Dlaczego warto usunąć konto na Facebooku? 10 powodów
Internet

Dlaczego warto usunąć konto na Facebooku? 10 powodów

przeczytasz w 6 min.

Facebook oraz inne media społecznościowe mają zdecydowanie więcej wad niż zalet. Przedstawiamy 10 powodów dlaczego warto usunąć Facebooka.

Niecałe 13 lat minęło odkąd na Facebooku pojawił się pierwszy post. Biorąc pod uwagę, że jego właściciel - Mark Zuckerberg (który notabene w tamtym czasie go ukradł) stał się 5. najbogatszym człowiekiem na świecie i jedną z najbardziej wpływowych osób w historii, trzeba przyznać, że Facebook osiągnął ogromny sukces. To prawdziwy "american dream" - historia od pucybuta do milionera, przepraszam - miliardera. 

TheFacebook - początek portalu
TheFacebook - początek portalu

Zakładając konto na Facebooku w 2010 byłem zachwycony. W porównaniu do popularnego wtedy serwisu społecznościowego nasza-klasa.pl był to krok milowy! Kiedy na "nk" mieliśmy ograniczenie miesięczne ilości uploadowanych zdjęć do 1 megabajta, Facebook pozwalał wrzucać je bez ograniczeń. I tablica! Tablica była świetna! Dzięki niej Facebook nie był nudny i mogłem na nim spędzać całe dnie oglądając co raz nowsze zdjęcia znajomych. 

Facebook - wygląd portalu z 2011 roku
Facebook - wygląd portalu z 2011 roku

W ostatnich latach "Facebook nie jest cool". Wciąż wyciekają informacje, że Facebook sprzedaje dane użytkowników, pozwala z nich korzystać innym firmom, manipuluje naszymi decyzjami politycznymi czy testuje algorytmy zmieniające nasze samopoczucie. Oprócz tego liczba reklam jest przytłaczająca. Przedstawiam 10 powodów dla których warto zrezygnować z korzystania z Facebooka.

1. Facebook sprzeda wszystkie informacje o Tobie

Na początku grudnia 2018 brytyjscy parlamentarzyści ujawnili informacje, że Facebook od 2012 roku wchodzi w partnerstwo z serwisami jak Airbnb, Netflix, Lyft czy Hot or Not, na mocy którego otrzymują oni dostęp do danych użytkowników w zamian za wielkie pieniądze. W ponad 250 stronach korespondencji między Facebookiem oraz wyżej wymienionymi portalami ujawniono również, że Mark Zuckerberg zastanawiał się co w sytuacji, kiedy udostępniane dane wyciekną. 

Kampania Donalda Trumpa na Facebooku
Kampania Donalda Trumpa na Facebooku

W maju 2018 roku było głośno o sposobie wygrania wyborów przez Donalda Trumpa. Facebook sprzedał dane ponad 50 milionów użytkowników firmie Cambridge Analytica. Ta na ich podstawie firma stworzyła profile psychologiczne wyborców i serwowała im reklamy dopasowane do ich charakterów i preferencji, tak aby Trump w ich oczach wydawał się idealnym kandydatem.

Niedawno ujawniono również, że twórcy aplikacji na Facebooka mają dostęp nie tylko do danych użytkowników aplikacji, ale i do danych ich znajomych, jeżeli tylko zapłacą odpowiednią sumę pieniędzy. 

Przesłuchanie Marka Zuckerberga przez Kongres USA
Przesłuchanie Marka Zuckerberga przez Kongres USA

To tylko trzy ostatnie afery, o których dowiedziała się opinia publiczna. Trzeba zastanowić się ile jest takich, o których nie wiemy, bo nie wyciekły. Warto dodać, że podczas przesłuchania w Kongresie USA właściciel Facebooka zarzekał się, że nie sprzedaje żadnych danych.

2. Facebook podsłuchuje

Zauważyliście, że przyjeżdżając do innego miasta nagle na tablicy wyświetlają się reklamy miejscowych knajp lub atrakcji? To dlatego, że Facebook wykorzystuje informacje gdzie jesteśmy i z chęcią udostępnia ją reklamodawcom. Nawet jeżeli uważacie to za nieszkodliwe, to wiedzcie, że powstała wtyczka do Chrome’a - Marauder’s Map, dzięki której można zobaczyć gdzie aktualnie są Wasi znajomi z dokładnością nawet do 1 metra - oczywiście bez ich zgody i wiedzy. Oprócz tego Facebook wykorzystuje takie informacje takie jak zainteresowania, wiek, wyznanie, orientacja seksualna, wykształcenie, zawód, branża w której pracujecie, odwiedzane strony (poczytajcie o Facebook Pixel), ulubione jedzenie, ulubione filmy i wiele więcej, aby wyświetlić Wam odpowiednie reklamy.

Facebook szpieguje

Oczywistym jest, że Wasze wiadomości i rozmowy na Messengerze są wykorzystywane do tworzenia profili zainteresowań i sprzedawania ich reklamodawcom. Oczywistym jest również, że są one śledzone - wiadomo to choćby dlatego, że Facebook analizuje Wasze wiadomości w celu sprawdzenia czy nie jesteście przestępcami, bądź terrorystami i w razie stwierdzenia, że możecie być potencjalnie niebezpieczni przekaże całą korespondencję odpowiednim służbom. Poważniejszy problem mają użytkownicy Androida. Aplikacja Facebook pozwala sobie podsłuchiwać Wasze rozmowy nie tylko na Messengerze, ale również telefoniczne. Tak samo ma się sytuacja z wiadomościami SMS na Andku. 

3. Facebook doskonale wie jak wyglądasz

Wrzucaliście ostatnio zdjęcie na Facebooka? Coś Was wtedy zaskoczyło? Może po wysłaniu zdjęcia Facebook sam oznaczył na zdjęciu Was i znajomych? Ale jak to się stało? Niedawno Facebook rozpoczął korzystanie z algorytmu rozpoznawania twarzy. Mark Zuckerberg chwali się, że działa on z 98% skutecznością. Teoretycznie nic w tym złego, ale kto wie w jaki sposób można go wykorzystać lub już się go wykorzystuje. 

Facebook - rozpoznawanie twarzy
Facebook - rozpoznawanie twarzy

4. Facebook ogłupia i uzależnia

Ile razy zdarzyło się Wam przesuwać tablicę w dół bez celu? Wciąż jednak niczego na niej nie znajdujecie. Siedzicie, scrollujecie i marnujecie swój czas. Wstajecie - odpalacie Facebooka, nudzicie się w pracy lub szkole - Facebook, jedziecie autobusem - Facebook, siedzicie ze znajomymi - Facebook, kładziecie się spać - tylko jeszcze sprawdzicie Facebooka. Tak, to już jest uzależnienie. Wiele osób marnuje na przesuwaniu w dół mnóstwo czasu. Czas poświęcony na oglądanie, lajkowanie, udostępnianie i komentowanie można wykorzystać na znacznie lepsze sposoby. Zdziwicie się ile czasu zyskacie usuwając Facebooka. W 2013 przeprowadzono kampanię "Wyloguj się do życia". Wciąż jest aktualna.

5. Facebook kontroluje nastrój

Wydaje się to jakiś totalnym scince-fiction, ale… to prawda. W 2014 roku ujawniono, że Facebook manipuluje naszymi zachowaniami. - Ale niby jak to robi? - zapytacie. W bardzo prosty sposób - wyświetlając na tablicy treści o konkretnym zabawieniu. Wypadek w mieście w którym mieszkasz, przestępstwa w okolicy, chore dziecko - kilka konkretnych informacji i nagle jesteście... smutni. Pamiętajcie, że to algorytmy decydują o tym co widzicie na swojej tablicy. W podobny sposób pobudzano w użytkownikach Facebooka "chęć do zakupów" i programowano inne zachowania. 

Facebook - kontrola nastroju

6. Facebook nie jest taki fajny jak kiedyś

Wpadasz na fejsa i widzisz co nowego u znajomych - fotki, statusy, związki. Pamiętacie to jeszcze? Pewnie pamiętacie i również za tym tęsknicie. Powiedzmy to głośno - Facebook już nie jest fajny. Korzystanie z niego to bardziej przyzwyczajenie niż przyjemność. Dziś Facebook to reklama (czasem AdBlock blokuje ich nawet ponad setkę!), post dużej marki np. Coca Cola, reklama, post z jakiegoś fan page, reklama, mem, reklama, post z innego fan page, post innej dużej marki np. Zalando, reklama. Tak to naprawdę wygląda. Przeanalizujcie swoją tablicę. Dokopanie się do zdjęcia, które wstawili znajomi wiąże się z mnóstwem czasu poświęconemu na scrollowanie.

Facebook - uzależnienie

7. Facebook powoduje depresje i zaburzenie psychiczne

Przeprowadzono wiele badań dotyczących wpływu mediów społecznościowych na nasze życie. Niestety żadne nie dały pozytywnych rezultaltów. Naukowy z University of Pittsburgh zbadali 1787 osób w wieku od 17 do 32 lat. Badani korzystali z social mediów średnio jedną godzinę dziennie logując się przy tym około 30 razy w tygodniu. Rezultalt? U aż 25% zauważono objawy depresji. Naukowcy z Sovereign Health Group zauważyli, że korzystanie z social mediów powoduje niepokój, większą ilość negatywnych emocji, trudności z zasypianiem i zmniejsza poczucie własnej wartości.

Facebook - depresja

Największę zabużenia psychiczne powoduje jednak nie Facebook, a Instagram. Jest to spodowodowane faktem, że świat jaki oglądamy na Instagramowych zdjęciach jest niezwykle utopijny - pokazywane tam są najpiekniejsze urywki życia, wyretuszowane opalone ciała, najdroższe hotele i pyszne jedzenie - to wszystko powoduje, że nasze życie wydaje się nudne i szare. Co za tym wszystkim idzie Instagram jest ojcem wielu załamań nerwowych, braku akceptacji i depresji.

Facebook - smutek

8. Instagram to też własność Facebooka

Łapy Facebooka sięgają niezwykle daleko i nie tylko ze względu na deale i umowy z rządem. Wcześniej wspomniany Instagram jest własnością Facebooka. W 2012 roku został kupiony przez Marka Zuckerberga za kwotę miliarda dolarów. Wszystko co na nim umieszczamy również trafia na serwery Facebooka, a nasze dane są wykorzystywane w dokładnie ten sam sposób co w przypadku Facebooka.

Instagram
Instagram

To jednak nie wszystkie portale społecznościowe w rękach Marka Zuckerberga. Facebook jest również właścicielem popularnego komunikatora WhatsApp. Ten został zakupiony przez Facebooka w 2014 roku za 16 miliardów dolarów. WhatsApp, podobnie jak Facebook, Messenger oraz Instagram również zbiera i sprzedaje dane użytkowników. Mając trzy tak wielkie aplikacje (FB, IG i WA) Facebook wie o nas bardzo dużo.

WhatsApp
WhatsApp

9. Facebook cenzuruje

Ban za zdjęcie rowera i post „Pedał mi się zepsuł w rowerze.”? Serio? Tak. Algorytm stwierdził, że post ma na celu obrazę osób innej orientacji seksualnej i zablokował jego autora. Blokowanych jest również mnóstwo innych treści godzących w politykę poprawności politycznej. 

Od 2018 bana można również dostać za słowa (po zgłoszeniu do moderacji): głupi, brzydki, niedorozwinięty, upośledzony, puszczalski. Ponadto niedawno ujawniono, że moderatorów Facebooka poucza się, że wiele treści nacechowanych erotycznie ma na portalu pozostać, a nawet być promowane, bo… przyciągają uwagę użytkowników. 

Ministerstwo Cyfryzacji - Facebook
Ministerstwo Cyfryzacji podpisało porozumienie z Facebookiem

28. listopada 2018 polskie Ministerstwo Cyfryzacji dogadało się z Facebookiem. Użytkownicy będą mogli złożyć wniosek do polskiego urzędu o sprawdzenie czy ich konto zostało zablokowane słusznie. Jeżeli ten urząd stwierdzi, że ban był niesłuszny, to Facebook odbanuje użytkownika. Że co?! Że na to idą moje podatki?! Czy aby napewno zmierzamy w dobrą stronę, jeżeli powstaje państwowy urząd zajmujący się banami na prywatnym portalu?!

Jeżeli już jesteśmy przy cenzurze to warto wspomnieć, że nie jesteście w stanie wysłać znajomemu na Messengerze linku do PornHuba. Nie mówimy o nielegalnych treściach, spamowaniu wszystkim linkiem czy wstawieniu na tablicę, lecz o wysłaniu w prywatnej wiadomości linku do filmu na PornHubie. Spróbujcie. Nie ma takiej możliwości. Podobnie jest z wieloma innymi stronami. Cenzura pełną gębą.

10. Facebook zamyka nas w bańce

Co jest celem Facebooka? Abyśmy obejrzeli jak najwięcej reklam i postów sponsorowanych (wtedy Zuck zarobi więcej pieniędzy). Jak doprowadzić do obejrzenia największej ilości reklam? Oczywiście chodzi o to, abyśmy spędzali na Facebook możliwie najwięcej czasu. W tym celu Facebook tworzy hermetyczne bańki, w których nas zamyka. Na tablicy wyświetlane są posty zgodne z naszymi poglądami politycznymi i religijnymi, treści które lajkowaliśmy wcześniej. Nasz opinie odbijają się do nas echem ze zdwojoną siłą. W ten sposób nie docierają do nas prawdziwe zdania ludzi o innych poglądach.

Facebook zamyka nas w bańkach

Drodzy Czytelnicy! Uważam, że zaszło to zdecydowanie za daleko. Stąd też popularność akcji #deletefacebook. Wielu ludzi dołączyło do akcji i usunęło konto na Facebooku m.in.  Elon Musk (twórca PayPala, Tesli i SpaceX) czy Brian Acton (założyciel WhatsAppa). 

#deleteFacebook

Mark Zuckerberg to zły człowiek, który nawet nie próbuje ukrywać, że liczą się dla niego tylko własne pieniądze bez względu na konsekwencje. W ramach dygresji dodam tylko, że bardzo przeraża mnie widok dzieci w szkolnym korytarzu, siedzących obok siebie na przerwie i piszczących ze sobą na Facebooku zamiast normalnie rozmawiać.

Zachęcam, aby poważnie rozważyć opcję usunięcia Facebooka. Dla wielu osób może to być trudna decyzja, ale uważam, że wtedy tak naprawdę uda nam się wrócić do żywych. Kto ma się z nami skontaktować, ten z pewnością ma numer telefonu lub wie gdzie mieszkamy.

Żródła: alphr.com, independent.co.uk, cnn.com, gov.pl, wp.pl, salon.com, cnet.com, nypost.com, gizmodo.com, entrepreneur.com, lifehack.org, businessinsider.com, eonline.com, wyborcza.pl

Komentarze

68
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Wenezo
  36
  Popieram !
  • avatar
   pawluto
   8
   Mnie to nie dotyczy ! Po prostu nie mam tam konta !
   Po co mi one i do czego potrzebne ???
   Jak narazie nikt nie jest mi w stanie odpowiedzieć...
   A ja nadal żyję w zacofaniu i bez konta...:)
   i dobrze mi z tym :)
   • avatar
    xbk123
    4
    Po pierwsze to ten mały cwaniak sprzedaje dane, a nie powinien tego robić. Po drugie FB faktycznie ogłupia masę ludzi i zbyt wiele osób przywiązuje do niego zbyt dużą wagę i przejmuje się swoim wizerunkiem. Nie demonizuję, mówię jak jest. Co do reszty to FB nie jest winny. Po prostu masa osób sama umieszcza tam informacje o sobie, gdzie jest, co jadła i jak rano wygląda stolec. To tak jak z bezpieczeństwem w sieci, człowiek jest najsłabszym ogniwem.
    • avatar
     marcinDJ
     4
     To, że popieram ogólny sens tego "artykułu" który bardziej przypomina wpis na blogu jakiegoś życiowego frustrata, nie oznacza, że mogę przejść obojętnie obok tego tekstu.
     Ogólnie z większością się zgadzam, ale...
     Gdy piszesz "ogłupia" = podaj konkretne badania. W przeciwnym razie wychodzisz na frustrata, który czuje się ogłupiany więc wmawia wszystkim wokół, że ich też to ogłupia. Otóż nie. Nie musi.
     Gdy piszesz "ukradł" - podaj dowody. Wyrok sądu. Inaczej oczerniasz.
     Taki tam post pisane przez hejtera...
     Dokąd zmierzasz, benchmark.pl ?
     • avatar
      Kuciem
      3
      Fejsbuk wie o nas tylko i az tyle... ile sami mu 'powiemy'.
      Mam, uzywam od lat i co? Nie widze tam ani reklam pode mnie, ani politycznych akcji, ani dobierania humorow, ani mnie nie sledzi (oczywiscie, ze probuje ale mozna to zatrzymac). Nie powoduje u mnie depresja, zaburzen ani tym bardziej nie zamyka mnie w bance.

      Fejsbuk natomiast ma znamiona religii. Wylapuje slabe umysly (latwowierne) i wykorzystuje to do swoich celow. Nie ma co sie dziwic, za darmo ta strona nie dziala.

      Pamietajcie, NIE ma nic za darmo. Jesli ktos nie chce od Was pieniedzy tzn ze zabiera cos innego co bedzie w stanie przekuc na pieniadze.
      • avatar
       rulax
       3
       Bawiłem się w portale społecznościowe dawno, dawno temu. Właściwie jeden :) Ale organizowaliśmy regularnie zloty i takie tam. Wyleczyłem się z diabelstwa na zawsze. Nie mam konta na żadnych FB, Nk i innych. Już tamte właziły z buciorami w życie prywatne, a obecne wpychają się do łóżka, do głowy, do d*py - wszędzie.
       • avatar
        marko22
        2
        Po długim czasie w końcu się zalogowałem, żeby skomentować BARDZO PRZYDATNY ARTYKUŁ pomijając resztę z cyklu - 10 NAJLEPSZYCH......
        Podpisuję się rękoma i nogami pod tym wszystkim. Zero życia realnego, tylko wirtualne. Mam już prawie 50 na karku, przy komputerach spędziłem ponad połowę życia, i konto na FB skasowałem chyba 2 tyg. po jego założeniu. Panie i Panowie - STRATA CZASU. Podobnie jak z moim zamiłowaniem do komputerów. Owszem, można się techniką interesować, ale żeby miała decydować o naszym BYĆ, albo NIE BYĆ, to już lekka przesada. Pozdrawiam wszystkich zdrowo myślących.
        • avatar
         Zwis88
         1
         Nigdy nie zakładałem tam konta, i nigdy nie założę.
         • avatar
          xxx.514
          1
          Mój skrzywiony umysł od razu podpiął to do całkiem popularnego mema z Pikachu:
          Ja: O, portal społecznościowy całkiem za darmo; udostępnię wszystkie moje najbardziej poufne informacje łącznie z lokalizacją, bo mam przecież takiego fajnego smartfonika, w sam raz, żeby co chwila w niego ślepić.
          M. Zuckerberg: Gorące pizze w twojej okolicy już od x zł! A twoi znajomi byli także w X, Y, Z!
          Ja: Oż fuk, ale moje informacje wyciekły, a umiłowany Fejsuś mnie szpieguje, buuu! [i tutaj finałowy karpik]

          Wszystko jest dla ludzi, tyle, że dla ludzi z głową. Jak bezmyślnie się coś robi, to można mieć pretensje tylko i wyłącznie do siebie. A trzeba się mieć na baczności szczególnie, jak coś dają za darmo - bo wtedy to my jesteśmy towarem. Fejsbuk to skumulowany internet - ma wszystko i nic, a jak nie potrafi się używać; to efekty są jak powyżej opisane.

          Efekty depresyjne? No niby jak tu nie mieć depresji, skoro wrzuca się wyidealizowane, obrobione zdjęcia; a jak przychodzi co do czego to okazuje się, że wstawiający wygląda kompletnie inaczej. Albo wieczna pogoń za lajkami "Laska z klatą o miseczkach G i pośladkami K wygiętą jak chiński paragraf pokazującą jednocześnie pięty dostaje X lajków, to ile dostanie bigos/schabowy" - może to i zabawne, ale na co cała ta gonitwa, serio...
          • avatar
           Tomasz Słowik
           1
           Link do głównej pornhuba bez problemu się wysyła i działa u odbiorcy, właśnie sprawdziłem.
           • avatar
            ste-fan
            1
            ...a na drogach ginie tyle ludzi to co nie używajmy ich ?
            ...a w mieszkaniach/domach jest najwiecej wypadków to co wyburzamy wszystko i spimy pod chmurką ?
            ...alkohol uzależna to co mamy przestać pic ?

            NiE ! - korzystajmy ze wszystkiego z umiarem !
            • avatar
             elmaniek
             1
             OMG "Największę zabużenia psychiczne" ale byk panie "redaktoże"
             • avatar
              Peziak
              1
              Facebook to syf od samego początku, tak jak NK i Grono, które też kiedyś istniało. Instagram to też syf zaraz po tym jak go kupił Facebook.
              • avatar
               Kerebron
               0
               "zdjęcie rowera" O_o
               • avatar
                victordeleco2
                0
                "...wykorzystywane do tworzenia profili zainteresowań i sprzedawania ich reklamodawcą." Coooo?
                • avatar
                 Kropeczka
                 0
                 Żyjemy w czasach w których bardzo łatwo o nałóg. Homo sapiens potrafi się od byle czego uzależnić.

                 Mam konto na FB. Ale żyję w realu. FB się przydaje, ale jest to takie samo narzędzie jak młotek.

                 I na koniec - za co dostanę masę minusów. Jak przeczytałam artykuł i komentarze. Bosze ilu z was ma już umysły cywilizowanych niewolników. To jest dopiero przerażające...
                 • avatar
                  leto1987
                  0
                  Facebook przyniósł sieci więcej złego niż dobrego. Utrata anonimowości, fake newsy, radykalizacja, głupie gierki.
                  Przed facebookiem internet był lepszy, każdy miał miejsce które mu pasowało, teraz jest jedno dla wszystkich.
                  Wiele fajnych projektów przez facebooka umarło..
                  • avatar
                   Saracen
                   0
                   Jak mi dobrze - nie mam takiego problemu. Face był,jest i będzie mi całkowicie zbędny.
                   • avatar
                    musslik
                    -1
                    Problemy 1 świata...
                    • avatar
                     JanuszJestem
                     -1
                     Aha. Ciekawie widzę się na benchmarku dzieje. Już dziennikarstwo przeszło w paplanie co się komuś wydaje i nawoływanie do "słusznych" wedle autora czynności. Takie rzeczy to panie Patryku powinieneś sobie wygłaszać na prywatnej stronie a nie na portalu o treści technologicznej jak mniemam. Aż się zdziwiłem czytając te godne pożałowania wypociny, że to przeszło przez akceptację. Dla połowy z tych argumentów nie masz nawet pokrycia w dowodach. A druga połowa to twoje subiektywne odczucia. Pokrzykujesz i grozisz palcem jak ksiądz z ambony na Harry'ego Pottera. Żałosne. O czym będzie kolejny artykuł? Prywatne zdanie na temat aborcji? A może coś z cyklu: nasze reakcje na patostreamy?

                     Już od jakiegoś czasu zauważyłem przemycanie coraz hojniej własnych opinii i wyciągania wniosków za czytelnika. Pozostanie przy faktach za mało się klika co?
                     • avatar
                      OBoloG
                      -1
                      Dawno nie czytałem tak sensownego, mądrego artykułu. Oby było ich więcej. Głównie młodzież należy uświadamiać, choć wiadomo dla nich liczy się bardziej wszystko inne niż własna prywatność.
                      • avatar
                       ziutek1
                       -2
                       A ja mam założone konto anonimowe i facebook wie wszystko ale o nieistniejącej osobie haha.
                       • avatar
                        bullseye
                        -2
                        Ja mam, i nie narzekam.
                        Co z tego że tworzy reklamy pode mnie ? Ile z tych rzeczy kupiłem ? 3, za 10zł łącznie z Alliexpress :D
                        Raczej słabo jak na 10 lat używania :D

                        Nie mam miliona zdjęć, mało kiedy coś publikuje, nie mam podanego numeru, adresu, miejsca zamieszkania, miejsca zatrudnienia...... to że ktoś jest Debilem i to udostępnia to myślę że nie jedynie na FB ma takie tendencje, więc myślę że każde forum/ strona gdzie się rejestruje ma jego dane - ot taki psikus.

                        Dokładnie to samo co z wirusami, nie mam żadnego zabezpieczenia poza tym co dostarcza Windows 10, wcześniej 8.1, 7 i 2000 SP4 (XP pominę bo to nie szło tego używać) i co ? I nigdy nie miałem żadnego, albo przynajmniej takiego dzieki któremu bym wiedział że miałem bo coś by mi skasował czy wykradł dane.
                        Czary ? Nie, po prostu umiem używać z głową komputer :)
                        • avatar
                         kitamo
                         -2
                         Kolejne teorie spiskowe.
                         Czesc z tych niby faktów powyżej to stek bzdur jak choćby afera z Cambridge Analytica - zupełnie o cos innego chodziło.
                         • avatar
                          am333
                          -2
                          Zdradzę wam sekret i tajemnicę nie z tej ziemi....otóż nie mam fejsbuka i żyję ! Tak tak ! Wprawię was w zdumienie drugi raz : mam swoje pasje, mam znajomych, rodzinę, pracę itd...jestem po prostu zwykłym człowiekiem, którego g...obchodzi co robią inni bo SZKODA MI NA TO CZASU. Czas mojej rodziny i mój jest najcenniejszy i wolałbym włożyć rękę pod kosiarkę niż przeglądać fejsbuka, rezygnując tym samym np z zabawy z dzieckiem czy spaceru. Zastanówcie się czy warto dosłownie marnować czas na tego typu portale bo czas to jedyna jednostka/wartość, której nie odzyskacie - nigdy.
                          • avatar
                           stempel91
                           -3
                           Kolejny fan teorii spiskowych
                           • avatar
                            Mohort
                            -3
                            Delikatnie napisane . Uważam tylko osoby upośledzone umysłowo mają konta na różnych portalach . Jaka strata czasu na nic . Życie przegrali trupy . Oni zostają Żywi idą dalej .
                            • avatar
                             pawluto
                             -4
                             Mnie to nie dotyczy ! Po prostu nie mam tam konta !
                             Po co mi one i do czego potrzebne ???
                             Jak narazie nikt nie jest mi w stanie odpowiedzieć...
                             A ja nadal żyję w zacofaniu i bez konta...:)
                             i dobrze mi z tym :)
                             • avatar
                              jewgienij
                              -7
                              Antysemityzm na benchmarku?! Fe!
                              • avatar
                               Konto usunięte
                               0
                               Macie literówkę: "Wielu ludzi dołączyło do akcji i usunęło konto na Facebooku m.in. Elos Musk (twórca PayPala, Tesli i SpaceX) czy Brian Acton (założyciel WhatsAppa). "
                               • avatar
                                pablo11
                                0
                                A jeszcze kilka miesięcy temu przytaczając te fakty, które były znane od dawna, było się odbieranym jako jakiś obcy, przewrażliwiony.
                                Ogólnie co do podsłuchów, to ciekawym faktem jest to, że chrome domyślnie miał ustawione udostępnianie mikrofonu bez pytania (tylko dla witryny facebook, nawet dla google nie jest włączony domyślne). Tak przynajmniej było kilka wersji wstecz, bo obecnej wersji nie sprawdzałem.
                                Sprawdza się to obok paska adresu.
                                Wielkim plusem jest również to, że tropiciele z facebooka np. na tej stronie sie nie zgłaszają. U konkurencji oczywiście już tak nie jest...
                                • avatar
                                 tuna007
                                 0
                                 facecrap
                                 • avatar
                                  ssinn
                                  0
                                  Marauder's map już nie jest dostępny
                                  • avatar
                                   darek.websoul
                                   0
                                   True, true, true...
                                   nic dodać nic ując. oczywiscie wszystko różnicuje się per osobowosć jednostki, ale badania są z reguly wystandaryzowane. polecam artykulik darek z websoul
                                   • avatar
                                    DexEngineer
                                    0
                                    czy autor wierzy w to co pisze i usunął już swoje konto? czy to tylko clickbait?
                                    • avatar
                                     SuperTurboUser
                                     0
                                     Popieram! Usunąłem konto na Facebooku kilka miesięcy temu i nie żałuję tego kroku. Bezpośrednim powodem było ocenzurowanie mojej wypowiedzi wraz z 24h banem dla mnie i wówczas postanowiłem pożegnać się z tym portalem. Potem otrzymałem wiele SMS-ów od Facebooka, żebym powrócił. Nie zareagowałem. Razem z Facebookiem zrezygnowałem z Messengera. Mam jeszcze Instagrama, ale z niego korzystam coraz rzadziej. Możliwe, że też usunę konto.
                                     • avatar
                                      Sauvage
                                      0
                                      mam tam konto bo inaczej nie mogłem założyć firmowego - ale na swoim nie umieszczam nic - nawet fotka jest nieprawdziwa a na telefonie odinstalowałem i zatrzymałem usługę. Yanosik też nas śledzi i dlatego jak kończę korzystać z aplikacji to ją zatrzymuję . A skąd to wiem - wystarczyło że nie używałem aplikacji przez miesiąc i po włączeniu moim oczom ukazała się informacja - styl Twojej jazdy - 1, w tym czasie sporo czasu jeździłem dość szybko i Yanosik to właśnie tak zinterpretował. , wtedy zrozumiałem że śledzi na maksa mimo że nie używam.
                                      • avatar
                                       030366
                                       0
                                       Gdybym się uparł, to mógłbym napisać analogiczny artykuł na temat dowolnego portalu/stronki, np. benchmark.pl. I też bym przytoczył 10 (BA!!! Nawet 20 dałbym radę!) argumentów przeciwko tej czy innej usłudze i dlaczego nie ma sensu z niej korzystać. Podajcie mi nazwę portalu, a ja stworzę wpis podobny do tego tutaj.

                                       Bardziej serio, to jak ktoś nie ma życia, nie pracuje, nigdzie nie wychodzi, tylko siedzi w piwnicy i scrolluje internety, no to wiadomo, że prędzej czy później taka osoba nabawi się kompleksów i chorób psychicznych. Mam konto na FB, ale mimo to jakoś potrafię żyć normalnym życiem i nie wyciągam odruchowo telefonu w autobusie czy w kolejce. Nie mam problemu z wyjściem do kogoś na imprezę, czy np. pojeździć rowerem i pozwiedzać sobie okolicę. Teoretycznie mógłbym konto na FB wykasować i pewnie nauczyłbym się bez niego żyć. Ale jednak czasem się do czegoś pożytecznego ten "szpieg" przydaje ;)
                                       • avatar
                                        lothar
                                        0
                                        Popieram
                                        Miałem w latach 2010-2020, strata czasu. Usunąłem.
                                        • avatar
                                         calvo_cvo
                                         0
                                         "Dlaczego warto usunąć konto na Facebooku? 10 powodów"
                                         "8. Instagram to też własność Facebooka" tzn. fakt, ze Insta nalezy do FB jest powodem, zeby tego FB nie uzywac ? WTF ?
                                         • avatar
                                          bols244
                                          0
                                          Można posiadać przecież Facebooka i korzystać z niego tylko w konkretnych celach, takich jak kontakt ze znajomym. Nie mam potrzeby spędzania na nim czasu w innych celach, tak samo nie mam potrzeby jego kasowania, nie czuję aby w jakiś sposób wpływał na moje życie. To czy Facebook jest dla człowieka a nie człowiek dla Facebooka zależy od samego korzystającego.