NEC V302H - biznesowo-edukacyjny projektor z pazurem
Projektory

NEC V302H - biznesowo-edukacyjny projektor z pazurem

Karol Żebruń | Redaktor serwisu benchmark.pl
2 komentarze Dyskutuj z nami

NEC udowadnia, że nawet niżej pozycjonowane projektory jak V302H to nadal przemyślane i wysokiej klasy urządzenia. Zapraszamy na test

marketplace
Ocena benchmark.pl
  • 4,7/5
Plusy

spora jasność; bardzo ostry obraz; naturalne kolory; możliwość korekty barw w podstawowym zakresie; niezbyt głośny; wsparcie dla 3D; niewielkie wymiary; możliwość natychmiastowego odcięcia zasilania; korekta Keystone; można na nim komfortowo obejrzeć nawet filmy

Minusy

brak możliwości przesunięcia położenia obrazu; stosunkowo duży współczynnik rzutowania, wymusza sporą odległość od ekranu; kontrast w ciemnych partiach obrazu nie jest idealny

NEC V302H jest projektorem FullHD przeznaczonym do prezentacji, w zastosowaniach biznesowo-edukacyjnych. Dlatego nie zaskoczyła duża jasność, także podczas wyświetlania obrazu kolorowego, czy wbudowany głośniczek, który sprzęt tej klasy powinien mieć. Teoretycznie, patrząc na cenę projektora, która wynosi około 3800 złotych (dwa razy wyższej niż NECa V302X o rozdzielczości XGA), nie powinno nas nic zaskoczyć. A jednak.

Zważywszy na charakter tego urządzenia, sprawdzając zachowanie projektora nie tylko w biznesowym charakterze, wraz z upływem czasu rosło zaskoczenie. Musiało tak się stać, gdyż NEC radzi sobie na tyle dobrze, by mógł zagościć nie tylko w salach wykładowych, ale w razie potrzeby także i w domu, choć z pewnością nie jest to dla niego najlepsze środowisko.

Jeśli projektor będzie wykorzystany do prezentacji, to będzie to prezentacja na najwyższym poziomie. Nie tylko tabele, ale i zdjęcia oraz filmy wypadają na nim bardzo dobrze. Ale, ale - brzmi to jak podsumowanie, najpierw zobaczmy co reprezentuje sobą NEC V302H.

Jest to najtańszy z projektorów FullHD w ofercie NECa, debiutował wiosną tego roku. Mimo iż cenowo pozycjonowany jest na dole oferty, nie oznacza to, że kupując go idziemy na kompromis i oszczędności w jakości wyświetlanego obrazu.

NEC V302H
NEC V302H tuż po wyjęciu z pudełka

NEC V302H jest projektorem o roboczej rozdzielczości 1920x1080 pikseli i jasności około 3000 lumenów. Oznacza to, że obraz w trybie o maksymalnej mocy będzie wystarczająco jasny, by był widoczny również w mniej zaciemnionych pomieszczeniach. Docenią to organizatorzy prezentacji, które dobrze jeśli są prowadzone przy przygaszonym świetle, ale nie koniecznie w całkowitej ciemności.

Specyfikacja NEC V302H

Model NEC V302H
Technologia panel DLP, przekątna 0,65”
Rozdzielczość FullHD (1920 x 1080 pikseli)
Jasność 3000 lumenów
Kontrast do 8000:1
Żywotność źródła światła 3500 godzin (standard), 6000 godzin (ECO) lampa 218 W
Obsługiwane rozdzielczości Komputer: do 1600 x 1200 pikseli
Wideo: 480i, 576i, 480p, 576p, 720p, 1080i, 1080p
Obsługiwane systemy NTSC, PAL, wsparcie dla 3D (aktywne DLP-Link)
Wielkość ekranu 40 - 300 cali
Regulacja powiększenia x1,2 (ogniskowa 22,4 - 26,8 mm)
Współczynnik rzutowania 1,5 – 1,8
Obiektyw f/2,55-2,85
Regulacja położenia osi optycznej korekta keystone +/- 30 stopni w pionie i w poziomie
Głośniki wbudowany 8 W
Złącza D-Sub 15-pin (wejście/wyjście), 2xHDMI z HDCP (1 port z obsługą MHL), audio mini-jack (wejście/wyjście), wejście audio stereo cinch, kompozytowe wideo, RS-232, podczerwień (DDC/CI), Ethernet 10/100 (RJ-45), miniUSB (serwisowe)
Język polski w menu OSD Tak
Wymiary 324 x 250 x 101 mm
Waga 2,9 kg
Głośność 35 dB / 32 dB (tryb ECO)
Warunki pracy od 5 do 40 stopni C, wilgotność od 20% do 80%
Zużycie energii około 0,35 (tryb oszczędzania), 1,8W (spoczynek), do 266W (maksymalna jasność), do 207W (tryb ECO)
Pilot zdalnego sterowania Tak
Odświeżanie do 120 Hz (D-Sub), do 144 Hz (HDMI)

Technologie w NEC V302 H

NEC V302H to projektor wykonany w technologii DLP. Producent dołożył starań, by efekty uboczne tej technologii nie dokuczały. I faktycznie przy zastosowaniach biznesowych nie było żadnych problemów. Również podczas typowego domowego zastosowania projektora jako serca kina domowego, efekt tęczy nie wprowadzał dyskomfortu, choć czasem rzucał się w oczy. Do poprawy jakości odwzorowania barw wykorzystano technologie Brilliant Color.

Jako urządzenie o przeznaczeniu przede wszystkim biznesowym, NEC V302H może pochwalić się funkcjami zdalnego sterowania (z pomocą połączenia RS-232) za pomocą zewnętrznego oprogramowania. Dodatkowa aplikacja wirtualnego pilota umożliwi sterowanie projektorem ze zdalnego komputera podłączonego do portu LAN.

NEC wyposażył swój projektor w technologię Creston RoomView Connected, która umożliwia kontrolowanie grupy projektorów wpiętych w tę samą sieć. Można na przykład wydać im polecenie jednoczesnego wyłączenia się.

Mimo iż jest to urządzenie wyposażone w lampę, a nie w LEDowe lub hybrydowe laserowo-LEDowe źródło światła, to kilka z zalet tamtych urządzeń odnajdziemy również tutaj. Po pierwsze nie mamy tutaj wymiennych filtrów, co obniża koszty eksploatacji. Po drugie, projektor startuje dość szybko. W ciągu kilku sekund jest gotowy do pracy. A na dodatek radzi sobie również z ryzykiem gwałtownego wyłączenia. Można mu odciąć kompletnie zasilanie, a i tak nie uszkodzimy elektroniki i lampy.