FSP Hyper M 500 W - tanio i (tylko) dobrze
Zasilacze

FSP Hyper M 500 W - tanio i (tylko) dobrze

przeczytasz w 2 min.

Firma FSP nie jest zbyt rozpoznawana na naszym rynku, ale z biegiem czasu ulega to poprawie. W nasze ręce trafił zasilacz Hyper M o mocy 500 W.

Ocena benchmark.pl
 • 3,9/5
Plusy

- częściowo modularne okablowanie,; - cicha praca wentylatora,; - 9 wtyczek SATA,; - 5 lat gwarancji producenta,; - atrakcyjna cena.

Minusy

- elektronika mogłaby być lepszej jakości,; - przydałoby się dopracować estetykę wiązek.

Firma FSP to jeden z głównych producentów zasilaczy komputerowych, ale jej produkty jeszcze nie są zbyt dobrze znane na naszym rynku. Szkoda, bo w ofercie można znaleźć ciekawe konstrukcje – dobrym przykładem jest tutaj seria Hyper M, która powinna zainteresować całkiem spore grono klientów.

Czym wyróżniają się zasilacze FSP Hyper M?

 • dostępne modele o mocy 500 – 700 W
 • częściowo modularne okablowanie
 • sprawność energetyczna >85%
 • 5-letnia gwarancja producenta
 • niewygórowana cena

Modele Hyper M przede wszystkim mają wyróżniać się dobrym stosunkiem ceny do oferowanych możliwości. Dostępne jednostki oferują sprawność sięgającą 85%, częściowo modularne okablowanie, a dodatkowym atutem jest długa, 5-letnia gwarancja producenta. Wszystko to w niewygórowanej cenie. Brzmi interesująco, ale jak będzie w rzeczywistości? Sprawdzimy to na przykładzie modelu o mocy 500 W.

Specyfikacja

Model:FSP Hyper M 500W (MF500MS)
Moc znamionowa:500 W
Certyfikat 80 PLUS:brak (sprawność >85%)
PFC:aktywna
Standard ATX:2.4
Okablowanie:częściowo modularne
Dostępne wtyczki:ATX12V 20+4 pin, EPS12V 4+4 pin, 2x PCIe 6+2 pin, 9x SATA, 4x MOLEX, 2x FDD
Wentylator:120 mm z automatyczną regulację obrotów
Wymiary:165 x 86 x 150 mm
Współczynnik MTBF:b.d.
ZabezpieczeniaOCP, OVP, SCP

Budowa zasilacza

FSP Hyper M 500W

Hyper M 500W dotarł do nas w niewielkim opakowaniu. Dodatkowe wyposażenie jest standardowe – oprócz zasilacza znajdziemy tutaj: modularne wiązki, przewód zasilający, opaski zaciskowe i śrubki montażowe.

FSP Hyper M 500W

Sam zasilacz na pierwszy rzut oka nie wyróżnia się niczym szczególnym. Konstrukcję zamknięto w czarnej, matowej obudowie, a na górnej ściance znalazł się srebrny grill osłaniający 120-milimetrowy wentylator (więcej o nim w dalszej części artykułu).

FSP Hyper M 500W
Gniazda do wpięcia okablowania mają różne kolory, co ułatwi dopasowanie odpowiednich wiązek

Jednostka wyróżnia się jednak częściowo modularnym okablowaniem – na stałe przymocowano dwie obowiązkowe wiązki ATX12V 24-pin (nierozłączana) i EPS12V 4+4-pin, natomiast pozostałe można podłączyć wg własnego uznania. Do dyspozycji oddano następujące wiązki:

 • ATX12V 24 pin – długość: 56 cm
 • EPS12V 4+4 pin – długość: 66 cm
 • PCI-E 6+2 pin – długość: 50 cm
 • PCI-E 6+2 pin – długość: 50 cm
 • 3x SATA – długość: 45 + 12 + 12 cm
 • 3x SATA – długość: 45 + 12 + 12 cm
 • 3x SATA – długość: 45 + 12 + 12 cm
 • 2x MOLEX + FDD – długość: 45 + 12 + 12 cm
 • 2x MOLEX + FDD – długość: 45 + 12 + 12 cm

Dostępne wiązki są długie, więc nie powinny sprawiać problemów nawet w większych obudowach. Uwagę zwraca sporo wtyczek SATA i dwie osobne wiązki PCI-E. Szkoda tylko, że producent nie zdecydował się na bardziej estetyczne wykonanie kabelków (oplot nie obejmuje całej długości wiązki, a na jej końcach widać kolorowe przewody). Do poprawy w kolejnej, poprawionej rewizji!

Moc, sprawność, zabezpieczenia

FSP Hyper M 500W

Testowany przez nas model oferuje moc znamionową 500 W. Na główną linię 12 V przypada tutaj 456 W, natomiast łączna obciążalność linii 3,3 V i 5 V nie może przekraczać 120 W. W przypadku mniej ważnych szyn 5Vsb i -12 V jest to łącznie 18,6 W.

Jak wygląda kwestia sprawności energetycznej? Co prawda nie potwierdzono jej oficjalnym certyfikatem 80 PLUS, ale producent chwali się efektywnością na poziomie 85%. Oznacza to zatem, że jednostka powinna oferować podobny pobór mocy do modeli ze znaczkiem 80 PLUS Bronze. Jak będzie w rzeczywistości? Oczywiście nie omieszkamy tego sprawdzić.

Nad bezpieczeństwem jednostki czuwa tylko podstawowy komplet zabezpieczeń:

 • nadprądowe (OCP) - zasilacz wyłączy się automatycznie, gdy prąd na liniach przekroczy limit określony przez normy ATX
 • nadnapięciowe (OVP) - zasilacz wyłączy się automatycznie, gdy napięcie na liniach przekroczy limit określony przez normy ATX
 • przeciwzwarciowe (SCP) – zabezpieczenie to zapobiega uszkodzeniu zasilacza podczas awarii sieci energetycznej

Jak Hyper M 500W wypada w praktyce? Na kolejnych stronach przyjrzymy się budowie zasilacza, a także sprawdzimy pobór energii elektrycznej oraz stabilność napięć wyjściowych.