HDR + OLED + Forza = połączenie doskonałe?
Telewizory

HDR + OLED + Forza = połączenie doskonałe?

przeczytasz w 2 min.

Zapraszam do lektury kolejnej części moich harców z HDR. Tym razem grałem w Forzę Horizon 3 na OLED-zie LG. Oczywiście w trybie HDR.

W poprzedniej części „harców z HDR” opisałem wrażenia z grania w Uncharted 4 na konsoli PS4 Pro i telewizorze Samsung 49KS8000. Tym razem kolej na nowy zestaw.

Jak zwykle, przed przystąpieniem do testów zaktualizowałem oprogramowanie konsoli i telewizora do najnowszych wersji. Korzystałem z firmware ogólnie dostępnego dla wszystkich użytkowników w Polsce, a nie ze specjalnych wersji beta udostępnianych czasem przez producentów. Xbox One S współpracował z OLED-em B6 LG znakomicie i bez żadnych problemów:

 • oba urządzenia wykryły się bezproblemowo,
 • telewizor przełączył się sam w tryb HDR Standardowy,
 • połączenie w trybie HDR było stabilne, nie zrywało się i nie było żadnych zakłóceń, czy innych problemów.

Filmy z gry zostały zarejestrowane aparatem cyfrowym systemu m43 z wymienną optyką. Nie jest to sprzęt zdolny do pokazania szerokiego zakresu tonalnego dostępnego z trybie HDR, stąd obraz, który zobaczycie w filmach jest tylko cieniem wspaniałej plastyki, którą można podziwiać w trybie HDR. W wielu miejscach zwracam uwagę na to, że widoczne są wszystkie szczegóły zarówno w światłach (jasne gradienty), jak i cieniach (ciemne detale). Niestety, w większości przypadków nie udało się tego wszystkiego zarejestrować posiadanym sprzętem i nie będzie tego widać w poniższych filmach. W związku z tym poniższe filmy stanowią tylko przedsmak wrażeń, jakich można doznać podczas grania w trybie HDR.

I jeszcze ostatnia uwaga. Jak już wspomniałem, telewizor LG OLED55B6 bez problemu wykrył metadane w sygnale z konsoli i sam przełączył się w tryb HDR Standardowy. W czasie testu telewizor ten nie posiadał jeszcze specjalnego trybu „HDR Gra”, choć wiadomo, że LG intensywnie pracuje nad jego wprowadzeniem. Z przecieków z rynku amerykańskiego wiem, że LG udostępniło już stosowną aktualizację: najpierw na C6, E6 i G6, a ostatnio podobno nawet i na B6. Jeżeli wierzyć plotkom, w nowym trybie „HDR Game” input lag modelu B6 wynosi zaledwie 28 ms (!), co stawiałoby OLED-a LG w ścisłej czołówce. Niezależnie od tego, podczas grania w Forzę Horizon 3 w trybie HDR na starszej wersji oprogramowania (bez trybu „HDR Gra”) input lag nie stanowił żadnego problemu.

A teraz zapraszam już do obejrzenia pięciu krótkich filmów.

W kolejnym odcinku „harców z HDR” zajmę się Clarksonem, Hammondem i Mayem, czyli „Grand Tour” w aplikacji Amazon Prime Video na telewizorach Samsung, LG i Sony. Oczywiście w 4K i HDR.

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  11
  Trochę te artykuły z tej serii są nijakie. Spoko, dowiedziałem się, że z podłączeniem nie było problemu... a reszta to pare filmików, na których i tak nie zobaczę nad czym się zachwyca autor. Mija się to z celem. Ochy achy można by zawrzeć w 2, max 3 zdaniach.
  • avatar
   Dudi4Fr
   6
   Tu jest własnie problem z HDR tak samo jak z ekranami 120-144+Hz i G-sync/Freesync tego na Youtube czy zdjęciami nie da się wytłumaczyć trzeba samemu zobaczyć.

   Kiedyś psioczyłem że te 120 czy więcej herców nie jest warte większej sumy za ekran, aż nie przetestowałem u znajomego takiego ekranu... Potem to samo było z G-sync.... A nie dawno postanowiłem sprawdzić HDR w sklepie na jednym z lepszych TV od LG i Samsunga... Niby ten sam film a różnica bije po oczach.

   Teraz czekać na nowe ekrany z HDR i innym bajerami.

   HDR na pewno ma przyszłość w przeciwieństwie do 3D w telewizorach.
   • avatar
    Kieresz
    3
    jak sens maja te artykuly? i jakim bananem trza byc zeby nagrywac hdr i wrzucac na YT?
    • avatar
     franiux
     0
     Kupiłem Samsunga ks7000 60'. HDR to rewelacja. Gry wyglądają świetnie, a sam telewizor w porównaniu do "zwykłych bez hdr" generuje o niebo lepszy obraz nawet na materiale który hdr nie obsługuje. Ta technologia nie zginie śmiercią naturalną jak choćby 3D bo daje świetne efekty.
     • avatar
      vulgary
      0
      gram na monitorze 144hz w 144 fps - jak miałem spadki fps w bf1 poniżej 80 klatek (z różnych powodów) odechciewało się grać - różnica jest kolosalna, to trzeba zobaczyć