Nagrywanie filmów z pulpitu Androida 4.4
Mobile

Nagrywanie filmów z pulpitu Androida 4.4

przeczytasz w 2 min.

Jedną z nowości w Androidzie 4.4 KitKat jest nagrywanie obrazu prezentowanego na ekranie. Pokazujemy jak wykonać to szybko i bezproblemowo.

Nagrywanie filmów z pulpitu w Androidzie

Zapisywanie screenshotów nie zawsze wystarcza. Niekiedy bywają sytuacje, gdy trzeba zarejestrować ruchomy obraz, aby w naturalny sposób pokazać kolejne wykonywane kroki lub zaprezentować efektowne animacje i inne efekty graficzne. Do tego celu przydaje się funkcja nagrywania filmów wprost z interfejsu mobilnego systemu operacyjnego.

Niniejszą procedurę przeprowadzamy przy wykorzystaniu systemu Android 4.4 KitKat i tabletu ASUS Nexus 7. W celu uproszczenia nagrywania zainstalowaliśmy też niewielki program o nzawie "Rec.", który zdecydowanie zwiększa komfort przechwytywania obrazu. Aplikacja występuje zarówno w wersji darmowej, jak i płatnej. Ta druga umożliwia dłuższe nagrywanie, automatyczne wyświetlanie miejsc dotknięcia ekranu i kilka innych, nadchodzących udogodnień.

Przy tej okazji pragniemy zwrócić uwagę na dwie bardzo istotne kwestie. Pierwszą z nich jest wydajność urządzenia. Po zaistalowaniu systemu Android 4.4.2 (CyanogenMod 11) na smartfonie Samsung Galaxy S3 mieliśmy do czynienia z dość nieprzyjemnym lagowaniem w czasie nagrywania. Interfejs systemowy i większość programów „cięły się” niemiłosiernie, przez co filmy wyglądały słabo i nie miały większej wartości dla osób oglądających. Z kolei na tablecie ASUS Nexus 7 z procesorem nVidia Tegra 3 wszystko działało dobrze. Płynność nie była idealna, ale wciąż wystarczająca. Użytkownicy tanich urządzeń o niskiej lub średniej wydajności mogą nie być w pełni zadowoleni z finalnych rezultatów.

Drugą rzeczą o której trzeba pamiętać przed instalacją programu Rec jest rootowanie systemu. Niestety aplikacja nie będzie funkcjonalna na niezrootowanych smartfonach i tabletach.

Nagrywamy obraz z interfejsu

Pierwszym krokiem będzie wyszukanie programu „Rec.” w oficjalnym sklepie Google Play i jego instalacja.

Obsługa aplikacji jest bardzo prosta. Program po uruchomieniu automatycznie zaproponuje domyślną przepływność filmów (bitrate), czas nagrania (duration) i nazwę pliku. Wideo jest nagrywane w popularnym formacie MP4 (bez problemu możemy wrzucić je np. na YouTube.

Wersja bezpłatna ogranicza czas pojedynczego nagrania do 5 minut. Wystarcza to w zupełności do zaprezentowania podstawowych funkcji w krótkich ujęciach. Wersja Pro nagra nawet godzinne filmy.

Pamiętajmy, że przepływność (bitrate) ma duży wpływ zarówno na jakość filmów, jak i obciążenie procesora. Jeśli będzie za niska (np. 2 Mb/s) niektóre drobne elementy, takie jak tekst mogą być nieczytelne (zwłaszcza w czasie ruchu). Jeśli jednak bitrate będzie zbyt duży, to procesor smartfona lub tabletu może nie dać rady z płynną obsługą interfejsu.

Po dotknięciu przycisku Record rozpocznie się krótkie odliczanie, a następnie nagrywanie obrazu.

Przy domyślnych ustawieniach nagranie prezentuje się tak:

Jak widać płynność nawet na czterordzeniowym procesorze Tegra 3 nie jest idealna. Warto wziąć to pod uwagę wybierając sprzęt na którym będziemy nagrywali. W menu powiadomień (rozwijany górny pasek) wyświetla się czas pozostały do końca nagrania. Jeśli chcemy aby zakończyło się ono wcześniej dotykamy pola programu „Rec.”. Plik zostanie zapisany w pamięci wewnętrznej urządzenia (katalog Rec). 

Komentarze

16
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  GumisK
  11
  Takie gadanie to zwykłe hejterstwo. 4.4.2 na moim LG Nexusie 4 śmiga bez zająknięć, nawet przy otwartych naraz kilkunastu aplikacjach, albo wielu zakładkach na raz w Chrome, wszystko chodzi jak trzeba. Nie widzę żadnej istotnej różnicy w płynności wobec WP8, do iOSa nie mam teraz porównania, bo dawno nie używałem żadnego Applowskiego sprzętu, ale i tak nie mam zastrzeżeń SGS3 jest zamulone Samsungową nakładką, nie systemem, a to już przecież nie wina Androida.
  • avatar
   Konto usunięte
   4
   wow innowacja wow
   • avatar
    Konto usunięte
    1
    A ja na tablecie za niecałe 5 stówek (Overmax quattor+) z andkiem 4.2 śmigam aż miło. Szkoda tylko, że takie budżetowe tablety nigdy nie dostaną aktualizacji do Kit Kata :(
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Kiedy dwa batony KK trafią na SGS4?
     • avatar
      piccardo
      -1
      Tia a ciekawe jak to będzie działać... Bo jak na razie system lubi się ciąć mimo potężnego jak na możliwości tego systemu smartfona. Mam SGS3 słabe to to nie jest względem tego co mogę na tym smartfonie ale za to jakość tego co mogę jest tragiczna mimo uptade do 4.3 płynność to pojęcie obce. Windows mobile jest płynny, IOS też jest płynny z czego ten ostatni przynajmniej jest wielozadaniowy i nie ma z tym problemów jak adroid. Następny może niech nazwą marką jakiejś wódki użyj i zapomnij o problemach z swoim smartfonem xD
      • avatar
       Author
       -21
       Ja sie pochwale, ze obecnie testuje Androida w wersji 5.0.2 niestety nic więcej nie moge powiedzieć.
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        szkoda że nie ma tego na 4,1,2
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Wymagany jest root, wiec program dla 10-15% uzytkownikow androida
         • avatar
          tiger2280
          0
          Mam takie pytanie, chcę właśnie skorzystać z tej aplikacji i zrootować telefon, ale boje się, że coś może się stać. Nie wiem czy ten telefon ma jakąś gwarancję, bo dostałem go na Mikołaja, bardzo się boje, że po takich czynnościach uszkodzi się mój telefon. Bardzo proszę o jak najszybszą odpowiedz, ponieważ chcę skorzystać z tego recordera, bo według mnie jest najlepszy!!! Proszę o szybką odpowiedz!!!!