NEC PE455UL o jasności 4500 lumenów - projektora instalacyjnego nie należy się bać
Projektory

NEC PE455UL o jasności 4500 lumenów - projektora instalacyjnego nie należy się bać

przeczytasz w 4 min.

Testujemy podstawowy instalacyjny laserowy projektor NEC, który przeznaczony jest dla branży biznesowej, ale to co sobą prezentuje wcale nie skreśla go z listy urządzeń, które chętnie zobaczyłbym w domu. Gdyby oczywiście był sporo, sporo tańszy.

Ocena benchmark.pl
 • 4,5/5
Plusy

- bardzo dobra jakość wykonania,; - bardzo cicha praca,; - trwałe laserowo-fosforowe źródło światła,; - dobre kolory,; - ostry i czytelny obraz WUXGA,; - sprawdzi się w szeroki spektrum zastosowań,; - jasność zgodna ze specyfikacją (4500 lumenów),; - przesuwne osie optyczne, korekta trapezu i zniekształceń w narożnikach,; - praktycznie nie wymaga nakładów na eksploatację.

Minusy

- ograniczone możliwości wbudowanego odtwarzacza multimediów,; - nóżki regulacyjne tylko z przodu,; - jak to projektor instalacyjny, swoje kosztuje.

Po testach modeli, które nie są najnowszymi propozycjami na rynku, trafił do mnie projektor NEC PE455UL. To urządzenie pomyślane jako instalacyjny projektor do biura, między innymi z racji jasności, która wynosi 4500 lumenów. Zazwyczaj biznesowe projektory od razu należy ustawić na innej półce, ale NEC przekonał nas już niejednokrotnie, że potrafi łączyć potencjał biznesowy z funkcjonalnością urządzenia domowego.

Owszem, w NEC PE455UL nie znajdziemy opcji i ustawień, które chętnie widzimy w projektorach kina domowego, ale po kilku tygodniach użytkowania mogę powiedzieć, że to produkt, który można polecić również jako urządzenie domowe.

NEC PE455UL projektor

Specyfikacja NEC PE455UL

 • typ projektora: 3LCD LASER
 • trwałość źródła światła: 20 000 godzin
 • rozdzielczość: 1920 x 1200 pikseli (WUXGA)
 • obiektyw: manualny / F1,5-2,1 / zoom x1,6
 • jasność: 4500 ANSI lumenów
 • preferowany rozmiar obrazu: 25 do 300 cali
 • głośność: 24 dB (22 dB tryb ECO), do 27 dB w trybie duża jasność
 • akceptowane sygnały: do 2160/30p
 • korekta położenia obrazu: keystone, przesuwna oś (pion i poziom)
 • zarządzanie i wyświetlanie: PJLink, AMX, CRESTRON ROOMVIEW, Multipresenter (wyświetlanie jednoczesne treści z kilku źródeł obrazu)
 • głośnik: 16W mono
 • waga i wymiary: 9,4 kg i 480 × 122 × 407 mm

NEC PE455UL - cisza jak makiem zasiał, choć projektor duży i jasny

Zacznijmy od tego, że NEC PE455UL to solidnie wykonany projektor o rozdzielczości 1920 x 1200 pikseli, który (już teraz to zdradzę) ma bardzo dobrze zaprojektowany system chłodzenia, przez co nawet przy maksymalnej jasności świecienia pracuje bardzo cicho. Chciałbym by projektory kina domowego były tak ciche jak ten NEC, a nie zawsze jest to nam dane. Cisza podczas pracy to wszakże jeden z wyznaczników dobrego domowego projektora.

NEC jest równie solidnie wykonany co potężny. Waży prawie 9,5 kilograma, a jego obudowa ma wymiary 480 × 122 × 407 mm. Nie jest to niewielki Epson czy BenQ, których dużo w biurach i salach wykładowych, a bliżej mu do projektorów Sony lub urządzeń z rozdzielczością 4K. Bryła NECa jest prosta, nie oczekujmy tu przyjemnych krzywizn, w końcu jest on pomyślany jako produkt biznesowy.

projektor przód

Obudowa jest w całości matowa i to moim zdaniem duża zaleta niezależnie od miejsca gdzie będziemy korzystać z projektora. Mocowanie zaślepki obiektywu wymaga nabycia praktyki, ale nie jest to bariera nie do pokonania. Na przedniej, górnej i dolnej ściance nie mamy żadnych otworów wentylacyjnych. Na lewej ściance jest jednak okrągły dziurkowany wylot wbudowanego głośnika, który potrafi bardzo głośno brzmieć, ale to w tym przypadku jedyna zaleta jaka można mu przypisać. Dlatego jeśli zależy nam na dobrym nagłośnieniu, na przykład filmów instruktażowych lepiej skorzystać z wyjścia audio lub wyprowadzić dźwięk wprost do innego urządzenia nagłaśniającego.

NEC PE455UL tylna ścianka
NEC PE455UL wentylator prawa ścianka

Zasysanie i wyrzucanie powietrza z obudowy odbywa się poprzez ażurowe otwory, które rozmieszczono na całej prawej ściance i z tyłu obudowy poniżej części ze złączami.

NEC PE455UL przyciski menu i głośnik

Elementy kontrolne zostały rozmieszczone na trzech płaszczyznach. Na lewej ściance mamy przyciski sterowania menu i włączania projektorem. Na przedniej górnej krawędzi po prawej stronie otworu z obiektywem, mamy trzy LEDy. Sygnalizują one stan urządzenia. Do zestawu dołączony jest sporych rozmiarów pilot. Nie ma on podświetlenia i lepiej by używała go tylko jedna osoba, a nie każdy kto zechce. Czujniki podczerwieni umieszczone są z przodu i z tyłu projektora (można je deaktywować).

NEC PE455UL sterowanie

NEC PE455UL - regulacja położenia obrazu to podstawa

Obiektyw wyposażono w dźwignię do regulacji zoomu, co istotne, jej użycie, podobnie jak ostrzenie poprzez obrót samym pierścieniem obiektywu, nie powoduje wysunięcia obiektywu poza wnętrze obudowy.

Zoomowanie zmienia rozmiar wyświetlanego obrazu, ale trzeba go jeszcze odpowiednio ustawić. NEC PE455UL możemy dowolnie obracać i ustawiać w dowolnej pozycji, co jest ogromną zaleta przy instalacjach i w sytuacji gdy chcemy wyświetlić obraz w niestandardowym położeniu. Lecz istotne jest także jak projektor pozwala na korektę ustawienia w bardziej tradycyjnych okolicznościach, czyli na stole.

NEC PE455UL nóżka do regulacji położenia

W tym celu NEC wyposażony został w dwie regulowane nóżki na dolnej podstawie. Umieszczono je z przodu i żałowałem, że nie było żadnej możliwości podniesienia obudowy od tyłu. Skoro mogłem tylko podnosić przednią część projektora i to w dość niewielkim stopniu bez dodatkowych elementów pomocniczych, resztę korekty zniekształceń obrazu pozostało mi wykonać w menu. Tu na szczęście jest wszystko tak jak należy - możemy korygować zniekształcenia trapezowe w obu osiach, a w razie potrzeby rozciągnąć obraz przesuwając wybrany narożnik.

To nie wszystko. Projektor pozwala na instalację podsufitową, można go jak wiemy postawić też na biurku, ale gdy wciąż obraz nie jest tam gdzie powinien być, możemy jeszcze skorzystać z regulacji położenia osi optycznej. Tę da się przesuwać w pionie i w poziomie. W tym celu należy otworzyć pokrywę na górnej części projektora i pokręcić jednym z dwóch pokręteł.

NEC PE455UL pokrętła zmiany osi optycznej

NEC pozwana na następującą regulację położenia obrazu i urządzenia:

 • podnoszenie przedniej części obudowy - do 2 cm
 • regulacja zniekształceń trapezowych - do +/- 30 stopni w pionie i poziomie
 • przesunięcie osi optycznej - od 0 do 60% w pionie i do +/- 29% w poziomie
 • zoomowanie - 1,6x (współczynnik rzutowania od 1,2 do 2)

NEC mimo że jest duży, zapewnia więc sporo swobodę korekty położenia obrazu. Sam obraz wyświetlany jest domyślnie z przesunięciem 0% co oznacza że w osi optycznej znajduje się środek obrazu. Przesunięcie w pionie pozwala podnieść dolną krawędź obrazu ponad obudowę by projektor nie przesłaniał rzutowanego obrazu gdy urządzenie stoi na stole..

Zależnie od ustawień zoomu i odległości projektor ekran możemy uzyskać następujące rozmiary obrazu:

 • przekątna 30 cali: odległość od ekranu od 77 do 126 cm
 • 60 cali: od 156 do 255 cm
 • 120 cali: od 316 do 513 cm
 • 200 cali: od 529 do 857 cm
 • 300 cali: od 796 do 1289 cm

Zaletą jest możliwość pracy nawet w niewielkich pomieszczeniach, dlatego NEC może sprawdzić się również w domu, a nie tylko w dużej sali biurowej. A duża jasność sprawia, że możemy jednocześnie liczyć na duże przekątne przy obrazie używalnym nawet w zastanym świetle, a nie tylko zaciemnionym pomieszczeniu.

Laserowe źródło światła = jasność, wydajność i czystość

Spora jasność ma oczywiście swoje minusy. W domu używanie projektora w trybie maksymalnej jasności nawet przy zapalonym świetle lamp to pewna przesada. Lepiej od razu przełączyć projektor w tryb Eco i wybrać tryb obrazu Film, bo inaczej biele szybko wypalą nam oczy. Zresztą nie tylko biele, ale również i kolory, gdyż projektor wyposażono w laserowe źródło światła (niebieskie diody, z konwerterem fosforowym) współpracujące z potrójnym panelem LCD. Żywotność źródła światła oceniana jest na 20 tysięcy godzin. Projektor wyposażono w mechanizm autokorekty ewentualnego zużycia paneli LCD, dla zachowania stałej jakości obrazu przez cały czas użytkowania.

NEC wyróżnia się też zamkniętym układem optycznym. To wyjątkowa w tej kategorii cenowej cecha, która sprawia, że unikamy zużycia toru optycznego projektora wskutek jego zakurzenia. Projektor traci jasność tylko ze względu na zużycie źródła światła.

NEC PE455UL przód zaslepka na obiektyw

Jasne biele jak i kolory z kolei bardzo przydadzą się podczas biurowych i edukacyjnych prezentacji, gdzie często mamy do czynienia z diagramami, w których barwa ma kluczowe znaczenie.

Możliwości połączeniowe projektora

Zanim zaczniemy pracę z projektorem, trzeba go odpowiednio podłączyć do źródeł obrazu. Pod tym względem jesteśmy w dobrej sytuacji, choć od nadmiaru złącz głowa nie rozboli. Na tylnej ściance znajdziemy następujące złącza:

 • D-Sub (możliwość zdalnego sterowania z PC)
 • minijack stereo x2 (wejście/wyjście)
 • HDMI x2 (z obsługą audio)
 • USB z opcją zasilania 2A
 • RJ-45 Ethernet

NEC PE455UL złącza tylna ścianka
NEC PE455UL złącza z bliska

Projektor da się podłączyć do sieci Ethernet, ale to rozwiązanie przede wszystkim dla biura, w którym mamy większą liczbę urządzeń zarządzanych zdalnie przez jednego administratora. Z kolei Wi-Fi jest jedynie opcją i wymaga dodatkowego modułu NP05LM1-5, który należy podłączyć do wspomnianego portu USB.

Port USB z racji funkcji zasilania przyda się też do podłączania innych akcesoriów wymagających energii. Zapewni dostęp do zawartości pendrive czy dysku przenośnego, ale trzeba pamiętać, że są tutaj pewne, dość spore, ograniczenia.

Gdy już podłączymy źródło sygnału pozostaje nam rozpocząć pracę. Doświadczenia z praktycznego wykorzystania projektora przeczytacie na kolejnej stronie recenzji.