Mercedes A 250 Sport - funkcjonalność systemu Comand Online

Mercedes A 250 Sport - funkcjonalność systemu Comand Online

przeczytasz w 2 min.

Co ma wspólnego smartfon z samochodem? Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej nowoczesnym technologiom zastosowanym w motoryzacji.

Naszą przygodę z nowoczesnymi technologiami zastosowanymi w motoryzacji rozpoczynamy od mocnego uderzenia. Dzięki uprzejmości Mercedes-Benz mieliśmy okazję sprawdzić możliwości systemu Comand Online i innych rozwiązań zastosowanych w modelu A 250. Oczywiście nie odmówiliśmy sobie również przejażdżki, jednak ze względu na charakter portalu, wrażenia z jazdy schodzą na dalszy plan.

To pierwszy test motoryzacyjny z zaplanowanego cyklu dlatego liczymy na Wasze sugestie dotyczące kształtu artykułu, które możecie wpisać w komentarzach pod artykułem.

Mercedes Comand Online

W pierwszej części recenzji przedstawimy multimedialne funkcje oferowane głównie przez system Comand Online, w drugiej skupimy się na osiągach, wyposażeniu i systemach bezpieczeństwa w Mercedesie A 250 Sport. Comand Online składa się z dwóch podstawowych elementów: kolorowego wyświetlacza o przekątnej 7 cali oraz kontrolera znajdującego się na konsoli po prawej stronie obok fotela kierowcy, niektóre komunikaty mogą być również wyświetlane na ekranie między zegarami. Główny wyświetlacz jest bardzo czytelny, nawet w słoneczny dzień. Niestety nie jest obsługiwany dotykowo, co w niektórych przypadkach bardzo usprawniłoby wybór ustawień. Zamiast tego mamy do dyspozycji manipulator, który możemy obracać, wychylać, przesuwać, a także wciskać. Sterowanie bardzo szybko staje się intuicyjne bez konieczności odrywania wzroku od wyświetlacza. Rozwiązanie to jest dużo wygodniejsze od dotykowej płytki stosowanej w niektórych modelach. Prowadząc samochód musimy być skupieni na drodze, dlatego bardziej absorbujące operacje powinniśmy wykonywać podczas postoju. Wyświetlacz jest przytwierdzony do kokpitu na stałe, nie można go złożyć do schowka ani obrócić, jednak dzięki szerokim kątom widzenia jest dobrze widoczny zarówno z pozycji kierowcy jak i pasażera. Co więcej wybierając dodatkową opcję o nazwie SPLITVIEW w zależności od kąta patrzenia na wyświetlaczu pojawiają się odmienne treści. Umożliwia to korzystanie z różnych funkcji systemu COMAND Online przez kierowcę i pasażera jednocześnie.

Zachęcamy do obejrzenia filmiku prezentującego działanie systemu Comand Online, kamerki cofania i innych rozwiązań dostępnym w modelu A 250. W trybie Full HD będziecie mieli okazję dostrzec każdy detal:)

Informacje prezentowane na ekranie zależą od wyboru użytkownika dokonanego za pomocą manipulatora lub innych przycisków ze środkowej konsoli oraz sytuacji na drodze. Interfejs składa się z sześciu głównych zakładek. Po wybraniu jednej z nich na dolnej belce wyświetlane są dodatkowe opcje do wyboru. Funkcjonalność poszczególnych elementów została szczegółowo zaprezentowana na powyższym filmie. Warto podkreślić, że interfejs został w pełni spolszczony, a cyfrowa mapa jak na fabrycznie instalowaną nawigację jest bardzo dokładna. Oprócz rozbudowanej bazy adresowej zawiera także, pokaźny zestaw punktów użyteczności publicznej wraz z danymi kontaktowymi. Podczas wyznaczania tras mogą być brane pod uwagę dane TMC, ale w Polsce ten system... nie działa. System Comand Online uruchamia się automatycznie po włączeniu zapłonu i wyłącza po wyjęciu kluczyka ze stacyjki.