Pamięć RAM

Patriot Viper - czy są szybkie jak Viper? 800 vs 1066 MHz

przeczytasz w 3 min.

Pamięć RAM jest jednym z podstawowych elementów komputera. Pamięć RAM służy do przechowywania aktualnie wykorzystywanych przez system danych. Im jej więcej, tym lepiej. 

Kości pracujące w trybie Dual działają o wiele szybciej od pojedynczych egzemplarzy, dlatego na rynku pojawia się coraz więcej pamięci w trybie dual. 

Najnowsze procesory są wyposażone w obsługę pamięci trójkanałowe, czyli taki dual złożony z trzech kości ;) - Triple Chanel. 

Najpopularniejszym standardem pamięci jest na dzień dzisiejszy niewątpliwie DDR2, choć w ostatnich tygodniach ceny tychże pamięci gwałtownie wzrosły, a moduły DDR3 stają się coraz popularniejsze.

 

OPAKOWANIE I INSTALACJA

Pamięci dostajemy w kartonowym opakowaniu, w którego wnętrzu znajdziemy dwa moduły pamięci opakowane w plastikowy laminat. Dodatkowo do każdego zestawu dołączony jest klucz licencyjny na 3DMark Vantage – nie skorzystałem ;) 

 

Pamięci nie są wysokie, dzięki czemu nie trudno je zamontować na płycie głównej. Znane są problemy z pamięciami OCZ Repaer, które są wyposażone w rurki heatpipe, utrudniające montaż przy obszerniejszych coolerach CPU. Z tymi pamięciami problemu nie było. 

Tutaj mam dobrą wiadomość dla osób z obudową z oknem – pamięci bardzo ładnie się prezentują. Po podświetleniu (u mnie na niebiesko) wyglądają naprawdę fajnie.

 

 TESTY

W tej mini-recej przetestowałem dwa zestawu modułów DDR2 w trybie Dual firmy Patriot. Model Viper, jaki miałem okazję sprawdzić jest taktowany 800 MHz i 1066 MHz. Test ma na celu sprawdzenie wydajności poszczególnych zestawów przy tych samych ustawieniach:

 • CL (Cas Latency) – 5
 • Napięcie 2,2 V

Częstotliwości w jakich testowałem pamięci: 800, 900, 1000, 1066 i maksymalna jaką uzyskały oba zestawy – 1124 MHz.

Testy wykonałem programem Sandra w teście Memory BandwidthSuperPi w opcji 1M. 

Wyniki okazały się bardzo interesujące. Nie mogąc uwierzyć w to co widzę, test pamięci 1066 MHz ustawionych na 1066 MHz (standardowo) wykonałem trzykrotnie! Za każdym razem wynik był ten sam.

W rezultacie okazało się, że pamięci 800 MHz wypadają lepiej, niż 1066 MHz powyżej 1000 MHz. Testy programem SuperPi wypadły podobnie w każdym z przypadków taktowania.

 Podkręcając pamięci podkręcałem procesor. Jednostką testową był komputer z płytą główną na chipsecie G31 z procesorem Intel Pentium Celeron 420 @ odpowiednio:

1,6 GHz, 1,8 GHz, 2,0 GHz, 2,12GHz, 2,25GHz, dla pamięci: 800 MHz, 900 MHz, 1000 MHz, 1066 MHz, 1124 MHz.

1124 MHz to całkiem dobry wynik jak na pamięci 800, jednak takie samo taktowanie osiągnęły moduły taktowane standardowo 1066 MHz, co już nie było dobrym wynikiem. Zapoznajcie się z wykresami:

  

PODSUMOWANIE

Recenzja krótka, jednak starałem się w niej umieścić wszystkie ważne informacje. 

Wyniki testów są jednoznaczne – pamięci 800 MHz są lepsze od 1066 MHz. Oba zestawy osiągnęły tą samą wartość maksymalną w OC (na innych pamięciach wartość ta była trochę wyższa – nie ograniczał ich procesor). Wniosek jest prosty. Nie warto kupować modułów 1066 MHz droższych od 800 MHz, gdyż za darmo możemy je sobie przyspieszyć, a 1066 MHz wcale nie są lepsze – są gorsze. Jak już pisałem testy zrobiłem trzy razy nie dowierzając temu co pokazuje program.

1124 MHz dla pamięci taktowanych standardowo 800 MHz to dobry wynik. Nie jedne kości mogą tego pozazdrościć Viper’om. Do tego dochodzi bardzo interesujący wygląd i dobre właściwości chłodzenie – wersja 800 MHz jest warta kupna. 

Teoretycznie ocena powinna wynieść 4, jednak polecając kupno wersji 800 MHz ocenię właśnie te moduły – 5/5 !

A teraz krótki spis wad i zalet:

 Zalety:

+ Wygląd

+ Właściwości OC wersji 800 MHz

+ Właściwości chłodzenia

+ Rozmiar – zmieszczą się przy dużym chłodzeniu CPU

 Wady:

- Słabe właściwości OC i osiągi wersji 1066 MHz

- Cena

 Orientacyjna cena w dniu testów: około 280zł za 800 MHz i około 310zł za 1066 MHz
Mam nadzieję, że artykuł się podobał! Będę wdzięczny za komentarze i oceny (1-5) tejże recenzji.

Dziękuję redakcji za wypożyczenie sprzętu do testów.

 

Komentarze

24
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  y0ddh4
  0
  Sorry za jakość zdjęć ale do obróbki miałem tylko program z offic'a ;)
  • avatar
   torture
   0
   No proszę, kolejny dowód, że 1066 do architektury Core 2 to pic na wodę. Zabrakło tylko wzmianki o platformie sprzętowej, nie każdy się domyśli, żeby wejść w profil :)

   Oczywiście, 1 ode mnie.
   • avatar
    kubbak
    0
    Czysto obiektywnie dla mnie za mało testów - 3.
    • avatar
     0
     Ja też jeden, beznadziejnie i za długo jak na m-r...

     Poza tym masz ode mnie 4 :P
     • avatar
      koziro
      0
      "Wyniki testów są jednoznaczne – pamięci 800 MHz są lepsze od 1066 MHz" - tylko, że nie ma testów na platformie AMD, a więc nie jest to takie oczywiste :/
      Bardzo krótko i często się powtarzasz - 3.5, ale jako że nie ma skali co 0.5 to dam 4 ;)
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Piąteczka, bo nigdy nie stawiam niżej ;)
       • avatar
        manioor
        0
        piatka, wszystko napisane tak jak powinno byc, krotko zwiezle i na temat, testy ktore pozwola nam porownac je z innymi.
        • avatar
         Imba_
         0
         Mi tam zabrakło testu np WinRara bądź 7-zip'a. Dziwi fakt przewagi 800 nad 1066 własnie powyżej 1000 MHz - zastanawia mnie fakt czy nie jest to zależne od 'zapełnienia' pamięci, jak i OS - 32 czy 64 bit'y. 4 GB to dość sporo ;P.
         No zamiast Sandry lub równolegle z nią można było użyć Everesta.

         Poza tym mi się podobało 4 na zachętę ;]
         • avatar
          Warrk
          0
          Czy mozna prosic o zamieszczenie czestotliwosci FSB uzytych w testach? Inne wartosci mnoznikow moglyby wytlumaczyc nizsza wydajnosc teoretycznie szybszych pamieci.
          • avatar
           PChero
           0
           Spoko recenzja