Chłodzenie

Czy warto inwestować w podstawkę chłodzącą? Test podstawki Zalman Z

przeczytasz w 5 min.

  

  Wprowadzenie

Za nami wakacje. Jednak wysoka temperatura upalnych przebłysków, jakie nam towarzyszyły tego lata negatywnie wpływają na nasz sprzęt elektroniczny, zmniejszając ich żywotność, jednocześnie zwiększając prawdopodobieństwo awarii. Jako że nasze komputery przenośne są maksymalnie zminiaturyzowane, a przy czym zazwyczaj używa się jeden mały wentylatorek do ich schłodzenia, to są one bardziej narażone na przegrzewanie aniżeli komputery stacjonarne. Nie możemy też wymienić w nich chłodzenia  na bardziej wydajne  co możemy zrobić w typowych "PeCetach" . Jednak przy notebookach mamy inną broń - podstawki chłodzące.

  Do czego służą?

Podstawki chłodzące mają na celu schłodzenie laptopa poprzez umieszczony wentylator w jej konstrukcji. Podstawki to zazwyczaj prostej budowy podkładki pod komputer z ustawionym "fanem" w stronę spodu laptopa dmuchającym w celu jego ochłodzenia. Często spotyka się również z umieszczaniem hubów USB w ich obudowach.  Jest to dodatek wynikający z tego, że same pobierają energie z portu USB, więc i tak i tak konieczne jest podłączenie chłodzenia do portu USB notebooka. Chłodzenia takie są zazwyczaj do użytku stacjonarnego.

Kliknij aby powiększyć

  ZALMAN ZM-NC3

 
Dzięki uprzejmości redakcji benchmark, w moje ręce trafiła podstawka ZM-NC3 od firmy ZALMAN. Jest to podstawka prostej konstrukcji, a co się z tym wiąże - niższej półki cenowej.

Jedną z pierwszych rzeczy jaka przyszła mi na myśl po rozpakowaniu podstawki to jej lekkość. Waży niecały kilogram, a dokładniej 940 gram. Jednak na tym plusy w budowie się powoli kończą...

Obudowa wykonana jest z plastiku oraz słabej jakości metalowej siatki. Bardzo ogólnie rzecz biorąc to chłodzenie sprawia wrażenie nie tyle delikatnego, co słabo wykonanego. Siatka miejscami podniosła się do góry co możemy zaobserwować na poniższym zdjęciu. Dokręcanie śrubek niestety nic nie zmienia.

 Wygięcie metalowej siatki (kliknij aby powiększyć)

Na dwa testowane komputery, oba bardzo często zsuwały się z testowanej podstawki. Wystarczy do tego naprawdę niewielka siła, czy też minimalny spadek ku dołowi. Jest to spowodowane śliskością metalowej siatki. Producent oczywiście dodał kilka gumek antypoślizgowych, jednak są to pojedyncze kropki, które zajmują procentową część całe powierzchni. A jak wiemy komputery przenośne nigdy nie są płaskie od spodu, lecz mają "nóżki", przez co Laptop dotyka podstawki tylko w kilku miejscach. Jako że "nóżki" w notebookach nie są regularne i nie maja nigdy określonego miejsca to najzwyczajniej w świecie "nóżki" omijają blokadę antypoślizgową zastosowana przez producenta. 


 

 Specyfikacja producenta ZM-NC3 
Kompatybilne wymiary:12" - 17 " Ekrany
Wymiary (Sz x W x G):
320 x 390 x 45 mm
Waga:
940 gram
Materiał:
ABS, Stal, "itp"
Wymiary wentylatora:
200 mm
Obroty wentylatora:
575 obr./min.
Głośność wentylatora:
20 dBa
Połączenie z komputerem:
Port USB
 Specyfikacja noteboka I
Model:MSI FX620DX
Procesor:
Intel Core i5-2410M 2,3 GHz
Karta graficzna:

Intel HD3000

Nvidia GT 540M

Chipset:
Intel HM65
Wielkość matrycy
15.6"
Data produkcji:
2011
Specyfikacja noteboka II
Model:Lenovo N200 3000 series
Procesor:
Intel Pentium Dual T2370 1.73 GHz
Karta graficzna:
Intel GMA X3100
Chipset:
Intel GM965
Wielkość matrycy:
15.4"
Data produkcji:
2008

 

  Testy

Tak więc przyszedł czas na najważniejszy punkt recenzji. Mianowicie wyniki testów wydajnościowych. Podstawka od ZALMANa zostawia po sobie pewien niesmak. Oczywiście temperatury są o kilka stopni mniejsze, jednakże różnica około 3-4 stopni jest różnicą zbyt małą, aby taka inwestycja miała sens. 

Tak jak temperatury CPU nie wymagają omówienia, tak komentrz do wyniki temperatur dysków twardych jest już wymagany.

Przy noteboku I to jest MSI FX620DX początkowa temperatura dysku przy podstawce jest wysoka. Przed rozpoczęciem testu, komputer jednak był przez dwie godziny wyłączony.

Przy noteboku II to jest Lenovo N200 temperatura dysku, zarówno przy podstawce jak i bez wynosiła 30 stopni.

Odczyty temperatur były przeprowadzane za pomocą CPUID Hardware Monitor w wersji 1.2, zaś komputer przy testach obciążony był przy pomocy programu Hot CPU Tester Pro 4 (lite edition). Przy wykresach podany minuty oznaczają nieprzerywalny czas od włączenia testu.
 

Przeprowadziłem jeszcze jeden test - czas pracy z podstawką oraz bez niej. Jest to często pomijana kwestia, z różnych powodów (głównie taki że jak gdzieś wychodzimy z naszym komputerem przenośnym to nie zabieramy podstawki), jednak tak często pomijana że nigdzie nie znajdziemy realnych testów na ten temat. Tak więc różnica wynosi 3 minuty co widać na załączonym obrazu. Może zastanawiacie się dlaczego tylko 3 minuty. Mianowicie gdy komputer jest chłodniejszy to podzespoły lepiej i wydajniej pracują, zużywając przy tym mniej energii. I ot cała zagadka rozwiązana :)

Głośność podstawki jest porównywalna z obrotami wbudowanego wentylatorka z notebook'a ustawionego na 75% maksymalnych obratów. Na poniższym filmiku procesor nie był wykorzystany (wyświetlany był pulpit).

 
 

  Galeria

 Garść zdjęć podstawki. Zarówno samej, jak i z testowanymi laptopami.


 

  Podsumowanie

Jest to moja kolejna recenzja i po raz pierwszy spotykam się z tak niedopracowanym produktem. Jakość wykonania i sam projekt budzi wiele do życzenia. Oczywiście możemy stwierdzić, że nie można wymagać wiele od produktu z niższej półki cenowej, jednak mimo wszystko coś wymagać trzeba. Ocena jaką wystawił bym dla tej podstawki to 2+. Niestety, jednak zalecam szukać innych produktów.

Ocena:
 
Jakość wykonania: słaba
Wydajność:
średnia
Użytkowanie:
słabe
Cena/jakość:
słabe
Ogólna ocena:
Cena (sugerowana przez producenta) : 79.00 zł

Dziękuję redakcji benchmark.pl za wypożyczenie sprzętu !!!


Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  cyberant
  2
  latem gdy temperatura przekracza 30 stopni mój laptop grzał się do tego stopnia, ze zaczyna zwiechy łapać i sam restartować Wystarczyło go wtedy podnieść, (oprzeć na 4 pudełkach zapałek) żeby przestał się grzać, więc kupiłem podstawkę.

  Dokupienie podstawki diametralnie poprawiło sprawę, przestał łapać zwiechy, temperatury były o 10-15 stopni niższe. Jednak po pewnym czasie wentylator wbudowany w laptopa padł zupełnie, trzeba go było wymienić (koszt 50zł w zaprzyjaźnionym serwisie) i nagle okazało się że podstawka wcale nie była potrzebna. Wystarczyło przeczyścić laptopa, wymienić stary wentylator i temperatury pracy spadły tak, że nawet przy 35 stopniowych temperaturach (południowy - słoneczny pokój latem) wbudowane chłodzenie wystarczyło... podstawka teraz leży i kurz zbiera... na półce ;)
  • avatar
   Igoruss
   1
   Wydaje mi się że skopałeś wykresy - lepsze rezultaty laptopy powinny osiągać z podstawką a według twojej mr jest na odwrót :P
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    czyli 80zl wyrzucone w błoto, 4 stopnie na procku i 1 stopień na dysku to tyle co nic
    dzięki za info ;)
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Jedynym momentem w którym ta podstawka miałaby jakikolwiek sens to upalne lato. Szkoda, że była przetestowana kiedy za oknem temperatura powoli zbliża się do zera stopni.
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Weź jeszcze raz przetestuj w tych samych warunkach :)

      I tym razem dodaj podstawkę z 2 korków po wodzie mineralnej.

      Ja mam taką podstawkę pod Y580 i sobie chwale. Wygoda pisania i niższe temperatury :)

      Pozdrawiam
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Dwie, bardzo istotne zresztą, rzeczy nie zostały wzięte pod uwagę w recenzji.

       Co z GPU?

       Pomiary prędkości pracy wentylatora laptopa i ewentualnie ustawienie na 'sztywno' takiej samej prędkości z i bez.

       Jeżeli nie jest to konieczne, to lapek nie dmucha jak szalony, żeby pracowało się przyjemniej. Podkładka zapewnia niższe temperatury, dzięki czemu wentylator nie musi tak szybko pracować i suma summarum mam zbliżone temperatury.

       Weź to proszę pod uwagę i popraw tekst, albo chociaż skrobnij komentarz. Jestem ciekaw wyników.
       • avatar
        mati0706
        0
        Pisze niestety w tytule czy inwestować w podstawkę chłodzącą. Myślałem, że na ogół czy inwestować, czy nie, a tu model jest tylko opracowany jeden w dodatku.;) Ale i tak mimo to artykuł może być;)