Windows 8 na starym laptopie
Systemy operacyjne

Windows 8 na starym laptopie

przeczytasz w 4 min.

Czy można i dla jakich usprawnień warto instalować Windows 8 na starym laptopie?

Ocena benchmark.pl
 • 4/5
Plusy

multiplatformowość (tablety, smartfony) lepszona obługa ekranów dotykowych - interfejs Modern UI, usprawnione rozpoznawanie mowy, zintegrowany sklep z aplikacjami, lepsze aplikacje Kontakty, Kalendarz, Poczta, lepsza integracja kontaktów i wiadomości, ulepszona personalizacja, lepsza wielozadaniowość, wyższe bezpieczeństwo, nowe aplikacje w piaskownicy, mechanizm SmartScreen, Bezpieczeństwo rodzinne, Lepsza ochrona w sieciach publicznych, zintegrowany program antywirusowy usprawniony Windows Defender, obsługa Biosu UEFI, Secure Boot - bezpieczny rozruch, usprawnione tryby logowania, usprawnione tworzenie kopii zapasowej (Historia plików i Miejsca do magazynowania), usprawniony i zintegrowany dysk SkyDrive, szybszy start systemu, usprawniona hibernacja w laptopach, łatwe i wygodne odświeżanie lub resetowanie systemu do ustawień fabrycznych, synchronizacja ustawień systemu, usprawnione zarządzanie dyskami, usprawniona obsługa macierzy RAID i prosta obsługa, usprawniona obsługa tablicy partycji, narzędzie do konwersji tablicy, usprawniony Manadżer zadań, usprawnione zarządzanie pamięcią, usprawnione i wygodniejsze kopiowanie plików, lepsza obsługa wielu monitorów, lepszy Eksplorator plików, nowocześniejszy i ładniejszy wygląd.

Minusy

brak klasycznego menu Start, brak automatycznego rozpoznawania czy komputer ma ekran dotykowy czy nie i rezygnacji z domyślnych aplikacji kafelkowych.

Czy warto instalować Windows 8 na starym laptopie? Jeśli jest on wyposażony w system Windows 7, to nasza rada jest szybka i prosta: pozostań na tym systemie i nic nie zmieniaj. Jeśli jest to Windows Vista i nie masz większych powodów do narzekań, to też raczej nic nie zmieniaj. Jeśli z jakichś względów nie jesteś zadowolony w możliwości i sprawności Visty, lub po prostu potrzebujesz odświeżenia i nowych wrażeń, w pierwszej kolejności rozważ upgrade do Windows 7. Jeśli zastanawiasz się, czy na swoim laptopie mógłbyś zainstalować Windows 8, sprawdzimy to dla Ciebie w poniższym artykule.

Pod koniec maja w analogicznym artykule podzieliliśmy się wrażeniami z instalacji Windows 8 na starym komputerze stacjonarnym. Niestety było to zadanie co najmniej karkołomne, bo wymagało wymiany kluczowych podzespołów, z których najważniejsza była płyta główna. Ona z kolei pociągnęła za sobą konieczność zmiany procesora, pamięci oraz karty graficznej. Wniosek okazał się prosty, w przypadku leciwego komputera raczej nie ma sensu podejmować działań mających na celu wyłącznie postawienie nowszego sytemu.


W zasadzie niby po co?

Na początek warto zastanowić się, jakich usprawnień oczekujesz po instalacji Windows 8. Jeśli na liście nie zjadziesz nic co usprawniło by Twoją pracę lub zwiększyło komfort używania laptopa, lepiej sobie odpuścić. Jakich udoskonaleń oczekujesz:

 • krótszy czas uruchamiania systemu - w zależności od mocy sprzętu, W8 może startować nawet do trzech razy szybciej niż Vista - zobacz test Porównanie: czas uruchamiania laptopa i wydajności systemu z Windows 7 i Windows 8
   
 • lepsze działanie funkcji uśpienia i hibernacji - szczególnie w Windows Vista niektórzy użytkownicy napotykali problemy
   
 • wygodniejsze kopiowanie plików (aczkolwiek ten element można zastąpić dobrymi zewnętrznymi aplikacjami, np: TeraCopy)
   
 • lepsza obsługa wielu monitorów (również jak wyżej)
   
 • usprawniony manadżer zadań - zdania są na ten temat podzielone, ale w naszej opinii Windows 8 ma lepszy MZ. polecamy artykuł Jak używać nowego Menadżera zadań w Windows 8
   
 • nowocześniejszy i bardziej funkcjonalny Eksplorator Plików - interfejs oparty na wstążce (podobny z pakietu Office), dzięki któremu łatwiej odnaleźć zaawansowane funkcje lub dostosować pasek z najczęściej używanymi funkcjami.
   
 • lepsza funkcja odświeżania i resetowania systemu
   
 • możliwość wydłużenia czasu pracy na baterii - W8 jest bardziej energooszczędnym systemem, niskopoziomowe zmiany, w tym optymalizacje mające na celu wycisnąć więcej czasu pracy na baterii w tabletach i komputerach przenośnych.
   
 • lepsze bezpieczeństwo - na temat polecamy artykuł Bezpieczeństwo w Windows 8

 

Laptop testowy

Acer 3810TG

Bohaterem testu jest nasz redakcyjny Acer AS3810TG, z fabrycznie zainstalowanym Windows Vista Home. W roku 2009, gdy nikt jeszcze nie myślał o Ultrabookach a Mac Air był horendalnie drogi, Acer wydał komputer ultramobilny, ważący zaledwie 1.6kg, z ponad przeciętnym czasem pracy na baterii i energooszczędnym CPU. Można powiedzieć, że sprzęt wyprzedzał swoją epokę, ale jeśli ktoś posiadał jego pierwszą wersję (takiej właśnie używamy), zapewne wymienił już na nowszy model. A wszystko z powodu wydajności jednordzeniowego procesora Core 2 Solo.
4 GB pamięci RAM to ilość w zupełności wystarczająca do codziennego użytku, tak samo jak dysk twardy o pojemności 500 GB i prędkości obrotowej 5400 obr./min. Czy taka maszyna podoła Windows 8? W końcu Microsoft bardzo chwali się, że system ten lepiej od Vista i Windows 7, działa na mniej wydajnych komputerach. Czy będą sterowniki współpracujące z nowym systemem? To właśnie postanowiliśmy sprawdzić.

Przygotowanie do instalacji

Windows 7 USB DVD Download Tool

W przypadku braku napędu optycznego zalecamy instalację systemu z pendrive. Po utworzeniu pendrive’a z Windows konieczne jest uruchomienia komputera i wejście do BIOS-u, najczęściej za pomocą przycisku F2 lub F10. Tam znajdujemy zakładkę Boot i ustawienia priorytetu bootowania - uruchamiania komputera z USB).

Instalacja i personalizacja

Po ponownym uruchomieniu komputera wszystko działało jak należy, nie mieliśmy zastrzeżeń absolutnie do niczego. Instalacja przebiegła bezproblemowo. Jedynymi działaniami, które musieliśmy wykonać było wybranie dysku, na którym chcemy zainstalować system (i ewentualnie sformatowanie go) oraz wpisanie wspomnianego już klucza instalacji. Poza tym cała instalacja przeszła bezproblemowo i trwała nieco mniej niż 20 minut.

Problemy?

Nie obyło się bez małych zgrzytów, jednak można je uznać za marginalne. Po instalacji nastąpił jeden, jedyny problem, którym było wyświetlanie obrazu w rozdzielczości 1024×768 przy zmniejszonej liczbie barw. Był to problem ze sterownikiem do zastosowanej karty graficznej. Jako że do mobilnych kart graficznych często nie da się bezproblemowo zainstalować sterowników prosto od producenta (można próbować wgrywać je na siłę), obawiałem się, że nie znajdę ich nowej wersji przystosowanej do pracy z Windows 8. Okazało się, że nie muszę nawet wchodzić na stronę internetową Acera. Wystarczyło otwarcie menedżera urządzeń, zakładki z kartą graficzną i wybranie automatycznego pobrania sterowników. Funkcja ta działa bardzo rzadko (w końcu Windows pobiera wszystko co potrzebne od razu po instalacji), jednak tym razem system tylko coś pominął i możliwe jest bardzo szybkie zainstalowanie sterowników. Pewnym problemem było to, że zainstalowana karta graficzna nie była Radeonem, a dodatkową jednostką Intela zintegrowaną z chipsetem. Na szczęście poprawnie wyświetlała ona obraz oraz pozwalała na odtwarzanie wideo oraz normalną pracę.

Czy działa szybko? Niestety, fizyki nie da się przeskoczyć

Czy komputer z jednordzeniowym komputerem Core 2 Solo może działać szybko? Zależy czego oczekujemy od komputera. Wcześniej na tym komputerze używałem Windows 7 oraz XP i muszę przyznać, że Windows 8 nie działa od nich wolniej. Jeśli używacie starszego komputera i nie potrzebujecie większej wydajności, a nowych funkcji, możecie śmiało instalować nowy system. Pamiętajcie tylko, że nowszy system oznacza mniejszą kompatybilność z nowym oprogramowaniem. Dlatego przed jego instalacją należy upewnić się, czy nasze programy i gry będą działać na nowym systemie.

Windows 8.1 Acer AS3810TG

Jednak jeśli spodziewaliście się, że zainstalowanie Windows 8 sprawi, iż komputer dostanie skrzydeł, muszę was rozczarować. Ograniczeń takich jak przedpotopowy, jednordzeniowy procesor nie da się po prostu przeskoczyć. Komputer taki działał jako-tako, ale dostawał zadyszki nawet przy tak prostych zadaniach jak jednoczesne pisanie tekstu i przeglądanie sieci czy odtwarzanie filmu 1080p. Dla pewności sprawdziliśmy Windowsa 8 też na komputerze wyposażonym w dwurdzeniowy procesor Core 2 Duo. W tym przypadku komfort pracy był o wiele większy, ale także porównywalny z Windows 7, który niebawem skończy cztery pełne lata.

A może Windows 8.1?

Przez dociekliwość na Acerze zainstalowałem też Windows 8.1 w wersji Preview. Efekty? Takie same jak w przypadku klasycznej ósemki. Sprzęt i system współdziałały bezproblemowo. By zainstalować tę wersję oprogramowania, konieczne jest pobranie jej z tej strony i zainstalowanie w taki sam sposób, jak wyżej opisany.

Co prawda na testowanych przez nas komputerach trudności nie występowały, ale w Internecie pojawiają się głosy, że ze względu na problemy ze sterownikiem do kart graficznych Nvidia GeForce na nowym Windows nie działają niektóre aplikacje. Oprócz tego Windows 8.1 Preview nie będzie się dało zaktualizować do jego pełnej wersji. Jest to tylko wersja testowa systemu, mająca pokazać jak ten wygląda i jakie funkcje otrzymał. Z tego powodu nie nadaje się on do codziennej pracy i jego instalowanie polecamy tylko pasjonatom.

Czy warto instalować Windows 8 na starym laptopie?

Windows 8 dobrze poradził sobie z automatycznym dobieraniem sterowników do starszych sprzętów, nie sprawiał również problemów podczas instalacji czy późniejszej eksploatacji komputera. Oczywiście nie gwarantujemy, że tak będzie na każdym komputerze. System ten sprawdziliśmy na trzech laptopach (Acer 3810TG, HP Pavilion DV6 oraz Dell Inspiron 15R), przy czym najwięcej czasu pracowaliśmy na Acerze. Na każdym z nich najnowsze okienka działały bezproblemowo, znajdowały cały potrzebny do pracy sprzęt i instalowały do niego sterowniki.

Warto jednak pamiętać, że Windows 8 sam z siebie nie doda skrzydeł Twojemu staremu laptopowi. Jeśli na liście zaprezentowanej powyżej nie znajdujesz cech, które wpłyną korzystnie na Twoją pracę lub działanie laptopa, lepiej nie ryzykuj rozczarowania.

Czekamy także na opinie czytelników: czy są jakieś inne powody, korzyści, z instalacji W8 na starym laptopie?

Komentarze

26
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  siwyandrew
  5
  A nie lepiej w takiej sytuacji przenieść się na XP (najlepiej zmodyfikowanegonp windowZ)?
  • avatar
   Bartusiak69
   4
   Ale mi to stary laptop.
   Myślałem, że odpalicie Win 8 na jakimś z 2000-2003 roku lub nawet starszym.
   • avatar
    Ernestynian
    1
    Zrobiłem to samo na bardzo podobnym laptopie. 54 letni wujek nie ma zastrzeżeń co do funkcjonalności :) Bardzo dużymi plusami jest czas uruchamiania i oszczędzanie energii.
    • avatar
     Konto usunięte
     1
     Akurat tak się składa, że pracuję na laptopie kupionym w marcu 2009 i mam na nim obecnie Win8 (wcześniej była to Vista, potem Win7). Jest to Thinkpad T500 (nieco zmodyfikowany tzn. z 8GB pamięci i dokupionym niedawno SSD).
     Win8 pięknie się sprawdza w działaniu, choć muszę przyznać, że mam np. problem z uruchomieniem Bluetooth na laptopie (notorycznie się wywala przy próbie połączenia laptopa np. z telefonem za pomocą transmisji danych).
     Dużą rolę odgrywa w moim przypadku ilość pamięci oraz dysk SSD, dzięki któremu laptop odżył (dodając do tego, że nie mam teraz dużej ilości softu dedykowanego Thinkpadom zainstalowanego na Win8, który mimo że przydatny, to w dużej części dubluje działanie niektórych usług Windows i powoduje spowolnienie pracy systemu).
     Niedlugo 8.1 i zobaczymy jak sobie T500 poradzi z tą aktualizacją.
     • avatar
      grzegorz01
      1
      A najzabawniejsze, że wbrew obiegowej opinii, na starym laptopie prędzej uruchomimy nowszy Windows, niż Linuksa. Chciałem na stary laptop w domu wrzucić coś bezpłatnego i okazało się, że tak wychwalane Ubuntu w ogóle się tam nie zainstaluje, podczas gdy nawet 7 udało się uruchomić. Na oficjalnym forum dowiedziałem się, że "takich staroci nie wspierają". Cóż, szybko im się idee zmieniają, bo nie tak dawno szczycili się małymi wymogami systemu i to była jedyna przewaga dla zwykłego użytkownika PC.
      • avatar
       Konto usunięte
       1
       Śmieszny artykuł. "Stary laptop" 4gb ramu i 500gb dysk.

       Ja zainstalowalem win8 na celeronie m 1,3ghz 1,5gb ramu i dysku 80gb. To jest stary laptop!
       • avatar
        Amshel
        0
        z tymi modyfikowanymi win xp to tez mozna sie przejechac. osatnio widzialem niejaki win xp m7 - nie wiem, jak bardzo zostal zmodyfikowany, aczkolwiek w dzialaniu przypominal zamulona Viste.

        co do win8: nie od dzis wiadomo, ze Micro$oft stworzyl w koncu bardzo elastyczny OS. skoro radzi on sobie z jednordzeniowymi smartfonami, nie widze przeciwskazan aby postawic go na starym lapie.
        natomiast ja bym zainstalowal po prostu Linuxa. moze nie przereklamowanego Ubuntu, ale jest masa fajnych dystrybucji ktore wycisna ze starego sprzetu ponad 90% jego ukrytej mocy. ja bym np. zainstalowal tam Minta i by bylo bardziej niz ok :)
        • avatar
         topiq
         0
         Głównym problemem z Win 8 na starszych laptopach jest brak wsparcia w sterownikach od producenta. Przykładowo mój Asus z 2009 roku, nawet do Win 7 ostatnie sterowniki ma z 2010/2011 roku. A co dopiero do Win 8. Mimo to nawet bez tych sterowników Win 8 bez problemów działa na tym co sam pobierze. Z kompatybilnością programów też różnie bywa, teoretycznie to co działało na Win 7 x64 powinno też bez większych problemów działać na Win 8 x64 a często się zdarza, że trzeba trochę pokombinować. Ale to już wina piszącego taki program. Mam stare programy, które jeszcze używałem na XP i nawet w Win 8 działają bez problemów a już dawno nie są uaktualniane.
         Win 8 sam z siebie starego laptopa nie przyśpieszy a może spowodować więcej problemów właśnie przez brak odpowiednik sterowników do BT choćby, czy aktualnego oprogramowania do przycisków funkcyjnych. Sam ostatnio przyspieszyłem swojego Asusa dając mu nowe serce ;) wymieniając T4300 2,1 Hz na P8700 2,53 GHz (150 zł) co daje się odczuć zarówno w programach jak i grach. Dołożenie SSD to już za duży koszt, ale znacznie bardziej przyspieszyło by to "starego" laptopa niż instalacja Win 8. Mimo wszystko ja sobie uaktualniłem Win 7 własnie na Win 8 Pro, ze względu tylko na to, że miałem z fabrycznym Win 7 ciągłe problemy z wyświetlaczem i adobe flashem i napędem optycznym czego ponowna instalacja z ukrytej partycji Win 7 nie rozwiązywała. Po instalacji Win 8 Pro jak ręką odjął, napęd wypala płytki bez błędów, flash już nie chce się instalować za każdym restartem lapka, a na wyświetlaczu od momentu instalacji Win 8 nie widziałem żadnych artefaktów, zielonych kropek czy innych dziwnych zjawisk. Może to zbieg okoliczności, programy asusa nadal są, bo aktualizacja była nakładkowa na Win 7 z pozostawieniem programów i ustawień. W każdym razie ja jestem zadowolony. I proszę mi nie pisać, że Win 8 to syf i to co w każdym temacie o Win 8 się przewija. Liczy się zadowolenie użytkownika, ja jestem zadowolony :)
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          chyba najleppiej ubuntu lub inny linux
          • avatar
           0
           Myślałem że W8 "doda" skrzydeł staremu sprzętowi i będzie to artykuł sponsorowany. Na szczęście myliłem się.
           • avatar
            samoloty
            0
            Jakie korzyści?

            Nowy Internet Explorer!

            Ok, i tak nie używam.
            • avatar
             Hello
             0
             Artykuł - żart.

             Podstawowy problem - to BRAK sterowników do grafiki.
             Stary laptop to coś z readeonem X200 - jeszcze 7-kę się wymęczy ale konieczność modowania sterowników zabija możliwość zabawy z Win8.

             Albo jak laptop ma Launch Manager który jako jedyny włącza Wi-Fi. Amilo cough cough.
             No to dopier są jaja jak ostatni oficjalny jest pod XP i można uruchomić częściowo działający z Visty pod 7 jak się pokombinuje ze skryptami VB....

             Win8 i stary - STARY! - laptop to katastrofa.
             • avatar
              waldidu
              0
              JA zainstalowałem windows 8.1 na Dell Latitude D830. Core 2 duo 2.0 GHz i 2 GB ram. Działa świetnie. Sterowniki do wszystkiego sam sobie znalazł.
              Orginalnym systemem był windows XP.
              • avatar
               Konto usunięte
               0
               Moi rodzice latają na starym, niezniszczalnym Thinkpadzie, właśnie z win8 jakoś nie narzekają, poza przestawianiem aktywnego mikrofonu w Skypie po aktualizacji. Procek któreś C2D i odpowiednik gf8600, jako quadro.
               • avatar
                Konto usunięte
                0
                W Windows 8 x64 najbardziej urzekła mnie jakość dźwięku na alc889 (gigabyte 990xa ud3). Nie wiem jaki procesor kina domowego potrafi więcej niż mój komp obecnie.
                • avatar
                 garage
                 0
                 Używam W8 na laptopie z 2007 roku, początkowo na procesorze C2D 1,6GHz, aktualnie 2,5GHz, 4GB ramu, GF8400M GS.

                 System bezproblemowo rozpoznał i zainstalował większość sprzętu, prócz karty WWAN.

                 Sam system pracuje dobrze, uruchamia się błyskawicznie, ale to pewnie zasługa zmiany dysku na SSD :)
                 • avatar
                  Konto usunięte
                  0
                  Ja Windows 8 nie testowałem, ale nie trzeba go testować, by wiedzieć (przeczytać np.), że te super nowe Windowsy - czyli 7, 8 i tak dalej... nie wspierają większości starych gier z lat 1998-2000, a to jest dla mnie wystarczający powód, by nazwać Win 8 - archaicznym mocno, ponieważ nie jest elastyczny, wspiera wyłącznie najnowsze (co nie znaczy najlepsze!!!) aplikacje. Nieraz się przekonałem, że nowsze wersje różnych programów są gorsze od starszych (bardziej pamięcio- lub mocożerne). To jest skandal - jak można wypuszczać coraz to nowsze wersje Windows, które są niekompatybilne ze starymi aplikacjami, tylko w celach zarobkowych a naiwnym ludziom wmawia się, że ten nowy system ma jakieś mega przydatne opcje pod tytułem "ulepszony manager zadań". Śmiech na sali. Przecież w Windows w ogóle nie używa się managera, tylko np. Total Commander - najlepszy na świecie program do zarządzania plikami. Dla mnie idealny system to będzie taki, który będzie obsługiwał działanie bardzo starych i nowych aplikacji. Albo niech ktoś stworzy emulator np. Windows XP - jest to możliwe? Bo nie uśmiecha mi się używać dwóch komputerów do uruchamiania starych i nowych gier. Żenujący marketing - zamiast dodać jakieś dodatki do starego, dobrego XP, tworzy się super nowy system i sprzedaje za kilka miliardów dolarów - to dopiero sterowanie naiwną masą ludzi...