od kiedy to "następców" wypuszcza firma konkurencyjna? ;-)