Cieszą oko i portfel - test pamięci ADATA XPG Dazzle DDR4
Pamięć RAM

Cieszą oko i portfel - test pamięci ADATA XPG Dazzle DDR4

przeczytasz w 2 min.

Pamięci ADATA XPG Dazzle DDR4 wyróżniają się nie tylko efektownym wzornictwem, ale też atrakcyjną ceną. W sam raz dla modderów i entuzjastów.

Ocena benchmark.pl
  • 4,3/5
Plusy

- efektowne wzornictwo z podświetleniem LED,; - dożywotnia gwarancja producenta,; - atrakcyjna cena jak na pamięci z podświetleniem...

Minusy

...ale mało konkurencyjna cena na tle standardowych zestawów,; - brak kontroli nad podświetleniem.

Jeszcze do niedawna przy wyborze podzespołów komputerowych skupialiśmy się głównie na wydajności, funkcjonalności i oczywiście cenie. Obecnie ważna jest jeszcze jedna cecha, a mianowicie ich design – w końcu komputer musi jakoś się prezentować, a dla niektórych wygląd jest kwestią wręcz priorytetową przy wyborze odpowiedniego sprzętu.

Wiedzą to także producenci, którzy przy konstruowaniu podzespołów coraz częściej zwracają uwagę na efektowne wzornictwo i dotyczy to nie tylko obudów, płyt głównych czy kart graficznych, ale coraz częściej także teoretycznie mniej istotnych pamięci RAM.

Na pomysł przyozdobienia pamięci RAM wpadła także firma ADATA i niedawno wydała moduły XPG Dazzle, które świetnie wpisują się w najnowsze trendy komputerowej „mody”, bo zostały wyposażone w podświetlenie LED (tak tak, to właśnie podświetlenie jest największym hitem w obecnym sezonie wiosna-lato 2016 :)). Tak się składa, że jeden komplet najnowszych pamięci tajwańskiego producenta zawitał do naszej redakcji i postanowiliśmy mu się przyjrzeć z bliska.

Dlaczego warto zwrócić uwagę na pamięci ADATA XPG Dazzle 2x 8 GB 2800 MHz CL17?

  • Efektowne wzornictwo
  • Podwietlenie LED
  • Niewygórowana cena

Pamięci XPG Dazzle są dostępne w konfiguracjach 2- i 4-kanałowych o pojemności 16-64 GB i taktowaniu 2400-3200 MHz. W nasze ręce akurat trafił 2-kanałowy zestaw o pojemności 16 GB i częstotliwości 2800 MHz, który jest dostępny w całkiem przyzwoitej cenie – ta zaczyna się od około 350 złotych.

 ADATA XPG Dazzle 2x 8 GB 2800 MHz CL17
TypDDR4
KonfiguracjaDual Channel
Pojemność16 GB (2x 8 GB)
Taktowanie2800 MHz
Opóźnienia17-17-17-36
Napięcie zasilające1,2 V
Profile wydajnościoweXMP 2.0
ChłodzenieAluminiowy radiator (47,3 mm)

Zestaw składa się z dwóch modułów o pojemności 8 GB, które pracują z częstotliwością 2800 MHz, opóźnieniami CL17-17-17-36 i standardowym napięciem zasilającym - 1,2 V. Odpowiednie parametry zapisano w profilu XMP 2.0, więc nie musimy się trudzić z ręcznym „wstukiwaniem” ustawień, bo można je łatwo wczytać z poziomu UEFI płyty głównej.

ADATA XPG Dazzle DDR4 - profile SPD  ADATA XPG Dazzle - podkręcanie
Po lewej profile zapisane w pamięciach, a po prawej parametry po podkręceniu

Entuzjaści mogą pobawić się w podkręcanie - nam udało się "wycisnąć" 2933 MHz przy opóźnieniach 16-18-18-39 i napięciu zasilającym podbitym do 1,4 V. Warto jednak pamiętać, że każdy zestaw charakteryzuje się innym potencjałem na podkręcanie, a ponadto wpływ na niego ma również zastosowana płyta główna.

ADATA XPG Dazzle pamięci DDR4 RAM

Pod względem jakości wykonania nie ma się do czego przyczepić. Producent zastosował kości pamięci od SK Hynix oraz czarną, trochę powiększoną, 10-warstwową płytkę drukowaną. Do chłodzenia pamięci wykorzystano dwie aluminiowe blaszki, między którymi umieszczono czerwone, pulsujące podświetlenie LED (element ten został opracowany przez firmę Avexir, która jako jedna z pierwszych wpadła na pomysł podświetlanych pamięci RAM).

ADATA XPG Dazzle pamięci DDR4 RAM

Trzeba przyznać, że całość prezentuje są naprawdę efektownie, aczkolwiek niektórym może brakować funkcji kontroli podświetlenia. Warto jednak mieć na uwadze ciut większą wysokość modułów, przez co mogą one kolidować z bardziej rozbudowanymi chłodzeniami na procesor.

Na kolejnych stronach sprawdzimy jeszcze wydajność pamięci – zarówno w testach syntetycznych, jak i podczas realnego użytkowania komputera.