HDD

HDD kontra SSD

przeczytasz w 3 min.

Ostatnimi czasy dużo mówi się o dyskach SSD. Podobno zaletami takich dysków są: wydajność, odporność na wstrząsy czy bezszelestna praca. Do naszej redakcji trafiły dwa dyski. Jednym z nich jest tradycyjny "twardziel", a drugim nowoczesny dysk flashowy. Pytanie, jakie zadamy sobie na koniec testu brzmi: Czy warto zamienić HDD na SSD? Sprawdźmy jak to wygląda.

Trzeba obowiązkowo wspomnieć o zawodnikach. W roli dysku twardego występuje Samsung HM320JI. Standardowe urządzenie o pojemności 320 GB, które występuje w obecnych na rynku notebookach. Przeciwnikiem będzie nowoczesny, 64-gigabajtowy, ukryty w czarnej obudowie dysk SSD PQI S525. Za ring do starcia walki posłuży laptop Lenovo R61 o następujących parametrach:

* Core 2 Duo T8100
* 2 GB RAM
* Nvidia Quadro 140M 128 MB
 

Jesteśmy zdania, że taka konfiguracja przeważa w obecnych laptopach i dzięki niej będziemy mieli jakiś punkt odniesienia w stosunku do innych notebooków.

Urządzenie HDD przyjechało do naszego laboratorium w standardowym opakowaniu - był nim worek ESD. Wewnątrz znaleźliśmy oczywiście napęd oraz krótką instrukcję obsługi.
Dysk SSD przyjechał w kartoniku z plastikowym wytłoczeniem. W opakowaniu znaleźliśmy jeszcze instrukcję oraz przewód USB. Tutaj należy wspomnieć o pewnej ciekawostce. Mianowicie w dysku firmy PQI, oprócz złącza SATA, znajdziemy również złącze mini-USB, które pozwala w łatwy i szybki sposób zmienić urządzenie w podręczną przenośną pamięć masową.

Jak wygląda różnica cenowa? Otóż ceneo.pl podpowiada, że HM320JI możemy już kupić za około 250zł, natomiast S525 za ponad trzykrotną sumę, czyli około 850zł.
Oznacza to, że cena 1 GB w Samsungu to ok. 0,78 zł, a w PQI to ok. 13,28 zł.
Jest to duża różnica, nawet bardzo duża. Zobaczmy czy w testach ujrzymy trzykrotny wzrost wydajności.


Na pierwszy ogień sprawdźmy wydajność układu graficznego.

Jak widzimy na wykresach, skoku wydajności nie zauważymy. Krótko mówiąc, opłacalność wymiany dysku w tym przypadku jest znikoma. Zauważyliśmy jednak, że kolejne poziomy w grach, czy kolejne testy w benchmarkach, ładują się zauważalnie szybciej.

Pod laboratoryjny mikroskop idzie teraz test dla wydajności ogólnej. Przyjrzyjmy się mu.

Wyniki dla tych testów są prawie identyczne, poza wynikiem PCMark Vantage. PCMark bada wydajność ogólną komputera i robi to na bazie analizy różnych podzespołów. Ważnym elementem jest dysk. I stąd różnica.

Mamy dla Was jeszcze ocenę wydajności, sporządzoną przez system Windows Vista. Pierwszy wykres jest dla dysku Samsunga, drugi dla PQI.

Na wykresie braliśmy pod uwagę tylko wydajność podstawowego dysku twardego. Tutaj możemy zauważyć dużą zmianę.
Wynik ogólny jest bez zmian, ponieważ zależy on od najniższego cząstkowego rezultatu.


Czas na pokaz wyników wydajności zasilania. Jest to test, który większość z Was będzie zapewne najbardziej interesował.

Tak, wiemy. Nas wyniki też bardzo zaskoczyły. Mieliśmy nadzieję, że tutaj wszelkie zapowiedzi producentów o zwiększonej energooszczędności potwierdzą się. Niestety tak się nie stało.
Według programu MobileMark, czas, który udało nam się uzyskać wymieniając dysk, pozwoli nam na co najwyżej doczytanie rozdziału czy dokończenie filmu. Czas pracy wydłużył się o około 25 minut.

Sporą różnicę w wydajności dostrzeżemy dopiero przyglądając się wynikom sporządzonym przez program HDTune oraz PCMark Vantage. Pierwszy screen przedstawia rezultat dysku twardego, drugi dysku flash.


Przeszliśmy przez wszystkie przeróżne testy. Tradycyjnie czas na podsumowanie.
Nie ukrywamy swojego dużego zaskoczenia wynikami, które uzyskaliśmy na zasilaniu bateryjnym. Naszym zdaniem był to podstawowy plus nowej technologii SSD. Śmiemy twierdzić, że minimalnie lepsze wyniki, które uzyskał dysk PQI, można osiągnąć innymi sposobami, i to bez tak dużego nakładu finansowego.
Wyniki takich zabiegów na naszym notebooku na pewno zauważalnie zwiększą jego wydajność.
Na pewno bezapelacyjnym plusem napędu flash jest jego bezgłośna praca oraz niewrażliwość na wstrząsy.

Mimo wszystko, pracując z dyskiem SSD na pokładzie odczuliśmy znaczne, zauważalne "gołym okiem", przyspieszenie systemu Windows Vista. Oprogramowanie otwierało się szybciej. Operacje przeprowadzaliśmy również szybciej. Nie było efektu spowolnienia komputera. Te zalety powodują, że flashowy dysk świetnie nadaje się do zastosowania jako dysk systemowy. Niektóre nowe notebooki mają możliwość montowania dwóch dysków jednocześnie. To pozwala na kombinację SSD + HDD, co naszym zdaniem jest idealnym rozwiązaniem.

Niemniej jednak, jesteśmy świadomi tego, iż nie każdego z nas stać na taki wydatek, ale mamy dla Was inne rozwiązanie. Podnieść wydajność całego notebooka czy sprawić, aby dłużej działał on na baterii, można w inny sposób.

Pamięć RAM - tutaj niewielkim kosztem można zwiększyć pojemność pamięci operacyjnej nawet do 2 czy 3 GB. W tym przypadku dodatkowa kostka nie wpłynie drastycznie na spadek wydajności zasilania bateryjnego. Dzięki szybciej działającemu systemowi operacyjnemu, zrobimy więcej w mniejszym okresie czasu.

Optymalizacja ustawień systemu - w dzisiejszych czasach na rynku bardzo rzadko trafia się notebook z innym systemem niż Windows Vista. Jeden z naszych Uomo d'onore przedstawił ciekawą metodę na optymalizację Visty. Tutaj można o tym przeczytać. Jednocześnie zapraszamy do zapoznania się z felietonem na temat Visty.

Optymalizacja ustawień zarządzania energią w systemie - tutaj, zależnie od systemu, wszelkie ustawienia dotyczące m.in.: jasności matrycy, czasu wygaszenia matrycy, itd., znajdziemy w Panelu sterowania -> Opcje zasilania.

Zakup większej baterii - większa pojemność baterii zdecydowanie wpłynie na długość pracy notebooka. Na pewno jest to też tańsze rozwiązanie niż zakup dysku SSD, niestety bateria nie wpłynie na zwiększenie wydajności laptopa.

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  koziro
  0
  Identyczne wykresy widziałem tutaj :P - http://laptopy.info.pl/
  Pisałes tą reckę dla innej redakcji i dałes tutaj?
  • avatar
   0
   Przemek jest autorem tych tekstów i postanowił je zamieścić również w mr na benchmark.pl. Pisałem do niego w tej sprawie.

   Regulamin mini-recenzji przewiduje takie zdarzenie
   http://www.benchmark.pl/mini-recenzje/Regulamin_mini-recenzje-2149.html
   punkt 4.
   W przypadku umieszczenia tego samego artykułu w innym serwisie, user nie może zostać nominowany w podsumowaniu miesiąca (mr miesiąca, TOP-10), nie otrzymuje dodatkowych punktów (lub zostają skasowane), nie może otrzymać tytułu mr miesiąca (lub zostanie cofnięty).
   • avatar
    mICh@eL
    0
    Połowa testów jest niepotrzebna i bezsensowna. Zabrakło wielu kluczowych benchmarków. Ode mnie 3 ;)
    • avatar
     Warmonger
     0
     Widzę tu wiele rozmaitych badań i pomiarów, ale faktycznym testem sprawności dysku mogłaby być np. próba rozpakowania 1GB archiwów tudzież wyrenderowanie pliku o zbliżonej wielkości. Przeszukanie całej zawartości dysku też by się przydało.
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      dla mnie to trochę niesprawiedliwe. Inni się starają a tutaj kopia. Pomimo że to zgodne z regulaminem to jest to nie fair.
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Proponuję porównać dysk HDD z dyskiem SSD Intela X25M lub Kingstona z serii M, wtedy zobaczycie różnicę w pracy tych dysków. Dysk Intela 80G kupiłem w sklepie za 830 zł. Co prawda dysk hula w desktopie i nie mam porównania do pracy w lapku, ale komfort pracy jest o niebo lepszy w porównaniu do dysku HDD.
       • avatar
        ElFi_
        0
        Czy starszych napędów SSD już nie było? Toż to staroć pierwszej generacji.
        Zabrakło mi testu na szybkość pisania na klawiaturze [LOL].

        Mateo1998 - pqi też sprzedaje X25M (oczywiście w środku jest Intel)
        • avatar
         tazik21
         0
         SSD był testowany przez USB 2.0?? Jeśli tak, to trzeba pamiętać, że transfer jest ograniczony.
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          Po testach w HD Tune (ponad 80 MB/s) widać, że SSD nie był testowany przez USB 2.0, dla którego max to 60 MB/s.
          • avatar
           tazik21
           0
           No rzeczywiście...to nie wiele większy transfer od mojego "starego" dysku WD 250 Gb(odczyt 60 Mb/s)
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            "Jeden z naszych Uomo d'onore przedstawił ciekawą metodę na optymalizację Visty. Tutaj można o tym przeczytać." Gdzie ?
            • avatar
             pz_leo
             0
             Szkoda, że oceny wydajności HDD i SDD dla Windows Vista są nieczytelne.
             Wykres transferu dla Samsunga -5.3
             Wykres transferu dla PQI -5.9