Procesory

AMD Trinity - APU nowej generacji

przeczytasz w 2 min.

Kilka tygodni temu w Austin swoją nieoficjalną premierę miały procesory z serii AMD Trinity.

AMD APU Trinity to układy będące rozwinięciem koncepcji Fusion APU, która z powodzeniem wprowadzona została wraz z serią Brazos i rozwijana w Llano. W koncepcji Fusion chodzi o połączenie dość szybkiego CPU oraz wydajnego układu graficznego GPU w taki sposób, by jak najlepiej się wzajemnie uzupełniały.

amd apu trinity

Dzięki bliskiej współpracy obydwu jednostek zintegrowanych w jednym procesorze APU użytkownik zyskuje wystarczającą wydajność do codziennej pracy, a także rozrywki - i to przy niskim poborze prądu. Udaje się to realizować, gdyż zintegrowane podzespoły nie mają być najszybszymi na rynku jednostkami, ale także nie są słabeuszami jeśli chodzi o obliczenia wszelkiego typu.

Dzięki różnym zabiegom oraz technologiom, których część opiszę w dalszej części tekstu, możliwe jest wykorzystanie do obliczeń zarówno standardowych, jak i graficznych, wszystkich jednostek procesora – CPU i GPU. Wykorzystanie ich jest tak zbalansowane, by użytkownik osiągnął wyniki najszybciej jak się to tylko da wykonać, ale przy zachowaniu rozsądnego poboru prądu. Z tego powodu komputer przenośny jest w stanie na jednym naładowanym w pełni akumulatorze pracować nawet przez cały dzień roboczy bez konieczności podłączania ładowarki sieciowej.

Osoby zainteresowane nie tylko pracą, ale także rozrywką będą mogły pobawić się grami i to nawet najnowszymi tytułami, korzystając z wielu graficznych fajerwerków. Co więcej, wystarczy do tego wbudowany w APU układ graficzny, który nad wyraz sprawnie radzi sobie z generowaniem przyzwoitej jakości obrazu w taki sposób, że rozgrywka jest płynna jak miałoby to miejsce przy samodzielnej karcie graficznej ze średniej półki.

Dodatkowo po dogłębnej analizie fachowcy z AMD doszli do wniosku, że bardzo duża liczba użytkowników przenośnych komputerów codziennie korzysta z multimediów, w tym w bardzo wielu przypadkach są to dane odbierane poprzez internet. Opracowano i wdrożono odpowiednie optymalizacje, które powinny znacznie poprawić komfort obcowania z multimediami oraz aplikacjami sieciowymi.

AMD Trinity PC Usage Attitudes

W wielu przypadkach udało się to AMD osiągnąć, co zaprezentujemy poprzez wyniki testów, jakie udało nam się uzyskać na prototypowym laptopie z APU AMD Trinity.