WD Green Power 2TB i test 14 dysków 1TB i 1,5TB

przeczytasz w 1 min.

Przedstawiamy zestawienie wydajności największych, najbardziej pożądanych dysków twardych. W testach znalazł się najpojemniejszy na rynku WD Green Power 2GB.

Około 6 tygodni temu zaprezentowaliśmy TOP-10 dyski twarde. W komentarzach pojawiły się sugestie, abyśmy  przedstawili przeglądowe wyniki testów popularnych twardzieli. Przedstawiamy zatem zestawienie wydajności największych i najbardziej pożądanych przez użytkowników dysków twardych.

W testach znalazł się najpojemniejszy na rynku WD Green Power 2TB, po nim 1.5TB Seagate, a także większość dostępnych w sprzedaży dysków o pojemności 1TB. Przetestowałem nie tylko popularne modele, ale także te nieco rzadziej kupowane egzemplarze przeznaczone do pracy w macierzach RAID oraz do składowania danych. W zestawieniu znajdą się zatem wyniki nowego Samsunga F1R, a także dysków WD z rodziny Raid Edition. Oto dane nowych przetestowanych modeli:

ProducentWDWDWDSamsungWDSeagate
MedelCaviar GreenCaviar Raid Edition RE2Caviar Raid Edition RE3Spinpoint F1RCaviar BlackSV35.3
Pojemność2 TB1 TB1 TB1 TB1 TB1 TB
Cache32 MB16 MB32 MB32 MB32 MB32 MB
Interface SATA IISATA IISATA II SATA II  SATA IISATA II

Jeszcze kilka lat temu na rynku nie było takiego podziału dysków. Były te do popularnych pecetów, oraz super drogie do serwerów. Dziś najwięksi producenci oferują dyski twarde dedykowane do popularnych zastosowań. Mamy więc dyski do składowania danych, dyski do macierzy, dyski do urządzeń AV, a także całą rzeszę tych klasycznych, przeznaczonych do komputerów.

Czy warto inwestować w dedykowany, często nieco droższy napęd do specjalnego zastosowania? Czy taki dysk oferuje coś specjalnego? Czy jest wydajniejszy, albo cichszy od zwykłego? Postaram się dziś odpowiedzieć na te pytania.

Większość z nas kupując dyski twarde oczekuje od nich w zasadzie jednego. Wydajności. Na dodatek ta wydajność postrzegana jest tylko i wyłącznie przez pryzmat liniowego odczytu/zapisu danych - a ten parametr tylko w nielicznych wypadkach decyduje o wydajności. Przyjęło się mówić, że dysk jest tak szybki jak szybko czyta dane - a to często nie prawda. Co zatem decyduje o wydajności?