Klawiatury

Klawiatura Media-Tech TOUCH MT1238 - "multimedialny dotyk" i elegancja

przeczytasz w 4 min.

Polska spółka Media-Tech od około 18-stu lat zajmuje się produkcją akcesoriów i peryferiów komputerowych.

-TOUCH MT1238

-Użytkowanie

-Podsumowanie

W poszukiwaniu swojej nowej klawiatury sięgnąłem po produkt właśnie tej marki i postanowiłem zaprezentować wybrany model czytelnikom/użytkownikom portalu.

Klawiatura Media-Tech TOUCH MT1238 jest to produkt skierowany dla wymagających klientów- według producenta jest to: „idealne uzupełnienie Twojego komputera”. Z założenia ma się cechować stylowym i eleganckim wzornictwem oraz wysoką jakością wykonania.

Czy tak jest rzeczywiście? Czy produkt Media-Techa działa równie dobrze jak wygląda? Czy sprawdzi się w codziennych zadaniach? Na te oraz wiele innych pytań postaram się odpowiedzieć w tej recenzji.

Zapraszam do dalszej lektury.

Media-Tech TOUCH MT1238

Dane techniczne:

 • 104 klawisze
 • Stylowy ultra cienki design
 • Aluminiowa podpórka pod nadgarstki
 • 10 dotykowych przycisków multimedialnych i internetowych
 • Dotykowy suwak do regulacji głośności
 • Podświetlane przyciski multimedialne
 • Interfejs USB
 • Zgodność z Windows XP/VISTA/7

Klawiatura Touch została wyposażona w 10 dotykowych przycisków multimedialnych. Ikony przycisków są podświetlane na pomarańczowo, co nadaje ciekawego wyglądu urządzeniu, jak i jest bardzo użyteczne.

Za pomocą dotykowego panelu możemy sterować m.in. odtwarzaczami plików multimedialnych. Nie zabrakło oczywiście podstawowych funkcji jak: wywołanie okienka „Komputer” (w Windows XP jest to: „Mój Komputer”), uruchomienie przeglądarki, klienta poczty czy wyciszenia odtwarzanego dźwięku. Do zmiany poziomu głośności służy dotykowy suwak.
Ikonki aktywności klawiszy Num Lock, Scroll Lock, Caps Lock są podświetlane w ten sam sposób, co przyciski multimedialne.

Układ klawiszy jest bardzo podobny do wzorcowego rozmieszczenie klawiszy QWERTY- m.in. „Enter” jest mniejszy, a „Backspace” większy. Nad „strzałkami” umieszczono przypominający klawisz prostokąt, na którym umieszczono napis „SLIMLINE”. Prawdopodobnie producent miał/ma w zamiarze wypuszczenie więcej produktów z tej serii.
Logo producenta zostało umieszczono w miejscu gdzie standardowo powinny znajdować się klawisze Print Sc, Scroll Lock i Pause Break.

W MT1238 zastosowano klawisze o niskim profilu, przez co klawiatura w pewnym stopniu przypomina te stosowane w notebookach. Ich wielkość jak i rozmieszczenie jest jednak zdecydowanie „desktop-owe”.
Z przodu, przed klawiszami, znajduje się lekko pochylona, aluminiowa podkładka pod nadgarstki. Powinna ona zapewnić większy komfort pracy. Dodatkowo wpływa zdecydowanie pozytywnie na wygląd urządzenia, nadając mu, można nawet rzec eleganckiego wyglądu.

U spodu, poza parą plastikowych nóżek oraz gumowych anty-ślizgaczy, nie znajdziemy nic ciekawego. W dosłownym znaczeniu tego słowa.

Nie wiedzieć, czemu producent postawił na dosyć niekonwencjonalne rozwiązanie- spód klawiatury jest pomarańczowy.

Na szczęście jest to nie widoczne podczas normalnego korzystania z klawiatury. W innym wypadku byłoby to zdecydowane nieporozumienie.

Górny „pasek”, na którym umieszczono m.in. przyciski multimedialne, został wykonany z połyskującego plastiku. Jest on gładki i niestety dosyć łatwo brudzący się. Na szczęście jest to mało widoczne - dopiero z bliskiej odległości można to zauważyć.

Całość tworzy całkiem ciekawą kompozycję i prezentuje się ładnie.

Użytkowanie

Klawiatura ogólnie spisuje się bardzo dobrze. Podczas prawie miesięcznego okresu użytkowania nie doświadczyłem żadnego „przycinania się”, czy skrzypienia klawiszy. Wszystko działa tak jak powinno. Symbole z klawiszy również nie ścierają się.

Zastosowany zestaw przycisków multimedialnych jest czymś użytecznym. Jest to coś, z czego się po prostu korzysta - zwłaszcza z grupy przycisków odpowiedzialnej za zarządzanie odtwarzaczami multimedialnymi. Za ich pomocą możemy: uruchomić (ustawiony jako główny) odtwarzacz multimediów, zmieniać utwory/pozycje, zatrzymać, pauzować, jak i wznowić odtwarzanie. Co najważniejsze przyciski działają dobrze nie tylko z Windows Media Player-em, ale i z innymi np. BESTplayer-em czy odtwarzaczem audio foobar2000.

Regulator poziomu głośności działa, ale nie tak dobrze jak podaje producent: „dotykowy regulator głośności, który umożliwia niebywale precyzyjną regulację.”. Regulator „łapie” dopiero, gdy dotkniemy bliżej znaków „+” i „-” niż środka pola dotykowego. Mimo wszystko regulator działa dosyć dobrze i pozwala na w miarę precyzyjną zmianę poziomu głośności- minimalna zmiana to 2%.
Klawiatura nadają się do ogólnego użytku tzn. sprawdzi się podczas codziennej pracy, surfowania po sieci czy nawet grania.

Podczas przemierzania wirtualnego świata nowego Drivera czy zabijania oponentów kierowanych przez graczy w Call of Duty: Black Ops, nie doświadczyłem żadnego dyskomfortu. Nie zauważyłem, aby klawiatura wpływała negatywnie na rozgrywkę.
Atutem tego produktu jest podkładka, która faktycznie poprawia komfort pracy.

Podsumowanie i ocena

TOUCH MT1238 jest produktem, który charakteryzuje się dobrym stosunkiem ceny do możliwości oraz jakości wykonania. Klawiatura jest naprawdę porządnie wykonana i w sumie nie ma się do czego przyczepić.

Urządzenie posiada dosyć elegancki wygląd. Zastosowane przyciski dotykowe to może troszeczkę taki „bajer”- równie dobrze mogłyby być to zwykłe klawisze. No, ale wtedy klawiatura nie wyglądałaby tak ciekawie.
Aluminiowa podstawka również pełni dwie funkcje - użytkowe jak i wizualne.

Klawiatura prezentuje i spisuje się bardzo dobrze, a jej cena nie jest wygórowana i dla tego otrzymuje ode mnie zasłużone odznaczenie: „Super produkt 5/5".

 Media-Tech TOUCH (MT1238)
 

Plusy:
Design

Wykonanie
Wygoda użytkowania
Łagodne podświetlanie klawiszy: funkcyjnych i
    aktywności Num, Caps i Scroll Lock
Klawisze funkcyjne oraz regulator głośności


Minusy:
Mały klawisz Enter
Dziwny (kolorysytcznie) spód (?)

Cena w dniu publikacji: ok. 100 zł

Podziękowania dla wszystkich, którzy przyczynili się do powstania tej recenzji.

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  kynek_vava
  1
  mam wave ;] jest dobra ;)
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Chyba muszę zebrać się, i zrobić recenzję swojej klawaitury, logitech wawe.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    mam tą klawiaturkę od prawie 2 lat i działa bardzo dobrze, do jakości nie mam zastrzeżeń, a niski profil sprawia że bardzo wygodnie mi się na niej pisze.
    • avatar
     manioor
     0
     czym ta magiczna klawiatura różni się od tej za 20zł oprócz niepotrzebnych multimedialnych klawiszy ?
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Pała.
      • avatar
       mashide
       0
       Goood job!
       • avatar
        ICE1979
        0
        Ja w swoim zyciu zalalem zbyt wiele klawiatur (najczesciej piwem albo kawa) zeby placic za nie wiecej niz 30-35 zl zwykly a4tech za 25zl zadziala rownie dobrze
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         O Proszę moja klawiaturka :) Używam jej od dłuuuugiego czasu i sprawuje się świetnie. Panel dotykowy fajny bajer i bdb działa.