Serwery plików NAS

Rozdzielanie łącza internetowego na kilka komputerów. ASUS Wireless Router WL-530gV2

przeczytasz w 2 min.

Rozdzielanie łącza internetowego na kilka komputerów to nadal niestety dla niektórych osób spore wyzwanie. Schody zaczynają się już w momencie wyboru urządzenia. Wyboru nie ułatwia bardzo szeroka ofer

Rozdzielanie łącza internetowego na kilka komputerów to nadal niestety dla niektórych osób spore wyzwanie. Schody zaczynają się już w momencie wyboru urządzenia. Wyboru nie ułatwia bardzo szeroka oferta oraz cała masa oznaczeń i terminów, które mogą nam nic nie mówić, a dla routera są to kluczowe funkcje, dzięki którym w sposób komfortowy możemy korzystać z Internetu w naszym domu.

Router, czyli urządzenie sieciowe pozwalające na odbiór i rozdzielenie łącza internetowego, jest obecny już w wielu domach. Do wielu trafi także w najbliższej przyszłości. Przed tym niewielkim urządzeniem stawia się jedno podstawowe zadanie: rozdzielić łącze szerokopasmowe pochodzące od operatora kablówki lub operatora telekomunikacyjnego (Neostrada, Net24 itp.) na kilka komputerów.

Coraz częściej w naszych domach znajduje się już więcej niż jeden komputer i oczywistą rzeczą jest, że na każdym z nich przydałby się dostęp do Internetu.

Ilość dostępnych routerów na półkach sklepowych może wprowadzić małe zamieszanie. Do wyboru mamy cała masę urządzeń, a różnice najczęściej polegają na całej masie dodatków jakie producent implementuje aby każdy z użytkowników mógł dopasować go do swoich potrzeb i korzystać w pełni z dobrodziejstw „globalnej sieci”.

  ASUS Wireless Router WL-530gV2
Gwarancja2 lata
Interfejsy WAN10/100Mbit Cable/xDSL (RJ45)
Interfejsy LAN10/100Mbps, auto-MDIX
Ilość portów LAN 10/1004
Wbudowany przełącznik (switch)tak
Wbudowany punkt dostępowy Wi-Fitak
Zarządzanieprzez WWW
Obsługa VPNtak
Dodatkowefirewall NAT i SPI, szyfrowanie 64/128-bit WEP, WPA-PSK, WPA-PSK2

ASUS od pewnego czasu zagościł w dziale sieciowym serwując co jakiś czas produkt, który często oferuje możliwości niespotykane u konkurentów (np. Download Master służący do pobierania torrentów).

Tym razem wybór padł na router (lub raczej routerek), który z pewnością zwraca na siebie uwagę. Posiada on złącze WAN (RJ45) czyli dedykowany jest do obsługi Internetu dostarczanego przez lokalnego operatora telewizji kablowej lub przez kolegę zarządzającego siecią osiedlową.


Ze specyfikacji nie wydaje się wyróżniać na tle sporej konkurencji. Jednak otwierając pudełko i oglądając go z bliska natychmiast dostrzeżemy różnice. Jest to najmniejszy router jaki miałem okazję używać. Urządzenia sieciowe nigdy nie są brane pod uwagę jako znaczący element dekoratorski naszego mieszkania, więc ich wygląd zewnętrzny jest zazwyczaj drugoplanowy i nie odgrywa kluczowej roli przy zakupie.


Nie mniej jednak są sytuacje, gdzie małe gabaryty urządzenia są mile widziane. Jedno można przyznać już na początku, Asus WL-530gV2 prezentuje się bardzo zgrabnie. Sprawdźmy zatem, jak sprawuje się w działu i czy jego kompaktowe gabaryty nie będą jednak działały na jego szkodę.