Nawigacja GPS

Nawigacja w Windows Phone 8

Kontynuujemy temat nawigacji w smartfonach z Windowsem Phone 8. Zobacz co jeszcze potrafi ten system.

Nawigacja w Windows Phone 8 | zdjecie 1

Jak już wcześniej pisaliśmy system Windows Phone 8 pozwala na wykorzystanie map cyfrowych zarówno do wyszukiwania ciekawych obiektów, jak i do planowania trasy dojścia lub przejazdu między różnymi miejscami. Niezbędne może być tylko pobranie odpowiednich map, co opisaliśmy w artykule „Pobieranie i przeglądania offline map oraz ich wykorzystanie w trybie online w Windows Phone 8

Na kolejnych stronach galerii pokazujemy jak działa nawigacja w WP8 i dlaczego warto się nią zainteresować.

Nawigacja w Windows Phone 8 | zdjecie 2

Nawigacja dla pieszego

Smartfony firmy Nokia z systemem Windows Phone 8 wyposażone są w dwa systemy wspomagające poruszanie się. Jeden służy pieszym, a drugi kierowcom samochodów. System dla pieszych dostępny jest, jeżeli korzystasz z aplikacji Nokia Mapy. Po jej uruchomieniu pojawi się mapa okolicy, w której się znajdujesz. Zielonym okręgiem zaznaczona będzie lokalizacja telefonu.

Jeżeli pukniesz teraz przycisk Miejsca na mapie, to na ekranie pojawią się punkty wskazujące miejsca, które warto odwiedzić. Możesz też puknąć przycisk Wyszukaj i wpisać nazwę obiektu lub adres, do którego chcesz dojść. Z chwilą, gdy go zaakceptujesz, na ekranie pojawi się mapa z zaznaczoną lokalizacją wybranego miejsca oraz z jego opisem i czasem dotarcia do niego.

Nawigacja w Windows Phone 8 | zdjecie 3

Jeżeli pukniesz symbol ciekawego miejsca lub nazwę wskazanego przez siebie obiektu, to wyświetlony zostanie dokładny opis tego elementu. Jeżeli zdecydujesz się do niego dotrzeć puknij polecenie „pokaż trasę”. Na ekranie pojawi się mapa z wytyczoną trasą dotarcia do wskazanego obiektu. Możesz teraz wybrać rodzaj trasy, jaka ma być wyświetlana. W tym celu puknij w jedną z ikon umieszczonych pod prawym dolnym narożnikiem mapy. Do wyboru jest mapa dla pieszego, dla korzystających z komunikacji miejskiej i dla osób poruszających się samochodem.
    
Włącz wyświetlanie trasy dla pieszego. Rozwiń pasek kontekstowy mapy i puknij polecenie „uruchom nawigację”. Program wyświetli mapę z zaznaczoną pozycją telefonu i wskaże drogę, którą możesz dotrzeć do wybranego obiektu. Poniżej mapy pojawi się pasek ze wskazówkami opisującymi trasę. Przewijając go w prawo lub w lewo możesz sprawdzić, jaki manewr będziesz musiał wykonać jako następny, jaki dystans został do pokonania oraz ile czasu to zajmie.

Nawigacja w Windows Phone 8 | zdjecie 4

Nawigacja dla kierowców

System wspierający piesze pokonywanie trasy nie jest zbyt rozbudowany. Znacznie więcej oferuje program przeznaczony do wyszukiwania trasy dla osób poruszających się samochodem. Możesz go uruchomić otwierając listę aplikacji i pukając ikonę programu Nokia Drive+ Beta. Mimo, że program jest w wersji beta, to nie widać tego po nim i działa bez zarzutu.

Od razu po uruchomieniu programu pojawia się na ekranie mapa w widoku perspektywicznym, na której zaznaczona jest aktualna lokalizacja telefonu. U dołu ekranu pojawi się informacja o ulicy, na której się znajdujesz, a także obowiązujące w tym miejscu ograniczenie prędkości. Musisz teraz określić cel, do którego zmierzasz. W tym celu puknij ikonę ustawień widoczną pod prawym dolnym rogiem ekranu.

Nawigacja w Windows Phone 8 | zdjecie 5

Gdy pojawi się ekran Opcje nawigacji puknij od razu polecenie Ustaw cel. W kolejnym oknie wybierz jedną z funkcji do wskazywania obiektów na mapie. Może to być polecenie Wyszukaj, Ulubione albo Ostatnie cele. W przypadku dwóch ostatnich program korzysta z wcześniej wybranych obiektów. Jeżeli wybierzesz polecenie Wyszukaj, to pojawi się klawiatura ekranowa, za pomocą której wpisz nazwę obiektu albo jego adres. Poniżej pola edycji nazwy pojawią się od razu podpowiedzi związane z wpisywanymi nazwami.

Nawigacja w Windows Phone 8 | zdjecie 6

Gdy program odszuka obiekt lub adres, jaki podałeś, puknij nazwę obiektu widoczną pod polem wyszukiwania. Program wyświetli mapę z zaznaczonym obiektem i poda odległość od niego. Jeżeli lokalizacja jest prawidłowa to po prostu puknij w przycisk Jedź do. Program wyszuka odpowiednią trasę dojazdu do wskazanego miejsca i wyświetli jej przebieg. Poda też odległość, jaką należy pokonać oraz przewidywany czas przejazdu. Jeżeli postanowiłeś wyruszyć w tą trasę puknij przycisk Uruchom.

Nawigacja w Windows Phone 8 | zdjecie 7

Program wyświetli znowu mapę z miejscem, w którym się znajdujesz. W zależności od pory dnia będzie ona jasna lub ciemna. U góry ekranu widać będzie opis manewru, od jakiego powinieneś rozpocząć jazdę (pomijając oczywiście włączenie się do ruchu). Pod paskiem podpowiedzi wyświetlone będą dwie ikony, które pozwalają na szybie powiększenie lub pomniejszenie podglądu mapy. U dołu ekranu widoczna będzie informacja o aktualnym ograniczeniu prędkości, a także o szybkości, z jaką się poruszasz oraz o ilości kilometrów do pokonania. Po prawej stronie widoczny jest przycisk pozwalający na zmianę sposobu działania programu. Jeżeli go pukniesz pojawi się ekran Opcje nawigacji.

Nawigacja w Windows Phone 8 | zdjecie 8

Za pomocą dwóch przycisków umieszczonych u góry okna Opcje nawigacji możesz wybrać dwu- lub trójwymiarowy sposób wyświetlania mapy. Możesz też zatrzymać działanie nawigacji zanim dotrzesz do celu, a także możesz zapisać lokalizację miejsc, przez które przejeżdżasz. Wystarczy, że pukniesz polecenie Zapisz lokalizację, a program zapamięta miejsce, w którym akurat przebywasz. Jeżeli natomiast pukniesz polecenie Ustawienia, to będziesz mógł zmienić sposób działania samego programu.

Po otwarciu okna Ustawienia możesz przede wszystkim dopasowywać kolor mapy do pory dnia, w której korzystasz z nawigacji. W zależności od wybranej opcji program może sam dopasowywać kolor mapy do aktualnej godziny albo stale wyświetlać mapę w kolorze jasnym lub ciemnym. Przełącznik „P-kty orient.” włącza lub wyłącza wyświetlanie na mapie punktów orientacyjnych (np. parkingów czy stacji benzynowych). Możesz też zarządzać mapami, sterować wyświetlaniem informacji o ograniczeniach prędkości, zmieniać głos nawigacji.

Nawigacja w Windows Phone 8 | zdjecie 9

Funkcja Ustawienia pozwala też ustalić, w jakich jednostkach wyświetlane są odległości i prędkość. Możesz także zarządzać listą zapisanych obiektów oraz funkcją oszczędzania energii. Pozostałe polecenia pozwalają zapoznać się z licencją oraz wyłączać lub włączać łączność online, a także bieżące ustalanie lokalizacji.

Nawigacja w Windows Phone 8 | zdjecie 10

Zapraszamy do strefy Windows 8 - najświeższe informacje o nowych laptopach, ultrabookach, tabletach i smart fonach wyposażonych w Windows 8 i Windows Phone 8. Newsy dotyczące kompatybilności, oprogramowania, sterowników. Ciekawe aplikacje i gry w sklepie Windows Store.

Polecane artykuły:

  Jak skonfigurować telefon z Windows Phone 8

  Office na smartfonie z Windows Phone 8

  Zarządzanie dyskami w Windows 8

 

  Konkurs: wygraj smartfon Nokia Lumia 920

Nawigacja w Windows Phone 8 | zdjecie 1Nawigacja w Windows Phone 8 | zdjecie 2Nawigacja w Windows Phone 8 | zdjecie 3Nawigacja w Windows Phone 8 | zdjecie 4Nawigacja w Windows Phone 8 | zdjecie 5Nawigacja w Windows Phone 8 | zdjecie 6Nawigacja w Windows Phone 8 | zdjecie 7Nawigacja w Windows Phone 8 | zdjecie 8Nawigacja w Windows Phone 8 | zdjecie 9Nawigacja w Windows Phone 8 | zdjecie 10

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  7
  Jakie PIĘKNE przechodzenie do kolejnej części artykułu w postaci galerii!
  GRATULUJĘ!!!!!!!!!
  • avatar
   Konto usunięte
   4
   Manius - musisz robić z ludzi gamoni i tłumaczyć najprostsze rzeczy, ktore robi sie intuicyjnie? Aż za takich głąbów nas masz?? To jest portal TECHNOLOGICZNY a nie strona z poradami dla młodych mam czy z przepisami kulinarnymi, tu są ludzie ktorzy INTERESUJĄ się technologią i tłumaczenie tak prostych wręcz prymitywnych czynności zakrawa o kpinę i pokazuje jakie macie mniemanie o czytelnikach. Wypchaj się ze swoimi pseudo poradami. Lepiej daj prostą odpowiedź na ostatni artykuł - CZY BIZNESMENOWI OPŁACA SIĘ PRZESIADKA Z WIN 7 NA WIN 8 bo coś nie bardzo potrafiles znalezc jakies rzeczowe argumenty ktore by za tym przemawialy.
   Pozdrawiam i jako wierny czytelnik liczę na jakikolwiek chocby najmniejszy odzew/reakcję ze strony Maniusa czy kogokolwiek z redakcji komu Manius te arty podrzuca lub na zlecenie kogo te w ogole pisze. Czy tematy benchmark sam wybiera czy Microsoft odgornie nakazuje w ramach umowy??
   • avatar
    Konto usunięte
    3
    LOL. Czy tylko mi wyświetla ten artykuł dziwnie w FF 18.1? I prócz tego logo benchmarka ma inny kolor. Co ciekawe w trybie prywatnym wszystko wyświetla się ok, a pasek na górze strony jest srebny.
    • avatar
     Konto usunięte
     3
     Ostatnio się czuję na tym portalu jakbym wszedł do hipermarketu i przeglądał gazetkę TESCO. Przecież to jakaś masakra. Rozumiem że musicie zarabiać ale kurde, chociaż to zrównoważcie czymś ciekawym a nie prospekty reklamowe cały czas.
     • avatar
      wiesiors4
      1
      Kolejny bezsensowny artykuł o windows8, który jest tylko reklamą. Kolejne usuwanie łapek w dół i głosowanie na plus przez redaktorów. Benchmark osiągnął DNO. Na szczęście użytkownicy mogą sobie wybrać portal jaki chcą odwiedzać, a to jest moja ostatnia wizyta tutaj.
      • avatar
       rafcik_er
       0
       Pytanie. te mapy dostępne są tylko dla Nokii czy także też i dla HTC i innych z WP8?
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Taka nawigacja to coś dla mnie.
        • avatar
         Cosmos24
         0
         wowo jakie ma wporzo funkcje takie cuś to fajnie mieć
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          Co wy tak narzekacie na tego windowsa... Mam lumie 800 i mi upraszcza życie. W Excelu mam swój grafik i wyliczone godziny z przepracowanymi i limitem. Nie muszę liczyć. Nawigacja chodzi pięknie w offline, do tego pokazuje ograniczenia prędkości. Jest wytrzymała i robi ładne zdjęcia.....