Epson L850 – tanie drukowanie zdjęć
Drukarki i skanery

Epson L850 – tanie drukowanie zdjęć

przeczytasz w 2 min.

Test drukarki Epson L850 z systemem stałego zasilania w atrament ITS pozwalającym na tanie drukowanie zdjęć w wysokiej jakości.

Ocena benchmark.pl
  • 4,5/5
Plusy

bardzo dobra jakość wydruku – szczególnie zdjęć; tania eksploatacja; wygodny w obsłudze panel dotykowy; cicha praca; drukowanie i skanowanie do/z karty pamięci i USB; drukowanie i skanowanie bez podłączania do komputera

Minusy

brak łączności Wi-Fi i po sieci LAN; brak automatycznego druku dwustronnego; spore rozmiary

Drukowanie zdjęć w domowych warunkach traktowane jest raczej jako dość drogie hobby. Koszt znikającego w oczach tuszu sprawia bowiem, że na dłuższą metę po prostu się to nie opłaca. Z kolei chcąc zaoszczędzić traci się zbyt dużo na jakości. Czy w takim razie nie ma wyjścia z tej sytuacji? Czy jest może drukarka, która łączy te dwie kluczowe cechy.

Epson podjął całkiem udaną próbę rozwiązania tego dylematu. Urządzenie wielofunkcyjne L850 oferuje bowiem doskonałą jakość zdjęć, a dzięki systemowi ITS bardzo znacząco obniża koszty eksploatacji.

Dane techniczne:

ModelEpson L850
Cena w dniu testu1455 zł
Technologia drukuatramentowa, kolorowa
Funkcje podstawowedrukowanie, kopiowanie, skanowanie
Szybkość druku w czerni5 str./min.
Szybkość druku w kolorzedo 4,8 str./min.
Jakość druku czerń (najwyższa)rozdzielczość do 5760 x 1440 dpi
Jakosć druku kolor (najwyższa)rozdzielczość  do 5760 x 1440 dpi
Liczba wkładów drukujących6 (czarny, cyjan, jasny cyjan, żółty, magenta, jasna magenta)
Standardowa pojemność podajnika papieru100 arkuszy (20 arkuszy fotograficznych)
Drukowanie dwustronneręczne
Obsługiwane formaty nośnikówA4, A5, A6, B5, C6 (koperta), Letter, 9x13, 10x15, 13x18, 13x20, 20x25 cm, 100x148 mm, płyta CD/DVD
Zalecana gramatura nośników64–90 g/m²
Typ skaneraCIS, płaski
Głębia koloru24-bit
Skan do formatuJPG, BMP, TIFF, PDF
Rozdzielczość skanowania (optyczna)1200 x 2400
Kopiowanie ze zmianą rozmiaru25 do 400%
Ilość kopiido 99 kopii
Łączność, standardowe interfejsyUSB 2.0
Zużycie energii11 W (drukowanie), 5 W (tryb gotowości), 1,6 W (tryb uśpienia), 0,3 W (urządzenie wyłączone)
Wymiary (szer. x głęb. x wys.)542 x 386 x 196 mm
Waga9,1 kg
Wydajność tonera3000 stron (czarny), 5400 stron (kolor), 1800 zdjęć
Obsługiwane systemy operacyjneWindows XP, Windows Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Windows 10,
Mac OS X 10.6 lub nowszy

Epson to urządzenie wielofunkcyjne o sporych rozmiarach. Trzeba liczyć się więc z tym, że konieczna będzie reorganizacja biurka, aby znaleźć dla niego miejsce. W dużej mierze związane to jest z faktem, że po prawej stronie znajduje się sporych rozmiarów element mieszczący pojemniki na tusze.

Może się to wydawać nietypowym i wyjątkowo nieergonomicznym, mało wygodnym w codziennym korzystaniu rozwiązaniem, ale to tylko pozory. W rzeczywistości to jedna z największych zalet drukarek Epson. Mowa oczywiście o systemie ITS (stałego zasilania w atrament), które bardzo znacząco obniża koszty druku. W jaki sposób? O tym w dalszej części recenzji.

Epson L850 pojemniki z tuszem

Z przodu znajduje się panel sterowania urządzeniem. Składa się na niego kolorowy wyświetlacz oraz szereg przycisków o sporych rozmiarach. Panel jest dotykowy, a jego obsługa jest intuicyjna i zupełnie bezproblemowa. W razie potrzeby można też skorzystać z menu pomocy, które uruchamia się przyciskiem „znak zapytania”.

Epson L850 panel sterowania

Pod panelem sterowania umieszczono port USB w standardzie 2.0 oraz slot na kartę pamięci. To bardzo przydatna funkcjonalność, gdyż dzięki niej można drukować zdjęcia bezpośrednio z nich, bez konieczności uruchamiania komputera.

Epson L850 port USB i slot kart pamięci

Poniżej znajduje się rozkładany odbiornik papieru. Epson L850 oferuje także możliwość drukowania na płytach CD/DVD. Służy do tego specjalna nakładka, którą umieszcza się właśnie w tym miejscu. Sposób jej montażu jest łatwy i dokładnie opisany w instrukcji urządzenia.

W górnej części urządzenia znajdziemy rozkładany podajnik na papier. Wyposażono go w regulowaną prowadnicę, dzięki której można szybko dostosować ją do rozmiaru papieru.

Epson L850 podajnik papieru

Skaner znajduje się pod górną pokrywą. Wokół szyby skanera umieszczono oznaczenia ułatwiające ułożenie skanowanego dokumentu w odpowiedni sposób.

Epson L850 skaner

Podniesienie górnej części urządzenia daje dostęp do rolek prowadzących papier. Także tutaj znajduje się port USB, dzięki któremu podłączymy drukarkę do komputera. Port znajduje się po lewej stronie.

Epson L850 otwarta drukarka

Z tyłu obudowy nie znajdziemy nic szczególnie interesującego. Umieszczono tu w zasadzie jedynie gniazdo zasilania.

Epson L850 tył obudowy

Na kolejnych stronach znajdziesz opis dostępnych funkcji, oprogramowania oraz testy jakości wydruku, czasu wydruku oraz skanowania.