Microsoft Universal Mobile Keyboard - mała klawiatura dla tabletu i smartfona
Klawiatury

Microsoft Universal Mobile Keyboard - mała klawiatura dla tabletu i smartfona

przeczytasz w 3 min.

Microsoft Universal Mobile Keyboard to mała, przenośna klawiatura do tabletu, smartfona, a nawet komputera PC. Sprawdź jak spisuje się w praktyce.

Ocena benchmark.pl
 • 4/5
Plusy

- kompatybilność z Androidem, iOS'em i Windowsem; - dobra jakość wykonania; - wzorowa ergonomia w tej klasie sprzętu; - długi czas na pracy na baterii; - przyciski multimedialne; - łączność bezprzewodowa Bluetooth i przewodowa USB; - prostota parowania urządzeń;

Minusy

- brak wsparcia dla systemu mobilnego Windows Phone; - brak podświetlenia;

Microsoft zaskoczył mnie tą klawiaturą bardzo pozytywnie. Universal Mobile Keyboard to niezbity dowód na to, że firma ewoluuje i dostosowuje się do panujących trendów oraz oczekiwań swoich klientów. Kto by pomyślał jeszcze parę lat temu, że w ofercie Microsoftu pojawi się urządzenie, które będzie kompatybilne z konkurencyjnym AndroidemiOS. Słowo „Universal” w nazwie produktu nie wzięło się z niczego.

Klawiatura spisuje się idealnie w połączeniu ze smartfonami i tabletami podczas podróży lub klasycznymi „pecetami” w chwili, gdy piszemy w domu lub biurze. Zdziwił mnie jednak fakt, że wsparcia nie otrzymał Windows Phone.

Microsoft Universal Mobile Keyboard - widok z boku

Wygląd i wykonanie

Przed rozłożeniem Microsoft Universal Mobile Keyboard wygląda jak etui do tabletu. Pokrywa wykonana jest z tworzywa podobnego do gumy, które czasami zbiera odciski palców, ale nie jest to aż tak dokuczliwe. W złożonej postaci klawiatura ma 13 mm grubości, 242 mm szerokości i 109 mm „głębokości”. Ta ostatnia po otwarciu ulega oczywiście podwojeniu. Cała konstrukcja waży zaledwie 365 gramów, czyli niezbyt dużo. Pierwsze wrażenie są dobre.

Stylistyka klawiatury może się podobać. Mimo dość ściśniętego układu, pisanie na 65 klawiszach jest komfortowe. Ergonomia jest wzorowa w tej klasie sprzętu. Przycisk „alt” jest również oznaczony jako „option”, a tuż obok niego mamy applowski „command”. Nie zapomniano też o kursorach i przycisku FN.

Microsoft Universal Mobile Keyboard - widok izo

Górną część klawiatury wyposażono w klawisze z cyferkami, a nad nimi przyciski multimedialne: blokowanie urządzenia, wyciszanie, regulowanie głośności, play/pause, przełączanie utworów w odtwarzaczu oraz wyszukiwanie.

Obok nich zamontowano białą diodę informującą o stanie baterii oraz o tym czy klawiatura jest włączona, czy nie. Przy diodzie jest też przełącznik, z trzema charakterystycznymi ikonkami, Windowsa, Androida oraz dopiskiem iPad/iPhone, który umożliwi dopasowanie odpowiedniego trybu do naszego urządzenia.

Microsoft Universal Mobile Keyboard - przełącznik

Konstrukcja klawy pozwala na pracę w dwóch ustawieniach: 30 lub 60 stopni. Nie są to może jakieś imponujące możliwości regulacji, ale jak na sprzęt do pracy mobilnej w zupełności wystarczają. Klapa mocowana jest do klawiatury za pomocą mocnego magnesu. Nic więc nie stoi na przeszkodzie żeby ją po prostu odłączyć i ustawić ekranik według naszego widzi mi się.

Z prawej strony Microsoft umieścił złącze micro USB, które odpowiada za ładowanie wbudowanego akumulatorka. Co ciekawe pozwala ono też podłączyć klawiaturę do komputera stacjonarnego bez łączności Bluetooth. Wpinamy ją do USB i korzystamy przewodowo.

Microsoft Universal Mobile Keyboard - w ręce

Według zapewnień producenta, klawiatura może pracować nawet 6 miesięcy na jednym ładowaniu. Z oczywistych względów nie mogłem tego zweryfikować, ale nie mam też żadnych podstaw by w to wątpić. Szkoda że nie zaimplementowano jakiegoś bardziej sensownego wskaźnika pokazującego poziom naładowania. Pojedyncza dioda tak naprawdę nic mi nie mówi. Cieszy fakt że po 10 minutowym ładowaniu klawiatura będzie działała aż 8h, to wynik bardzo imponujący.

Jak się spisuje w praktyce?

Korzystanie z Universal Mobile Keyboard było dla mnie bardzo wygodne. Klawisze główne mają rozmiar 13,5 x 13,5 mm i dość miękkie, przyjemne zawieszenie. Działają lepiej niż w wielu laptopach i nie hałasują. Momentami aż zapominałem, że piszę na tak małym urządzeniu.

Klawiatura po otwarciu automatycznie się uruchamia, po zamknięciu wyłącza i paruje ze skonfigurowanym wcześniej urządzeniem. Mamy możliwość podłączenia do trzech urządzeń, ale niestety, nie takich samych. Oznacza to, że klawiatura automatycznie zapamięta jeden sprzęt z systemem iOS, jeden z Androidem i jeden z Windowsem.

Microsoft Universal Mobile Keyboard - w etui

Warto zaznaczyć fakt, iż z klawiaturą będą współpracowały tylko urządzenia wspierające standard HID (Human Interface Device). W teorii to wszystkie z Windows 8 , iOS 6+ oraz Androidem 4+. W praktyce lepiej sprawdzić na specjalnej stronie przygotowanej przez Microsoft.

Klawiatura powinna działać z odległości do 10 metrów. Realnie działało to znacznie gorzej bo miałem problemy już w odległości 4 metrów. Przypuszczam że nikt raczej nie będzie trzymał swojej klawiatury 5 metrów od monitora, bo zapewne nic nie zobaczy. No… chyba, że korzysta z projektora. ;)

Microsoft Universal Mobile Keyboard

Podsumowanie

Universal Mobile Keyboard to użyteczne akcesorium do sprzętu mobilnego, które oferuje wysoki komfort pisania w sytuacji, gdy nie mamy (lub nie chcemy mieć) pod ręką laptopa. Przemyślane ułożenie klawiszy, dobra jakość wykonania, niski poziom hałasu i kompatybilność z trzeba popularnymi systemami to jej największe zalety. Przy okazji trzyma też długo na baterii.

Ocena końcowa:

 • kompatybilność z Androidem, iOS'em i Windowsem;
 • dobra jakość wykonania;
 • wzorowa ergonomia w tej klasie sprzętu;
 • długi czas na pracy na baterii;
 • przyciski multimedialne;
 • łączność bezprzewodowa Bluetooth i przewodowa USB;
 • prostota parowania urządzeń;
   
 • brak wsparcia dla systemu mobilnego Windows Phone;
 • brak podświetlenia;

80%

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  zuforr
  9
  Trochę się Microsoft ośmieszył tym że nie ma wsparcia dal ICH systemu(Windows Phone).
  • avatar
   Martines
   2
   Warto kupić, tego sprzętu na pewno nam nie zablokuje Win 10. Ba Dum Tss!
   • avatar
    PeterMac
    2
    a gdzie przyciski F1-F12 pogielo producentow tego typu klaw jak to by mialo zastapic pelnoprawna klaw np do HTPC ?
    • avatar
     Franz
     0
     Mam tego typu klawiaturę, ale od Samsunga - wygląda podobnie - jakość wykonania bez zarzutu, współpracuje z Androidem i Windows 7 i 8.1, jedyna różnica to cena - moja była 3 razy tańsza.