Audio

Przegląd MP3: Apple iPod Nano 5G

przeczytasz w 3 min.

Kieszonkowy kombajn. Apple iPod Nano piątej generacji jest świetny - oferuje wszystko, co powinien mieć dobrej klasy odtwarzacz MP3, a nawet więcej, w tym możliwość rejestrowania filmów. Zasłużył na n

W tym miesiącu przygotowaliśmy dla was m.in. przegląd odtwarzaczy MP3. Następny odtwarzacz w kolejności: SanDisk Sansa Clip+ 4 GB.


 

odtwarzacze MP3
zobacz inne testy
»Creative ZEN X-Fi 2 8 GB
» SanDisk Sansa Clip+ 4 GB

Specyfikacja

Pojemność8 GB
Typ pamięciFlash
Możliwość rozbudowania pamięciBrak
Czas pracy na baterii
(deklarowany)
24 godz. (audio), 5 godz. (wideo)
Wyświetlacz2,2” LCD, 240 x 376 px (204 pikseli na cal)
Wymiary90,7 x 38,7 x 6,2 mm
Waga36 g
SłuchawkiDouszne, 20 Hz-20 kHz, 32 Ohm
Wbudowany głośnikBrak
Obsługiwane formaty audioAAC (do 320 kb/s), Protected AAC, HE-AAC, MP3 (do 320 kb/s), Audible (2, 3, 4, Enhanced), AAX, AAX+, Apple Lossless, AIFF, WAV
Obsługiwane formaty graficzneJPEG, BMP, GIF, TIFF, PSD, PNG
Obsługiwane formaty wideoH.264, 640 x 480, 30 kl/s, M4V, MP4, MOV
Inne obsługiwane formatyAudiobook, Podcast, TXT
Odbiornik radiowyTAK
Nadajnik radiowyBRAK
Możliwość nagrywania dźwiękuTAK
Sposób ładowania bateriiport USB, ładowarka sieciowa (opcjonalna)
PortyZłącze dokujące Apple
Menu w języku polskimTAK
Dołączone wyposażenieSłuchawki douszne, kabel USB, przejściówka dokująca

 

Wygląd i ergonomia

 

Firma Apple ceniona jest na polskim rynku przede wszystkim za bardzo dobre jakościowo, ale dość drogie urządzenia, spośród których najbardziej powszechne są laptopy Macbook oraz odtwarzacze multimedialne iPod.

Do naszego porównania postanowiliśmy wybrać piątą generację modelu Nano. Została ona co prawda zmieniona na nowszy model, ale nadal wyróżnia się wieloma ciekawymi rozwiązaniami oraz jakością, która spędza sen z powiek konkurentom.

   

 

Obudowa tego odtwarzacza wykonana jest z aluminium wysokiej jakości.

Materiał pokryty jest metalicznym lakierem dostępnym w jednym z kilku kolorów do wyboru. Trzymając w dłoni to urządzenie i rozpoczynając jego obsługę na usta cisną się dwa słowa: jakość i elegancja. Odtwarzacz wygląda genialnie, widać że nad jego kształtem i ergonomią pracowała grupa ludzi znających się dobrze na tym, co robią.

   

 

Liczba przycisków została ograniczona do minimum, co jednak nie zaszkodziło ergonomii, funkcjonalności, ani prostocie obsługi. Przednia cześć wyposażona jest w ekranik LCD, który zajmuje ok. 60 procent jej powierzchni. Mimo, że ma on 2,2 cala i  rozdzielczość 240x376, można o nim pisać tylko w  superlatywach. Jest zorientowany pionowo, przykryty błyszczącą warstwą ochronną, a jego rozdzielczość na cal wynosi 204 piksele. To duża zaleta - gołym okiem praktycznie nie dostrzeżemy pojedynczych pikseli, a wyświetlane zdjęcia i filmy wyglądają bardzo dobrze.

Poniżej ekranu jest "wielofunkcyjne kółko", tak zwane ClickWheel. Rozwiązanie to jest pomysłowe i intuicyjne w obsłudze.

   

 

Dzięki przyciskowi „MENU” możemy cofać się o jeden poziom lub wrócić do menu głównego (po przytrzymaniu), „Poprzedni” i „Następny” dają możliwość skoku do innego utworu lub przewijania aktualnego utworu (po przytrzymaniu), a przycisk „Odtwarzanie/Pauza”, oprócz funkcji tytułowych może włączać lub wyłączać urządzenie (do trybu uśpienia, po przytrzymaniu). W centrum kółka znajduje się przycisk, który w  większości przypadków funkcjonuje jako "Enter".

Górna krawędź iPoda Nano wyposażona została w przełącznik blokady, dzięki któremu możemy nosić urządzenie w  kieszeni, nie obawiając się o przypadkowe włączenie jakiejś funkcji.

   

 

Dolna krawędź ma dwa gniazda. Pierwsze to wyjście słuchawkowe, a  drugim jest złącze do podłączania kabla USB.

Małym minusem jest to, że do tego celu nie można użyć standardowego kabla z końcówką mini-USB, a  jedynie specjalnego kabla z końcówką zaproponowaną przez Apple. Minus jest to jednak niewielki, bo taki kabel jest dołączony do zestawu, a w razie wymiany na rynku jest obecnie wiele tanich zamienników.

   

 

Tył urządzenia jest praktycznie w całości gładki, oprócz jednego miejsca, w którym producent uraczył nas małym obiektywem i umieszczonym zaraz obok mikrofonem. Dzięki temu możemy w  prosty sposób wykorzystać odtwarzacz do kręcenia filmików.

Urządzenie (patrząc z góry) ma przekrój eliptyczny. Na środku grubość obudowy wynosi zaledwie 6 milimetrów, a na bokach zmniejsza się do ok. 3 mm. Są one więc wolne od wszelkich elementów funkcjonalnych, ale to dobrze, bo uprzyjemnia to trzymanie odtwarzacza w dłoni. Całość jest lekka (około 36 gramów) i  wykonana z najwyższą starannością i precyzją.