Telefony

Telefon, aparat, kamera, palmtop... albo Nokia N93i

przeczytasz w 2 min.

Nowa Nokia to interesujące połączenie telefonu komórkowego, aparatu fotograficznego, prostej kamery i elementów palmtopa. Ma zintegrowany system Symbian, dość bogate oprogramowanie, obsługę Wi-Fi, moż

Telefon komórkowy
Nokia N93i
Wyświetlacze:
- główny: 240x320(LCD TFT, 16,7M kolorów)
- zewnętrzny: 128x36 (OLED, kolorowy)
Komunikacja ze światem zewnętrznym:
Wi-Fi (802.11b/g), Bluetooth 2.0, IrDA, Pop-Port (USB 2.0)
Obsługa sieci komórkowych:
UMTS 2100, EGSM 900/1800/1900 MHz
Czytnik kart flash:
TAK, MiniSD (hot-plug)
Rodzaj akumulatora:
Li-Polymer BL-5F 950 mAh
System operacyjny:
Symbian OS + Nokia Series 60 3.0 GUI
Aparat fotograficzny:
- główny: 3.2 MPix + zoom optyczny x3
- dodatkowy: VGA dla video-połączeń 3G
Wymiary i waga:
58x108x25 mm / 163 g
Dodatkowe informacje:
- możliwość obracania kamery
- możliwość podłączenia do TV
Wprowadzanie danych:
Klawiatura
Wyposażenie:
- telefon + bateria
- ładowarka AC-4
- kabel USB (CA-53)
- kabel do podłączenia do TV (CA-64U)
- karta miniSD 1 GB
- miękki pokrowiec
- ulotka Szybki Start
- 148-stronicowa instrukcja w języku polskim
- płyta z oprogramowaniem:
     - Nokia PC Suite 6.8
     - Nokia Lifeblog 2.3
     - Home Media Server
     - Adobe Photoshop Album 3.0 SE
     - Adobe Premiere Elements 3.0

Nokia N93i to nieco poprawiona, głównie od strony wyglądu, wersja sztandarowego smartfona Nokii, jakim był wprowadzony w połowie 2006 roku model N93. Nowy telefon jest jednym z najdroższych modeli fińskiego koncernu (kosztuje ponad 3000 złotych), ale również jednym z najlepiej wyposażonych.

Czym się wyróżnia? Bogactwem możliwości - od obsługi plików Adobe PDF i Microsoft Office, aż po gry ze sprzętową akceleracją 3D. Do tego jest swoistym skrzyżowaniem telefonu komórkowego, aparatu fotograficznego i miniaturowego komputera (N93i działa pod kontrolą systemu Symbian).

Telefon współpracuje z sieciami GSM i UMTS, pozwala na wysyłanie SMS-ów, MMS-ów, nawiązywanie połączeń głosowych i wideopołączeń (za pośrednictwem 3G). Po drugie - jest całkiem wyszukanym aparatem fotograficznym z zoomem optycznym i możliwością robienia dość dobrych jakościowo zdjęć. Pozwala również na kręcenie niezłej jakości filmów. Wreszcie - N93i sprzedawana jest z systemem Symbian i tuzinem interesujących programów. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby ściągnąć i zainstalować dodatkowe. Telefon obsługuje również łączność bezprzewodową przez Wi-Fi oraz Bluetooth 2.0. Jest to więc wszechstronne, multimedialne i bardzo funkcjonalne urządzenie.

Wygląd

Pierwsze wrażenia po wyjęciu N93i z pudełka są pozytywne, ale nie zwalają z nóg. Telefon jest ładny, dobrze wykonany, a jego obudowa pozwala otwierać się na różne sposoby. Na minus należy zaliczyć dość duże gabaryty całości oraz fakt, że waży blisko dwa razy tyle, co standardowy telefon z klapką. Czuć to po otwarciu N93i - trzymając go ma się uczucie, że trzyma się w ręku pokaźny kawał elektroniki.

Jak przystało na Nokię, telefon wykonany jest bardzo porządnie. Górna część to odblaskowy, przezroczysty plastik - z jednej strony może służyć za lusterko (zwłaszcza, jeśli właścicielem będzie kobieta), z drugiej ukryto za nim kolorowy wyświetlacz OLED oraz diodę informacyjną. Ta ostatnia sygnalizuje np. nieodebrane połączenie, czy SMS-a. Po otwarciu N93i okazuje się, że wokół ekranu zastosowano ramkę z metalu. Górną część obudowy wykonano ze srebrnego plastiku  - nie jest złej jakości, ale prezentuje się zdecydowanie najmniej spektakularnie w całym telefonie. Klapka z dołu oraz tworzywo po bokach to natomiast szare, bardzo przyjemne w dotyku tworzywo. W tym modelu nie ma mowy o trzeszczącej, nie do końca dopasowanej klapce, jak to w wielu starszych telefonach Nokii bywało. Klapkę zdejmuje się i zakłada bardzo wygodnie, co również nie zawsze było takie oczywiste w produktach fińskiego koncernu.

Telefon domyślnie jest zamknięty, można go "otworzyć" na kilka sposobów. Po pierwsze, tak jak zwykły telefon typu "skrzydełka" (tryb otwartej klapki) - obraz na ekraniku jest wówczas wyświetlany w pionie (240x320).

Po obróceniu ekranu w górę lub dół uaktywnia się tryb robienia zdjęć i kręcenia filmów (tryb zdjęciowy).

Tryb zdjęciowy - tak to wygląda od strony obiektywu...

...a tak od strony osoby fotografującej

Z pozycji zamkniętej komórki można obrócić ekran również w poziomie (tryb przeglądania zdjęć). Komórka będzie wówczas przypominała miniaturowego laptopa (do tego stopnia, że ekranik można odchylać w górę i dół, zmieniając jego kąt wedle własnych wymagań). Obraz będzie wyświetlany w poziomie, a pad dostosuje swoje działanie do nowego ułożenia telefonu.

N93i udaje miniaturowego notebooka, czyli tryb przeglądania zdjęć (i nie tylko) w pełnej krasie.

N93i dysponuje dwiema kamerami - pierwszą ze szklanymi soczewkami i optycznym zoomem (3.2 MPix) oraz drugą, służącą do filmowania rozmówcy podczas wideopołączeń 3G (0.3 MPix).