Rozwiązania technologiczne w kartach graficznych ASUS
Karty graficzne

Rozwiązania technologiczne w kartach graficznych ASUS

przeczytasz w 2 min.

Przyglądamy się najnowszym rozwiązaniom technologicznym, które znalazły zastosowanie w kartach graficznych firmy ASUS.

Firma ASUS jest obecna na rynku kart graficznych już od 20 lat i stale opracowuje nowe rozwiązania technologiczne. Kilka dni temu w Londynie odbyła się konferencja branżowa, na której producent pochwalił się nie tylko swoimi nowymi produktami, ale też nowymi rozwiązaniami technologicznymi, jakie znalazły zastosowanie właśnie najnowszych kartach graficznych. Zobaczmy zatem co wymyślili tajwańscy inżynierowie…

 

Chłodzenie DirectCU III

ASUS directcu III

Karty graficzne firmy ASUS przede wszystkim wyróżniają się chłodzeniem z serii DirectCU, które jak sama nazwa wskazuje, ma bezpośredni kontakt miedzianych rurek cieplnych z układem graficznym (Direct – bezpośredni, CU - miedź). Producent opracował już kilka wariantów chłodzenia, a najnowszy z nich nosi nazwę DirectCU III. Jakie rozwiązania wprowadzono w nowej konstrukcji?

direct and efficient cooling

Producent zastosował w chłodzeniu łącznie pięć rurek cieplnych – trzy środkowe mają średnicę 8 lub 10 mm i pełną główną rolę w odprowadzaniu ciepła, natomiast boczne mierzą 6 mm i mają charakter ciepłowodów pomocniczych. Dzięki połączeniu wysokiej przepuszczalności z gęstą włosowatością, rurki cieplne charakteryzują się bardzo dobrymi możliwościami transferu ciepła.

asus wind-blade fan - design matters

System DirectCU III wykorzystuje też inne wentylatory, które mają większe i odpowiednio wyprofilowane łopatki, co pozwala zwiększyć ciśnienie tłoczonego powietrza i zmniejszyć poziom generowanego hałasu.

asus strix

Ostatnia nowość nie dotyczy samego chłodzenia, aczkolwiek też ma z nim związek – chodzi bowiem o usztywnienie karty i zabezpieczenie jej przed uszkodzeniami mechanicznymi.

strix gpu fortifier protection

Pod układem graficznym znalazła się ramka STRIX GPU Fortifier, która ma za zadanie rozłożyć naprężenia powstające po jego rogach. Z kolei przed naprężeniami laminatu chroni płytka backplate, przykrywająca cały rewers akceleratora.

 

Komponenty Super Alloy Power II i technologia Auto-Extreme

super alloy power 2

Nowe karty graficzne wykorzystują komponenty zgodne z technologią Super Alloy Power II, które pozwalają uzyskać stabilniejsze zasilanie, redukują straty energii elektrycznej i zmniejszają poziom generowanego ciepła, co z kolei przekłada się na większą jakość i niezawodność kart graficznych.

To jednak nie koniec nowości, bo firma ASUS jako pierwsza w branży wprowadziła w swoich fabrykach w pełni zautomatyzowany proces produkcji, który eliminuje ryzyko błędu ludzkiego na linii produkcyjnej. Powyżej możecie zobaczyć filmik przedstawiający kulisy zautomatyzowanej produkcji.

 

GPU Tweak II – nowe narzędzie overclockerów

gpu tweek 2

Nowości obejmują także oprogramowanie, bo z kartami będzie dostarczane narzędzie GPU Tweak II. W tym przypadku możemy liczyć na nowy interfejs, który został przeprojektowany z myślą o mniej doświadczonych użytkownikach.

strix gtx 980

Dodatkowo do aplikacji wprowadzono funkcję Gaming Booster, która pozwala na zoptymalizowanie systemu operacyjnego pod kątem uzyskania wyższej wydajności. Jednym kliknięciem myszki możemy wyłączyć efekty wizualne, wyłączyć niepotrzebne procesy działajże w tle ora zdefragmentować pamięć operacyjną (również w postaci pliku stronicowania obecnego na dysku twardym).

Wszystkie nowe rozwiązania mają na celu poprawę jakości i niezawodności kart graficznych, a także ułatwienie ich obsługi. Już nie możemy się doczekać, aby sprawdzić ich działanie w praktyce.

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  3
  Szkoda ze prakyyczne testy pokazuja ze chlodzenie jest co najwyzej średnie....
  • avatar
   Balrogos
   2
   "Karty graficzne firmy ASUS przede wszystkim wyróżniają się chłodzeniem z serii DirectCU, które jak sama nazwa wskazuje, ma bezpośredni kontakt miedzianych rurek cieplnych z układem graficznym"

   To dlaczego w topowych chłodzeniach po 300 zl i wiecej nie stosuje sie bezposrednich heatpipeow tylko w tych tanszych? bo maja gorsza zdolnosc absorbcji ciepla dlatego lepiej przepuscic cieplo przez gruby kwadrat miedzi po 2 to brak równościi szczeliny z takim chłodzeniem.
   • avatar
    marcin_kg
    2
    ARTKUŁ SPONSOROWANY. Można nie czytać.
    • avatar
     Torrez1
     1
     Ja juz podziekowalem tej firmie po tym ze trzymaja moja karte graficzna r9 290 piaty miesiac na naprawie gwarancyjnej i dalej nic
     • avatar
      kokosnh
      1
      Ciepłowody bezpośrednio przy rdzeniu nie są dobrym rozwiązaniem, jest to rozwiązanie budżetowe. Nie odstaje co prawda bardzo od normalnych konstrukcji, ale jak mamy wybór to poco takie kupować.
      Plus ASUS nigdy nie nauczy się poprawnie prowadzić ciepłowodów, one powinny prowadzić wzdłuż karty. Radiator powinien być w stylu Raijintek Morpheus + połączenie aluminiowe z pamięciami i sekcją.
      • avatar
       Konto usunięte
       1
       "Jednym kliknięciem myszki możemy wyłączyć efekty wizualne, wyłączyć niepotrzebne procesy działajże w tle ora zdefragmentować pamięć operacyjną" - co za głupota. Na pewno funkcja game booster jest potrzebna użytkownikom 980gtx, takim zawsze brakuje ramu i windows się wiesza... Zwykły sponsoring, a nie artykuł - błagam nie róbcie śmietnika z tej strony.
       • avatar
        Konto usunięte
        1
        Idź pan w uj z takim piśmiennictwem reklamowym.
        • avatar
         Wenezo
         1
         ASUS TO SYF ! Nie daj Boże jak się coś popsuje.
         • avatar
          kola01
          1
          Niech producenci w końcu zabiorą się za piszczące cewki bo sama zmiana chłodzenia z cichego na jeszcze cichsze przy głośno piszczących cewkach na laminacie to nieporozumienie.
          • avatar
           Eclipse
           0
           Wykonanie PCB jak i użyte do budowy kart komponenty firmy ASUS są zawsze na najwyższym poziomie. Wystarczy porównać z innymi markami.
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            błąd do poprawki: "Jakie rozwiązania wprowadzono w nowej konstrukcji konstrukcja?"