Karty graficzne

ASUS Extreme N7800GT TOP Silent

przeczytasz w 2 min.
 
seria
GeForce 7800GT
częstotliwość GPU
420 MHz
częstotliwość pamięci
DDR 620 MHz (1240 MHz)
ilość i typ pamięci
256 MB GDDR3 256-bit
1.6 ns
wyjścia
D-Sub, DVI, TV HDTV, Video in
chłodzenie
pasywne GPU + pamięci
(stopy met / heat pipe)
oprogramowanie
Smart Doctor
wyposażenie
przejciówka DVI, przejściówka zasilania
gra 'King Kong'
Asus GamePack1, Game Pack 2
ASUS DVD XP, Media Show,
jakość wykonania
5/5
głośność chłodzenia
bezgłośna

Gdy po raz pierwszy mieliśmy okazję przetestować kartę ASUSa z pasywnym chłodzeniem - model 6600GT Silencer - nie zrobiła ona nas szczególnego wrażenia. Ot dobra, bezgłośna karta, z przymocowanym kawałem ciężkiego żelastwa. Jednak to samo 'żelastwo' założone na kartę GeForce 7800GT, to już imponujące zjawisko. Bezgłośna, pasywnie chłodzona jedna z najwydajniejszych kart graficznych... to już jest coś.

Tym bardziej, że nie jest też to zwykły 7800GT, ale wersja Extreme, lekko 'podkręcona'. Z domyślnych 400/500MHz (odpowiednio GPU/DDR), ASUS zdecydował się podnieść zegary do 420/620MHz. Daje jej to około 5% lepszą wydajność niż normalne 7800GT.

Konstrukcja jest identyczna jak w testowanym już EN6600GT. Do GPU przylega miedziana płytka, z nią styka się rurka 'heat-pipe', a na całość przykręcony jest aluminiowy radiator, usztywniający konstrukcję i chłodzący przy okazji kości pamięci. Rurka odprowadza ciepło do wielkiego radiatora z ~60 cienkich żeberek.
Dodatkowo na grzbiecie zamocowany jest metalowy element, usztywniający i zapobiegający wykrzywianiu się karty pod ciężarem radiatorów.

Fakt, że mamy do czynienia z bezgłośną kartą o bardzo wysokiej wydajności, przyćmiewa już nieco 'konflikty' tej konstrukcji - na które narzekaliśmy podczas pierwszych oględzin modułu. Radiator ma mechanizm umożliwiający obrócenie tej wielkiej chłodnicy o 90°. a wówczas ciepło z żeberek ma być odbierane w tym samym kanale powietrza, które zasysa cooler CPU. Niestety, idea ta nie sprawdzi się to w przypadku obudów z kanałem powietrznym "Air Duct", a także coolerów z serii "Arctic Cooling".

W trybie 2D karta pracuje z obniżoną częstotliwością, a więc GPU nie będzie niepotrzebnie generować niechcianego ciepła wewnątrz obudowy. Temperatura oscyluje wówczas na poziomie 45-50°C.

W trybie 3D potrafi dobić nawet do 90°C - w dobrze wentylowanej obudowie. Nie ma zatem mowy o instalowaniu N7800GT TOP Silent w obudowie nie wyposażonej w przedni i tylny wiatrak wymuszający obieg powietrza.

Nie jest to tania karta, ale najistotniejszy w tym wypadku jest fakt, że jest całkowicie bezgłośna, markowa, solidnie wykonana, a do tego nawet o 5% szybsza od zwykłych kart z tej serii. Polecamy!

ASUS Extreme N7800GT TOP Silent
bezgłośne chłodzenie, wyższe zegary
solidne wykonanie,
dobre wyposażenie

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!