Zune HD - multimedialny odtwarzacz Microsoft

przeczytasz w 2 min.

W nasze ręce trafił Zune HD - przenośny odtwarzacz multimedialny firmy Microsoft, o którym mówiło się jako o następcy iPoda. Czy Zune HD faktycznie zasłuży na takie miano? To okaże się w niedalekiej przyszłości.

Przed premierą analitycy rynkowi wykazywali daleko idący sceptycyzm i raczej przepowiadali, że urządzenie okaże się kolejną wpadką Microsoftu. Produkt ten musi rywalizować na rynku z iPodem Touch, ale nie należy też zapominać o iPodzie Nano. Aktualna cena Zune HD w sklepie Amazon.com wynosi w zależności od wersji około 290 i 220 USD.

Jak na razie firma Microsoft zaprezentowała dwie wersje Zune HD. Pierwsza  o czarnym kolorze obudowy wyposażona jest w 16 GB flash, a druga (w kolorze srebrnym) w 32 GB pamięci. Zune HD waży dokładnie 74 gramy, a jego wymiary to 52,7 mm x 102,1 mm x 8,9 mm. Urządzenie wyposażono w odporny na zarysowanie dotykowy ekran OLED o przekątnej 3,3 cala (proporcje 16:9) i rozdzielczości 480 x 272. Za wyświetlanie obrazu odpowiada układ NVidia Tegra APX 2600.

Umożliwia on między innymi wyświetlanie filmów w jakości HD na odbiornikach telewizyjnych (wsparcie dla HDMI 1.3), ale żeby podłączyć Zune HD do telewizora niezbędna jest dokupywana oddzielnie stacja dokująca Zune HD AV Dock.

Zune HD dodatkowo wyposażono w radio FM/HD, bezprzewodową łączność Wi-Fi oraz akcelerometr. Według informacji podanych przez producenta, bateria ma umożliwiać słuchanie muzyki do 33 godzin i odtwarzanie filmów do 8,5 godziny, co wydaje się naprawdę niezłym wynikiem.

Średni czas ładowania urządzenia to 2 godziny przy użyciu zasilacza i 3 godziny po podłączeniu do komputera przez USB. Zune HD odtwarza pliki audio w formatach WMA, AAC i MP3, potrafi wyświetlić obrazki w formacie JPEG i filmy w formatach WMV, MPEG-4, H.264 i DVR-MS.

Minusem Zune HD jest oprogramowanie. Po prawdzie potwierdzono już, że Zune HD będzie także platformą do gier i Microsoft przedstawił kilka tytułów, ale liczba aplikacji wciąż nie jest imponująca. Dodatkowo Zune Marketplace w odróżnieniu od Apple App Store jest zamknięty dla zewnętrznych deweloperów.

Zune HD zaliczył swoją premierę za oceanem. Oznacza to między innymi, że z Zune Marketplace na razie mogą skorzystać jedynie użytkownicy ze Stanów Zjednoczonych i Kanady. Mieszkańcy innych obszarów nie mogą przeprowadzić rejestracji w standardowy sposób. Oczywiście europejscy użytkownicy znaleźli już sposób na obejście tego problemu, ale do normalnej obsługi klientów spoza Ameryki będziemy musieli poczekać do wprowadzenia Zune HD do dystrybucji w Europie. Nastąpi to najprawdopodobniej w pierwszym kwartale 2010 roku.

Rejestracja umożliwia też dostęp do kilku darmowych gier, dzięki którym można poznać możliwości Zune HD i zainstalowanej w nim Tegry (m.in. Van Sk8, Audio Surf Tilt, PGR: Ferrari Edition i Lucky Lane Bowling). Więcej informacji na temat Zune HD można znaleźć na oficjalnej stronie produktu.


 

  

 

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  "Pierwsza o czarnym kolorze obudowy wyposażona jest w 16 GB RAM"

  To chyba nie do konca tak mialo byc...
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Super telefon wygląda bardzo solidnie.
   • avatar
    Huntcold99
    0
    Jakaś alternatywa dla iPhonów :D
    • avatar
     szawel
     0
     No tak. Nie ma co podejmować dyskusji, bo się grono znawców zebrało ;) Polecam jednak poczytać czym różni się iPod od iPhona, oraz do którego z nich podobny jest Zune. Miłej lektury.
     Kolejna walka M$ vs Apple na nikomu nie potrzebne produkty.
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      "przenośny odtwarzacz multimedialny firmy Microsoft, o którym mówiło się jako o następcy iPoda"

      He he, od kiedy to "następców" wypuszcza firma konkurencyjna? ;-)