Jak synchronizować dowolny folder ze SkyDrive
Oprogramowanie

Jak synchronizować dowolny folder ze SkyDrive

przeczytasz w 3 min.

Przedstawiamy kilka trików, które pozwolą na synchronizowanie dowolnych folderów ze SkyDrivem.

Skydrive

Dopóki usługa SkyDrive nie była integralną częścią systemu Windows, możliwe było synchronizowanie z nią dowolnego folderu za pomocą linków symbolicznych (symlink). Teraz jest to niemożliwe i stworzenie takiego linku sprawi, że w naszym SkyDrive pojawi się po prostu pusty folder. Będzie mogło się nam wydawać, że pliki znajdują się na naszym dysku w chmurze, ponieważ widać je w kafelkowej aplikacji SkyDrive. Jednak tak naprawdę nie będziemy mieli do nich dostępu z poziomu innego urządzenia. Na szczęście jest kilka trików, które pozwolą na synchronizowanie dowolnych folderów ze SkyDrive.

Rozwiązaniem są…

Skoro SkyDrive nie pozwala nam na używanie linków symbolicznych we własnym folderze, najlepszą opcją jest używanie ich nadal, ale w odwrotny sposób. Powiedzmy, że mamy zainstalowany program, który automatycznie zapisuje dane w dowolnym folderze na naszym dysku. Jeżeli chcemy zsynchronizować ten folder ze SkyDrive, po prostu umieśćmy ten folder w SkyDrive, a linki symboliczne wykorzystajmy do tego, by folder był widoczny na dysku naszego komputera. Rozwiązanie to nie będzie działać w każdym przypadku, ale dla większości aplikacji wykorzystujących windowsowe API sprawdza się. To jedyna metoda na oszukanie SkyDrive i aplikacji współpracujących z nim.

By wykonać tę operację:

 • Upewnij się, że żaden program w tej chwili nie używa wybranego folderu. Jeśli znajdują się w nim dane lub ustawienia jakiejś działającej aplikacji, należy ją po prostu wyłączyć.
 • Teraz należy przenieść folder do naszego SkyDrive. Robi się to w standardowy sposób: kliknięcie prawym przyciskiem myszy na folderze i wybranie opcji "wytnij”, a po przejściu do SkyDrive ponownie kliknięcie prawym przyciskiem myszy w dowolnym pustym miejscu i wybranie opcji "wklej". (lub po prostu ctrl+X i ctrl+V)

Teraz folder ten będzie znajdował się w chmurze Microsoft i dzięki temu będzie dostępny na innych urządzeniach.

Skydrive - dodanie dowolnego folderu

Teraz konieczne jest uruchomienie wiersza poleceń w trybie administratora. By to zrobić, należy wcisnąć kombinację klawiszy "Windows+X" i z menu wybrać opcję "Wiersz polecenia (administrator)".

cmd

Wpisz komendę służącą do stworzenia odnośnika symbolicznego:

 • mklink /d "C:\FOLDER\" "C:\Users\UŻYTKOWNIK\SkyDrive\FOLDER\"

  gdzie
  FOLDER zastąp nazwą sychronizowanego folderu (powinna być ta sama lokalizacja, jeśli jakieś programy automatycznie zapisywały tu dane)
  UŻYTKOWNIK zastąp swoją nazwą użytkownika,
  FOLDER nazwą sychronizowanego folderu ze Skydrive.

Teraz Windows stworzy link wewnętrzny do podanej lokalizacji (FOLDER). Znaczna większość programów powinna poprawnie korzystać z chmury i automatycznie zapisywać swoje pliki właśnie na SkyDrive. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą grać na zmianę na kilku maszynach w starsze gry, które jeszcze nie obsługują synchronizacji stanów gier między urządzeniami.

cmd

Powyższe rozwiązanie ma tylko jedną wadę: nie będzie możliwe zapisanie pliku na SkyDrive bez zajmowania dodatkowego miejsca na dysku, na którym znajdują się pliki lokalne chmury Microsoftu. Nie da się tego w żaden sposób zmienić. Jeśli komuś to przeszkadza, możemy tylko zasugerować umieszczenie folderu SkyDrive na dysku z większą ilością wolnego miejsca. By to zrobić, kliknij prawym przyciskiem myszy w folder SkyDrive, wybierz z menu opcję "Właściwości", a następnie w karcie "Lokalizacja" zmień literę dysku i ścieżkę.

cmd

Automatycznie kopiuj pliki do SkyDrive

Równie ciekawą opcją jest uruchomienie programu, który będzie automatycznie kopiował pliki z danego folderu do SkyDrive. Może się on przydać, gdy chcesz synchronizować kopie ważnych plików znajdujących się na swoim komputerze. Wówczas przy ewentualnej awarii maszyny będą one bezpieczne i nadal dostępne w chmurze.

Warto jednak pamiętać o tym, że nie jest to rozwiązanie idealne. Pliki nie będą w końcu zapisywane od razu po ich utworzeniu, a tylko o wybranej wcześniej godzinie synchronizacji. Jest wiele narzędzi, które pozwolą korzystać z tego rozwiązania. Jedno z nich to aplikacja SyncToy należąca do Microsoftu, natomiast konkretnie do tworzenia kopii zapisów stanów gier służy program GameSave Manager.

cmd

Aktualizacja do Windows 8.1 znacznie zmieniła wygląd i działanie SkyDrive, nie ma więc nic dziwnego w tym, że stare sztuczki nie chcą w nim działać, zwłaszcza że linki symboliczne nigdy nie były oficjalnie wspierane przez Microsoft.

Żadna z powyższych metod nie jest tak prosta i dobrze działająca jak stare linki symboliczne. Dobrze jednak wiedzieć, że linki symboliczne obsługują konkurenci SkyDrive, na przykład Dropbox i Google Drive. Dlatego jeżeli bardzo brakuje Wam tej funkcjonalności, warto zastanowić się nad rozwiązaniami innych firm.

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Terrorek
  2
  Czy oni maja prawo wtedy to wszystkich moich plikow ktore udostepnie ? jak tak to nie dzieki ; D
  • avatar
   Konto usunięte
   1
   A mnie pisze, że nie może zsynchronizować plików bo w folderze jest link symboliczny!?
   W. 8.1
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Jak to jedyna metoda. To bardzo kiepska metoda.

    Instalujemy oprogramowanie do backup-u np. Syncback
    W oprogramowany zakładamy profil z harmonogramem, gdzie ustawiamy foldery źródłowe i cel. Oczywiście celem jest folder SkyDrive.
    Dodatkowo możemy dane spakować/zaszyfrować.