Tablety

Lenovo ThinkPad X200 Tablet

przeczytasz w 3 min.

To najcieńsze i najlżejsze laptopy z rodziny ThinkPad. Tego laptopa w każdej chwili można złożyć i pracować za pomocą rysika.

 
 
 
 

Polecamy: TOP-10 Tablety

Lenovo ThinkPad X200 Tablet, jak sama nazwa wskazuje, jest notebookiem z funkcją tabletu. To właśnie takie laptopy biorą udział w reklamach, które przedstawiają nienagannie ubranych ludzi świata biznesu, którzy z namaszczeniem obsługują swoje przenośne komputery za pomocą cyfrowego pióra. Notebooki serii X stanowią najcieńsze i najlżejsze laptopy rodziny ThinkPad.

X200 Tablet ma nam umożliwić produktywną pracę z każdego miejsca. Działaniu w terenie sprzyjają zarówno jego niewielkie rozmiary i waga, przeciwodblaskowy ekran, jak i wyposażenie. Producent podkreśla, że obudowano go solidną ramą magnezową, która ma zapewnić wytrzymałość całej konstrukcji podczas wojaży.

Na pierwszy rzut oka Lenovo ThinkPad X200 wygląda na laptop z poprzedniej epoki. Nie zobaczymy tu wymyślnych kształtów, rzucającego się w oczy wzornictwa, ani efektownych zdobień, a jedynie dość surową funkcjonalność. Plastik z którego wykonana jest obudowa, wygląda solidnie, nie ugina się pod naciskiem, ale wizualnie nie prezentuje się olśniewająco.

Komputer oparto na platformie Centrino 2 i układzie graficznym Intel GMA 4500MHD. Takie zestawienie wystarczy do pracy, a raczej niewiele osób zapragnie wykorzystać ten komputer do grania. Model występuje w wielu konfiguracjach i z różnym wyposażeniem, a jego możliwości można dodatkowo zwiększyć poprzez urządzenie UltraBase.

Oczywiście najistotniejszym elementem Lenovo ThinkPad X200 jest funkcja tabletu. Przy klasycznym wykorzystaniu obrotowy ekran zapewni nam komfort działania, a w każdej chwili laptop można złożyć i pracować za pomocą rysika. Każdy indywidualnie musi zdecydować, czy funkcja tabletu w notebooku to dla niego nowa jakość i funkcjonalność, czy też jedynie fajny gadżet.

Niestety, jedno spojrzenie na cenę X200 może zmienić decyzję o jego kupnie. W końcu jest to sprzęt dla przedstawicieli klasy biznesowej, która (przynajmniej teoretycznie) powinna charakteryzować się dużą zasobnością portfela. Z miejsca należy też zaznaczyć, że tablet ma służyć do pracy - nie zaprojektowano go tak, by przy okazji spełniał oczekiwania amatorów prac graficznych.

Procesor Platforma Centrino 2 vPro -
Intel Core 2 Duo SL9400
1,86 GHz (2,1 GHz OC)
Układ graficzny Klasa budżetowa - Intel GMA 4500 MHD
(GM45 Cantiga) (pamięć współdzielona)
Ekran12’1" - ekran dotykowy LED,
matowy (1280 x 800)
dysk twardy
napęd optyczny

Seagate Momentus 7200.2 160 GB,
brak napędu optycznego
Złącza wideoD-Sub
Złącza USB 3 x USB 2.0
Głośnikigłośniki stereo
Wymiary
(szer. głeb. wys.)
295 x 210 x 20,5~35,1 mm
Waga1.58 kg
Wyposażenie dodatkowerysik, czytnik linii papilarnych, Kensington Lock, Bluetooth, Wi-Fi, czytnik kart flash, brak touchpada

 

Notebook który otrzymaliśmy do testów jest wyposażony w 32-bitowy system Windows Vista w wersji (jakżeby inaczej) Business. Aktualnie w sklepach dostępne są już modele z Windows 7.0

Gdy notebook pracuje w trybie Wysoka Wydajność, procesor zostaje automatycznie podkręcany ze standardowych 1,86 GHz do 2,13 GHz. Takie podkręcenie miało oczywisty wpływ na wyniki testów. Nie wiemy, czy jest to cecha charakterystyczna wyłącznie tego laptopa który trafił do naszej redakcji, czy też wszystkie modele dostępne w sklepach będą wyposażone w taką opcję. Dlatego analizując wyniki testów, należy wziąć to pod uwagę.

Zintegrowany układ graficzny Intela nie imponuje osiągami. Po prawdzie obsługuje on DirectX 10 (SM 4.0), ale trudno sobie wyobrazić, żeby miał on być wykorzystywany do gier obsługujących tą wersję API Microsoftu. GPU nie jest jednak pozbawiony zalet, bowiem umożliwia sprzętowe wspomaganie odtwarzania filmów. ThinkPad X200 Tablet standardowo wyposażany jest 2 GB pamięci DDR3 taktowanej 1333 MHz.

Wrażenia z użytkowania 

 
 
 
 

To co z miejsca rzuca się w oczy, to brak touchpada. Niby można to tłumaczyć tym, że jest to tablet, ale touchpad stał się tak nieodłącznym elementem każdego komputera przenośnego, że jego brak po prostu razi. Zamiast touchpada otrzymujemy do dyspozycji doskonale znane, ale nieco już zapomniane rozwiązanie o nazwie TrackPoint i trzy klawisze odpowiadające przyciskom myszki. Osobiście nigdy nie byłem entuzjastą tego rozwiązania i X200 Tablet przypomniał mi, że korzystanie z trackpointa było niewygodne.

Klawisze są pełnowymiarowe i korzystanie z nich jest niemal tak samo wygodne, jak przy normalnej klawiaturze przeznaczonej dla komputerów desktop. Dodatkowo otrzymujemy niezwykle przydatne przy nawigacji stron WWW klawisze "wstecz" i "dalej" (umieszczone obok klawiszy kursora,  które w połączeniu z klawiszem Fn mogą na służyć również do obsługi treści multimedialnych), przyciski odpowiedzialne za kontrolę dźwięku, oraz niebieski "klawisz pomocy" ThinkVantage. Pomyślano nawet o takim drobiazgu, jak blokada przycisku zasilania.

W różnych konfiguracjach X200 możemy się cieszyć takimi dodatkami jak lampka oświetlająca klawiaturę, czy też czytnik linii papilarnych. W zależności od modelu może się on znajdować pod klawiaturą, bądź w prawym dolnym rogu ekranu.

Nie zapomniano o systemie Active Protection wykorzystującym akcelerometr do monitorowania ruchu systemu i zapobieganiu uszkodzeniom twardego dysku oraz o sprzętowym systemie szyfrującym TPM (Trusted Platform Module) w wersji 1.2. Klawiaturę zabezpieczono przed zalaniem, a specjalne kanaliki odprowadzą nadmiar cieczy pod spód notebooka. Użytkowników naszego portalu z pewnością zainteresuje informacja o zastosowaniu w laptopie podwójnych zawiasów obrotowych ;-)

Pokrywa wyposażona jest w blokadę, która działa zarówno gdy klasycznie zamykamy laptop, jak i zamieniamy go w tablet. Na początku korzystanie z tabletu i cyfrowego pióra wydaje się średnio wygodne - zwłaszcza jeśli nigdy przedtem nie mieliśmy okazji wykorzystywać do pracy takiego zestawu. Jednak już po kwadransie spędzonym z X200 na kanapie (oczywiście przy użyciu sieci bezprzewodowej i bez zbędnej plątaniny kabli), zaczynamy się przyzwyczajać do obsługi i autentycznie doceniać to rozwiązanie. Z miejsca nabieramy ochoty na zakup podobnego urządzenia, jednak w przypadku X200 Tablet zderzenie z barierą cenową może się okazać nieco bolesne.