Płyty główne

Asus P8Z77-V PRO / Thunderbolt - test, cena i opinie

przeczytasz w 1 min.

Płyta Asusa z interfejsem Thunderbolt. Bez wątpienia cechuje się wysoką jakością. Jest to jednak droższa konstrukcja - dla entuzjastów.

Wraz z wprowadzeniem nowych MacBooków Pro na rynku zadebiutowała również nowa technologia Intela, czyli interfejs Thunderbolt. Nie trzeba było długo czekać, aby Thunderbolt zawitał również na platformę PC. W naszej redakcji pojawiła się płyta Asus P8Z77-V Pro / Thunderbolt, która - jak sama nazwa wskazuje - ma ową technologię. Płyta oparta na jest na układzie logiki Intel Z77 i oferuje podstawkę LGA 1155.

 

Na naszych łamach testowaliśmy już model P8Z77-V PRO (bez Thunderbolt). Wbrew pozorom obie płyty nie różnią się jedynie obsługą interfejsu. Wersja Pro zamiast Thunderbolta ma DisplayPort, większą ilość portów USB 3.0 i dwa porty USB 2.0 na tylnym panelu (w wersji Thunderbolt na tylnym panelu nie ma żadnego portu USB 2.0 - można je wyprowadzić jedynie za pomocą wyjść pinowych na PCB). Różnice są kosmetyczne - prawda,  niemniej są.

Nowy interfejs Intela jest zasadniczo połączeniem PCIe oraz DisplayPort. Cechuje się wysoką przepustowością (10 Gb/s w obu kierunkach) oraz możliwością podłączenia do 6 urządzeń (monitorów czy dysków) przy pomocy jednego gniazdka.

W tym artykule skupiamy się na płycie Asus. Jeśli ciekawią was wyniki testów związane z technologią Thunderbolt, przygotowaliśmy z tej okazji drugą publikację.