Telefony

Nokia E90 Communicator - prawie wszystkomający telefon

przeczytasz w 3 min.

W połączeniu z naprawdę świetnym wykonaniem, olbrzymim ekranem wewnętrznym oraz całą masą powyżej opisanych funkcji, stanowi narzędzie pracy, dzięki któremu nie będziecie więcej taszczyć ze sobą noteb

Finlandia słynie na świecie z kilku rzeczy. Wystarczy wymienić tylko parę z nich, aby zrozumieć naturę Finów. Przede wszystkim żaden inny kraj nie ma tylu jezior, co Finlandia. Na brak wody narzekać nie powinni, ponieważ ich pojezierza zajmują prawie 10 procent powierzchni tej dziewiczej ziemi. To kraj, który dał nam dobrodziejstwo w postaci sauny. To również wylęgarnia talentów sportów zimowych, żeby nie wspomnieć o sporcie narodowym, jakim są rajdy samochodowe. Żeby jednak wszyscy coś mieli od życia, Finowie podarowali nam prezenty od Świętego Mikołaja, no i znaną na całym świecie wódkę, której reklamować raczej nie trzeba. Dzieci od lat boją się, albo lubią Muminki i czy chcą czy nie, kochają lasy.

Jednak w ostatnich latach dokonania i atrybuty tego pięknego kraju przyćmiła firma, której korzenie sięgają połowy XIX wieku. Firma, której nadrzędnym mottem jest łączenie ludzi. Najpierw za sprawą produkowanego przez siebie papieru, później gumiaków, bez których po lądzie przypominającym szwajcarski ser wypełniony wodą, nie sposób się poruszać. I do tego te odległości. Przy gęstości zaludnienia wynoszącym 17 osób na kilometr kwadratowy krąg znajomych znacznie się zawęża, a wieczorne spotkania wymuszają szybki przelot po szutrowych drogach. Prawdopodobnie właśnie dlatego tam wyrósł największy gigant przemysłu telefonii komórkowej, Nokia.

Aż trudno uwierzyć, że co trzeci telefon komórkowy na świecie pochodzi właśnie z tej firmy. Po raz pierwszy zadziwiony za sprawą tej firmy zostałem dokładnie 10 lat temu, gdy na rynek trafił premierowy model nowej serii Communicator. Jak na tamte czasy oferował możliwości wręcz niewyobrażalne. Oprócz standardowych takich jak wykonywanie połączeń i wysyłanie wiadomości SMS, oddawał do dyspozycji kalendarz, kontakty i notatnik. Prawdziwą furorę robiła jednak obsługa wiadomości email, przeglądarka WWW, usługa Telnet, kompozytor dźwięków i Terminal. Od tych przełomowych czasów minęła prawie dekada. U wielu z nas pojawiły się siwe włosy, innym w ogóle zniknęły, a małe pociechy przestały mówić na chleb "byp". Nie zmieniło się tylko jedno. Nowy Communicator E90, którego nazwa nie przypomina już symbolu Terminatora, zaskakuje tak samo jak jego przedpotopowy protoplasta.

Funkcje
Nokia E90
System operacyjny
Interfejs
Symbian OS 9.2
Series 60 3.1
Częstotliwości
GSM 850/900/1800/1900 MHz, WCDMA 2100 MHz
Transmisja danych
HSDPA (3,5G), 3G (384 kbps), EDGE Class 32 (296 kbps), GPRS Class 32, CSD, WLAN
Pamięć wewnętrzna
Karta pamięci
128 MB
microSD 512 MB
Procesor
32-bit RISC ARM11
Bateria
BP-4L Li-Ion 1500 mAh
Rozmiar i waga
132 x 57 x 20 mm, 210 g
Bluetooth
2.0, A2DP
Podczerwień
tak
Kabel USB
2.0
Wyświetlacz zewnętrzny
TFT, 16M kolorów (24-bit)
240 x 320 pixeli
Wyświetlacz
wewnętrzny
TFT, 16M kolorów (24-bit)
800 x 352 pixeli
T9
tak
Nawigacja
klawisz sterujący
Przeglądarka
WAP 2.0/xHTML, HTML
Wiadomości
SMS, MMS, Email, Instant Messaging
Aparat cyfrowy
3.2 mpx, 2048x1536 pixeli, autofocus, flash
Nagrywanie wideo
VGA (640 x 480), 30 klatek na sekundę
Odtwarzane
formaty
MP3, AAC, Real Audio, WAV, Nokia Ring Tones, AMR, AMR-WB, AMR-NB, AU, MIDI, H.263, JPEG, JPEG2000, EXIF 2.2, GIF 87/89, PNG, BMP (W-BMP), MBM, MPEG-4 and eAAC+
Wybieranie głosowe
tak
Dyktafon
tak
Wbudowany zestaw głośnomówiący
tak
Radio
stereo
Dodatkowe
funkcje
pełna klawiatura QWERTY,
wbudowany GPS,
Sieć WLAN 802.11b/g,
akcelerator 3D

Co rok nowy model

Jeżeli prześledzimy historię najbardziej zaawansowanej linii telefonów Nokia, dojdziemy do wniosku, że inżynierowie fińskiej firmy nie przypominają polskich urzędników i rzeczywiście pracują na swoje pensje. Przez ostatnie dziesięć lat zaprezentowali modnym biznesmenom kolejne odsłony Communicatora. Nie ma im się co z resztą dziwić, Finlandia mimo udanej produkcji wysokoprocentowych trunków tak naprawdę zajmuje pierwsze miejsce na świecie nie w spożyciu alkoholu, a. kawy. Nuda, a tym bardziej bezsenność, popycha jak wiadomo do działania. Szczególnie spowodowana 14 kg diabelskiego trunku na głowę rocznie. 

Tak naprawdę kolejne modele nie przychodziły na świat dokładnie co roku. Fińska bezsenność wystawiała cierpliwość klientów na próbę. Niekiedy trzeba było czekać nawet 3 lata na premierę kolejnych telefonów tej linii. Co więcej, użytkownicy nie mogli wyjść z podziwu dlaczego toczeni sklerozą inżynierowie co raz zapominali o dokoptowaniu ważnych funkcji do flagowych modeli. A to raz pojawił się długo oczekiwany nowy system, w zamian za co zabrakło Bluetootha i GPRSu, powszechnego w niższych modelach. Jak już zdobyli się na odwagę i dołożyli Bluetooth z GPRS i EDGE, to obrazili się na UMTS, a na dodatek, żeby przypadkiem nikt nie był do końca zadowolony, umieścili 150 MHz jednostkę centralną. To mniej więcej tak jakby serducho chomika miało pompować krew u lwa. Tak też niestety było i jeżeli ktokolwiek kiedykolwiek korzystał z opcji zaawansowanego wyszukiwania wie o czym mowa. Ówczesna instrukcja niestety nie wspominała, że można zaparzyć kawę tuż po wpisaniu poszukiwanego hasła, wyprowadzić psa i spokojnie czekać na pojawienie wyniku. Z biegiem czasu, przeklinani przez wielu Finowie, dorzucili na otarcie łez obsługę sieci bezprzewodowej, jednak procesora nie przyspieszyli.

Dlatego też gdy udałem się do sklepu Nokii, mimo że wcześniej zapoznałem się ze specyfikacją nowego Communicatora, zastanawiałem się o czym tym razem zapomniano. Nie uprzedzajmy jednak faktów.

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login