Najważniejsze funkcje dotyczące bezpieczeństwa w Windows 8 i Windows Phone 8
Systemy operacyjne

Najważniejsze funkcje dotyczące bezpieczeństwa w Windows 8 i Windows Phone 8

przeczytasz w 2 min.

Jednymi z najważniejszych zmian wprowadzonymi w systemie Windows 8 są zmiany dotyczące bezpieczeństwa.

Ocena benchmark.pl
 • 4/5
Plusy

multiplatformowość (tablety, smartfony) lepszona obługa ekranów dotykowych - interfejs Modern UI, usprawnione rozpoznawanie mowy, zintegrowany sklep z aplikacjami, lepsze aplikacje Kontakty, Kalendarz, Poczta, lepsza integracja kontaktów i wiadomości, ulepszona personalizacja, lepsza wielozadaniowość, wyższe bezpieczeństwo, nowe aplikacje w piaskownicy, mechanizm SmartScreen, Bezpieczeństwo rodzinne, Lepsza ochrona w sieciach publicznych, zintegrowany program antywirusowy usprawniony Windows Defender, obsługa Biosu UEFI, Secure Boot - bezpieczny rozruch, usprawnione tryby logowania, usprawnione tworzenie kopii zapasowej (Historia plików i Miejsca do magazynowania), usprawniony i zintegrowany dysk SkyDrive, szybszy start systemu, usprawniona hibernacja w laptopach, łatwe i wygodne odświeżanie lub resetowanie systemu do ustawień fabrycznych, synchronizacja ustawień systemu, usprawnione zarządzanie dyskami, usprawniona obsługa macierzy RAID i prosta obsługa, usprawniona obsługa tablicy partycji, narzędzie do konwersji tablicy, usprawniony Manadżer zadań, usprawnione zarządzanie pamięcią, usprawnione i wygodniejsze kopiowanie plików, lepsza obsługa wielu monitorów, lepszy Eksplorator plików, nowocześniejszy i ładniejszy wygląd.

Minusy

brak klasycznego menu Start, brak automatycznego rozpoznawania czy komputer ma ekran dotykowy czy nie i rezygnacji z domyślnych aplikacji kafelkowych.

Jednymi z najważniejszych zmian wprowadzonymi w systemie Windows 8 są zmiany dotyczące bezpieczeństwa. Zacznijmy od zmian niewidocznych dla użytkownika. W Windows 8 poprawiono przede wszystkim odporność jądra systemu na ataki. Wprowadzono m.in. mechanizm ASLR (Address Space Layout Randomization) polegający na losowym umieszczaniu kluczowych z punktu widzenia działania systemu danych, losowym rozmieszczaniu w pamięci bibliotek i stosu w przestrzeni adresowej, co zapobiega wielu atakom próbującym przechwycić dane z pamięci.

Windows 8 - bezpieczeństwo

W Windows 8, Microsoft wprowadził także uaktualnioną, bardziej bezpieczną wersję środowiska uruchamiania aplikacji – tzw. piaskownicę. Funkcja, o nazwie AppContainer określa w szczegółowy sposób jakie działania może podjąć dany program. AppContainer zatrzymuje wszystkie aplikacje zakłócające pracę systemu operacyjnego lub innych działających prawidłowo programów.

Windows 8 - bezpieczeństwo

Windows 8 - bezpieczeństwo

Kolejnym krokiem ku zwiększeniu bezpieczeństwa jest wsparcie dla następcy BIOS-u czyli UEFI (Unified Extensible Firmware Interface). System UEFI zapewnia nie tylko szybsze uruchamianie się systemu, ale również większe jego bezpieczeństwo uniemożliwiając lub w znacznym stopniu ograniczając możliwości uruchomienia się rootkitów lub umieszczonym w sektorach startowych dysku wirusom podczas startu systemu operacyjnego.  

Windows 8 - bezpieczeństwo

Z punktu widzenia użytkownika najistotniejszą zmianą jest wprowadzenie mechanizmu SmartScreen do całego systemu, a nie tylko do Internet Explorera. Zadaniem filtru SmartScreen jest ochrona komputera przed instalowaniem na nim złośliwego oprogramowania typu malware. Jego działanie polega na analizowaniu stron WWW i określaniu, czy mają one jakiekolwiek cechy charakterystyczne dla stron podejrzanych. W przypadku wątpliwości wyświetlany jest komunikat, umożliwiając użytkownikowi podjęcie decyzji co do dalszego działania. SmartScreen sprawdza również pliki pobierane z sieci. Lista  witryn wyłudzających informacje, witryn zawierających złośliwe oprogramowanie oraz lista samego oprogramowania typu malware jest na bieżąco aktualizowana. Jeśli filtr SmartScreen znajdzie odpowiednik witryny wyłudzającej dane lub program zakwalifikowany jako malwere wyświetla ostrzeżenie z informacją, że pobieranie lub witryna zostały zablokowane dla bezpieczeństwa użytkownika.

Windows 8 - bezpieczeństwo

Niestety, jak się okazuje filtr SmartSreen przesyła dane o temat instalatora każdej aplikacji instalowanej na komputerze do serwerów Microsoftu w celach statystycznych – nie są zbierane podczas tego procesu żadne dane na temat użytkownika. Osobom, którym się to nie podoba pozostawiono możliwość jego wyłączenia. Należy jednak pamiętać, że zmniejszamy wówczas bezpieczeństwo systemu. Aby wyłączyć filtr SmartScreen należy uruchomić Panel sterowania, przejść do sekcji System i zabezpieczenia, a następnie wybrać Centrum akcji. Następnie z menu nawigacyjnego po lewej należy kliknąć pozycję Zmień ustawienia filtru Windows SmartScreen i w oknie ustawień filtru SmartScreen zaznacz opcję Wyłącz filtr Windows SmartScreen.

Windows 8 - bezpieczeństwo

Kolejnym elementem zwiększającym bezpieczeństwo jest poprawiony Windows Defender, w którym wprowadzono tradycyjne funkcje antywirusowe. Windows Defender zapewnia teraz  podstawową ochronę przed szkodliwym oprogramowaniem i wystarcza do rozpoczęcia działania z systemem Windows. Niemniej warto samemu zainstalować tradycyjny program antywirusowy, aby zwiększyć bezpieczeństwo komputera.

Ostatnim elementem związanym z usprawnieniem bezpieczeństwa w Windows 8 są dwa dodatkowe tryby logowania się do systemu. Są to Hasło obrazkowe i logowanie za pośrednictwem PIN-u. W pierwszym przypadku hasłem są zdefiniowane gesty, których możemy używać podczas logowania się za pomocą ekranu dotykowego – patrz: „W jaki sposób zakładać konta użytkowników i nadawać im uprawnienia”. Z kolei czterocyfrowy PIN pomaga w logowaniu się na smartfonach.

W tym miejscu należy zaznaczyć, że nawet jeśli zdecydujemy się korzystać z nowych typów wprowadzania hasła to nadal musi mieć zdefiniowane standardowe hasło. Jest ono niezbędne w sytuacji kiedy wymagana jest zgoda administratora zezwalająca na zmianę ustawień systemu. Niemniej obie metody pozwalają w łatwiejszy sposób zalogować się do swojego konta.

W strefie Windows 8 znajdziesz wszystkie publikacje dotyczące Windows 8.

Komentarze

52
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  aleksander12
  25
  Ten Windows to się nadaje ale maks na tableta . Tyle w temacie
  • avatar
   Konto usunięte
   20
   Bezpieczeństwo i windows to oksymoron.
   • avatar
    Konto usunięte
    17
    I zbieranie danych przez serwery MS, wlacznie ze zrzutami ekranu. Fantastyczne bezpieczenstwo.
    • avatar
     Terrorek
     14
     Umrzyj windowsie 8 !!!
     • avatar
      Konto usunięte
      5
      jak chcecie bezpiecznie to jest Ubuntu i żadne wirusy, trojany, robaki i malware'y wam nie grożą... Bez antywirusów i całego tego firewall'owego badziewia obciążającego dodatkowo system
      • avatar
       Konto usunięte
       3
       "Niestety, jak się okazuje filtr SmartSreen przesyła dane o temat instalatora każdej aplikacji instalowanej na komputerze do serwerów Microsoftu w celach statystycznych"
       Nieśmiały pierwszy krok Microsoftu. Miejmy rękę na pulsie jaki będzie następny.
       • avatar
        Konto usunięte
        3
        proponuję założyć oddzielne forum na benchmark.pl gdzie przeciwnicy w8 i ms będą mogli się wykazać, popisywać, nakręcać nawzajem.
        • avatar
         suchy262
         1
         System i owszem jest szybki ale według mnie każdy nowy system jest szybszy od poprzednika z powodu małej ilości łatek.Czym więcej będzie łatek tym wolniejszy system.(takie mam osobiste zdanie).Na chwilę obecną najlepsze przyspieszenie PC da min. dysk SSD.
         • avatar
          vieri37
          0
          Moim zdaniem windows 8 jest lekko niedopracowany ale to norma, tak jak windows xp jak i vista i win7 początki też były ciężkie, myślę że parę poprawek i będzie hulał. Kwestia przyzwyczajenia do nowego stylu, czasami brakuje tego menu start ale no trudno. U mnie żadnych ścin, BSOD itp, działa spokojnie.
          • avatar
           Lightning
           0
           Nie wiem za co wstawiacie tyle minusów co niektórym kolegom. Czy oni nie maja prawa cieszyć sie z Windowsa 8? Czy ten system jest zalagowany jak Vista na początku, albo i gorzej?

           Gdy wyszedł Windows 7 to wszyscy marudzili, że "jest to Vista po aktualizacji", teraz mamy rewolucyjne zmiany w W8 i też narzekania. Ciężko wam dogodzić...

           PS: Piszę to jako osoba, która nie ma najmniejszego zamiaru przesiadać się z Widows 7 64 bit.
           • avatar
            DoberMan
            -1
            kto kaze czytac?zmuszaja do tego?
            a ze temat Win 8 jest"na topie" bo to jedno z wiekszych wydazen jesli chodzi o systemy operacyjne w tym roku to o co chodzi?o czym maja pisac?ze Firefox znow kolejna ver wydalo?albo ze AllPlayer costam-costam?
            no bez przesady!poza tym pamietajcie ze to czytaja nie tylko osoby ktore z systemem na spokojnie daja sobie rade(choc widac ze nawet bardziej(teoretycznie) doswiadczeni nadal nie potrafia postawic systemu i placza o BSOD i innych dziwnych spawach,ale takze ludzie,ktorzy nie wiedza o wiekszosci funkcji systemu i dzieki temu moze doglebniej go poznaja i naucza sie czegos?
            • avatar
             dnetsky
             -3
             oj tam oj tam się czepiacie

             ale z ta premierą to trochę przesadzili
             czyżby Bill miał za mało kapusty na emeryturze
             że tak wcześnie wypuścili tego WinBOXa
             ;)
             • avatar
              Konto usunięte
              -10
              Dużo to nie kosztuje, więc zaktualizowałem sobie system do Win8. Kafelki nie są takie złe jak myślałem i zaczynają mi się podobać. Myślę, że nowy Windows jest całkiem niezły i na pewno nie jest gorszy od poprzedniego.
              • avatar
               Konto usunięte
               -18
               Gdyby nie kafelki to chyba by prawie wyglądał tak samo jak W7 :) A z drugiej strony coraz bardziej mnie kusi by spróbować W8
               • avatar
                Orzelek
                -22
                Pośpieszyłem się z zakupem ósemki i teraz się męczę z blue screenami. Kilka razy dziennie system robi mi taką niespodziankę. Do tego nigdy nie wiem jak zostanie zamknięty system, mimo że zawsze go próbuję zamknąć, to często po włączeniu okazuje się, że był zahibernowany... Ale będę twardy i nie dam się tak łatwo zniechęcić
                • avatar
                 dnetsky
                 0
                 właściwie to Win8ox
                 :)
                 • avatar
                  marcin_kg
                  0
                  @ UP

                  Yhy

                  Podobny mit dotyczył jeszcze jakiś czas temu MacOS.
                  To kwestia popularności systemu. Linuks wybije się kiedyś ponad 1 % udziałów w rynku PC, to i będzie opłacalne tworzenie na niego wirusów.
                  • avatar
                   mail_papieza
                   0
                   Pamiętajmy, że UEFI to nowe zagrożenia - wirusy w UEFI mogą stać się rzeczywistością. Format dysku, zerowanie dysku czy jego wymiana uruchomienie innych systemów z live cd - nic nie pomoże, bo wirus będzie w UEFI czyli w pamięci ROM płyty głównej... Jak kupicie PC z UEFI to lepiej od razu zróbcie backup UEFI...
                   Oprócz tego jest też kill switch...
                   http://niebezpiecznik.pl/post/kill-switch-w-windows-8/
                   • avatar
                    kitamo
                    0
                    Normalnie się nie czepiam, ale czy teraz co godzine bedziemy dostawac artykul na temat windows 8 na temat pojedynczej jego funkcji/zalety ?
                    Nie jestescie w stanie zrobic jednego duzego artykulu w ktorym po krotko opiszecie wszystko to co jest rozbite na kilka artykulow ?
                    Poza tym informacje takie jak w tym artykule to mozna w helpie od windowsa przeczytac, lub na stronie M$.
                    Czy poprostu macie zaplacone za 20 artykulow na temat windows 8 i staracie sie cos wymyslic by sie w tym zmiescic ?
                    Spostrzezenia w powyzszym artykule moge sam wyciagnac uzywajac system od 2 dni i nie sa one w zaden sposob innowacyjne. Bezpieczniej ? owszem, ale tego typu rozwiazania nie zmienia nic w dostateczny sposob by bawic sie w robienie mini artykulow na ten temat.
                    • avatar
                     januszmk
                     0
                     http://niebezpiecznik.pl/post/0day-na-windows-8-ie-10/ :)
                     • avatar
                      DoberMan
                      0
                      @januszmk
                      a jak to sie ma do win8?rozumiem ze piszesz o tym bo win8 ma wbudowanego IE10?z tego co slyszalem jest to dziura w przegladarce a nie systemie operacyjnym...takze...ciezko tu mowic o bezposrednim bledzie w systemie....chociaz moge siemylic :P
                      • avatar
                       1wilq
                       0
                       sorry że taki troszeczke off top ale czy win8 ma mozliwość odpalania gier na xbox360? kiedyś była taka pogłoska.. spełnili to? czy dupa blada?
                       • avatar
                        mich64
                        0
                        Będzie bezpieczniej, powiedział wujek małymiękki. Już lete kupować "usemke".