Samochody autonomiczne - kilka pytań do eksperta
Pojazdy

Samochody autonomiczne - kilka pytań do eksperta

przeczytasz w 1 min.

Pojazdy autonomiczne to przyszłość czy tego chcemy, czy nie. Ludzie zbyt łatwo się męczą, są nieuważni i mają zbyt wiele wad, by poruszać się w zatłoczonych miastach przyszłości. Pytanie tylko czy samochody bez kierowcy poradzą sobie ze śniegiem lub deszczem? Czy są bezpieczne?

Czy samochody autonomiczne są bezpieczne? Kilka pytań do eksperta

Muszę przyznać, że lubię prowadzić samochód. Oczywiście nie w korkach, lecz poza miastem, ale mimo wszystko siedzenie za kółkiem w trasie sprawia mi przyjemność. Jest odprężające niczym najprostsza forma medytacji. Jestem jednak świadomy tego, że ludzie jako całość, w pewnym momencie przestaną się sprawdzać w roli kierowców.

Powodów jest mnóstwo: słaby czas reakcji nie tylko sprawia, że mniej samochodów przejeżdża na zielonym świetle (bo nie wszystkie ruszają w tym samym czasie), ale ma też negatywny wpływ na bezpieczeństwo na drogach. Ludzie się męczą, ich czujność i koncentracja ulega rozproszeniu, obsługują smartfony, prowadzą rozmowy, słuchają muzyki, myślą o sprawach prywatnych lub służbowych, denerwują się gdy stoją w korkach, denerwują się gdy nie mogą znaleźć miejsca do zaparkowania, a na dodatek miewają po prostu gorsze lub lepsze dni.

Nic więc dziwnego, że komputery są od nas lepsze pod wieloma względami. Sami je stworzyliśmy, by nam pomagały, wyręczały i usprawniały nasze życie. Powoli zaczynają nas wypierać zza kierownicy.

Pierluigi Casale - TomTom

Ten artykuł i poniższy, krótki wywiad mają zapoczątkować dyskusję i zachęcić do wyrażania własnej opinii na temat pojazdów autonomicznych. Jeśli temat spotka się z Waszym zainteresowaniem, jest szansa, że będziemy kontaktować się z kolejnymi ekspertami i poruszać kolejne kwestie związane z tym tym zagadnieniem.

Wywiad przeprowadziliśmy na konferencji Pozitive Technologies 2019 w Poznaniu. Naszym rozmówcą jest pan Pierluigi Casale, Group Data Scientist w firmie TomTom.

Czy Waszym zdaniem mogą poruszać się bezpiecznie po tych samych ulicach, co ludzie? A może staną się bezpieczne dopiero gdy całkowicie wyeliminujemy wszystkich ludzi zza kierownicy? Dajcie znać w komentarzach.

Zobacz również:

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  3
  Choć lubię prowadzić, to nie mogę się doczekać autonomicznych aut - przyjedzie pod dom, zawiezie gdzie chcesz, sam zaparkuje.
  • avatar
   PikSel71
   2
   Samochód autonomiczny = więcej czasu przed telefonem ... Apokalipsa zombie incoming.
   • avatar
    MaxDamageDA
    0
    Kocham jeździć autem i wokół aut kręci się całe moje życie. Nie wyobrażam sobie, że pewnego dnia luksusem będzie możliwość podróżowania za sterami... Niedługo androidy będą zadowalać nasze kobiety. Po co żyć skoro wszystkie czynności mają za nas wykonywać maszyny ;/