Monitor nie tylko do pracy! Recenzja iiyama ProLite X4372UHSU
Monitory

Monitor nie tylko do pracy! Recenzja iiyama ProLite X4372UHSU

przeczytasz w 4 min.

Rozdzielczość 4K w monitorach 27”, a nawet 32” zwyczajnie się marnuje i realnie i tak obraz trzeba skalować w górę, aby był czytelny. W przypadku 43”, jakie oferuje iiyama ProLite X4372UHSU, wykorzystacie pełen potencjał 4K w pracy! Ale czy tylko do tego się nada?

Ocena benchmark.pl
  • 3,9/5
Plusy

- bardzo dobre odwzorowanie kolorów bez kalibracji,; - jeszcze lepsze po skalibrowaniu!; - wysoki kontrast statyczny (jak na IPS),; - bardzo rozbudowany tryb PbP oraz PiP + wyjście DP,; - solidne wykonanie i uchwyt na słuchawki,; - łatwo dostępny koncentrator 4x USB,; - podstawowy HDR.

Minusy

- bardzo nierówne podświetlenie matrycy,; - skromna regulacja,; - DP 1.2 ogranicza DP Daisy Chain,; - minimalne podświetlenie 80 nit.

Na początku roku zaprezentowaliśmy Wam nasz TOP 10 polecanych monitorów Ultra HD i już wtedy aż dwa spośród wybranych modeli oferowały matrycę o przekątnej 43”. Postanowiliśmy przetestować jeszcze jeden z takich monitorów, tym razem ze stajni iiyamy. Co zaskakujące, mimo wcale nieodstających parametrów, można go odnaleźć w cenie nawet poniżej 2200 zł!

iiyama ProLite X4372UHSU - Prezentacja monitora
Wygląda jak telewizor, ale nim nie jest!


Monitor dotarł do nas w dużym czarnym kartonie. Jako że mamy tu do czynienia z serią dla profesjonalistów, to nie znajdziemy na nim krzykliwych ilustracji. Oto co znajdziemy w środku:

  • Monitor z fabrycznie zamontowaną podstawą
  • Przewód HDMI 2.0
  • Przewód DisplyPort 1.2
  • Przewód USB 3.0 typu B
  • Przewód zasiljący

To jednak nie wszystko, co otrzymujemy w zestawie!

iiyama ProLite X4372UHSU - zawartość opakowania
W zestawie "tylko" dwa przewody do podłączenia obrazu - aby wykorzystać PbP w pełni musimy się doposażyć w kolejne dwa.

Poza powyższym (i oczywiście obszerną dokumentacją) znajdziemy jeszcze dwa elementy wyróżniające testowany monitor na tle konkurencji. Pierwszym z nich jest pilot sterowania (z dołączonymi bateriami) wraz z dołączonym na dosyć długim, półtora metrowym przewodzie, odbiornikiem IR. Pozwala on na sterowanie OSD monitora, co może być pomocne w momencie, gdy monitor powiesimy gdzieś wysoko, a trzeba jednak coś podregulować. Niestety większość przycisków, jakie się na nim znajduje, nie została wykorzystana do sterowania w przypadku testowanego modelu. A szkoda, bo aż się prosi, aby podpinając pod USB komputer, uzyskać faktycznie pełnoprawny pilot do systemu multimedialnego.

iiyama ProLite X4372UHSU - Pilot z odbiornikiem
Nieczęsto monitory PC wyposażone są w pilot do sterowania OSD, więc taki dodatek cieszy, nawet jeżeli to tylko uniwersalny model, w którym większość przycisków jest nieaktywna. 

Kolejny nietypowy dodatek to uchwyt na słuchawki. Zgadza się – z tyłu monitora możemy dokręcić około pięciocentymetrowy drągal, na którym będzie można wieszać słuchawki. Nie da się ukryć, że jest to wartość dodana :)

iiyama ProLite X4372UHSU - uchwyt na słuchawki
Wieszak na słuchawki - niby mała, rzecz a cieszy :)

Ale dosyć już o dodatkach. Jak prezentuje się sam gwóźdź programu? Całkiem okazale, choć co zaskakujące wcale nie jest przytłaczający (przynajmniej na dużym 80 x 180 cm biurku). Przyznamy też, że przy nim obok stojący, nasz redakcyjny 27” (również 4K) monitor wygląda nagle bardzo skromnie i ciężko będzie wrócić do pracy na tak „małym” ekranie…

iiyama ProLite X4372UHSU - Widok od przodu

Ramki są (jak na ten rozmiar matrycy) bardzo małe, ale nie jest to design „bezramkowy” – choć realnie niejeden bezramkowiec oferuje niewiele mniejszą ilość powierzchni niebędącej wyświetlaczem. Mówimy tu o około 9 mm ramki + 2 mm nieaktywnej matrycy w przypadku krawędzi bocznych oraz górnej. Dolna krawędź posiada dwa razy grubszą ramkę.

iiyama ProLite X4372UHSU - grubość ramek
Ramki wyglądają na bardzo cienkie, choć należy mieć na uwadze proporcję - na ekranie 27" już takie delikatne by się nie wydawały ;)

Matryca ma w rzeczywistości 42,5” i nie jest matowa, jak ma to miejsce w przypadku większości monitorów – producent zdecydował się na zastosowanie częściej spotykanej w laptopach powłoki antyrefleksyjnej, co widać. To znaczy widać odbicia, gdy wyświetlany jest czarny obraz w dobrze oświetlonym pomieszczeniu. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że kolory są bardziej „żywe”.

iiyama ProLite X4372UHSU - Powłoka antyrefleksyjna
Nie polecamy stawiać monitora przodem do okna... 

Monitor stoi, jak już pisaliśmy wcześniej, na dwóch nogach. Po prawdzie jest to jeden kawałek metalu rozchodzący się w kształt dwóch nóg, jednak z ergonomicznego punktu widzenia otrzymujemy dwie raczej cienkie i nieprzesadnie głębokie (25,5 cm) nogi, które nawet na biurku głębokim na 60 cm pozostawią sporo miejsca na klawiaturę i myszkę przed monitorem.

iiyama ProLite X4372UHSU - Podstawa
Metalowa noga zdecydowanie dodaje poczucia jakości i solidności, a przy tym nie można jej odmówić atrakcyjnego designu. 

Wadą takiego rozwiązania jest minimalny zakres regulacji położenia monitora – możemy go pochylić o 8° do tyłu oraz 1° do przodu. Taki stan rzeczy bardziej wynika z jego rozmiaru, niż złej woli producenta i jeżeli chcemy mieć możliwość jego obrotu lub regulacji wysokości, to pozostaje skorzystać z mocowania na ramieniu, dzięki zgodności z systemem VESA (podstawę można bez problemu odkręcić).

iiyama ProLite X4372UHSU - Zakres regulacji
Regulacja ze względu na rozmiar matrycy tylko w postaci odchylenia - i to naprawdę symbolicznego... 

Mocowanie to znajdziemy (niespodzianka) z tyłu, w typowym dla TV standardzie 100x200. Tutaj też znajduje się wcześniej wspomniany uchwyt na słuchawki, choć naszym zdaniem mógłby być umieszczony tak, aby słuchawki nie kolidowały z panelem USB… Po lewej stronie pleców (czyli dostępny z prawej strony sięgając od przodu monitora) umieszczono joystick do sterowania OSD oraz dodatkowe przyciski do szybkiej regulacji głośności, zmiany źródła oraz wyłączenia zasilania. W okolicy prawego głośnika znajdziemy natomiast mocowanie blokady Kensington Lock.

iiyama ProLite X4372UHSU - widok z tyłu

Z lewej strony (patrząc od przodu) umieszczono panel z hubem USB. Jakkolwiek doceniamy, że znajdziemy tu aż 4 gniazda USB (z tego dwa to USB 2.0, a kolejne dwa już USB 3.0), tak szkoda, że producent nie pokusił się o wyprowadzenie gniazda wejściowego do tych portów USB na spód konstrukcji, obok innych gniazd. Rezultat jest taki, że przewód USB zasilający koncentrator wisi niespecjalnie estetycznie z tyłu monitora. Z dwojga złego jest to jednak lepsze rozwiązanie niż pozostawienie wszystkich portów USB obok wejść obrazu, jak to zwykle bywa, a co bardzo utrudnia korzystanie z dodatkowych złączy „doraźnie”.

iiyama ProLite X4372UHSU - Hub USB
Dobrze, że producent podpisał każdy z portów ikonką USB ;)

A co w takim razie znajdziemy na spodnim panelu? Przede wszystkim aż cztery wejścia obrazu – ta liczba nie jest przypadkowa, gdyż iiyama Pro Lite X4372UHSU posiada funkcję PbP (Picture by Picture), co oznacza możliwość wyświetlania do czterech obrazów jednoczenie w siatce 2x2 wydzielonych stref FHD. Do dyspozycji oddano nam dwa złącza DisplayPort 1.3 oraz dwa HDMI (jedno 2.0 i drugie 1.4). Co więcej, poza wejściami mamy tu również jedno wyjście DisplayPort pozwalające podłączyć szeregowo jeszcze jeden monitor! Obok znajdziemy jeszcze dwa złącza miniJack 3,5” – jedno z nich służy do wpięcia odbiornika IR pilota, a drugie do podpięcia słuchawek/głośników stereo.

iiyama ProLite X4372UHSU - złącza wideo
Wolne miejsce pomiędzy gniazdem odbiornika IR a ostatnim portem DP aż prosi się o zlokalizowanie tutaj podpięcia koncentratora USB.

Po drugiej stronie umieszczono wbudowany zasilacz i tam też znajdziemy jego złącze oraz rozłącznik zasilania. Nieopodal umieszczono także diodę sygnalizującą pracę monitora – z pozycji „biurkowej” jest całkowicie niewidoczna i jedynie w nocy można dostrzec jej delikatną poświatę na blacie biurka.

iiyama ProLite X4372UHSU - złącze zasilania i dioda

Całkowicie na skrajach spodu monitora umieszczono głośniki (około 7 cm od krawędzi). Każdy ma 9 W mocy i oba są skierowane w dół. Nie grają specjalnie głośno – śmiało możemy wskazać zwykłe monitory grające głośniej, ale za to grają dosyć czysto (zakres, który są w stanie przenieść – a oczywiście nie jest to zbyt szeroki zakres tonalny). Ogólnie dobrze sprawdzą się jako głośnik systemowy, ale muzyka, filmy czy gry będą się raczej dopraszać o lepsze przetworniki – stąd pewnie uchwyt na słuchawki ;)

iiyama ProLite X4372UHSU - wbudowane głośniki
Za tą maskownicą ukryto jeden z dwóch głośników.

Poniżej zamieszczamy pełną specyfikację, jaką udostępnia producent. To, co nam rzuciło się w oczy, to wyższy niż typowy dla paneli IPS kontrast (1300:1) oraz określenie reprodukcji kolorów przy pomocy bardziej znanego z TV gamutu NTSC. Przypominamy, że w przypadku NTSC pokrycie 75% odpowiada mniej więcej 100% pokrycia gamutu sRGB, natomiast 95% NTSC przekłada się na 100% gamutu Adobe RGB.

Specyfikacja iiyama Pro Lite X4372UHSU-B1

Przekątna:42,5"
Proporcje:16:9
Rozdzielczość:3840x2160
Czas reakcji:4 ms (gtg)
Maksymalne odświeżanie:60 Hz
Obsługiwane kolory:10 bit (1,07 mld kolorów)
Jasność:450 cd/m2 (typowe)
Podświetlenie:krawędziowe WLED
Kontrast:1300:1 (typowy)
 Typ matrycy:IPS (antyrefleksyjna)
Regulacja ułożenia:obrót - brak;
pochylenie - 1 stopień w dół i 8 w górę;
wysokość - brak 
Głośniki:2 x 9 W
Porty:1x HDMI 1.4;
1x HDMI 2.0;
2x DisplayPort 1.2 (in);
1x DisplayPort 1.2 (out);
1x miniJack 3,5 mm (audio stereo)
Synchronizacja:brak synchronizacji adaptacyjnej
Zakrzywnienie matrycy:brak
Kąty widzenia:178/178
>Podświetlenie RGB:brak
Waga:10,9 kg bez podstawki, 12,5 kg z podstawką 
Wymiary:966 x 672.5 x 254 mm z podstawką;
966 x 561.5 x 65,5 mm bez podstawki
Standard VESA:Tak, 200x100
W zestawie dodatkowo:Przewód HDMI 2.0;
Przewód Displayport 1.2;
Przewód USB 3.0 Typu-B;
Przewód zasilający (w dwóch wersjach - europejskiej i amerykańskiej);
Odbiornik IR;
Uchwyt na słuchawki mocowany do monitora;
Pilot do sterowania OSD (z bateriami)
Kolor:Czarny 
Pobór energi:0,5 - 77 W
Gwarancja:2 lata
Sugerowana cena:2200 zł

Zapraszamy teraz na omówienie elementów sterowania OSD na kolejnej stronie.