Koniec darmowego internetu w Polsce?
Internet

Koniec darmowego internetu w Polsce?

przeczytasz w 3 min.

Czy w grudniu Bezpłatny Dostęp do Internetu Aero2 zniknie? Czy użytkownicy otrzymają zwrot depozytu?

Co dalej z usługą Bezpłatnego Dostępu do Internetu (BDI)? Pytamy Piotra Owdzieja, rzecznika prasowego Aero2.

benchmark.pl Operator Aero2 udostępnia darmowy internet na terenie Polski już ponad 5 lat. Co zmieniało się w tej kwestii na przestrzeni lat? Wszyscy wiemy o wprowadzeniu captcha, ale jak rósł zasięg i czy zwiększała się szybkość transferu? Jakimi cyferkami możecie pochwalić się na dziś dzień?

Aero2 W okresie pięciu lat działania Aero2 intensywnie zwiększało zasięg swojej sieci, na czym skorzystali też użytkownicy BDI. Na chwilę obecną z technologią HSPA+ docieramy do ponad 99% mieszkańców terytorium Polski. Przypomnę tylko, że na koniec 2011 roku było to niecałe 76% populacji kraju.

Przez ten okres zebrała się wokół BDI naprawdę spora społeczność. Wydaliśmy kilkaset tysięcy kart SIM nie posiłkując się zupełnie reklamą.

Nie jest to oferta konkurencyjna do usług komercyjnych, a narzędzie do walki z cyfrowym wykluczeniem części społeczeństwa.

Szybkość transferu wynika wprost z obowiązku świadczenia BDI nałożonego przez UKE i wynosi 512 kbps. W dobie niemal powszechnego dostępu do LTE, być może nie jest to parametr który robi wrażenie, ale trzeba pamiętać o funkcji jaką miał pełnić BDI. Nie jest to oferta konkurencyjna do usług komercyjnych, a narzędzie do walki z cyfrowym wykluczeniem części społeczeństwa. Jak jednak możemy zauważyć w naszych statystykach ruchowych, ograniczenie transferu nie wszystkim przeszkadza i ściągają oni nawet po 120 GB miesięcznie.

benchmark.pl Aero2 to już od dawna nie tylko darmowy internet, ale również płatne rozwiązania. Co dziś znajduje się w ofercie operatora?

Aero2 Faktycznie, Aero2 to nie jest organizacja non-profit, jak niektórzy sądzą i głównym celem działania operatora nie jest świadczenie bezpłatnego dostępu do internetu. Aero2 to przede wszystkim dostawca najlepszej sieci LTE z dostępem w paśmie 1800 MHz i 800 MHz oraz sieci HSPA+ z której to części korzystają użytkownicy BDI, ale także operator sieci komórkowej a2mobile.

Aero2 to nie jest organizacja non-profit, jak niektórzy sądzą i głównym celem działania operatora nie jest świadczenie bezpłatnego dostępu do internetu.

Naszą komercyjną ofertę dostępu do internetu kierujemy do użytkowników BDI, którzy mają większe wymagania dotyczące technologii. Na dzień dzisiejszy oferujemy 3 pakiety danych, które użytkownik BDI może zakupić i są to odpowiednio pakiety 500 MB za 2 zł, 3 GB za 5zł i 30GB za 30 zł.

Oferta jest skonstruowana w taki sposób, że po wykupieniu pakietu użytkownik wychodzi z „reżimu” BDI i zaczyna korzystać z komercyjnej części pasma, czyli ma dostęp do LTE, nie ma ograniczeń przepustowości, a połączenie nie jest resetowane po godzinie, jak ma to miejsce w BDI. Pakiety ważne są 30 dni i po ich upłynięciu, lub po wykorzystaniu paczki danych, klienci wracają na warunki BDI.

Jest to unikalne na rynku rozwiązanie i muszę przyznać, niesamowicie wygodne. Przy takim modelu nie ma problemu, że włożona do modemu karta utraciła ważność, czy też brak środków na koncie uniemożliwia nam zakup elektronicznego doładowania.

Karta BDI jest zawsze aktywna po włożeniu do urządzenia, a w każdym momencie użytkownik może sobie dokupić pakiet komercyjny który przyspiesza transmisję - zawsze wtedy kiedy jest to potrzebne. Biorąc pod uwagę atrakcyjne ceny za pakiety, w mojej ocenie jest to w tej chwili najlepsze rozwiązanie na rynku.

benchmark.pl Przejdźmy do kwestii, która chyba najbardziej interesuje naszych czytelników - czyli Bezpłatny Dostęp do Internetu. Ponoć usługa będzie świadczona tylko do 21 grudnia bieżącego roku? Jakimi barwami maluje się przyszłość BDI?

Aero2 Prawdą jest, że obowiązek świadczenia BDI w takiej formie jak jest teraz, kończy się w grudniu 2016 r. Tutaj chciałbym uspokoić naszych użytkowników, ale nie do końca mogę. Aero2 złożyło do UKE wniosek zmieniający decyzję rezerwacyjną, która między innymi uwzględnia przedłużenie BDI o kilka lat. Na ten moment piłka jest po stronie UKE. Czekamy na odpowiedź, ale jesteśmy dobrej myśli. W przypadku niepowodzenia zaoferujemy użytkownikom możliwość konwersji do oferty komercyjnej.

Chciałbym uspokoić naszych użytkowników, ale nie do końca mogę. Na ten moment piłka jest po stronie UKE.

benchmark.pl Jeśli usługa zostanie wyłączona w grudniu (lub w innym terminie), to czy aktywni użytkownicy BDI będą mogli ubiegać się o zwrot depozytu?

Aero2 Zgodnie z zapisami regulaminowymi, tak.

benchmark.pl Dziękujemy za rozmowę i czekamy na kolejne wieści!

Komentarze

19
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  2
  Macie błąd w artykule "...głównym celem działania operatora nie jest..." powinno być "już nie jest"
  • avatar
   behemot
   1
   Hmmm, ale czy oni przypadkiem nie wywiązali się z jakiejś umowy i w związku z tym nie mieli dalej świadczyć BDi ale już na częstotliwości 2600?
   • avatar
    jaronied7
    -7
    Zwrot depozytu to koszt minimum 6,20 + koperta+1,50 - czyli za wydanie około 35 zł (z opłatami początkowymi) dostanę 18,50 - czysty zysk ;P
    • avatar
     patol1984
     -8
     Pierwsze słyszę o darmowym internecie i o aero2, dziwne bo chyba nie spałem w jaskini ostatnich 5 lat ;d
     • avatar
      pawluto
      0
      Jak mozna ściągnąć 120 Gb na łączy 512 kb z przerwą co 24 h ???
      To raczej niemożliwe !
      • avatar
       Raider0001
       0
       Fajnie by było gdyby UKE podbiło prędkość do faktycznie użytecznej np 5 mega by można było skorzystać z każdej funkcji internetu jak: granie online, oglądanie youtube itp. I zdjęli ten cholerny captcha.