asus (strona 83 z 114)

Asus Maximus IV Gene-Z - rzut oka

Platforma Sandy Bridge to kawał naprawdę solidnego i bardzo atrakcyjnego dla odbiorcy rozwiązania sprzętowego. Początkowo była nieco ograniczona przez możliwości dwóch chipsetów, czyli P67 i H67. Pierwszy z nich umożliwiał podkręcanie procesorów z odblokowanym mnożnikiem serii K, natomiast drugi wykorzystanie zintegrowanej z procesorami Sandy Bridge grafiki. Pod względem wydajności oba chipsety nie różniły się za bardzo.Firma Intel wzięła do serca głosy odbiorców i zaprezentowała kolejny chipset dla Sandy Bridge, czyli Z68, którego nie omieszkaliśmy przetestować. Chipset ten usuwał ograniczenia co do podkręcania (chociaż ze względu na specyfikę platformy jest to możliwe tylko za pomocą procesorów z odblokowanym mnożnikiem serii K) oraz wykorzystania zintegrowanej grafiki, wprowadzając równocześnie kilka interesujących funkcjonalności.Pierwszą z nich był system Lucid Virtu umożliwiający współpracę zintegrowanego i zewnętrznego układu graficznego, a drugą technologia Intel SRT (Smart Responsce Technology), dzięki której możliwe jest przyśpieszenie działania dysków talerzowych za pomocą niewielkich dysków SSD. Firma Asus zaprezentowała kolejną płytę z serii Republic Of Gamers oznaczoną Maximus IV Gene-Z opartą właśnie na chipsecie Z68. Przypomnijmy, że testowana przez nas płyta Asus Maximus IV Extreme była wyposażona w chipset P67. Maximus IV Gene-Z jest płytą w formacie micro-ATX. Na jej podstawie można złożyć naprawdę wydajny i/lub oszczędny komputer. Płyta utrzymana jest w czerwono-czarnej kolorystyce, typowej dla serii ROG. Już na pierwszy rzut oka widać, że jest to sprzęt z wyższej półki, a producent przy jej produkcji nie szedł na oszczędnościowe ustępstwa. Asus Maximus IV Gene-Z Podstawka CPU LGA 1155 Chipset Intel Z68 Zintegrowana grafika w zależności od procesora Wyjścia wideo HDMI Technologie multi-GPU Lucid Virtu, 2-way SLI/CrossFireX Sloty RAM 4 x DIMM DDR3 (Double Channel) Maks. taktowanie RAM 2200+ MHz (OC) Maks. ilość RAM 32 GB Sloty PCIe x16 2 x PCI Express 2.0 x16 (Dual x8) Sloty PCIe x4 1 Gniazda wentylatorów 3+2 (CPU) Porty SATA II (3 Gb/s) 2 Porty SATA III (6 Gb/s) 4 eSATA (3 Gb/s) 2 IEEE 1394a brak LAN 10/100/1000 1 USB 2.0 (tylny panel) 8 USB 3.0 (tylny panel) 2 Gniazda zasilania 24+8 Audio SupremeFX X-Fi 2 Wyjścia audio S/PDIF optyczny, 6 x mini jack Dodatkowe technologie UEFI, MemOK! Płyta została wyposażona w dwa sloty PCI Express 2.0 x16. Ze względu na specyfikę chipsetu (16 linii PCI Express) po podłączeniu dwóch kart graficznych będą one działały w trybie x8. Ze względu na niewielkie rozmiary płyty, producentowi udało się zmieścić dodatkowo tylko jeden port PCI Express x4. Sekcja zasilania robi bardzo pozytywne wrażenie - 8 faz zasilania CPU, 4 fazy zasilania zintegrowanego układu graficznego i 2 fazy zasilania RAM powinny pozwolić na udane podkręcanie. Na płytce drukowanej znajdziemy również przyciski Power i Reset, oraz Go Button, który może uruchamić komputer automatycznie konfigurując podzespoły, takie jak pamieć RAM (technologia MemOK!) lub też przy wykorzystaniu wcześniej zapisanych ustawień. Miłośników hardware z pewnością ucieszą takie opcje jak wyświetlacz diagnostyczny, czy punkty pomiarowe napięc. Producent nie poprzestał na dwóch portach USB 3.0 na tylnym panelu, ale zainstalował również wyjście pinowe, dzięki któremu możemy uzyskać dwa dodatkowe porty USB 3.0 (np. na przednim panelu). Płyta należy do serii Republic Of Gamers (ROG), a gracze z pewnością będą zadowoleni, że Asus zdecydował się umieścić na płycie układ dźwiękowy SupremeFX X-Fi 2.Na tylnym panelu łączony port PS2 (do obsługi klawiatury lub myszy), osiem portów USB 2.0, dwa porty USB 3.0, dwa porty eSATA, jeden port LAN, wyjście dźwięki S/PDIF (optyczne), oraz port HDMI. Standardowo znajdziemy tu także sześć portów mini-jack do obsługi dźwięku. Pomiędzy portami eSATA, a USB umieszczono przycisk resetujący ustawienia UEFI BIOS. Jeśli poszukujesz wydajnejj płyty o dużych możliwościach w formacie micro-ATX, Asus Maximus IV Gene-Z wydaje się interesującą propozycją. Producent nie podał jeszcze ceny na polski rynek, jednak za oceanem sugerowana cena płyty dla użytkownika końcowego to 230 dolarów (około 650 zł).Cena w Polsce prawdopodobnie będzie wyższa. Podsumowanie: Asus Maximus IV Gene-Z plusy: • obsługa Lucid Virtu • NVIDIA SLI i AMD CrossFireX • SATA 6Gb/s • USB 3.0 (także wyjście pinowe na płycie) • wyświetlacz diagnostyczny • punkty pomiarowe napięć • Intel Smart Response minusy: • stosunek ceny do możliwości

M. Jaskólski

Opcje

Na pomoc: platforma AMD i obsługa SLI

Obecne rozwiązanie dotyczy wykorzystania konfiguracji NVIDIA SLI na komputerach opartych na procesorach AMD. Konfiguracje multi-GPU zyskują na popularności i wielu naszych czytelników zastanawia się nad inwestycją w te technologie. Zobacz dotychczasowe rozwiązania problemów Oto pytanie od jednego z nich:"Witam. Posiadam dwie karty graficzne GF GTX 460 i chciałbym je połączyć w trybie SLI. Problem polega na tym, że nie mogę znaleźć odpowiedniej płyty głównej, bo mam procesor AMD PHENOM II X6 1090T BLACK EDITION. Wszystkie znalezione przeze mnie płyty nie spełniały moich oczekiwań, czy muszę więc zmienić procesor aby posiadać SLI? Dziękuje z góry za pomoc."Odpowiedź benchmark.plBrak obsługi SLI na przeważającej większości płyt AM3 właściwie nie jest problemem technicznym, ale licencyjnym. W części przypadków na płytach bez wsparcia SLI można uruchomić dwie karty pracujące w tym trybie, jednak wymaga to ingerencji w system. Można sięgnąć po płyty oparte na chipsetach nVidii z obsługą SLI, bądź zwrócić uwagę na nowsze rozwiązania.Problem znika wraz z pojawieniem się chipsetów AMD serii 9. Płyty wyposażone w ten chipset nie tylko umożliwiają działanie procesorów Athlon II/Phenom II oraz Bulldozer, ale też oficjalnie obsługują SLI. Na naszych łamach ukazał się już artykuł z testami płyt z chipsetem AMD 990FX.Wśród testowanych przez nas płyt, znalazła się Gigabyte 990FXA-UD7, która umożliwia połączenie aż czterech kart w konfiguracji SLI. Wprawdzie z działaniem 4-way SLI napotkano problemy i nawet poprosiliśmy zainteresowane firmy o komentarz w tej sprawie, ale jak na razie nie otrzymaliśmy żadnych oficjalnych informacji.Płyty AM3+ wydają się godne polecenia, zwłaszcza jeśli zamierzasz w przyszłości zainwestować w procesor Bulldozer. Wypada jednak wspomnieć, że pierwsze testy SLI na chipsecie 990FX ujawniły, że taka konfiguracja może (ale nie musi) działać wolniej niż na platformie Intela. Być może jest to problem z wczesną wersją sterowników bądź też konfiguracje SLI na platofmie AMD w pełni rozwiną skrzydła dopiero na procesorach Bulldozer.Warto też wspomnieć, że wczoraj NVIDIA udostępniła sterowniki beta w wersji 275.50, które umożliwiają korzystanie z technologii SLI na certyfikowanych dla SLI płytach głównych z chipsetami AMD: 990FX, 990X oraz 970.Masz problem ze sprzętem lub oprogramowaniem? Nie wiesz co kupić? Zgłoś się do nas! Napisz do redakcji - twórz z nami cykl "Na pomoc" Artykuły sprzętowe na benchmark.pl: Komputery i technologie 3D - szczypta historii Jak wyczyścić komputer - letnie porządki AMD 990FX - chipset i testy płyt Asus, Gigabyte i MSI

M. Jaskólski

Opcje

Tablet Asus Eee Pad - 16 godzin na baterii [aktualizacja]

[Aktualizacja 20.06.2011]Eee Pad Transformer, długo wyczekiwany tablet marki ASUS, pojawił się na półkach polskich sklepów. Urządzenie dostępne jest w wersji ze stacją dokującą i 16 GB pamięci w cenie 1999 zł brutto oraz z 32 GB pamięci w cenie 2399 zł brutto.Dla zainteresowanych tabletem ASUS Transformer mamy dobrą wiadomość - urządzenie jest już w rękach naszych testerów. Recenzja pojawi się w ciągu najbliższych dni :) [Oryginalny news z dnia 14.04.2011]Tablet ASUS Eee Pad Transformer działa pod kontrolą systemu Android 3.1 (Honeycomb) i może pracować na baterii do 16 godzin. Opcjonalna stacja dokująca zmieni tablet w netbook.Urządzenie było prezentowane na targach CES w styczniu br. i cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Eee Pad Transformer ma 10,1-calowy ekran multidotykowy z IPS o rozdzielczości 1280x800 pikseli, wykonany z wytrzymałego i odpornego na zarysowania szkła. Panel ma szerokie kąty widzenia wynoszące 178 stopni. Tablet napędza dwurdzeniowy procesor NVIDIA Tegra 2 o taktowaniu 1,0 GHz. Cyfrowe kamery umieszczone z tyłu (rozdzielczość 5 MP) i z przodu tabletu (rozdzielczość 1,2 MP) umożliwiają robienie zdjęć i kręcenie filmów w jakości HD. Tablet ma touchpad, gniazdo audio 3,5 mm, dwa porty USB, mini port HDMI i wbudowany czytnik kart SD. Wszystko to zamknięte zostało w urządzeniu o grubości 12,98 mm i wadze 680 g.Opcjonalna stacja dokująca zapewnia dostęp do pełnej klawiatury QWERTY z klawiszami funkcyjnymi Androida, zmieniając tablet w netbook. Wydłuża ona także czas pracy na zasilaniu bateryjnym z 9,5 do 16 godzin.Eee Pad Transformer ma preinstalowany pakiet Polaris Office 3.0, który pozwala użytkownikom edytować różne typy dokumentów, w tym pliki tekstowe (.doc), arkusze kalkulacyjne (.xls) i prezentacje (.ppt). Usługa ASUS WebStorage z rocznym dostępem do nieograniczonej przestrzeni dyskowej pozwala na przetwarzanie danych w chmurze.Interfejs ASUS Waveshare oferuje aplikacje takie jak: MyNet - obsługuje bezprzewodową, strumieniową transmisję mediów do urządzeń w sieci domowej MyLibrary - konsoliduje pobrane książki, magazyny i gazety w jednym łatwym do przeglądania profilu. MyCloud - kompletne rozwiązanie „chmurowe”, które zapewnia dostęp do muzyki i wideo. Z jej pomocą użytkownicy mogą także zdalnie sterować dowolnym komputerem PC lub Mac.

P. Mnichowski

Opcje

ASUS: koniec monopolu Wintel

Prezes firmy ASUSTeK Computer twierdzi, że rynek IT nie będzie dłużej uzależniony od produktów dominujących na nim grup.Nie od dziś wiadomo o połączeniu nazywanym w branży Wintel. To swoiste zestawienie systemów Windows i platformy sprzętowej Intel. Te dwa rozwiązania wzajemnie się wspierają i praktycznie monopolizują rynek komputerów osobistych. Ich kompatybilność i popularność sprawia, że są najczęściej wybierane przy zakupie desktopa. Jak przyznał Jonney Shih z ASUSa, ta era dobiega końca. Teraz, kiedy coraz częściej decydujemy się na urządzenia mobilne jak smartfony czy tablety, nie jesteśmy ograniczeni do maszyn stacjonarnych, na których nieodmiennie króluje tandem Microsoft + Intel. Wielu producentów decyduje się na odmienne wersje oprogramowania, wzbogacając produkty o własny firmware czy aplikacje. Także same architektury procesorów nie wszędzie występują pod tym samym szyldem.Jak na razie najbardziej wyłamującą się firmą jest Apple ze swoimi „iProduktami” opartymi na iOS. W ślady idzie Sony i wspomniany ASUS. Czy mniejsi gracze odważą się na rezygnację z popularnych rozwiązań na rzecz własnych pomysłów? I jak wpłynie to na popularność nadchodzącego Windows 8? Więcej o monopolu Wintel: Microsoft w starciu z Komisją Europejską Intel sprzedał 100 milionów procesorów Atom Intel przejmie rynek tabletów od ARM

K. Grązka

Opcje

Asus: Eee Pad Transformer sprzedaje się świetnie

O tym że w chwili obecnej Apple iPad 2 rządzi na rynku tabletów nie ma nawet co wspominać, bo to oczywiste. Jednak o miano drugiego największego producenta tabletów walczyło i ciągle walczy wiele firm. Mieliśmy już takie produkty jak Motorola Xoom,Samsung Galaxy czy BlackBerry Playbook. Nieco z boku stała firma Asus ze swoim tabletem. Okazuje się jednak, że Eee Pad Transformer sprzedaje się świetnie.Zacznijmy od tego, że w kwietniu i maju, firma Asus sprzedała około 400 tysięcy urządzeń. Firma przewiduje, że w czerwcu do klientów trafi 300 tysięcy urządzeń. Zapotrzebowanie ciągle rośnie, a kupno Eee Pada jest ostatnimi czasy prawie tak trudne jak iPada 2. Jednak najciekawsze jest to, że jeśli Asusowi uda się osiągnąć przewidywaną sprzedaż to stanie się drugim po Apple, największym producentem tabletów na świecie.W czym należy upatrywać sukcesu firmy Asus? Ten 10-calowy tablet na pierwszy rzut oka niczym specjalnym się nie wyróżnia, no może prócz specjalnej stacji dokującej wyposażonej w klawiaturę QWERTY, dodatkowy akumulator oraz touchpad. Sercem tabletu jest dwurdzeniowy układ Nvidia Tegra 2, w zależności od zasobności portfela możemy wybierać wersje z 512 MB lub 1 GB pamięci RAM oraz wbudowaną pamięcią na aplikacje o pojemności 16, 32 lub 64 GB. Reszta prezentuje się standardowo, czytnik kart SD, dwa aparaty o matrycach 1 i 5 Mpix, kontroler Wifi 802.11 b/g/n oraz Bluetooth 2.1.Domyślnie urządzenie pozwala na pracę przez 8 godzin, jednak podłączenie klawiatury wydłuża ten czas do 16 godzin pracy na jednym ładowaniu. Głównego sukcesu urządzenia należy jednak upatrywać w cenie. Najtańsza wersja tabletu Asus Eee Pad Transformer z 16 GB pamięci wbudowanej kosztuje 399 dolarów. Ciekawe czy rzeczywiście firmie Asus uda się osiągnąć cel - drugie miejsce wśród producentów tabletów, jak myślicie? Więcej o Asus Eee Pad Transformer: Tablet Asus Eee Pad - 16 godzin na baterii ASUS i jego cztery nowe tablety CES: ASUS pokazuje cztery niezwykłe tablety

D. Mączka

Opcje

Ranking kart graf. - rodzaje układów, producenci - statystyki

Jakie karty graficzne są najczęściej używane? Firmy Nvidia, czy AMD? Wyprodukowane przez MSI, Sapphire, a może Asusa? Na te i jeszcze kilka innych pytań dotyczących akceleratorów graficznych znajdziecie odpowiedzi w niniejszym zestawieniu.Za pośrednictwem aplikacji GPU-Z, która jest podstawowym źródłem informacji na temat każdej karty graficznej, serwis techpowerup tworzy statystyki. Dzięki nim możemy dowiedzieć się, jakie dokładnie akceleratory są najczęściej spotykane w domowych komputerach, jaką wersję DirectX obsługują, albo jaki rodzaj złącza graficznego jest dziś najpopularniejszy.Zebraliśmy i nanieśliśmy na wykresy najciekawsze dane, które z pewnością zainteresują nie tylko graczy, ale i osoby interesujące się sprzętem komputerowym.UWAGA: Wszystkie poniższe zestawienia w głównej mierze dotyczą komputerów stacjonarnych (klasy PC). Baza obejmuje ponad 700 tys. wysłanych wyników. Zdecydowanie na pierwszym miejscu z wynikiem 58% prowadzi firma Nvidia. Kolejnym producentem jest ATI, czyli obecnie AMD – 36% posiadanych przez nas komputerów ma akcelerator tej firmy. Na trzecim miejscu uplasował się Intel z rezultatem 6%. Wysokie miejsca, jeśli chodzi o producentów zajmują Asus – 12%, Sapphire/PCPartner – 8%, MSI – 5%. To ścisła czołówka, choć należy mieć na uwadze, że wielu producentów kryje się pod nazwami „Nvidia”, "ATI/AMD" i „Pozostałe". Układ G92, na którym zbudowano wiele kart graficznych z serii GeForce 9000 jest zdecydowanym prowadzącym wśród poprawnie rozpoznanych chipsetów. Tuż za nim uplasowały się RV770 (seria Radeon 4850/4870) i GT200 (GeForce z serii GTX 200). Jak się okazuje, większość z ankietowanych ma akcelerator graficzny obsługujący DirectX 10 (np. GeForce GTX 260, albo Radeon 4870). Bardzo dużo w „obiegu” znajduje się kart mogących wyświetlać obraz w trybie DirectX 9.0c i 9.0. Natomiast najnowsze API firmy Microsoft - DirectX 11, znalazło się na dość odległym miejscu z wynikiem tylko 8%. W zdecydowanej większości mamy płyty główne z akceleratorem graficznym wpiętym w złącze PCI-Express. Jednak jeszcze garstka z nas używa AGP, które zostało wprowadzone pod koniec lat '90. W tym zestawieniu nie ma zaskoczenia, ponieważ obecny interfejs kart graficznych istnieje już wiele lat. Triumfy święcą pamięci GDDR3. Nie ma w sumie czemu się dziwić, w końcu ten rodzaj pamięci znajduje zastosowanie w akceleratorach od kilku dobrych lat. Spodziewamy się jednak, że nowsze układy GDDR5 z miesiąca na miesiąc będą zdobywały większy procent udziałów - coraz więcej nowych akceleratorów ma taką pamięć. Tu nie ma zaskoczenia – 512 MB znajdujemy najczęściej na kartach graficznych. Choć ostatnio coraz więcej akceleratorów ma 1024MB, to jeszcze przyjdzie nam poczekać, aż ta pojemność zdominuje statystyki serwisu techpowerup.Za jakiś czas obiecujemy ponownie sprawdzić statystyki dotyczące akceleratorów graficznych i porównać z powyższym zestawieniem. Sami jesteśmy ciekawi, jak duże zajdą zmiany. Więcej o kartach graficznych: Karta graficzna - poradnik jak wybrać Encyklopedia kart graficznych Testy kart graficznych Sterowniki do pobrania

K. Myzia

Opcje

Asus: 24-calowy monitor zasilany z... USB 3.0

Firma Asus zaatakowała rynek monitorów naprawdę ciekawą pozycją - MS248B jest smukły, podświetlany diodami LED oraz… do jego podłączenia służy zaledwie jeden przewód ze złączem USB 3.0 – pobiera z komputera zarówno sygnał, jak i prąd.Asus MS248B jest24-calowym monitorem o rozdzielczości 1920x1080 pikseli, a jego grubość to zaledwie 16,5 milimetra. Czas reakcji matrycy wynosi minimalnie 2 milisekundy, a kontrast dynamiczny równy jest w idealnych warunkach 10 000 000:1.Dodatkowym atutem urządzenia jestpodświetlenie diodami LED, co jest dziś cechą bardzo pożądaną. Niewątpliwie jednak największą atrakcją tego monitora jest fakt, że aby go uruchomić wystarczy jeden przewód – dzięki USB 3.0 bowiem, urządzenie jest w stanie korzystać z prądu przepływającego przez komputer, a generowane w ten sposób 9 W jest w stanie utrzymywać działający monitor. Z racji jednak, że moc nie jest zbyt duża, monitor nie został wyposażony w żadne specjalne „ulepszenia”. Nie uświadczymy zatem dodatkowych portów USB i audio, kamery internetowej czy czytnika kart. Sam w sobie monitor wydaje się jednak być bardzo ciekawą propozycją. Nie wiadomo jeszcze kiedy i w jakiej cenie monitor pojawi się na półkach sklepowych. Więcej o monitorach: EIZO DuraVision - monitory LED dla przemysłu Sharp: TV z rozdzielczością 7680 x 4320 pikseli HP x2301: smukły aluminiowy monitor 85" telewizor od Bang & Olufsen

W. Kulik

Opcje

Na pomoc: GTX 560 Ti czy coś innego?

Akceleratory GeForce GTX 560 Ti już na dobre zadomowiły się na rynku komputerowym. Co najważniejsze, ich ceny są na tyle atrakcyjne, że wielu naszych czytelników zaczęło się nad nimi zastanawiać. Zobacz dotychczasowe rozwiązania problemów Oto pytanie od jednego z nich:„Witam. Chodzi o wybór karty graficznej tak do 900zł. Zastanawiam się nad: MSI GeForce GTX 560 Ti TwinFrozr II OC, a Gigabyte GeForce GTX 560 Ti. Którą z tych kart warto wybrać, albo co wy możecie polecić ?”Odpowiedź benchmark.plZarówno jeden, jak i drugi akcelerator to jedne z ciekawszych propozycji na rynku. MSI GeForce GTX 560 Ti TwinFrozr II nad konkurentem przemawia głównie z powodu ceny – w komputerowych cennikach znajdziemy go od ok. 720 zł. Natomiast Gigabyte GeForce GTX 560 Ti OC to wydatek od ok. 800 zł.Czytelnik benchmark.pl zastanawia się nad MSI GeForce GTX 560 TI TwinFrozr II (z prawej) lub nad Gigabyte GeForce GTX 560 Ti OC (z lewej).Niemniej na korzyść droższego modelu Gigabyte przemawiają wyższe parametry pracy. Rdzeń graficzny w tym modelu pracuje z częstotliwością 900 MHz, a w MSI – 870 MHz. Drugą zaletą karty Gigabyte GeForce GTX 560 Ti OC jest wyższa kultura pracy systemu chłodzącego. Skoro nasz czytelnik potrzebuje karty do gier, to z pewnością będzie w nich spędzał długie godziny. Cichsza praca wentylatora z pewnością wyjdzie mu na zdrowie. :-)Uważamy, że warto dopłacić nieco więcej do karty Gigabyte, tym bardziej, że różnica w cenie jest stosunkowo niewielka.Alternatywa – ASUS Radeon 6950 DirectCU IIJako alternatywę możemy polecić coś z konkurencyjnego obozu układów graficznych – Radeona HD 6950 1 GB. Ta karta odznacza się dobrą relacją wydajności do poboru energii. W przypadku ASUS Radeon 6950 DirectCU II otrzymujemy też ciche i wydajne chłodzenie DirectCU II. Ciekawostką jest też możliwość podłączenia do akceleratora kilku monitorów, za co odpowiada technologia Eyefinity.Ponadto, dzięki autorskiej aplikacji SmartDoctor można podnieść napięcie zasilające, co pozwoli na lepsze rezultaty w podkręcaniu. Istnieje też szansa, że akcelerator uda się przerobić na wyższy model HD 6970 poprzez podmianę BIOS-u.Masz problem ze sprzętem lub oprogramowaniem? Nie wiesz co kupić? Zgłoś się do nas! Napisz do redakcji - twórz z nami cykl "Na pomoc"Więcej o kartach graficznych: Ranking kart graficznych Radeon 6870 - test 5 wydajnych kart graficznych GeForce GTX 560 - nowa grafa klasy średniej

K. Myzia

Opcje

Computex: nagi ASUS MARS II na zdjęciach i filmie

Dotarliśmy do bardziej szczegółowych zdjęć karty graficznej MARS II, a więc flagowej, dwuprocesorowej konstrukcji firmy ASUS, która została zaprezentowana na targach Computex.Kilka dni temu, na początku targów targów Computex, pisaliśmy o drugiej odsłonie karty graficznej ASUS MARS. Pod interesującą nazwą kryje się tak naprawdę autorska wersja karty GeForce GTX 590, wykorzystujący dwa procesoryGF110. Dotychczas nie byliśmy w stanie powiedzieć, jak bardzo karta została przerobiona, bowiem nie wiadomo było co kryje się pod sporym układem chłodzenia. Udało się nam jednak dotrzeć do szczegółowych zdjęć topowego akceleratora graficznego firmy ASUS. Hostessa prezentująca kartę graficzną ASUS MARS IINajwiększą uwagę na stanowisku firmy ASUS, skupiała prezentacja karty graficznej MARS II, którą zademonstrowała niezwykle urodziwa hostessa. Oprócz tego można było zobaczyć na własne oczy na co stać konstrukcje, gdzie na trzech monitorach w rozdzielczości 3240 x 1920 pikseli, uruchomiona była gra Crysis 2. Co najważniejsze, wyświetlana animacja zachowała poziom płynności na poziomie ponad 26 klatek na sekundę. Poniżej możecie zobaczyć filmik z prezentacji możliwości karty. Karta pracuje z taktowaniem 772 MHz dla rdzenia i 4000 MHz dla pamięci, a więc o odpowiednio 165 MHz i 588 MHz większym niż standardowy układ GeForce GTX 590. Warto zauważyć, iż płytka PCB karty jest znacznie większa od standardowej 590-tki i wystaje ponad wysokość śledzia. Po obu stronach laminatu zamontowano układy graficzne GF110, które połączono mostkiem NF200. Obydwa chipy otacza 12 (po sześć na awersie i rewersie płytki drukowanej) 128 MB kości pamięci GDDR5, dających łącznie 2x 1536 MB pamięci wideo o podwójnej, 384-bitowej magistrali. Między nimi umieszczono potężną, 20-fazową sekcję zasilania, z której 16 faz odpowiada za zasilanie układów graficznych, a pozostałe 4 za zasilanie pamięci.Do poprawnego działania karty wymagane jest podłączenie trzech 8-pinowych wtyczek zasilających, a więc jednej więcej niż w przypadku referencyjnej karty GTX 590. Obok nich znalazł się specjalny przycisk, ustawiający prędkość obrotową chłodzących wentylatorów na 100%, mogący znaleźć zastosowanie podczas dodatkowego przetaktowywania MARSa II. Za chłodzenie akceleratora graficznego odpowiada potężny układ chłodzenia. Wykorzystuje on pokaźny, aluminiowy radiator z pięcioma ciepłowodami oraz dwa 120 mm wentylatory. Płytka PCB karty graficznej ASUS MARS II Płytka PCB karty graficznej Geforce GTX 590 Po przeciwnej stronie układów graficznych GF110, zamontowano wysokiej jakości kondensatory proadlizer firmy NEC. Trzeba przyznać, iż bardziej zaawansowani overclockerzy powinni być szczególnie zainteresowani sekcją „zone MOD”, w skład której wchodzą punkty pomiarowe napięć zasilających oraz wyłącznik zapobiegający przeciążeniom. Z myślą o próbach bicia rekordów wydajności, w sekcji tej zamontowano również przełącznik aktywujący tryb ekstremalnego podkręcania z wykorzystaniem ujemnych temperatur, a więc na przykład ciekłego azotu. Na śledziu karty znalazły się dwa wyjścia DVI, HDMI i DisplayPort. Tuż obok niego umieszczono złącze SLI, dzięki któremu połączymy dwie karty graficzne ASUS MARS II. Flagowa karty graficzna firmy ASUS dostępna będzie w limitowanej edycji 1000 egzemplarzy. Co prawda jeszcze nie wiadomo ile wyniesie ich cena, ale spekuluje się o 1000 – 1100 euro, a więc równowartości około 3950 – 4350 złotych (bez podatku i marż pośredników). Więcej o targach Computex: Computex: przyszłość fotografii według Qualcomma Computex: Intel Keeley Lake - smukły netbook convertible Computex: nowy rekord k|ngp|na w 3DMarku 11 Computex: tablet Acer z systemem MeeGo w działaniu Computex: karta AMD Radeon E6760 inna niż wszystkie Computex: monstrualna obudowa Silverstone - 19 miejsc na karty rozszerzeń Computex: G.Skill - rekord w SuperPi na Sandy Bridge
Paweł Maziarz

P. Maziarz

Opcje

Computex: płyta z dwoma różnymi podstawkami - LGA 1366 i LGA 2011

Firma ASUS na targach Computex zaprezentował prototypową płytę główną o nazwie kodowej Danshui Bay, na której laminacie umieszczono dwie podstawki – LGA 1366 oraz LGA 2011.Trzeba przyznać, że producenci na targach elektroniki użytkowej (na przykład CES, CeBIT lub Computex) prezentują nie tylko zwykłe produkty, których moglibyśmy się spodziewać, ale także konstrukcje budzące zdziwienie. Niewątpliwie jednym z takich produktów jest płyta główna firmy ASUS zaprezentowana na targach Computex. Warto jednak zaznaczyć, iż jest to prototypowa konstrukcja, która nie wiadomo czy trafi do seryjnej sprzedaży. Płyta ASUS Danshiu Bay korzysta z czarnego laminatu, o formacie znacznie większym od standardowego ATX – prawdopodobnie jest to serwerowy WTX (Workstation Technology Extended), którego wymiary to 356 x 425 mm. Czarno-czerwona kolorystyka modelu oznacza, iż mamy do czynienia z produktem skierowanym dla graczy, należącym do serii ROG (Republic of Gamers). Niewątpliwie główną cechą charakterystyczną płyty są dwie podstawki – LGA 1366 dla procesorów Gulftown oraz LGA 2011 pod przyszłe procesory Sandy Bridge-E. Mówiąc o dwóch gniazdach dla procesorów, od razu na myśl przychodzi model Classified SR-2 firmy EVGA, który ma dwie podstawki LGA 1366, w związku z czym jest często wykorzystywana do bicia rekordów wydajności.Podobnie jak w przypadku SR-2, także i Danshui Baypozwalać będzie na równoczesne korzystanie z obu procesorów. Czyżby zatem szykowała się nowa, ulubiona platforma overclockerów? W związku z odmiennością architektur obu procesorów, dla każdego z nich przeznaczono osobne banki pamięci. W przypadku podstawki LGA 1366 jest to sześć slotów DDR3, obsługujących tryb trzykanałowy. Dla LGA 2011 udostępniono osiem banków pamięci DDR3, wspierających tryb czterokanałowy. O portach dla kart rozszerzeń nie można zbyt wiele powiedzieć, gdyż zostały one przysłonięte kartką z informacjami o płycie. Tuż pod nimi znalazł się chipset Intel X79, powszechnie wykorzystywany w płytach z jedną podstawką LGA 2011. W lewym dolnym rogu laminatu umieszczono prawdopodobnie szesnaście portów SAS oraz sześć SATA III o przepustowości 6 Gb/s. W związku z faktem, że mamy do czynienia z prototypowym modelem, na tylnym panelu znalazło się tylko kilka złączy – pozostałe miejsca są puste. Dodatkowo, bardziej spostrzegawczy zapewne zauważą, że w okolicach lewego brzegu laminatu brakuje niektórych elementów. Z pewnością w finalnej wersji płyty producent uzupełni te braki. Więcej o targach Computex: Computex: ultrabook ASUS UX21 - płaski i wydajny Computex: seria ASUS ROG na 2011 rok Computex: płyty główne z LGA 2011 - zestawienie Computex: karta graficzna ASUS MARS II pozuje do zdjęć
Paweł Maziarz

P. Maziarz

Opcje

Computex: notebook ASUS UX21 - ultrapłaski, wydajny i aluminiowy

Na targach Computex 2011 zaprezentowano ASUS UX21, który do złudzenia przypomina MacBook Air. Jest jednak cały aluminiowy, a w środku znalazł się procesor Intel Core i7 drugiej generacji. To przedstawiciel nowej kategorii komputerów jaką sąultrabooki.Synonimem ultracienkiego komputera jest Apple MacBook Air. Również inni producenci postawili sobie za punkt honoru zaprojektowanie podobnego komputera, np. Lenovo IdeaPad U260 czy ASUS U36. Jednak w każdym z tych urządzeń trzeba było poświęcić wydajność dla osiągnięcia niewielkiej grubości. Teraz ma się to zmienić.Wiceprezes Intela, Sean Maloney, w trakcie prezentacji na Computex 2011, określił mianem ultrabook nową kategorię przenośnych komputerów. Czerpią one z zalet drugiej generacji procesorów Core, a jednocześnie mają wysokość nie przekraczającą 20 mm. Cena tych urządzeń nie powinna przekraczać 1000 dolarów. Intel uważa, że do końca 2012 roku ultrabooki będą stanowić nawet 40% rynku konsumenckich notebooków.Rozwój ultrabooków, podobnie jak rozwój desktopów, ma podlegać prawu Moore’a. W przyszłym roku do tych urządzeń trafią jeszcze wydajniejsze i bardziej energooszczędne procesoryIvy Bridge. W 2013 roku pojawi się kolejna generacja układów o kodowej nazwie Haswell, które mają zagwarantować pobór mocy o połowę niższy niż dzisiejsze mobilne układy Sandy Bridge.Niejako na potwierdzenie tych słów ASUS zaprezentował ultrabook UX21 z ekranem 11,6-cala (rozdzielczość 1366 x 768 pikseli), w którym znalazł się procesor Intel Core i7 drugiej generacji, napęd SSD SATA III i port USB 3.0. Funkcja Instant On ma zapewnić czas startu na poziomie kilku sekund.Ciekawa jest nie tylko zapowiedź Intela, ale także wzornictwo ASUS UX21, który wygląda jak żywcem skopiowany Apple MacBook Air - ma prawie identyczne wymiary i wagę. Ten model jest jednak nie tylko wydajniejszy, ale prezentuje się także bardziej elegancko dzięki całkowicie aluminiowej obudowie, włącznie z klawiaturą (touchpad jest z kolei szklany). Więcej o targach Computex: Computex: seria ASUS ROG na 2011 rok Computex: płyty główne z LGA 2011 - zestawienie Computex: karta graficzna ASUS MARS II pozuje do zdjęć Computex: płyta ASRock Fatal1ty dla procesorów AMD Computex: tablet Asus Eee Pad MeMO - 3D bez okularów Computex: Asus PadPhone - tablet ze smartfonem w środku - wideo
Karol Żebruń

K. Żebruń

Opcje

Computex: premiery płyt dla Sandy Bridge-E - zestawienie

Na odbywających się targach Computex w Taipei wielu producentów zaprezentowało swoje prototypowe płyty główne, które przeznaczone są pod przyszłe, flagowe procesory Sandy Bridge-E.Co prawda premiera flagowej platformy Intela z chipsetem X79 ma nastąpić dopiero w czwartym kwartale bieżącego roku, ale na odbywających się targach Computex, część producentów zademonstrowało swoje płyty główne pod nadchodzące procesory Sandy Bridge-E. Co prawda są to jak na razie prototypowe modele, ale dzięki nim już teraz można się zorientować co oferować będą przyszłe konstrukcje. Jedną z nowości jest czterokanałowy kontroler pamięci, a przez to umieszczenie po dwóch banków pamięci DDR3 pod i nad podstawką LGA 2011. Jeżeli jednak przyjrzymy się samej podstawce, to na pewno widać, iż jest ona znacznie większa niż dotychczasowe LGA 775, LGA 1155, LGA 1156 lub LGA 1366.Jakiś czas temu pisaliśmy o inżynieryjnym egzemplarzu procesora pod tą podstawkę, który został wystawiony na portalu aukcyjnym eBay. Sam rozmiar procesora tłumaczy dlaczego gniazdo procesora, umieszczone na płytach, jest takie duże. Kolejną z konstrukcyjnych nowości jest umiejscowienie sekcji zasilania. Dotychczas ulokowana była ona zazwyczaj nad socketem, ale jej miejsce zajęły banki pamięci. Przeniesiono ją zatem na prawy brzeg laminatu, gdzie nie ma zbyt wiele miejsca, a przez to zazwyczaj nie jest ona rozbudowana i ma tylko kilka faz. Wyjątkiem jest tutaj model Foxconn, który ma aż 14-fazową sekcję zasilania.Większość modeli ma również porty PCI-Express x16 3.0, które oferują przepustowość 32 GB/s i mogą dostarczyć 300 W energii. Spoglądając niżej widzimy kolejną ciekawostkę, a mianowicie ilość gniazd SATA i SAS (Serial attached SCSI). Według nieoficjalnej specyfikacji chipset X79 obsługuje ich aż 14, z czego 10 w wersji o przepustowości 6 Gb/s. Producenci zdecydowali się umieszczać na płytach nawet po 12 – 14 gniazd SATA i SAS, przez co wyglądają one dosyć dziwnie. Od razu nasuwa się pytanie – ilu użytkowników wykorzysta rzadko spotykane w desktopowych modelach gniazda SAS? Warto jednak jeszcze raz podkreślić, że są to prototypowe modele, które finalnie mogą wyglądać inaczej. Przykładowo wiadomo, iż model firmy ASUS nie będzie miał żółtego, a czarny laminat. Poniżej prezentujemy zestawienie zademonstrowanych płyt głównych z podstawką LGA 2011 i mostkiem X79. Model Obsługiwane pamięci Sekcja zasilania Gniazda dla kart rozszerzeń Liczba gniazd SATA/SAS Zdjęcie ASUS C1X79 EVO 4 x DDR3 7 faz 3 x PCI-Expres x16 3.0, PCI-Express x4, 2 x PCI-Express x1 4 x SATA 6 Gb/s, 8x SAS ASRock X79 Extreme4 4 x DDR3 2133 MHz 8 faz 3 x PCI-Expres x16 3.0, 2 x PCI-Express x1, 2 x PCI 4 x SATA 6 Gb/s, 8x SAS ECS X79R-A 4 x DDR3 2600 MHz 7 faz 4 x PCI-Expres x16 3.0, 2 x PCI-Express x1 8 x SATA 6 Gb/s Foxconn Quantum Force X79 4 x DDR3 14 faz 3 x PCI-Expres x16 3.0, PCI-Express x4, PCI 6 x SATA 6 Gb/s, 8x SAS Gigabyte GA-X79A-UD3 4 x DDR3 7 faz 5 x PCI-Expres x16 3.0, PCI 4 x SATA 6 Gb/s, 8x SAS MSI X79A-GD65 4 x DDR3 8 faz 3 x PCI-Expres x16 2.0, 2 x PCI-Express x1, PCI 4 x SATA 6 Gb/s, 8x SAS Jeszcze niżej prezentujemy zdjęcie zbiorowe płyt głównych z podstawką LGA 2011. Pośród nich są modele opisane wyżej oraz inne, które ciężko zidentyfikować. Więcej o produktach przedstawionych na targach Computex: Computex: płyta ASRock Fatal1ty dla procesorów AMD Asus PadPhone: tablet ze smartfonem w środku - wideo Układy Nvidia GeForce GTX 560M w laptopach do gier ASRock: trzecia płyta sygnowana logo Fatal1ty - tym razem z Z68
Paweł Maziarz

P. Maziarz

Opcje

Computex: ASUS MARS II - karta z innej planety

Firma ASUS na targach Computex zademonstrował kartę graficzną MARS II, a więc całkowicie odmienionego GeForce GTX 590, który ma szansę konkurować o miano najwydajniejszej karty graficznej na rynku.Niedawno pisaliśmy o planach firmy ASUS, odnośnie zademonstrowania swojej flagowej karty graficznej MARS II. Wszystko poszło zgodnie z planem i podczas się odbywających się obecnie targów Computex w Taipei, producent zademonstrował zapowiadaną konstrukcje. ASUS ROG MARS II teoretycznie jest bardzo zbliżony do karty graficznej Nvidia GeForce GTX 590. Model ten też wykorzystuje dwa procesory graficzne GF110, dla których przeznaczono po 1,5 GB pamięci GDDR5 o 384-bitowej magistrali. Cała konstrukcja jednak została całkowicie odmieniona i pracuje z taktowaniem 772 MHz dla rdzeni i 4000 MHz dla pamięci, a więc takim samym jak standardowe od GeForce GTX 580. Dla porównania referencyjna 590-tka „tyka” z odpowiednio częstotliwościami 607 MHz i 3416 MHz. Za zasilanie karty MARS II odpowiada pokaźna, 19-fazowa sekcja zasilania, podczas gdy karta Nvidii ma tylko 10 faz. W związku z tym karta pobiera także więcej energii, która dostarczana jest za pomocą nie dwóch, a aż trzech 8-pinowych gniazd zasilających. Trzeba przyznać, że trzyslotowy układ chłodzenia karty wygląda bardzo efektownie. Składa się on z masywnego radiatora z ciepłowodami, którego aluminiowe finy zostały bardzo gęsto poukładane. Całość owiewają dwa 120 mm wentylatory, które charakteryzują się dużą wydajnością. Na rewersie laminatu zamontowano dodatkową płytkę, umożliwiającą odprowadzanie ciepła z tej części karty. Na śledziu znalazły się dwa wyjścia DVI, HDMI i DisplayPort. Ciekawostką jest dodatkowy przycisk tuż obok gniazd zasilających, dzięki któremu możliwe jest automatyczne ustawienie prędkości obrotowej chłodzących wentylatorów na maksymalne obroty. Ciekawe czy po aktywowaniu tej opcji karta generuje podobny hałas co suszarka do włosów... ;) Jak na razie nie wiadomo kiedy i w jakiej cenie karta graficzna ASUS ROG MARS II trafi do sprzedaży. Spekuluje się jednak, iż będzie ona dostępna w limitowanej edycji 1000 sztuk, których cena wyniesie 1100 euro (za sztukę). Więcej o produktach przedstawionych na targach Computex: Computex: płyta ASRock Fatal1ty dla procesorów AMD Asus PadPhone: tablet ze smartfonem w środku - wideo Układy Nvidia GeForce GTX 560M w laptopach do gier ASRock: trzecia płyta sygnowana logo Fatal1ty - tym razem z Z68
Paweł Maziarz

P. Maziarz

Opcje

Computex: tablet Asus Eee Pad MeMO - 3D bez okularów

Firma Asus zaprezentowała swój nowy tablet Eee Pad MeMO. Urządzenie to wyposażone zostało w ekran, wyświetlający obraz 3D bez konieczności zakładania specjalnych okularów.Tablet zaprezentowany został podczas targów Computex 2011 i według zapowiedzi może być naprawdę bardzo ciekawą pozycją. Poza wspomnianym już trójwymiarowym obrazem bowiem, urządzenie ma być także bardzo wydajne. Niestety, producenci nie podali jeszcze szczegółowej specyfikacji MeMO, przez co wciąż możemy się jedynie domyślać, jakie parametry firma nam zaoferuje. Tablet Asus Eee Pad MeMO 3D wyposażony został w 7-calowy ekran dotykowy o rozdzielczości 1280 x 800 pikseli. Systemem operacyjnym zaś, z jakim do sklepów trafi ten tablet będzie Android Honeycomb. Wydaje się to bardzo dobrym rozwiązaniem, bowiem system ten spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem i dostaje niezłe recenzje.Dodatkowo, do samego tabletu firma Asus dodawać będzie zestaw słuchawkowy MeMIC, który z urządzeniem łączyć będzie się za pomocą Bluetooth. Bez wątpienia jest to bardzo ciekawy pomysł, który może spotkać się z miłym odbiorem. Poza tym, Asus zapewnia, że urządzeniem sterować będzie można także za pomocą rysika, co także wydaje się być bardzo dobrym rozwiązaniem.Poniżej zamieszczamy małą galerię tabletu Asus Eee Pad MeMO 3D: Więcej o targach Computex 2011: Asus PadPhone: tablet ze smartfonem w środku - wideo Układy Nvidia GeForce GTX 560M w laptopach do gier Plany i szczegóły odnośnie AMD APU Fusion

W. Kulik

Opcje

ASUS: płyta dla overclockerów pod nowe CPU Intela

Dotarliśmy do zdjęć płyty głównej ASUS Maximus IV Extreme-Z, wykorzystującej podstawkę LGA 1155 oraz chipset Z68.Dotychczas ASUS oficjalnie wprowadził do swojej oferty trzy płyty główne dla procesorów Intel Sandy Bridge, które zostały wyposażone w mostek Z68. Czwarty model o oznaczeniu Maximus IV Gene-Z, czeka na wprowadzenie do sprzedaży. Okazuje się jednak, iż to nie koniec zaplanowanej oferty płyt głównych z mostkiem Z68, bowiem w ofercie firmy ASUS pojawi się także wersja przeznaczona dla pasjonatów, entuzjastów i overclockerów.Płyta główna ASUS Maximus IV Extreme-Z bazuje na czarnym laminacie formatu ATX, a czarno-czerwona kolorystyka informuje o jej przynależności do serii produktów Republic of Gamers (ROG). Pokaźna sekcję zasilania procesora DIGI+ została przykryta efektywnie wyglądającymi trzema radiatorami, które zostały połączone ciepłowodem. Warto zaznaczyć, iż w jej skład wchodzą między innymi wysokiej jakości kondensatory NEC Tokin. Poniżej podstawki LGA 1155 umieszczono cztery banki pamięci, mogące obsłużyć moduły o taktowaniu do 2000 MHz w trybie dwukanałowym.Dla kart rozszerzeń udostępniono cztery porty PCI-Express x16, jeden PCI-Express x4 (do którego można podłączyć kartę rozszerzeń działającą w trybie x8 lub x16) i jeden PCI-Express x1. Dzięki zamontowaniu na laminacie mostka NF200, istnieje możliwość zamontowania aż czterech kart graficznych, działających w technologii 4-Way SLI lub CrossFireX. Na dolnej krawędzi laminatu znalazły się po cztery gniazda SATA II 3 Gb/s i SATA III 6 Gb/s. W prawym dolnym rogu płyty umieszczono specjalne elementy, które mają ułatwić przetaktowywanie podzespołów przez overclockerów - wyświetlacz diagnostyczny, punkty pomiarowe napięć oraz przyciski szybkiego dostępu do włączania i restartowania komputera. Na bogatym, tylnym panelu znalazły się: port PS/2 osiem portów USB 3.0 dwa porty eSATA przycisk do restartowania ustawień UEFI specjalny port ROG Connect, umożliwiający podkręcanie podzespołów z wykorzystaniem innego komputera dwie gigabitowe karty sieciowe złącza karty dźwiękowej wraz z optycznym S/PDIF
Paweł Maziarz

P. Maziarz

Opcje

ASUS: dwie najmocniejsze karty na Computexie

Dotarliśmy do informacji odnośnie dwóch nowych kart graficznych firmy ASUS, które oferować mają bezkompromisową wydajność bez względu na cenę. Pierwszą z nich jest zaprezentowany już na targach CeBIT MATRIX GTX 580 Platinum, natomiast drugą MARS II - topową konstrukcję wyposażoną w dwa układy graficzne GF110.Trzeba przyznać, że niektórzy producenci tworzą produkty, które nie są przeznaczone dla zwykłych klientów. Ich głównym celem jest konkurowanie z konstrukcjami innych producentów, oczywiście o miano tej najlepszej. Oprócz tego przygotowuje się je także z myślą o overclockerach, a więc podczas projektowania szczególnie duże znaczenie ma podatność na podkręcanie. ASUS na targach Computex w Taipei zaprezentuje prawdopodobnie dwie nowe karty graficzne z serii GeForce GTX 500, które zaliczają się do tego typu produktów. ASUS MATRIX GTX 580 Platinum to autorska konstrukcja z układem GeForce GTX 580, która należy do elitarnej linii produktów Republic of Gamers (ROG). Co prawda po raz pierwszy została ona zademonstrowana na marcowych targach CeBIT, ale prawdopodobnie dopiero na Computexie producent zdecyduje się na jej oficjalnie wprowadzenie do sprzedaży. Warto zaznaczyć, iż model ten ma stać jeszcze wyżej w hierarchii producenta niż - dotychczas uznawany za topowy - GTX 580 DirectCU II. Karta standardowo pracuje z taktowaniami podniesionymi do poziomu 816 MHz dla rdzenia i 4008 MHz dla 1,5 GB pamięci GDDR5 384 bit. W razie potrzeby nic nie stoi na przeszkodzie, aby dodatkowo je zwiększyć. Za zasilanie odpowiada ogromna, 19-fazowa sekcja zasilania, w skład której wchodzą między innymi wysokiej jakości kondensatory NEC Tokin. Dla porównania wersja DirectCU II tego samego producenta ma zaledwie 10 faz, MSI GTX 580 Lightning Xtreme Edition 16 faz, a Zotac GTX 580 Extreme Edition 18 faz. Czyżby zatem kroił się nowy rekord podkręcenia GeForce GTX 580? Bardzo możliwe, choć dotychczasowy rekord wynoszący 1681 MHz będzie ciężko pobić. Za chłodzenie konstrukcji odpowiada zmodyfikowany, 3-slotowy układ chłodzenia DirectCU II, na który składa się masywny radiator z pięcioma miedzianymi ciepłowodami. Całość zaś owiewają dwa 100 mm wentylatory. Na śledziu znalazły się dwa wyjścia DVI, HDMI, DisplayPort oraz przycisk do restartowania ustawień karty, ustawiający dla niej bezpieczne wartości taktowań. Na końcu laminatu umieszczono trzy przyciski - dwa do precyzyjnej zmiany taktowania oraz jeden automatycznie ustawiający prędkość obrotową chłodzących wentylatorów na maksimum. Nie zapomniano również o punktach pomiarowych napięć, które mogą się przydać podczas ekstremalnego overclockingu. O drugiej z kart nie wiadomo zbyt wiele. ASUS MARS II ma być następcą pierwszego MARSa, którego producent wydał w limitowanej edycji 1000 sztuk. Prawdopodobnie podobnie będzie i w tym przypadku. Tym razem jednak konstrukcja wykorzystywać będzie dwa procesory graficzne GF110 z 2x512 procesorami strumieniowymi oraz 3 GB pamięci GDDR5 o 384-bitowej magistrali. Oznacza to zatem, że o ile w przypadku pierwszej karty MARS, ASUS wykazał się pomysłowością i połączył dwa GeForce GTX 285 (a nie GTX 275 jak w przypadku zwykłego GeForce GTX 295), to tym razem jego wynalazek technicznie nie będzie się zbytnio różnić od standardowego modelu firmy NVIDIA - GeForce GTX 590. Aby jednak uwidocznić różnicę, prawdopodobnie zdecyduje się on na spore podniesienie taktowań. Do ilu dokładnie? Na razie nie ma na ten temat nawet przecieków. Chłodzeniem dwuprocesorowego potwora zajmie się układ DirectCU II, który specjalnie na potrzeby konstrukcji zostanie zmodyfikowany. Warto wspomnieć, iż za zasilanie karty odpowiadać będzie równie pokaźna co w wyżej opisywanej karcie sekcja zasilania, składająca się z 19 faz. Dla porównania, referencyjny GeForce GTX 590 ma tylko 6 faz. Według nieoficjalnych wiadomości druga odsłona karty graficznej ASUS MARS II ma kosztować bagatela 1100 euro. Jest ktoś chętny do zakupu? WIęcej o kartach graficznych firmy ASUS: ASUS: Karty z pasywnym chłodzeniem DirectCU Asus i dobrze schłodzone Radeony ASUS HD 6990 - dwurdzeniowy mocarz
Paweł Maziarz

P. Maziarz

Opcje

Intel Z68: czy producenci płyt nas oszukują?

Trochę czasu już minęło od premiery chipsetu Intel Z68, który teoretycznie łączy cechy swoich poprzedników – P67 i H67. Jak się jednak okazuje, płyty główne wykorzystujące układy Z68 mogą nie różnić się de facto od tych z mostkiem P67 w niższej cenie.Intel na początku roku wydał procesory Sandy Bridge, a wraz z nimi pojawiły się płyty główne z podstawką LGA 1155 oraz chipsetami P67 i H67. Oczywiście oprócz nich zostały zaprezentowane mniej popularne układy (na przykład Q67, Q65 i B65), ale to właśnie głównie te dwa układy zyskały największą popularność. Niestety nie były one doskonałe, gdyż P67 pozwalał na zmianę mnożnika odpowiednich wersji procesorów, ale nie pozwalał na skorzystanie ze zintegrowanego układu graficznego – już w każdym modelu Sandy Bridge. H67 to swojego rodzaju jego przeciwieństwo, bo nie pozwala na przetaktowanie procesora, ale za to płyty główne weń wyposażone pozwalają na skorzystanie z karty graficznej.Cztery miesiące po tej premierze został zaprezentowany mostek Z68, który teoretycznie łączy najlepsze cechy poprzednich układów. Jednak część z producentów zdecydowała się nie montować w niektórych ze swoich konstrukcji wyjść wideo. Oznacza to, że takie płyty praktycznie nie różnią się od starszych modeli mających na pokładzie układ P67. Jaki jest zatem sens kupowania nowych, „wykastrowanych” płyt głównych? Może dla technologii Intel Smart Response Technology, która tworzy z dysków SSD pamięć podręczną dla tradycyjnych, talerzowych dysków twardych. Pozostaje tylko pytanie, co w sytuacji kiedy nie jesteśmy posiadaczami dysku SSD, których cena nadal pozostaje wiele do życzenia? Czy kupując uboższe o wyjścia wideo konstrukcje jesteśmy oszukiwani? Z pewnością nie, gdyż producent informuje nas o tym w co dana płyta jest wyposażona. Warto zatem, przed zakupem modelu wyposażonego w mostek Z68, dokładnie przeczytać jego specyfikację oraz w razie potrzeby zapytać sprzedawcę. Poniżej prezentujemy wykaz dostępnych płyt głównych poszczególnych producentów, które mają nowy chipset Intel Z68. Obok konkretnych modeli zamieściliśmy informację odnośnie posiadanych wyjść wideo. Warto zatem zapoznać się z poniższą tabelką, dzięki czemu będziemy kupować świadomie to, czego chcemy. Producent Model płyty głównej Wyjścia wideo ASUS P8Z68-V D-SUB, DVI i HDMI P8Z68-V PRO D-SUB, DVI i HDMI P8Z68 Deluxe brak (płyta niedostępna w Polsce) ASRock Z68 Pro3-M D-SUB, DVI, DisplayPort i HDMI Z68 Pro3 D-SUB, DVI i HDMI Z68 Extreme4 D-SUB, DVI, DisplayPort i HDMI Foxconn Z68A-S D-SUB i DVI Gigabyte GA-Z68A-D3-B3 brak GA-Z68A-D3H-B3 D-SUB, DVI i HDMI GA-Z68MA-D2H-B3 D-SUB, DVI i HDMI GA-Z68MX-UD2H-B3 D-SUB, DVI, DisplayPort i HDMI GA-Z68X-UD3-B3 brak GA-Z68X-UD3H-B3 D-SUB, DVI, DisplayPort i HDMI GA-Z68X-UD3P-B3 brak GA-Z68X-UD3R-B3 brak (płyta niedostępna w Polsce) GA-Z68X-UD4-B3 brak GA-Z68X-UD5-B3 brak GA-Z68X-UD7-B3 brak MSI Z68MA-ED55 (B3) D-SUB, DVI i HDMI Z68A-GD80 (B3) D-SUB, DVI i HDMI Jak widzimy największą liczbę płyt, które nie mają wyjść wideo ma firma Gigabyte, natomiast ani jednego „wykastrowanego” modelu nie ma ASRock,Foxconn i MSI. Więcej o płytach głównych z podstawką Intel LGA 1155: Foxconn: niedroga płyta z Virtu GPU Intel Z68: chipset i przegląd płyt głównych Gigabyte: nowoczesna płyta w dobrej cenie MSI wprowadzi płyty z technologią Virtu GPU
Paweł Maziarz

P. Maziarz

Opcje

ASUS: płyta dla prawdziwych zapaleńców - z AM3+

Dotarliśmy do zdjęć płyty głównej ASUS Crosshair V Formula, jednego z najlepszych modeli wyposażonych w chipset 990FX i podstawkę AM3+.Jakiś czas temu pisaliśmy o planach firmy ASUS, według których ma ona wprowadzić do oferty sześć nowych płyt głównych mających chipsety AMD z serii 900 oraz podstawkę AM3+. Dotychczas jednak tylko dwa modele ujrzały światła obiektywów – był to model M5A99X Evoze średniej półki oraz przeznaczony dla wymagających klientów 990FX Sabertooth. Tym razem jednak przyszła pora na kolejną płytę, która z założenia ma trafić do overclockerów, entuzjastów i klientów nie żałujących wydanych pieniędzy.ASUS Crosshair V Formula ma czerwono-czarne barwy i należy do linii produktów Republic Of Gamers (ROG). Na jej czarnym laminacie formatu ATX umieszczono mostek północny 990FX, południowy SB950 oraz czarną podstawkę AM3+. Za zasilanie procesora odpowiada 10-fazowa sekcja zasilania DIGI+, z której 8 faz przeznaczono dla procesora, a 2 dla kontrolera pamięci. Całość przykryto efektywnie wyglądającymi radiatorami, połączonymi za pomocą ciepłowodu z chłodzeniem chipsetu (znajdującego się tuż obok sekcji zasilania). Trzeba jednak przyznać, że tak duży układ chłodzenia może kolidować z niektórymi coolerami, dla których przeznaczono nowoczesny, dwuczęściowy koszyk. Pamięci RAM można montować w czterech slotach, obsługujących moduły DDR3 o zegarze do 2133 MHz w trybie dwukanałowym.Po przeciwnej stronie PCB umieszczono cztery porty PCI-Express x16 (elektrycznie x16/x8/x8/x4) oraz po jednym PCI-Express x1 i zwykłym PCI. Warto zaznaczyć, że model ten obsługuje karty graficzne zarówno w trybie CrossFireX, jak i 3-Way SLI. Tuż za ostatnim portem PCI-Express x16 zamontowano przyciski łatwego dostępu do włączania i restartowania komputera oraz podkręcania jego podzespołów. Na dolnej krawędzi laminatu znalazło się siedem gniazd SATA III o przepustowości 6 Gb/s. Na tylnym panelu znajdziemy: port PS/2 siedem portów USB 2.0 cztery porty USB 3.0 specjalny port ROG Connect, służący do podkręcania podzespołów na płycie głównej z drugiego komputera port power eSATA przycisk do restartowania ustawień UEFI (następcy BIOSu) gigabitową kartę sieciową, wykorzystującą układ firmy Intel 8-kanałowy kodek dźwiękowy wraz z optycznym S/PDIF
Paweł Maziarz

P. Maziarz

Opcje