Gry

Najlepsze gry o zombie

Przy okazji Halloween pojawiają się pytania co straszy nas najbardziej? Wampiry? Klauni? Kosmici? Wszystko to blednie przy zombie. Sami zobaczcie - oto najlepsze gry o zombie ostatnich lat.

Najlepsze gry o zombie | zdjecie 1

Left 4 Dead 2

Producent: Valve Software
Platformy: X360/PC
Data premiery: 17 listopada 2009

Jeśli chodzi o kooperacyjne wyżynanie hord zombiaków to seria Left 4 Dead nie ma sobie równych. Dlaczego więc wspominamy tylko o „dwójce”? Bo była ze wszech miar lepsza niż część pierwsza. Wiem, wiem, niektórzy mnie za to zjedzą, ale nic nie poradzę, że przy Left 4 Dead 2 bawiłem się wprost fantastycznie.

Więcej rodzajów broni, ciekawsze lokacje, nowi, jeszcze bardziej wymagający nieumarli przeciwnicy, rewelacyjny klimat i cała masa miodu wylewająca się z ekranu sprawiały, że ciężko było oderwać się od ekranu. Szczególnie, stając naprzeciw hordom zombie z dobrą, zgraną ekipą. 

Najlepsze gry o zombie | zdjecie 2

Red Dead Redemption: Undead Nightmare

Producent: Rockstar Games
Platformy: PS3/X360
Data premiery: 23 listopada 2010

Jak Rockstar dorzuci do pieca to nie ma bata, będzie palenisko jak stąd do Zakaukazia. No bo jak inaczej nazwać zrobienie fantastycznej gry o zombiakach z nie mniej doskonałego westernu?

Undead Nightmare zmieniał pierwsze Red Dead Redemption tak dalece, że była to niemal zupełnie inna gra. Aż szkoda, że Red Dead Redemption 2 nie dostało od razu takiego dodatku. Ale hej, Rockstar nie powiedział tu jeszcze ostatniego słowa.

Najlepsze gry o zombie | zdjecie 3

Dead Nation

Producent: Housemarque
Platformy: PS3/PS4/PS Vita
Data premiery: 30 listopada 2010/marzec-kwiecień 2014

Prosta strzelaninka pośród najlepszych gier o zombie? A czemu nie? Nikt nie mówił, że dobra, wciągająca produkcja musi być od razu wielce skomplikowana. W tym przypadku wystarczyło niezwykle sugestywne wykonanie (poszczególne lokacje wyglądają tu naprawdę przerażająco) i ogromna frajda z likwidacji wszystkiego co podejdzie nam pod lufę.

A że horda w Dead Nation faktycznie oznacza hordę, zabawy w radosne odstrzeliwanie głów i kończyn nieumarłym jest tutaj bez linku. A już szczególnie w trybie kooperacji.

Najlepsze gry o zombie | zdjecie 4

Project Zomboid

Producent: The Indie Stone
Platforma: PC
Data premiery: 30 sierpnia 2011 (wczesny dostęp)

Oj, w bólach rodzi się ten projekt, oj w bólach. Za to można oddać jego twórcom, że pomimo prostej grafiki udało im się stworzyć tak realistyczną i rozbudowaną grę survivalową. Tu już nie chodzi o sam fakt apokalipsy zombie.

W Project Zomboid, jeśli chcesz przeżyć, musisz liczyć się ze wszystkim – od głodu, poprzez wytwarzanie przedmiotów, gotowanie, ukrywanie się w cieniu przed hordą nieumarłych, po depresję. I tylko trochę szkoda, że prace nad tą grą posuwają się tak powoli.

Najlepsze gry o zombie | zdjecie 5

Dead Island

Producent: Techland
Platformy: PS3/X360/PC
Data premiery: 6 września 2011

Ktoś jeszcze pamięta wyjątkowo przejmujący zwiastun promujący tę polską produkcję? Co prawda sama gra już aż tak mroczna nie była, ale kto by się tam tym przejmował skoro można było radośnie przyłożyć jednemu zombiakowi wiosłem, drugiego kopnąć, a jeszcze innego potraktować własnoręcznie zrobioną maczugą elektryczną. Tropikalny raj zamieniony w piekło na ziemi, hordy nieumarłych i hektolitry krwi – brzmi strasznie, ale chyba o to chodzi w grach o zombie, czyż nie?

Najlepsze gry o zombie | zdjecie 6

The Walking Dead: A Telltale Games Series

Producent: Telltale Games
Platformy: PS3/PS4/X360/XONE/PC/Switch/PS Vita/ iOS/Android
Daty premier: od 2012 do 2018

Można nie przepadać za serialem The Walking Dead, ale to jemu właśnie zawdzięczamy jedną z najlepszych przygodówek ostatnich lat. Świetnie wykreowane postaci, fabuła z niebanalnymi zwrotami akcji i spora ilość momentów potężnie chwytających za gardło – oto kwintesencja tej niezwykłej epizodycznej serii. I pomyśleć, że wszystko to dzięki zombie.

Najlepsze gry o zombie | zdjecie 7

Lollipop Chainsaw

Producent: Grasshopper Manufacture
Platformy: PS3/X360
Data premiery: 12 czerwca 2012

Ależ to była szalona gra. Pomijam już nawet fakt, że to blondwłose dziewczę nosiło gadającą głowę swojego chłopaka przypiętą do paska. Liczy się tutaj tylko to co wyczyniała z hordami zombie swoją piłą mechaniczną.

Masowe odcinanie głów? To dla niej pestka. Klasyczne cięcie od kroku do czubka głowy? Numer popisowy. Przy tej ilości lejącej się wszędzie krwi aż boje się pomyśleć jak ta gra wyglądałaby teraz, po potężnym liftingu.

Najlepsze gry o zombie | zdjecie 8

Dead Space

Producent: Visceral Games
Platformy: PS3/X360/PC
Data premiery: 14 października 2008 (PS3/X360)/20 października 2008 (PC)

To była dopiero niespodzianka – chyba nikt się nie spodziewał, że Dead Space okaże tak dobrym survival horrorem. Rewelacyjny klimat, nietuzinkowy bohater w skafandrze kosmicznego inżyniera i świetne „zombiaki”. No dobra, może nie do końca byli to typowi nieumarli, ale nazwa opanowujących ludzi pasożytów - Nekromorfy, do czegoś zobowiązują, nieprawdaż?

Najlepsze gry o zombie | zdjecie 9

The Last of Us

Producent: Naughty Dog
Platformy: PS4/PS4
Data premiery: 14 czerwca 2013/29 lipca 2014

Ktoś powie pewnie teraz – zaraz, zaraz, w tej grze nie ma przecież zombie. Po części to racja, ale zarażeni grzybem ludzie, którzy snują się bez celu i rzucają się na inne żywe stworzenia, aż za bardzo przypominają klasyczne żywe trupy. To raz.

A dwa – The Last of Us to bezapelacyjnie najlepszy, najbardziej dojrzały survival horror w historii elektronicznej rozrywki. Nie umieścić go na naszej halloweenowej liście gier o zombie byłoby grzechem.

Najlepsze gry o zombie | zdjecie 10

Zombie Army Trilogy

Producent: Rebellion
Platformy: PS4/XONE/PC
Data premiery: 6 marca 2015

No dobrze, to nie jedna gra a aż trzy, ale wszystkie traktujące o tym samym – eksterminacji nazistowskich zombiaków pod dowództwem powstałego z grobu Hitlera. Żeby było śmieszniej, do walki z nieumarłymi, obok snajperów, dołączają tu prawdziwi weterani - bohaterowie serii Left 4 Dead. 

Najlepsze gry o zombie | zdjecie 11

Resident Evil 0 HD

Producent: Capcom
Platformy: PS3/PS4/X360/XONE/PC
Data premiery: 19 styczna 2016

No tak, tej serii w naszym zestawieniu zabraknąć nie mogło. Szczególnie, że dla wielu to właśnie od Resident Evil zaczął się szał na gry z zombiakami w roli głównej. Czemu jednak nie wspominamy o klasycznej „jedynce”, która wsławiła się choćby zeskanowanym okiem martwego człowieka, a zamiast tego prezentujemy opcję „zero”.

Ano właśnie dlatego, że to sam początek całej historii. Do tego jeszcze wciąż można tę część zakupić i całkiem nieźle się w nią bawić, bo Resident Evil 0 HD to zremasterowana edycja pierwowzoru.

Najlepsze gry o zombie | zdjecie 12

Resident Evil 5

Producent: Capcom
Platformy: PS3/PS4/X360/XONE/PC
Data premiery: 2009/2016

I znów Resident Evil? Jak najbardziej. A dlaczego jednak akurat ta część, a nie inna? Bo przeniesienie akcji w głąb Czarnego Lądu dało w tym przypadku rozgrywce niesamowitego wręcz kopa. Wszystko wydawało się tu jakby bardziej realne – od slamsów i targających ich mieszkańcami niesnasek, po hordy dopiero co przemienionych zombiaków. 

Najlepsze gry o zombie | zdjecie 13

Dying Light: The Following Enhanced Edition

Producent: Techland
Platformy: PS4/XONE/PC
Data premiery: 9 lutego 2016

Co tu dużo pisać – oto jedna z najlepszych gier o zombie w historii. Przynajmniej jak dotąd. No bo gdzie indziej tak sprawnie połączono ze sobą ciekawą fabułą, sugestywny świat, olbrzymi arsenał broni (które zresztą sami możemy sobie tworzyć), hordy przeróżnej maści zombiaków i parkour jako sposób przemieszczania się? Ano właśnie. Ten ostatni robi tu fantastyczną wręcz robotę.

Najlepsze gry o zombie | zdjecie 14

Plants vs Zombies: Garden Warfare 2

Producent: PopCap Games
Platformy: PS4/XONE/PC
Data premiery: 23 lutego 2016

Zombie na wesoło? Do tego walczące z wojowniczymi roślinami? Czemu nie, wszak wszystko nie musi być przecież super poważne. Przeznaczone do rozgrywek wieloosobowych Plants vs Zombie: Garden Warfare 2 to takie Call of Duty z mocnym przymrużeniem oko. Zresztą wystarczy spojrzeć na modele występujących tu zombiaków – niezłe z nich cudaki.

Najlepsze gry o zombie | zdjecie 15

Deadlight: Director’s Cut

Producent: Tequila Works
Platformy: PS4/XONE/PC
Data premiery: 21 czerwca 2016

Deadlight udowodnił, że można zrobić świetną grę o zombie z klasycznej, dwuwymiarowej platformówki. Wystarczą ciekawie zaprojektowane lokacje wypełnione niezłymi zagadkami przestrzennymi, sugestywna, skąpana w cieniach stylistyka i kilka mocniejszych akcentów dla podkręcenia tempa całej akcji. No i nie można też zapomnieć o naprawdę przejmującej historii. Bez niej nie byłoby efektu.

Najlepsze gry o zombie | zdjecie 16

Killing Floor 2

Producent: Tripwire Interactive
Platformy: PS4/XONE/PC
Data premiery: 18 listopada 2016 (PS4/PC)/ 29 sierpnia 2017 (XONE)

Killing Floor 2 to radosna rozwałka, bez zaprzątania sobie głowy takimi szczegółami jak fabuła. Tu liczy się tylko celne oko i czerpanie radości z masowej eksterminacji przeróżnej maści zombiaków, latających w powietrzu rąk, nóg i hektolitrów krwi. 

Najlepsze gry o zombie | zdjecie 17

Dead Rising 4

Producent: Capcom
Platformy: PS4/XONE/PC
Data premiery: 6 grudnia 2016 (XONE/PC)/ 5 grudnia 2017 (PS4)

Gra równie szalona co brutalna i przerażająca. Hordy nieumarłych to dla bohatera Dead Rising 4 – Franka Westa, powód do doskonałej zabawy. Wszak można je przejechać wózkiem golfowym, pociąć stworzoną przez siebie wzmocnioną siekierą czy też rozerwać kilku z pomocą znalezionego wojskowego ezgoszkieletu. Nic tylko się bawić.

Najlepsze gry o zombie | zdjecie 18

Resident Evil VII: Biohazard

Producent: Capcom
Platformy: PS4/XONE/PC
Data premiery: 24 stycznia 2017

W tym przypadku aż chciałoby się powiedzieć – „no wreszcie ktoś sobie przypomniał, że zombie powinny przede wszystkim straszyć i przerażać”. Bo Resident Evil VII: Biohazard robi to w prawdziwie imponującym stylu.

Niby seria znana od lat, a zupełnie inne podejście do rozgrywki, klimatu i sposobów łapania graczy za gardło. Idealny tytuł by spędzić z nim Halloween. O ile tylko nie zapomnimy o zapasie pieluch na zmianę.

Najlepsze gry o zombie | zdjecie 19

Dead Ahead: Zombie Warfare

Producent: Mobirate Studio Ltd
Platformy: PS4/XONE/Android/iOS
Data premiery: 8 marca 2017

Niby mobilna popierdółka (która awansowała pojawiając się także na konsolach) przypominająca nieco tower defense, a daje  nadspodziewanie dużo frajdy. Szczególnie, że tytuł ten, choć traktuje temat z humorem, nie stroni od przemocy. Trup ściele się tu więc gęsto.

Najlepsze gry o zombie | zdjecie 20

Fortnite: Ratowanie Świata

Producent: Epic Games
Platformy: PS4/XONE/PC
Data premiery: 25 lipca 2017

Fortnite? Tutaj? A tak. Przecież w pierwotnym trybie Ratowania Świata wszystko kręci się wokół….ratowania świata…przed zombiakami. Po to był cały misterny mechanizm zbieractwa, budowania baz i zastawiania najróżniejszego typu pułapek. 

Najlepsze gry o zombie | zdjecie 21

They Are Billions

Producent: Numantian Games
Platforma: PC
Data premiery: 12 grudnia 2017 (wczesny dostęp)

Myślałeś że wiesz co to znaczy horda zombie? Że widziałeś już w grach prawdziwą masę nieumarłych? No to They Are Billions wyprowadzi cię z błędu. Ta niepozorna strategia czasu rzeczywistego napuści na Ciebie tak gigantyczną hordę truposzczaków, że z nóg spadną ci kapcie.

Zresztą zobacz zdjęcie – silnik They Are Billions jest w stanie sterować jednocześnie aż 20 tysiącami jednostek jednocześnie. Robi wrażenie, prawda?

Najlepsze gry o zombie | zdjecie 22

State of Decay 2

Producent: Undead Labs
Platformy: XONE/PC
Data premiery: 22 maja 2018

Chcielibyście zobaczyć jak mogłaby wyglądać faktyczna apokalipsa zombie? Poczuć czające się wszędzie i na każdym kroku niebezpieczeństwo? W State of Decay 2 jest tego pod dostatkiem.

Szczególnie, że tej grze nie chodzi tylko o likwidację zombiaków, ale ogólnie przetrwanie, i to większej grupy ocalonych. Stąd zarządzenia bazą, wypady pod zapasy i cała reszta survivalowej otoczki.

Najlepsze gry o zombie | zdjecie 23

Strange Brigade

Producent: Rebellion
Platformy: PS4/XONE/PC
Data premiery: 28 sierpnia 2018

Czy tylko ja mam wrażenie, że ten tytuł przeszedł bez większego echa? A szkoda, bo pod względem rozgrywki Strange Brigade przypomina kultowe Left 4 Dead. Podobnie jak tam mamy tu kooperacyjne wyżynanie hord nieumarłych, z tą różnicą że wszystko to spina pewien kontekst fabularny, ożywiona egipska królowa…i narrator nader chętnie komentujący wydarzenia rozgrywające się na ekranie. 

Najlepsze gry o zombie | zdjecie 24

Call of Duty: Black Ops 4

Producent: Treyarch
Platformy: PS4/XONE/PC
Data premiery: 12 października 2018

Można nie lubić serii Call of Duty za wiele rzeczy. Jeśli jednak chodzi o pojawiający się w niej sieciowy tryb zombie chyba żaden fan chodzących trupów nie powie o nim złego słowa. A już na pewno nie na ten z najnowszej odsłony podserii Black Ops.

No bo gdzie indziej możecie powalczyć z zombiakami na pokładzie tonącego Titanica albo myszkując w opuszczonym Alcatraz, co rusz gubiąc się pośród jego korytarzy. Jak napisał nasz redakcyjny kolega w recenzji Call of Duty: Black Ops 4 – „to najlepsza odsłona zombiaków od długiego, długiego czasu.”

Najlepsze gry o zombie | zdjecie 1Najlepsze gry o zombie | zdjecie 2Najlepsze gry o zombie | zdjecie 3Najlepsze gry o zombie | zdjecie 4Najlepsze gry o zombie | zdjecie 5Najlepsze gry o zombie | zdjecie 6Najlepsze gry o zombie | zdjecie 7Najlepsze gry o zombie | zdjecie 8Najlepsze gry o zombie | zdjecie 9Najlepsze gry o zombie | zdjecie 10Najlepsze gry o zombie | zdjecie 11Najlepsze gry o zombie | zdjecie 12Najlepsze gry o zombie | zdjecie 13Najlepsze gry o zombie | zdjecie 14Najlepsze gry o zombie | zdjecie 15Najlepsze gry o zombie | zdjecie 16Najlepsze gry o zombie | zdjecie 17Najlepsze gry o zombie | zdjecie 18Najlepsze gry o zombie | zdjecie 19Najlepsze gry o zombie | zdjecie 20Najlepsze gry o zombie | zdjecie 21Najlepsze gry o zombie | zdjecie 22Najlepsze gry o zombie | zdjecie 23Najlepsze gry o zombie | zdjecie 24

Komentarze

1
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    matmatmat
    0
    widzialem ostatnio taka gre o zombie... nazywalo sie to obrady sejmu... akcja niezbyt wratka ale za to ilu bohaterow...