Systemy operacyjne

Aplikacja Zdjęcia

przeczytasz w 3 min.

Windows 9 - biblioteki zdjęć

Wraz z systemem Windows 8 pojawiła się aplikacja Zdjęcia, ułatwiająca szybkie przeglądanie zdjęć na urządzeniach wyposażonych w ekrany dotykowe. Kafelek tej aplikacji dostępny jest w menu Start zaraz po instalacji systemu. Gdy go klikniemy lub pukniemy palcem pojaw się okno z bibliotekami zdjęć zapisanymi na dysku komputera lub w chmurze SkyDrive albo na portalach społecznościowych, takich jak Facebook oraz Flickr.

Import zdjęć

Windows 9 - biblioteki zdjęć

Po uruchomieniu aplikacji Zdjęcia od razu nasuwa się pytanie, w jaki sposób sprawić aby posiadane fotografie były w niej widoczne. Najprostszą metodą jest zaimportowanie zdjęć z urządzeń lub zewnętrznych nośników danych podłączonych do komputera. Wystarczy, że po uruchomieniu aplikacji Zdjęcia otworzysz folder Biblioteka zdjęć i klikniesz prawym klawiszem myszy lub przeciągniesz palcem po ekranie od dołu do góry. Pojawi się wówczas pasek kontekstowy, w którym możesz kliknąć lub puknąć przycisk Importuj.
Ponad nim pojawi się wówczas lista urządzeń podłączonych do komputera, z których możesz wybrać właściwy nośnik danych. Program wyświetli wówczas wszystkie zdjęcia jakie odnalazł w tym urządzeniu. Domyślnie będą one wszystkie zaznaczone wystarczy więc, że klikniesz przycisk Importuj. W  pasku, który umieszczony jest na lewo od tego przycisku możesz wpisać nazwę folderu, jaki ma być utworzony wraz ze zdjęciami.

Gdzie są moje zdjęcia?

Windows 9 - biblioteki zdjęć

Po zakończeniu importu zdjęć z zaskoczeniem można stwierdzić, że w oknie Biblioteki zdjęć nie ma fotografii, które zostały zaimportowane, ani folderu, który miał być utworzony. Na szczęście zdjęcia nie zginęły lecz zostały ulokowane Moje obrazy. Jeżeli mają być widoczne w  aplikacji Zdjęcia trzeba je przenieść do folderu Obrazy publiczne. W tym celu otwórz menu Start, wywołaj jego menu kontekstowe (klękając prawym klawiszem myszy lub przesuwając palcem po ekranie dotykowym od dołu do góry) i  kliknij przycisk Wszystkie aplikacje. Następnie uruchom Eksploratora plików (znajdziesz jego ikonę w dziale System) i otwórz folder Obrazy. Przytrzymaj klawisz Shift i przeciągnij myszką podfolder z  zaimportowanymi zdjęciami do folderu Obrazy publiczne.

Obracanie zdjęć

Windows 9 - biblioteki zdjęć

Aplikacja Zdjęcia ma jeszcze jedną wadę. Mianowicie nie jest wyposażona w finkcję obracania zdjęć. Na szczęście jeżeli wśród zdjęć wstawionych do folderu Obrazy publiczne są fotografie wymagające obrócenia możesz się posłużyć Eksploratorem plików. Po jego uruchomieniu otwórz właściwy folder i kliknij menu Widok. W pasku wstążki odpowiedzialnej za sposób wyświetlania plików kliknij opcję Duże ikony lub Bardzo duże ikony. Kliknij następnie zdjęcie wymagające obrócenia, a jeśli jest ich więcej to przytrzymaj klawisz Ctrl i kliknij te zdjęcia po kolei. Otwórz teraz wstążkę Zarządzanie i kliknij przycisk Obróć w lewo bądź Obróć w prawo.

Przeglądanie zdjęć

Windows 9 - biblioteki zdjęć

Po otwarciu aplikacji Zdjęcia kliknij lub puknij folder, który chcesz przeglądać. Na ekranie pojawi się wówczas podgląd zdjęć, które ulokowane są w folderze. Program domyślnie wyświetla zdjęcia w powiększeniu, więc bez trudu możesz je przeglądać korzystając z klawiszy kursora, a na ekranie dotykowym przesuwając palcem po ekranie.

Jeżeli chcesz szybko zapoznać się z całą zawartością wybranego folderu kliknij lub puknij małą ikonę minus, która ulokowana jest w prawym dolnym rogu ekranu. Aby powrócić do podglądu zdjęć w powiększeniu puknij ikonę plus.

Jeżeli chcesz dokładniej obejrzeć zdjęcia to puknij jedno z  nich. Wypełni ono wówczas w całości ekran, zachowując oczywiście proporcje w  jakich zostało wykonane. Aby przejść do kolejnego lub poprzedniego zdjęcia też wystarczy, że naciśniesz jeden z klawiszy kursora lub przesuniesz palcem po ekranie w prawo bądź w lewo.
Tak samo jak poprzednio możesz też zmienić wielkość podglądu zdjęć pukając bądź klikając  ikonki minus lub plus ulokowane w prawym dolnym rogu ekranu.

Pokaz slajdów

Windows 9 - biblioteki zdjęć

Zdjęcia umieszczone w wybranym folderze mogą być wyświetlane w formie pokazu slajdów. Chcąc go uruchomić musisz otworzyć menu kontekstowe aplikacji. Wystarczy, że klikniesz ekran prawym klawiszem myszy lub przesuniesz palcem od dołu do góry ekranu. Następnie kliknij lub puknij w menu kontekstowym ikonę Pokaz slajdów. Wyświetlanie zdjęć możesz przerwać w dowolnym momencie klękając lub pukając palcem ekran.
Bardzo ciekawą funkcją aplikacji Zdjęcia jest możliwość wyświetlenia pokazu wszystkich zdjęć, jakie tylko są dostępne w Bibliotece zdjęć oraz na udostępnionych portalach. Wystarczy, że zaraz po uruchomieniu aplikacji Zdjęcia klikniesz przycisk odtwarzania ulokowany po lewej stronie ikony Biblioteki zdjęć. Program wyświetli wówczas mozaikę złożoną z części dostępnych zdjęć, a następnie zacznie kolejne z tych zdjęć zastępować następnymi fotografiami.

Udostępnianie zdjęć

Windows 9 - biblioteki zdjęć

Wybrane zdjęcia możesz w każdej chwili udostępnić znajomym za pomocą poczty elektronicznej lub Facebooka. Możesz je także udostępnić poprzez chmurę internetową, dzięki czemu będziesz mógł z nich skorzystać niezależnie od miejsca, w którym będziesz miał dostęp do internetu. Uruchom aplikację Zdjęcia, wejdź do folderu ze zdjęciami, które chcesz udostępnić i  kliknij każde z tych zdjęć prawym klawiszem myszy. Następnie otwórz pasek Charm Bar, chociażby naciskając klawisze Windows+C lub przesuwając palcem od prawej strony ekranu w lewo. Wybierze polecenie Udostępnianie, kliknij opcję SkyDrive, a następnie przycisk Przekaż.

Polecamy:
10 trików i sztuczek do Windows 8, których możesz nie znaćCharm Bar: co trzeba o nim wiedziećSkróty klawiaturowe w Windows 8
10 trików i sztuczek do Windows 8, których możesz nie znaćCharm Bar: co trzeba o nim wiedzieć
Skróty klawiaturowe w Windows 8

 

Komentarze

25
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  laaval
  11
  Następny temat, to jak odtwarzać muzykę. Później przyjdzie czas na filmy. Może też pojawi się poradnik dotyczący uruchomienia painta a dla zaawansowanych - jak zainstalować cokolwiek. Macie inne propozycje?
  • avatar
   Konto usunięte
   6
   Ten fragment jest najlepszy:

   "Wyświetlanie zdjęć możesz przerwać w dowolnym momencie klękając lub pukając palcem ekran. "

   Na moim komputerze mam zainstalowany Windows 8, na szczęście jeszcze nigdy nie musiałem przed nim klękać :)
   • avatar
    kerry_sd
    2
    "Wyświetlanie zdjęć możesz przerwać w dowolnym momencie klękając lub pukając palcem ekran. "

    klęknąłem i puknąłem palcem w ekran a zdjęcia dalej się wyświetlają? co robić?!
    • avatar
     Veeon
     2
     Oby więcej takich poradników
     • avatar
      moho_pl
      1
      Poradnik na dziś - Uczymy się klikać w kafelki/ikony. xd

      A tak na poważnie, to nie rozumiem dlaczego tak hejtujecie, takie poradniki były od zawsze. Pamiętam i mam nadal w szafie pełno gazet a w nich poradniki począwszy od Windows 98 przez xp, Vista i 7 kończąc. Są ludzie którzy nie umieją naprawdę podstawowych spraw i myślą że komputer znajduje się w monitorze. Ja wiem że to serwis dla pro użytkowników, no ale dlaczego by nie? Z takim podejściem to żaden serwis by nie publikował takich poradników bo przecież chciałby uchodzić za pro. Prawda?

      A teraz minusy!!!!!!! ; d
      • avatar
       1
       Był poradnik jak zainstalować Windows 8 ? Czy może poradniki są przeznaczone tylko dla osób kupujących sprzęt z zainstalowanym systemem ?

       Niestety widać że Microsoft ostro się reklamuje również poprzez tego typu poradniki. Nie lepiej wydać je w formie elektronicznej i dodawać do Windows'a ?

       Co do przeglądania zdjęć - to chyba proste, zainstalować dobrą przeglądarkę :)

       • avatar
        Konto usunięte
        0
        klęknijcie i puknijcie się w czoło :D
        • avatar
         Konto usunięte
         -1
         Funkcje Windows 8 są ciekawe.. Ale jeśli chodzi o wygląda systemu i ich zastosowanie to... moim zdaniem porażka.
         • avatar
          rdaneel
          -4
          "Aplikacja Zdjęcia ma jeszcze jedną wadę Mianowicie nie jest wyposażona w finkcję obracania zdjęć" - lol, po po ch... jest ta funkcja??
          • avatar
           Atak-Snajpera
           0
           Maruisz123 dlaczego etykieta zdjęć to

           "Windows 9 - biblioteki zdjęć" LOL?