Karty graficzne

ASUS Extreme N7800GT TOP Silent

przeczytasz w 2 min.
 
seria
GeForce 7800GT
częstotliwość GPU
420 MHz
częstotliwość pamięci
DDR 620 MHz (1240 MHz)
ilość i typ pamięci
256 MB GDDR3 256-bit
1.6 ns
wyjścia
D-Sub, DVI, TV HDTV, Video in
chłodzenie
pasywne GPU + pamięci
(stopy met / heat pipe)
oprogramowanie
Smart Doctor
wyposażenie
przejciówka DVI, przejściówka zasilania
gra 'King Kong'
Asus GamePack1, Game Pack 2
ASUS DVD XP, Media Show,
jakość wykonania
5/5
głośność chłodzenia
bezgłośna

Gdy po raz pierwszy mieliśmy okazję przetestować kartę ASUSa z pasywnym chłodzeniem - model 6600GT Silencer - nie zrobiła ona nas szczególnego wrażenia. Ot dobra, bezgłośna karta, z przymocowanym kawałem ciężkiego żelastwa. Jednak to samo 'żelastwo' założone na kartę GeForce 7800GT, to już imponujące zjawisko. Bezgłośna, pasywnie chłodzona jedna z najwydajniejszych kart graficznych... to już jest coś.

Tym bardziej, że nie jest też to zwykły 7800GT, ale wersja Extreme, lekko 'podkręcona'. Z domyślnych 400/500MHz (odpowiednio GPU/DDR), ASUS zdecydował się podnieść zegary do 420/620MHz. Daje jej to około 5% lepszą wydajność niż normalne 7800GT.

Konstrukcja jest identyczna jak w testowanym już EN6600GT. Do GPU przylega miedziana płytka, z nią styka się rurka 'heat-pipe', a na całość przykręcony jest aluminiowy radiator, usztywniający konstrukcję i chłodzący przy okazji kości pamięci. Rurka odprowadza ciepło do wielkiego radiatora z ~60 cienkich żeberek.
Dodatkowo na grzbiecie zamocowany jest metalowy element, usztywniający i zapobiegający wykrzywianiu się karty pod ciężarem radiatorów.

Fakt, że mamy do czynienia z bezgłośną kartą o bardzo wysokiej wydajności, przyćmiewa już nieco 'konflikty' tej konstrukcji - na które narzekaliśmy podczas pierwszych oględzin modułu. Radiator ma mechanizm umożliwiający obrócenie tej wielkiej chłodnicy o 90°. a wówczas ciepło z żeberek ma być odbierane w tym samym kanale powietrza, które zasysa cooler CPU. Niestety, idea ta nie sprawdzi się to w przypadku obudów z kanałem powietrznym "Air Duct", a także coolerów z serii "Arctic Cooling".

W trybie 2D karta pracuje z obniżoną częstotliwością, a więc GPU nie będzie niepotrzebnie generować niechcianego ciepła wewnątrz obudowy. Temperatura oscyluje wówczas na poziomie 45-50°C.

W trybie 3D potrafi dobić nawet do 90°C - w dobrze wentylowanej obudowie. Nie ma zatem mowy o instalowaniu N7800GT TOP Silent w obudowie nie wyposażonej w przedni i tylny wiatrak wymuszający obieg powietrza.

Nie jest to tania karta, ale najistotniejszy w tym wypadku jest fakt, że jest całkowicie bezgłośna, markowa, solidnie wykonana, a do tego nawet o 5% szybsza od zwykłych kart z tej serii. Polecamy!

ASUS Extreme N7800GT TOP Silent
bezgłośne chłodzenie, wyższe zegary
solidne wykonanie,
dobre wyposażenie

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login