Laptopy

Notebook MAXDATA ECO 4700 IW

przeczytasz w 3 min.

MAXDATA ECO 4700IW to interesująca bestia. 17-calowy ekran, szybki procesor Core 2 Duo, dużo pamięci i niemal pełnowymiarowa klawiatura. Do tego zintegrowany układ graficzny Mobility Radeon X1600 z 25

MAXDATA ECO 4700IW to interesująca bestia. 17-calowy ekran, szybki procesor Core 2 Duo, dużo pamięci i niemal pełnowymiarowa klawiatura. Do tego zintegrowany układ graficzny Mobility Radeon X1600 z 256 MB dedykowanej pamięci, na którym o godzinach można sobie trochę pograć.

4700IW jest dostępny w kilku wersjach, różniących się konfiguracją. My testowaliśmy tę z 2 GHz procesorem Core 2 Duo T7200 oraz aż 2 GB pamięci RAM (DDR2-667).

wymiary / waga
39,3 x 28,0 x 3,5 cm / 3,3 kg
 
procesor
Intel Core 2 Duo T7200
2,00 GHz / 4 MB cache L2
FSB 100 MHz (QDR 400)
Speed Step do 900 MHz
typ chipsetu
Intel i945PM 
pamięci
2 GB DDR2-667 @ 333 MHz
maksimum: 2 GB;
dwa gniazda
matryca LCD
17" --- 1440x900
 
zintegrowana grafika
ATI Mobility Radeon X1600
256 MB własnej pamięci
DirectX 9
zintegrowany dźwięk
Realtek - HD Audio (zintegrowane głośniki stereo + subwoofer)
zintegrowany LAN
Intel Pro/100 VE
Intel PRO/Wireless 3945ABG (802.11a/b/g)
wyjścia/wejścia
4xUSB, LAN (RJ-45), modem (RJ-11), DVI-I, FireWire (mini), czytnik kart flash (MS/MS Pro/SD/MMC), Line-Out (analogowe/SPDIF), wejście mikrofonowe, Line-In, gniazdo ExpressCard
S-Video
dysk twardy
napęd optyczny
120 GB, 5400 rpm, 8 MB cache, SATA II (Fujitsu MHV2120BH)
nagrywarka DVD z obsługą Dual Layer i DVD-RAM
bateria / czas pracy
Li-Ion 4400 mAh, maksimum: 3.2 godz
dodatki
ubezpieczenie w cenie notebooka 
wyposażenie
zasilacz, instrukcja, opłacona składka ubezpieczeniowa, Windows XP Home SP2 PL Recovery Media, Vista Express Upgrade (bezpłatny dla notebooków z Windows XP Professional; dla innych za dodatkową opłatą), kabel do modemu, przejściówka dla anteny telewizyjnej (wbudowany tuner jest opcjonalny)
oprogramowanie
Windows XP Home PL SP2 nośnik odzyskiwania, Norton Anti-Virus 2006 (90 dni), PowerDVD 6, Nero 7 Essentials, G-DATA Top Secret NG, sterowniki
ergonomia
  
rozbudowa pamięci
wyjmowany dysk
wyjmowany napęd CD
wyjmowana bateria
Druga bateria
TAK - łatwa
TAK - łatwo
TAK - łatwo
TAK - łatwo
nie
 
Zarządzanie energią
TAK - domyślne Windows XP 
przywracanie systemu
TAK - dołączony CD 

Obudowa, wykonanie, ergonomia

Komputer waży nieco ponad 3 kilogramy. Biorąc jednak pod uwagę wielkość matrycy oraz rozbudowaną konfigurację, nie jest to szczególnie dużo. Decydując się na 17'' notebooka poświęcamy w końcu część mobilności, zyskując za to na wygodzie pracy. Mimo to, ECO 4700IW bez większego problemu można zabrać w torbę, czy pod pachę.

Wykonanie MAXDATY stoi na dobrym poziomie i właściwie nie ma się tutaj do czego przyczepić. Zwróciliśmy za to uwagę na zbyt wrażliwe wykrywanie zamknięcia klapy. MAXDATA potrafi przejść w stan uśpienia już przy klapie przechylonej pod kątem 45 stopni. Powoduje to, że kiedy na przykład chcemy przenieść notebooka z miejsca na miejsce nie zamykając go, a jedynie uchylając, można wprowadzić komputer w stan uśpienia. Zastosowany mechanizm zdecydowanie mógłby być mniej czuły. Jest on za to bardzo elastyczny - do tego stopnia, że notebooka można otworzyć jak książkę - chociaż nie jesteśmy pewni, do czego zwykłemu użytkownikowi mogłoby to się przydać. Nam przydało się do wygodnych testów matrycy przy pomocy kolorymetru.

Nad klawiaturą znajdują się głośniki stereofoniczne, a od spodu dodatkowy, podpisany jako "subwoofer". Nie jest to jednak prawdziwy subwoofer, a po prostu dodatkowy głośnik, będący w stanie generować niższe tony od dwóch pozostałych. Nie na darmo - trzeba przyznać, że jakość dźwięku płynącego z MAXDATY jest - jak na notebooka - stosunkowo wysoka. Można bez żadnych przeszkód i poświęceń słuchać na nim muzyki - robiłem to przez większość czasu podczas pisania tej recenzji i mogę zapewnić, że nie bolały mnie uszy ;-) Musimy tylko uważać, żeby nie przesadzić z głośnością - wówczas staniemy się świadkami zniekształceń, dudnienia, drżącego plastiku i innych "atrakcji".

Po prawej stronie obok włącznika znajduje się tajemniczy przycisk z ikonką baterii i błyskawicy. To przycisk oszczędzania energii. Po jego włączeniu (co jest możliwe tylko wtedy, gdy notebook zasilany jest z akumulatora) MAXDATA obniży podświetlenie ekranu do minimum i zmniejszy mnożnik procesora. Jego częstotliwość taktowania nie przekroczy wówczas 1 GHz - nawet przy dużym obciążeniu. To niezły sposób na przedłużenie pracy notebooka na baterii, jako że bez włączonego oszczędzania energii procesor pracuje z prędkością 1 GHz - 2 GHz (w zależności od obciążenia).

Włącznik jest elegancko podświetlony na niebiesko, podobnie przycisk oszczędzania energii. A gdzie pozostałe diody świecące? W lewym dolnym rogu obudowy, co nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ podczas pisania zasłaniane są lewą dłonią. Jest to dość uciążliwe np. w przypadku kontrolki Caps Locka - aby odczytać jej stan trzeba specjalnie odrywać lewą rękę od notebooka.

Z lewej strony, między diodami a klawiaturą znajduje się miniaturowy mikrofon ukryty pod niewielkim otworem w obudowie. Jakość nagrań stoi na poziomie produkowanego w czasach PRL radiomagnetofonu "Kasprzak". Tym, którzy nie mieli, wyjaśniamy - szumi i kiepsko zbiera dźwięk z jakiejkolwiek odległości większej niż kilka centymetrów. Krótko mówiąc: niewart uwagi.

Jeśli chodzi o porty, w skrócie - z przodu mamy złącza audio (w tym cyfrowe), a także FireWire i czytnik kart flash. Jest też plastikowa szybka, sugerująca, że notebooka wyposażono w port podczerwieni. Niestety tak nie jest, a szybce pozostaje odgrywanie roli ozdoby wątpliwej urody. Notebooka wyposażono za to w 4 przydatne porty USB. To optymalna liczba, jak na komputer przenośny.

Na lewym boku MAXDATY znajduje się złącze DVI. To świetnie, bo jest ono rzadko spotykane, a zarazem znacznie bardziej uniwersalne od instalowanych masowo D-Sub. Miejmy nadzieję, że DVI będzie występowało coraz częściej w komputerach przenośnych.

Z tyłu złącze antenowe, natomiast w pudełku z notebookiem znajdziemy odpowiednią przejściówkę, pozwalającą podłączyć do notebooka standardową antenę. Niestety, z instrukcji wynika, że wbudowany tuner TV jest opcjonalny. W testowanym modelu nie był zainstalowany.

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login