Karty graficzne

Seria Radeon 5000 VTX - na co ją stać?

przeczytasz w 11 min.

 Przedstawię wam 3 karty graficzne z serii Radeon 5000 od mało znanego w naszym kraju producenta VTX.  Sprawdzimy wydajność w wielu benchmarkach, przekonamy się czy karty oparte na tym samym rdzeniu graficznym o nazwie kodowej RV850 będą mocno różniły się pod względem wydajności. 

Ciekawie zapowiada się również pojedynek pamięciowy kart, ponieważ Radeon 5570 posiada inny typ pamięci niż Radeony 5670 i 5770. Trzeba też pamiętać, że karty oprócz typów pamięci różnią się też jej ilością. Radeon 5570 wyróżnia się pojemnością pamięci aż 2GB, nie bez wpływu na wydajność pozostaje też system Hypermemory. Tyle że jak się później okazało i on ma swoje wymagania.

Niektóre karty zostały niedawno "odświeżone" w serii 6000. Na przykład Radeon HD 6770 jest to tak naprawdę Radeon 5770, który tylko nieznacznie różni się od swojego starszego brata.

 
  Wstęp
  Wygląd
  Opakowanie, osprzęt i            dane techniczne
  Podkręcanie
  Testy wydajności 
  Temperatury
  Werdykt w plusach i                minusach
 

 

 

 

 

 

Wygląd

 

VTX 3D Radeon HD 5570

 

W karcie rzuca się w oczy przede wszystkim niezbyt wielki radiator.

 

 

 

Producent postanowił zamontować 3 różne rodzaje wyjść, od lewej do prawej: HDMI, D-SUB, DVI  

U góry widoczny mały wentylator którego wymiart oscylują w grancach 48mm.

 

 

 

 

 

VTX 3D Radeon HD 5670


Za chłodzenie karty odpowiada aluminiowy radiator oraz 88mm, 11 łopatkowy wentylator.

 


Układ wyjść identyczny jak w przypadku wcześniejszej karty.

Wentylator zasilany 2 kabelkami dzięki czemu nie mamy możliwości sprawdzić szybkość obrotowej wentylatora.
 


Chłodzenie karty zapełnia 2 sloty, lecz karta umieszczona została na 1 śledziu.
 

 

 

VTX 3D Radeon HD 5670


Układ chłodzący podobny do poprzedniego z tą różnicą że w tym przypadku wentylator jest czarny, i karta jest 2 śledziowa, na pierwszy rzut oka widać mocniej rozbudowaną sekcję zasilania oraz dodatkowy wtyk zasilania 6pin PCI-E.

 


Układ wyjść podobny jak poprzednio, różnicą jest że karta jest 2 slotowa.

Jak w przypadku wcześniejszych kart wentylator zasilany 2 kabelkami.

 

 

 

 

Opakowanie, osprzęt i dane techniczne

W kartonie znajduję się wiadomo karta graficzna, jedno stronna instrukcja obsługi karty min. w języku polskim. Oprócz tego dostajemy płytę za sterownikami oraz filię w którą została zapakowana karta. Czego brakuje według mnie? Przejściówki z Molexów do 6 pin PCIE przede wszystkim ponieważ jest ona potrzebna do prawidłowego funkcjonowania karty, jeżeli jaj zabraknie zmuszeni jesteśmy wydać kilka złoty więcej.

 

Standardowe wyposażenie wszystkich 3 kart, oczywiście różnicą jest oprawą graficzną wierzchniej części opakowania, oraz folią bąbelkową w którą zapakowany zastał tylko Radeon HD 5670.

 

Poniżej dane techniczne kart przedstawione za pomocą programu GPU-Z

  Jedyną istotną informacją która nie znalazła się w screenach z programu GPU-Z to że HD 5670 posiada możliwość zwiększenia swojej pamięci z 1GB do 2GB kosztem pamięci RAM zamontowanej na płycie głównej. System ten nazywa się Hypermemory jednak  nie wnosi on do testów wydajności nic.

 

 

Podkręcanie

 

Karty podkręcają się tak jak widać z powyższych danych, HD 5570 podkręca się przeciętnie. HD 5670 ma spore możliwości overclockingu, wynik oc tej karty byłby pewnie jeszcze lepszy gdyby nie koniec skali w programie przez który podkręcałem czyli ATI overdrive. 
Dlaczego nie podkręcałem w takiej sytuacji innym programem? Ponieważ ani riva tuner ani żadne inne popularne programy służące do podkręcania kart nie pozwalały na overclocking którejkolwiek z tych kart.

HD 5770 nie udało się podkręcić w ogóle. Gdy zwiększałem taktowania karty choćby o 10MHz, nie ważne czy na pamięciach czy na rdzeniu graficznym to wynik testu wydajności w 3DMark 06 spadał o ponad 3 000 punktów niż na oryginalnych taktowaniach. Czym jest to spowodowane nie mam pojęcia, karta zasilana była stabilnymi napięciami przez zasilacza z zapasem prądowym tak więc wyłączyłem problem natury hardware'owej. Reinstalowałem sterowniki, bezskutecznie nawet na innej platformie testowej wystąpił ten problem tak więc uznałem że karty tej nie da  się podkręcić a przynajmniej ja nie potrafię.

 

 

 

Testy wydajności 

Aby sprawdzić wydajność kart graficznych postanowiłem je przetestować w benchmarkach. Karty zostały porównane do Geforce 8600GT oraz Geforce 8800GS.

Platforma testowa na 1:

 • Procesor: Intel Pentium DualCore e2200 2.2GHz @ 3.33GHz
 • Płyta główna: Gigabyte GA-G31M-S2L
 • Pamięć RAM: Geil Ultra DDR2 2X1 GB 808 MHz CL 4
 • Dysk twardy: WD Caviar Blue 320GB 7200rpm SATA 8mb Cache (WDC WD3200AAJS-00B4A0)
 • Obudowa: Foxconn TSAA-805 Midi Tower
 • System operacyjny: Windows XP Service Pack 3
 • Sterowniki karty graficznej: ATI Catalyst 10.12, Nvidia ForceWare 195.62

Wszystkie testy zostały przeprowadzone w DirectX 9.0c na oryginalnych ustawieniach karty graficznej.

 
 
 
 
 
 
 
 
Radeon 5570 w syntetykach wypada podobnie jak Geforce 8600GT, z lekką przewagą na korzyść tej pierwszej karty, zaś w grach szczególnie na wysokich detalach HD 5570 pokazuje swoją wyższość.


Radeon 5670 okazuje się gorszą kartą niż Geforce 8800GS, którego testy są niestety wyłącznie bez podkręcenia.

Wyraźnie widać że HD 5770 jest najwydajniejszy z recenzowanych tutaj kart. Szkoda tylko że nie ma możliwości przetestowania jego podatności na overcloocking no chyba że w karty tej nie da się podkręcić w co wątpię, być może jest to wina wyłącznie tego feralnego modelu.

 
 
 
 

Temperatury

Wszystkie z recenzowanych kart zostały wykonane w procesie technologicznym 40nm tak więc nie powinny być gorące. Karty HD 5770 i 5670 posiadają bardzo podobne systemy chłodzenia różniącym się na oko tylko kolorem wentylatora, w przypadku pierwszej karty przeźroczysty a drugiej czarny. 

Radeon HD 5570 posiada  zupełnie odmienny zastaw chłodzenia składający się z niewielkich wymiarów radiatora oraz zabójczo małego wentylatora. Trzeba jednak pamiętać że 5570 mimo mniej wydajnego systemu chłodzenia niż 5670 i 5770 może się okazać zimniejszy z powodu wydzielanej mniejszej ilości ciepła. Jak jest naprawdę przekonamy się po pół godzinnym procesie wygrzewania karty za pomocą programu furmark zarówno przy ustawionej manualnie maksymalnej prędkości obrotowej wentylatora jak również ustawionej automatyczne.

 

 

Jak widać z powyższych wykresów najzimniejszą kartą okazał się Radeon 5770, co było dla mnie trochę zaskoczeniem ponieważ ma on podobny układ chłodzenia jak HD 5670, lecz jak się okazało po zamontowaniu obu kart w obudowie, HD 5770 jest dużo głośniejszy co za tym prawdopodobnie idzie ma wydajniejszy wentylator który jest bardzo wyraźnie słyszalny a jego dźwięk jest trudny do określenia szumem. I to właśnie wentylatorowi HD 5770 zawdzięcza najniższe temperatury w teście. Wentylator w przypadku HD 5670 jest cichy choć da się go usłyszeć, lecz hałas ten mieści się w moim przedziale tolerancji. HD 5570 mimo małych wymiarów wentylatora pracuje bardzo cicho i w miarę chłodzi kartę, w przypadku pomiaru temperatur po podkręceniu jest nawet chłodniejszy od 5670.

 

 

 

Werdykt w plusach i minusach

 

  Podsumowanie: VTX Radeon 5570
 

Plusy:
 cicha
 niski pobór prądu
 wykonana w procesie 40nm


Minusy:
 mało wydajna
 cena
 temperatury
 obsługa CrossFire

 

Ocena ogólna:
 
Wydajność:niska
Kompatybilność: bardzo dobra
Wyposażenie: słabe
Głośność:
cicha
Jakość wykonania:
słaba
Cena / wydajność:
słaba
Moja ocena:
Orientacyjna cena w chwili publikacji artykułu: 250 zł
 
 
 
 
 
  Podsumowanie: VTX Radeon 5670
 

Plusy:
 cicha
 podatna na overclocking
 wykonana w procesie 40nm


Minusy:
 średnio wydajna
 obsługa CrossFire

 

Ocena ogólna:
 
Wydajność:średnia
Kompatybilność: bardzo dobra
Wyposażenie:
 słabe
Głośność:
cicha
Jakość wykonania:
średnia
Cena / wydajność:
średnia
Moja ocena:
Orientacyjna cena w chwili publikacji artykułu: 300-350 zł

 

 

  Podsumowanie: VTX Radeon 5770
 

Plusy:
 wydajna
 dobrze chłodzona
 wykonana w procesie 40nm


Minusy:
 głośna

 

Ocena ogólna:
 
Wydajność:wysoka
Kompatybilność: dobra
Wyposażenie:
 niedopuszczające
Głośność:
średnia
Jakość wykonania:
 bardzo dobra
Cena / wydajność:
średnia
Moja ocena:
Orientacyjna cena w chwili publikacji artykułu: 400-500 zł

 


 Podziękowania dla redakcji benchmark.pl za wypożyczenie sprzętu do testów.

 

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  mttjrWKS
  0
  Widzę moja recenzja została dość mocno okrojona. Czyżby wprowadzenie niepisanej zmiany że minirecenzje nie mogą być zbyt długie?
  • avatar
   0
   Moje uwagi:

   - widoczne literówki

   - jednostki piszemy osobno

   - brak chronologii - najpierw opisujesz karty (bardzo krótko), a potem pudełka

   - "U góry widoczny mały wentylator którego wymiart oscylują w grancach 48mm.", a więc się zmieniają?

   - "Wentylator zasilany 2 kabelkami [...]" - chyba wtyczka zasilająca ma 2 przewody/kabelki ;]

   - 5670 posiada możliwość zwiększenia swojej pamięci z 1GB do 2GB kosztem pamięci RAM zamontowanej na płycie głównej." - na płycie głównej jest zamontowany Sideport w chipsetach AMD 7xx i 8xx, a pamięć RAM jest w bankach pamięci ;] Swoją drogą te 2 GB pamięci potrzebne tu jak piąte koło u wozu ;)

   - "HD 5770 nie udało się podkręcić w ogóle. [...] Czym jest to spowodowane nie mam pojęcia," - z tego co słyszałem to seria HD 50xx posiada takie "coś", że po nadmiernym podkręceniu pamięci nie pojawiają się artefakty tylko dane są wysyłane aż do skutku przez co ich wydajność jest mniejsza. Ile w tym prawdy nie wiem ;)

   - wykresy wyglądają dziwnie - nachodzą na siebie (albo to wina nieodpowiedniego ich "przycięcia") i raz GeForcey się pojawiają a raz nie.

   - wstawiłeś tyle wykresów (pomijam, że z 3DMarka i dwóch gier) i tylko tyle komentarza? Wstyd!

   - "Wszystkie z recenzowanych kart zostały wykonane w procesie technologicznym 40nm tak więc nie powinny być gorące." - co ma piernik do wiatraka (wiem, że mąkę ;P). Taki GeForce GTX 480 też jest w 40 nm i grzeje się jak...

   ciąg dalszy niżej (ograniczyła mnie liczba znaków)
   • avatar
    kozioolek
    0
    Przy zdjęciach 5770 jest błąd w opisie.Karta przedstawiona jest jako "VTX 3D Radeon HD 5670"
    • avatar
     km4IT
     0


     "Wentylator zasilany 2 kabelkami dzięki czemu nie mamy możliwości sprawdzić szybkość obrotowej wentylatora."

     "Jak w przypadku wcześniejszych kart wentylator zasilany 2 kabelkami."

     To mnie bardzo rozbawiło. Ogólnie recenzja zrozumiała.
     • avatar
      maciek1o3s
      0
      Literówki i błędy - jak można oddać recenzję do publikacji z błędami? Wklejenie do Worda i sprawdzenie nie zajmuje wiele czasu. Po za tym czy ty wykonałeś jakieś testy? Wszystkie wykresy są obcięte od dołu jakbyś je skądś wyciął w dodatku są nierówne i w jpg'u zamiast PNG.

      Rozumiem, że jesteś początkującym, ale jeśli bierzesz 3 karty na testy i masz do dyspozycji artykuły napisane przez profesjonalnych redaktorów BMK (http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/Asus_Radeon_6850_DirectCU-3547/strona/12772.html) i nie potrafisz napisać porządnej recenzji to znaczy że nie masz po prostu do tego zapału i pasji lub minimalnych chęci.

      Przyczepię się jeszcze do wykresów powinna być adnotacja więcej=lepiej w dodatku wykres z 62 FPSami jest dwa razy dłuższy niż wykres z 55 FPS'ami - źle dobrałeś skalę.

      Po za tym jak ty chcesz testować karty na 2 grach, z których jedna jest już leciwa?

      Ode mnie minus.
      • avatar
       b1tzz
       0
       Dużo błędów językowych, często niestylistyczne zdania, za dużo pisania, a za mało testów. Ode mnie minus.
       • avatar
        mttjrWKS
        0
        @b1tzz
        "Niektóre karty zostały niedawno "odświeżone" w serii 6000. Na przykład Radeon HD 6770 jest to tak naprawdę Radeon 5770, który tylko nieznacznie różni się od swojego starszego brata"

        Różni się choćby numerem serii, ale z tego co pamiętam 6770 osiąga również minimalnie lepsze wyniki w testach wydajności.

        "System ten nazywa się Hypermemory jednak nie wnosi on do testów wydajności nic."

        Nie dam sobie ręki uciąć ale z tego co pamiętam to zdanie to zostało zmodyfikowane przez kogoś innego niż ja.
        • avatar
         Bakak
         0
         Recka jest BARDZO SŁABA!!! nie muszę pisać dlaczego bo REGIST88 powiedzial juz chyba wszystko na ten temat.

         Jakiś czas temu sam recenzowalem 7 kart graficznych na raz, Reckę znajdziecie na infobit.pl, dla tego tez wiem ze ogarniecie wiekszej ilosci sprzetu jest trudne a nawet bardzo trudne. Ale tutaj byly tylko 3 grafiki! ta recka mogła spokojnie powstac nawet w tydzien, ale do tego trzeba mieć pożadny plan/harmonogram testów. Ty go nie miałeś i dlatego recka jest cie***ka.

         Pozdro
         • avatar
          Lightning
          0
          Na pierwszy rzut oka wygląda to nieźle, ale po wczytaniu się - tragedia. Pisałeś to wszystko na szybko czy w śrdku nocy gdy byłeś zmęczony?
          Jeśli nie umiesz sam czegoś zrobić to oproś kogoś o pomoc albo przyjrzyj się jak to robi np. Kamil.

          Nie dam minusa tylko dlatego, że po pierwsze prawie nigdy ich nie daję a po drugie - mimo wszystko włożyłeś w to trochę pracy.
          • avatar
           sido107
           0
           Wolałbym poczekać tydzien dłużej ale przeczytać lepszy tekst,
           torchę słabo minusa Ci nie dam, ale plusa też nie.

           • avatar
            sido107
            0
            Zawsze możesz się poprawić i napisać do redakcji z prośbą o edycję, regist88 wytyczne napisał w pierwszych postach.
            poprawisz będzie plus.
            • avatar
             Konto usunięte
             0
             hahaha ale złomy nie dość że drogie to jeszcze ani wydajne ani się nie kręcą
             kolejny raz amd musi przyznać się do porażki :]