Serwery plików NAS

Modny Cyfrowy Dom: D-Link Media Lounge

przeczytasz w 2 min.

Wydawać by się mogło, że technologia Wi-Fi może przydać się tylko tam gdzie występuje konieczność połączenia kilku komputerów w bezprzewodową sieć. A gdyby tak zaprząc ją do multimediów? Starania w ty

Wydawać by się mogło, że technologia Wi-Fi może przydać się tylko tam gdzie występuje konieczność połączenia kilku komputerów w bezprzewodową sieć. A gdyby tak zaprząc ją do multimediów? Starania w tym kierunku poczynił już Canon w swoich aparatach cyfrowych, a teraz kolej na D-Linka, który proponuje nam iście nowatorski sposób na połączenie naszego PC-ta z domowym sprzętem audio-video. Pomysł wydał nam się na tyle interesujący, że postanowiliśmy przyjrzeć się propozycji tej firmy, sprawdzić realne możliwości i wady tego sprzętu.

Modny 'Cyfrowy Dom'

Obecnie prawie każdy nowy desktop wyposażony jest w dobre wyjście video. Skłania to nas do podłączenia go do telewizora, dzięki czemu możemy oglądać filmy DVD i Divx na znacznie większym ekranie i w bardziej komfortowych warunkach. Niestety, najczęstszym problemem okazuje się konieczność przeciągania przez całe mieszkanie dwóch przewodów: audio i video. Rzecz niekiedy problematyczna, a w rezultacie mogąca przynieść nienajlepsze rezultaty. Spadek jakości obrazu, zakłócenia wywołane niektórymi urządzeniami znajdującymi się na drodze przewodów.

Oczywiście jeśli nasz pecet jest wystarczająco cichy i 'wychowany', możemy go na czas oglądania przytargać do telewizora. Z doświadczenia jednak wiemy, że łatwiej się to pisze, niż stosuje w praktyce ;)

Jest też i druga strona medalu. Mamy 'fajnego' notebooka, którego możemy postawić obok telewizora, ale notek niestety nie ma wyjścia video, lub jego jakość jest kiepska. Co wtedy?

Próbą rozwiązania tego problemu jest Media Lounge, urządzenie pozwalające nam na bezprzewodowe 'spięcie' komputera lub notebooka z zestawem kina domowego.

Z wyglądu przypomina tradycyjny odtwarzacz DVD. Jest bardzo zgrabny - wysokość obudowy to tylko 3.8 cm. DSM-320 nie został wyposażony w czytnik DVD, dysk twardy lub tym podobny nośnik danych. Wszelkie pliki pobierane są bezpośrednio drogą Wi-Fi z dysku naszego komputera, na którym zainstalowana zostanie aplikacja pełniąca rolę serwera multimediów.

Na początek bardzo istotna kwestia. Oprogramowanie (firmware) jakim dysponował testowany przez nas model - wersja 1.03eu - była koszmarnie wadliwa. Dopiero wgranie nowej, inżynieryjnej edycji - 1.07eu - poprawiło działanie tego urządzenia, ale nie i tak nie rozwiązało wszystkich problemów. Rzecz w tym, że w chwili pisania tego tekstu, wersja 1.07eu nie jest jeszcze dostępna publicznie :/

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login